bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 21.01.2020 | Vārda dienas: Agne, Agnese, Agnija
LatviaLatvija

Valsts kontrole: VID nav «jātrenkā» iedzīvotāji par papildu dokumentiem, ja informācija tai jau pieejama

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+3 vērtējums, 3 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
Valsts ieņēmumu dienestam (VID) nav «jātrenkā» iedzīvotāji un jāprasa no viņiem papildu dokumenti, ja tie jau ir pieejami datubāzē un to uzkrāšanā ir tērēti ievērojami finanšu līdzekļi. Tā par VID birokrātijas slogu un to, kāpēc institūciju nesaprašanās dēļ cieš iedzīvotājs, BNN intervijā stāsta Valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

 Pensionārs invalīds – VID joprojām kļūdās, nepiemērojot automātiskos nodokļu atvieglojumus

Krūmiņa norāda, ka VID Valsts kontroles redzeslokā ir nepārtraukti – ik gadu jāveic nodokļu ieņēmumu revīzija, kur VID ir viens no «galvenajiem spēlētājiem». «Revīziju laikā tiek skatīts, no kā tiek iekasēti nodokļi un nodevu maksājumu veidi. Tiek skatīta arī VID sadarbība ar iedzīvotājiem.»

«Valsts kontrole nekad nav iestājusies par nepieciešamību valstī veidot «birokrātijas mašīnu». Veiktās revīzijas apliecina, ka VID vēl nav nonācis pie apziņas, ka galvenais ir cilvēks,» pauž Krūmiņa.

«Bieži situācija dienestā ir tāda – ja tas nav uzrakstīts nepārprotami aktā, ka iestādes darbiniekam ir jādara šādi un ne citādi, tad netiek padomāts par to, ka, iespējams, informācija jau ir iestādes rīcībā. Tādējādi nebūtu jāprasa iedzīvotajam, lai vēlreiz atnes nepieciešamos papīrus. Netiek domāts par risinājumu, lai iedzīvotāju grupas saņemtu visus tām pienācīgos atvieglojumus,» VID sadarbību ar iedzīvotājiem raksturo Krūmiņa.

Valsts kontroliere atzīmē, ka revidenti skatījuši ļoti daudz jautājumu, tai skaitā, kā notiek nodokļu atvieglojuma piemērošana pensionāriem invalīdiem – vai visas personas, kas saņem ienākuma nodokļa atvieglojumus, ir sapratušas sistēmu un spēj reaģēt.

«It kā šķiet – kas ir septiņi eiro?»

Kā piemēru Valsts kontroliere min gadījumu, kad saistībā ar pensionāriem invalīdiem [2016.gadā] tika konstatēts, ka situācijā, kad pensionārs invalīds nebija ievilcis attiecīgo atzīmi EDS sistēmā, viņam netika piemēroti pienākošie atvieglojumi. Līdz ar to viņš mēnesī vidēji nesaņēma septiņus eiro.

«It kā šķiet – kas ir septiņi eiro? Taču, ņemot vērā pensijas apjomu, kas ir pensionāriem invalīdiem, tā ir gana liela summa. Protams, ja pensionārs zināja, ka viņš var iesniegt deklarāciju, viņš to pēc tam varēja darīt. Tomēr revīzijā redzējām, ka ļoti daudzi to nebija izdarījuši. Turklāt seniori nav zinājuši, ka pensijai nav piemērots attiecīgais atvieglojums.»

«Problēma, uz ko norādījām, bija tā, ka ar doto informāciju par attiecīgā pensionāra invaliditāti, iestādēm sadarbojoties, varēja mierīgi nodrošināt atvieglojumu automātisku piemērošanu.»

Krūmiņa atzīmē, ka tolaik parlaments noreaģēja ātri un tika veiktas nepieciešamās izmaiņas normatīvajos aktos, kas noteica: atvieglojumu piemērošana jānodrošina automātiski.

«Diemžēl, veicot revīziju par 2018.gadu, mēs konstatējām, ka, lai gan pat likums nosaka to, ka atvieglojumi ir jāpiemēro automātiski, vienalga ir pensionāru loks, kas tos nav saņēmis. Protams, radās jautājums – kāda problēma ir tagad, jo normatīvais akts ir izmainīts un tas skaidri nosaka, kā jārīkojas?»

Pēc Valsts kontroles secinājumiem, šeit izgaismojas problēma – institūcijas neprot sadarboties savā starpā. «Neprot sadarboties Valsts sociālais apdrošināšanas aģentūra, Valsts ieņēmumu dienests un Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija. Tas, kas būtu vajadzīgs – vienkārši apsēsties pie viena galda un saprast, kur ir problēmas, kur ķēdīte informācijas plūsmā pārtrūkst. Kāpēc no tā, ka trīs institūcijas neprot sarunāties, cieš cilvēks?»

«Spēles noteikumi» jāievēro abām pusēm vienādi

«Savulaik, veicot revīzijas, redzējām, ka tad, kad iedzīvotājs vai uzņēmējs ir nokavējis savu maksājumu, viņam tiek piemērotas soda sankcijas. Taču gadījumos, kad VID ir kavējis iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu vai kādu citu maksājumu, soda maksājumi netiek aprēķināti.»

Šāda dienesta rīcība dod nepareizu signālu sabiedrībai, atzīmē Krūmiņa. «Spēles noteikumi» jāievēro abām pusēm vienādi.»

Krūmiņas ieskatā, VID un citām institūcijām ir svarīgi normatīvos aktus neveidot tik sarežģītus un birokrātiskus – tas arī saistās ar izpratni par labu pārvaldību.

«Tas ir ceļš, kas ejams. Mērķis, uz ko jātiecas. Šobrīd ir tā, kamēr pilnīgi precīzi melns uz balta nav uzrakstīts, tiekšanās uz labāku pārvaldību tiek atstāta novārtā.»


Pievienot komentāru

  1. vids teica:

    Valsts kontrole nesaprot, ka, izspiežot no invalīda – pensionāra papildus deklarāciju, tā rīcībā var nonākt informācija par papildus ar nodokļiem apliekamiem ienākumiem, kas var papildināt valsts kasi.

Lietuvā novēro jaunuzņēmumu pieplūdumu no valstīm ārpus ES

Lietuvā 2019.gadā uzskaitīts divkārt vairāk ārvalstu jaunuzņēmumu, kuri izmantojuši īpašu vīzu programmu, kas ļauj iegūt uzturēšanās atļauju, ja tiek izpildītas konkrētas konkrētu kapitāla vai nodarbinātības prasības.

Saskaņa aizvien gatava cīnīties par Burova atstādināšanu no Rīgas mēra amata

Saskaņas frakcija joprojām ir noskaņota censties panākt Oļega Burova atbrīvošanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata, atzina Saskaņas frakcijas vadītājs Maksims Tolstojs.

ANO: Valstis nedrīkst klimata bēgļus sūtīt mājās

Valstīm ir nelikumīgi sūtīt cilvēkus atpakaļ viņu dzimteni, ja tajā šo cilvēku dzīvības var apdraudēt klimata izmaiņas, tā ANO Cilvēktiesību komiteja secinājusi lietā par kāda applūstošas Okeānijas salu valsts pilsoņa lūgumu Jaunzēlandei dot viņam patvērumu.

Nemiro: Rebenoks ir viens no Latvenergo padomes locekļu konkursā uzvarējušajiem

Lēmumu par jauno AS Latvenergo padomi, kurā plānots iekļaut arī ekonomikas ministra Ralfa Nemiro padomnieku Pāvelu Rebenoku, varētu pieņemt nākamais Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs, sacīja Nemiro.

Konstatēto biļešu tirdzniecības pārkāpumu skaits pieaudzis par 10%

Salīdzinājumā ar 2018.gadu, pērn konstatēto biļešu tirdzniecības pārkāpumu skaits pieaudzis par 10%, informē SIA Autotransporta direkcija.

Dzelzceļa kravu pārvadājumu apmērs pērn Latvijā sarucis par 15,8%

Dzelzceļa kravu pārvadājumu apmērs pagājušajā gadā Latvijā samazinājies par 15,8% salīdzinājumā ar 2018.gadu un bija 41,492 miljoni tonnu.

Pēdējo piecu gadu laikā maksātnespējas procesu skaits sarucis par 25%

Pēdējo piecu gadu laikā maksātnespējas procesu skaits sarucis par 25%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Kaimiņš aicina KPV LV biedrus kongresā lemt par partijas likvidāciju

KPV LV šobrīd valstij nodara vairāk ļaunumu nekā labuma un vairs nav iespējams to izglābt, tā intervijā Latvijas Radio paudis Artuss Kaimiņš, aicinot partijas biedrus februārī gaidāmajā kongresā balsot par politiskā spēka pašlikvidēšanos.

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra rotēšana uz CSP atkarīga no atbilstoša atalgojuma

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro iecerējis Ekonomikas ministrijas valsts sekretāru Ēriku Eglīti pārcelt Centrālās statistikas pārvaldes vadītāja amatā, tomēr Eglītis šai rotācijai piekritīs, ja viņam tiks nodrošināts atbilstošs atalgojums.

Pērn Latvijā piedzimuši 18,6 tūkstoši bērnu un noslēgtas 12 913 laulības

Jaundzimušo skaits Latvijā krītas ceturto gadu pēc kārtas. 2019.gadā reģistrēti 18 589 bērni, kas ir par 725 mazāk nekā 2018.gadā.

Igaunijā krītas ražotāju cenu indekss

Igaunijā rūpnieciskās produkcijas ražotāju cenu indekss 2019.gada gaitā sarucis par 1,2%, visstraujāk – enerģētikā, tā liecina kaimiņvalsts oficiālā statistika.

LTV: Kopš Rīgas strūklaku apkopes uzticēšanas privātuzņēmējam, darbu izmaksas trīskāršojušās

Kopš Rīgas domes Mājokļu un vides departaments Rīgas strūklaku apkopi nodevis privātuzņēmējam, šo darbu izmaksas pieaugušas vairāk nekā trīskārtīgi, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Igaunijas ministre satraukta par ārvalstnieku imigrācijas apjomu

Igaunijā, 2019.gadā jau piekto gadu pēc kārtas audzis iedzīvotāju skaits, iedzīvotāju lietu ministre Rīna Solmane paudusi satraukumu, ka pieaugumu veido liela ārvalstnieku imigrācija, nevis igauņu atgriešanās dzimtenē.

Šajā sezonā varētu arī nepienākt īsta ziema

Kalendārā ziema šobrīd ir pusē, un atlikušajā ziemas daļā vēl ir iespējams kāds sala un sniega periods, bet pēc šī brīža prognozēm ilgstošāks periods ar stabiliem ziemas laikapstākļiem nav gaidāms.

Par ZZS un No sirds Latvijai nelikumīgu finansēšanu Krūmiņam un Raitumam piemēro naudassodus

Uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš un viņam pietuvinātais finanšu konsultants Jorens Raitums pagājušā gada nogalē piekrituši samaksāt turpat 100 000 eiro sodu par to, ka caur trešajām personām pirms vēlēšanām vāca naudu ZSS un partijai No sirds Latvijai.

Britu princis Harijs atkāpjas no karaļnama pienākumiem

Lielbritānijas princis Harijs ir paziņojis par savu un dzīvesbiedres Meganas atkāpšanos no karaļnama pienākumu pildīšanas, jo vēlējies turpmāk pienākumus veikt bez valsts finansējuma, taču tas izrādījies neiespējami.

Raidījums: Nemiro vēlas atbrīvoties no valsts sekretāra, kurš iebildis pret amata piešķiršanu Rebenokam

Īsi pirms būtiskām izmaiņām AS Latvenergo padomē un valdē amatu varētu zaudēt uzņēmuma pašreizējais pārraugs – Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Ēriks Eglītis, kurš iebildis pret amatu piešķiršanu Pāvelam Rebenokam.

Lībijas miera sarunās Berlīnē cenšas panākt ārvalstu neiejaušanos karā

Berlīnē aizvadīta Lībijas miera konference ar mērķi panākt mieru un ārvalstu militārās iejaukšanās izbeigšanu, lai nepieļautu gadiem ilgā kara vēršanos plašumā.

Degot dārza mājai, gājuši bojā divi cilvēki

Ugunsdzēsēji glābēji steidzās uz izsaukumu Rīgā, kur no attāluma meža pusē bija pamanītas liesmas. Ierodoties notikuma vietā, tika konstatēts, ka ar atklātu liesmu deg dārza māja pilnā 25 kvadrātmetru platībā.

Nacionāļi aicinās noteikt, ka priekšvēlēšanu aģitācija norit tikai valsts valodā

Visu Latvijai!-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK koalīcijas Sadarbības sanāksmes sēdē aicinās izskatīt grozījumus Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā, kas noteiktu, ka priekšvēlēšanu aģitācija var būt tikai valsts valodā.

Gaidāmi mainīgi laikapstākļi, atsevišķās naktīs – neliels sals

Šajā nedēļā laikapstākļi būs mainīgi – mākoņi mīsies ar sauli, pa laikam gaidāmi nokrišņi un bieži pūtīs brāzmains vējš.

Nedēļa Lietuvā. Publicē iesaukuma sarakstus, policija meklē bērna nolaupītāju, cietumsods Krievijas spiegam paliek

Lietuvā aizvadītās nedēļas svarīgākie notikumi ziņas bija policijas rīcība iespējama bērna nolaupītāja atrašanai, obligātā dienesta jauniesaucamo saraksta publicēšana, septiņu gadu soda saglabāšana Krievijas spiegam un Baltkrievijas vēršanās ar lūgumu pēc naftas Lietuvā.

BNN nedēļas apkopojums: Lielā atlaišana LDz. KNAB «pakrata ar pirkstu» ZZS. Ķuzis atkāpjas

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmas kā Lielā atlaišana, Pakratīt ar pirkstu, Aiziešana, Reakcija, Dumpis, Graustu krīze, Pierobežas alkohols un Dzimstības pieaugums.

FKTK nosaka izņēmumus, kuros bankas drīkst apkalpot sankcionēto Lembergu

FKTK noteikusi gadījumus, kuros Latvijas finanšu tirgus dalībnieki drīkst apkalpot ASV sankcijām pakļauto Aivaru Lembergu un trīs ar viņu saistītās organizācijas.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!