Valsts kanceleja kritizē Augustovskas iecelšanu lidostas valdē

Olita Augustovska

Ekspremjera biroja vadītājas Olitas Augustovskas iecelšana lidostas Rīga valdē bez konkursa nebija labas valsts pārvaldības piemērs – uzskata Valsts kancelejā. Patlaban tiek izstrādātas normas, kas nākotnē varētu regulēt valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrības valdes locekļu iecelšanu, norāda kancelejas pārstāvji.

Tikmēr Satiksmes ministrijā, kas atbild par Rīgas lidostu, neko ārkārtēju Augustovskas iecelšanā nesaskata, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums Panorāma.

Iecelt personu bez konkursa ierēdņa amatā valsts pārvaldē nav iespējams – to regulē likumi un normas – skaidro Valsts kancelejā. Taču tas neattiecas uz valsts kapitālsabiedrībām. Likums neaizliedz bez konkursa un īpašām prasībām kapitālsabiedrības valdē iecelt, piemēram, kādu partijas biedru vai partijai tuvu cilvēku.

Par šo jautājumu ir runāts daudz, un tas atkal ir aktuāls pēc bijušā premjerministra Valda Dombrovska biroja vadītājas Olitas Augustovskas iecelšanas Rīgas lidostas valdē, bez konkursa un apspriešanas. Šo jautājumu trešdien apsprieda valsts pirmās personas, piekrītot, ka sistēmā kaut kas nav kartībā.

«Es neatbalstu ar partijas saistītu cilvēku ievēlēšanu valdē, tikai tāpēc, ka tas ir partijas cilvēks,» norāda Ministru prezidente Laimdota Straujuma. Premjerministre uzsver, ka nākotnē vairs nebūs tādas iespējas, ka valsts kapitālsabiedrībā tiek iecelti cilvēki bez konkursa.

To raidījumam apstiprina arī Valsts kancelejā, piebilstot, ka tiek izstrādātas normas un instrukcijas, kurās būs ierakstīti konkrēti kritēriji valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrības valdes locekļu atlasē.

Tikmēr Satiksmes ministrijā uzsver – tā ir normāla prakse, ka ministrijai pakļautās kapitālsabiedrībās valdes locekļi tiek iecelti bez apspriešanas un konkursiem.

Ministrijas komunikācijas nodaļas vadītājs Aivis Freidenfelds telefonsarunā teic, ka par valdes locekļiem vienmēr kļūst cilvēki, kuri bauda ministra un valsts sekretāra uzticību. Un, mainoties ministriem, var mainīties arī kapitālsabiedrības valdes locekļi. Tikpat ātri kā ievēlēti, tikpat ātri valdes locekļi amatu var zaudēt, piebilst Freidenfelds.

BNN jau rakstīja, ka neraugoties uz kritiku par nepamatotu amatu piešķiršanu, lai iekārtotu darbā partijām lojālus cilvēkus, starptautiskās lidostas Rīga akcionāru sapulcē bijušā premjera Valda Dombrovska biroja vadītāja Olita Augustovska tomēr iecelta lidostas valdē.

Iepriekš masu medijos izskanēja pretrunīgi vērtēta informācija, ka satiksmes ministrs Anrijs Matīss, kurš nesen iestājies Vienotībā, Augustovsku uzrunājis uzņemties lidostas Rīga valdes locekles pienākumus, kam viņa esot piekritusi.

Vēl pirms tam Satiksmes ministrija informēja, ka februāra sākumā Augustovska kļuvusi par ministra ārštata padomnieci nozaru politikas jautājumos. Visi ministra ārštata padomnieki sniedz konsultācijas bez atlīdzības.

Augustovska pēc tam, kad zaudēja amatu, demisionējot premjeram Dombrovskim, tika pieņemta darbā par satiksmes ministra Matīsa ārštata padomnieci nozaru politikas jautājumos. Matīsam jau ir divas štata padomnieces, tādēļ atalgotu amatu ministra birojā Augustovskai nebija iespējams izbrīvēt.

Aizvadītajā nedēļā uz nepatīkamiem jautājumiem par valsts algotu amatu meklēšanu politiski noderīgiem cilvēkiem Latvijas Radio nācās atbildēt Vienotības līderei Solvitai Āboltiņai, kura vispirms izplūda mākslotos smieklos, kam sekoja pretpārmetumi par cilvēku vajāšanu politiskās piederības dēļ.

Starptautiskā lidosta Rīga ir Latvijas valsts akciju sabiedrība (VAS), un kapitāla daļas turētāja ir Satiksmes ministrija. Lidostas valdes priekšsēdētājs ir Aldis Mūrnieks. Valdē vēl darbojas Agris Balodis, Andis Damlics, Ilona Līce un Raimonds Rožkalns.

102.000.102.6748

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. izskatās, ka dāma nav bijusi mājās, kad cilvēkiem kaunu dalīja, citādi pati, redzot lielo kritiku, būtu atteikusies no šī amata un ātri atrastu citu darbu, ja ir tik gudra un profesionāla, kā pati stāsta. bet kur nu, ss.lv un cv.lv nemētājas vakancītes ar 3000 latu algu mēnesī…

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas