bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 02.04.2020 | Vārda dienas: Irmgarde
LatviaLatvija

Valsts kontrole: VID nav «jātrenkā» iedzīvotāji par papildu dokumentiem, ja informācija tai jau pieejama

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+3 vērtējums, 3 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
Valsts ieņēmumu dienestam (VID) nav «jātrenkā» iedzīvotāji un jāprasa no viņiem papildu dokumenti, ja tie jau ir pieejami datubāzē un to uzkrāšanā ir tērēti ievērojami finanšu līdzekļi. Tā par VID birokrātijas slogu un to, kāpēc institūciju nesaprašanās dēļ cieš iedzīvotājs, BNN intervijā stāsta Valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

 Pensionārs invalīds – VID joprojām kļūdās, nepiemērojot automātiskos nodokļu atvieglojumus

Krūmiņa norāda, ka VID Valsts kontroles redzeslokā ir nepārtraukti – ik gadu jāveic nodokļu ieņēmumu revīzija, kur VID ir viens no «galvenajiem spēlētājiem». «Revīziju laikā tiek skatīts, no kā tiek iekasēti nodokļi un nodevu maksājumu veidi. Tiek skatīta arī VID sadarbība ar iedzīvotājiem.»

«Valsts kontrole nekad nav iestājusies par nepieciešamību valstī veidot «birokrātijas mašīnu». Veiktās revīzijas apliecina, ka VID vēl nav nonācis pie apziņas, ka galvenais ir cilvēks,» pauž Krūmiņa.

«Bieži situācija dienestā ir tāda – ja tas nav uzrakstīts nepārprotami aktā, ka iestādes darbiniekam ir jādara šādi un ne citādi, tad netiek padomāts par to, ka, iespējams, informācija jau ir iestādes rīcībā. Tādējādi nebūtu jāprasa iedzīvotajam, lai vēlreiz atnes nepieciešamos papīrus. Netiek domāts par risinājumu, lai iedzīvotāju grupas saņemtu visus tām pienācīgos atvieglojumus,» VID sadarbību ar iedzīvotājiem raksturo Krūmiņa.

Valsts kontroliere atzīmē, ka revidenti skatījuši ļoti daudz jautājumu, tai skaitā, kā notiek nodokļu atvieglojuma piemērošana pensionāriem invalīdiem – vai visas personas, kas saņem ienākuma nodokļa atvieglojumus, ir sapratušas sistēmu un spēj reaģēt.

«It kā šķiet – kas ir septiņi eiro?»

Kā piemēru Valsts kontroliere min gadījumu, kad saistībā ar pensionāriem invalīdiem [2016.gadā] tika konstatēts, ka situācijā, kad pensionārs invalīds nebija ievilcis attiecīgo atzīmi EDS sistēmā, viņam netika piemēroti pienākošie atvieglojumi. Līdz ar to viņš mēnesī vidēji nesaņēma septiņus eiro.

«It kā šķiet – kas ir septiņi eiro? Taču, ņemot vērā pensijas apjomu, kas ir pensionāriem invalīdiem, tā ir gana liela summa. Protams, ja pensionārs zināja, ka viņš var iesniegt deklarāciju, viņš to pēc tam varēja darīt. Tomēr revīzijā redzējām, ka ļoti daudzi to nebija izdarījuši. Turklāt seniori nav zinājuši, ka pensijai nav piemērots attiecīgais atvieglojums.»

«Problēma, uz ko norādījām, bija tā, ka ar doto informāciju par attiecīgā pensionāra invaliditāti, iestādēm sadarbojoties, varēja mierīgi nodrošināt atvieglojumu automātisku piemērošanu.»

Krūmiņa atzīmē, ka tolaik parlaments noreaģēja ātri un tika veiktas nepieciešamās izmaiņas normatīvajos aktos, kas noteica: atvieglojumu piemērošana jānodrošina automātiski.

«Diemžēl, veicot revīziju par 2018.gadu, mēs konstatējām, ka, lai gan pat likums nosaka to, ka atvieglojumi ir jāpiemēro automātiski, vienalga ir pensionāru loks, kas tos nav saņēmis. Protams, radās jautājums – kāda problēma ir tagad, jo normatīvais akts ir izmainīts un tas skaidri nosaka, kā jārīkojas?»

Pēc Valsts kontroles secinājumiem, šeit izgaismojas problēma – institūcijas neprot sadarboties savā starpā. «Neprot sadarboties Valsts sociālais apdrošināšanas aģentūra, Valsts ieņēmumu dienests un Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija. Tas, kas būtu vajadzīgs – vienkārši apsēsties pie viena galda un saprast, kur ir problēmas, kur ķēdīte informācijas plūsmā pārtrūkst. Kāpēc no tā, ka trīs institūcijas neprot sarunāties, cieš cilvēks?»

«Spēles noteikumi» jāievēro abām pusēm vienādi

«Savulaik, veicot revīzijas, redzējām, ka tad, kad iedzīvotājs vai uzņēmējs ir nokavējis savu maksājumu, viņam tiek piemērotas soda sankcijas. Taču gadījumos, kad VID ir kavējis iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu vai kādu citu maksājumu, soda maksājumi netiek aprēķināti.»

Šāda dienesta rīcība dod nepareizu signālu sabiedrībai, atzīmē Krūmiņa. «Spēles noteikumi» jāievēro abām pusēm vienādi.»

Krūmiņas ieskatā, VID un citām institūcijām ir svarīgi normatīvos aktus neveidot tik sarežģītus un birokrātiskus – tas arī saistās ar izpratni par labu pārvaldību.

«Tas ir ceļš, kas ejams. Mērķis, uz ko jātiecas. Šobrīd ir tā, kamēr pilnīgi precīzi melns uz balta nav uzrakstīts, tiekšanās uz labāku pārvaldību tiek atstāta novārtā.»


Pievienot komentāru

  1. vids teica:

    Valsts kontrole nesaprot, ka, izspiežot no invalīda – pensionāra papildus deklarāciju, tā rīcībā var nonākt informācija par papildus ar nodokļiem apliekamiem ienākumiem, kas var papildināt valsts kasi.

Ķīnas pilsētā aizliedz ēst suņus un kaķus

Ķīnas lielpilsētā Šeņdžeņā aizliegs pārdot un lietot uzturā suņu un kaķu gaļu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Evai Mārtužai apstiprina deputātes pilnvaras uz laiku

Līdz ar to pastāvīgo 13.Saeimas deputāta mandātu iegūst Jānis Butāns. Viņš pagājušā gada janvārī Saeimas sastāvā iestājās uz laiku, kamēr ministra pienākumus pilda Tālis Linkaits.

COVID-19 dēļ armiju iesaistīs arī patruļās uz robežas ar Baltkrieviju

No 30.marta, atsaucoties Valsts robežsardzes lūgumam, NBS iesaistījušies Latvijas-Krievijas robežas uzraudzībā.

ASV koronavīrusa upuru skaits pārsniedz 5 000, Itālijā – 12 400

Valstī ar pasaulē vislielāko COVID-19 saslimušo skaitu, ASV, nāves gadījumu skaits paātrinās un ir pārsniedzis 5 000. Itālijā, kas ir valsts ar pasaulē vislielāko slimības upuru skaitu, reģistrēti 12 430 mirušie no slimības komplikācijām, ziņo BBC un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs.

Pirmās instances tiesa no Gobzema piedzen gandrīz 12 000 eiro par Bunkus ģimenes goda un cieņas aizskaršanu

Tiesa daļēji apmierinājusi nogalinātā advokāta Mārtiņa Bunkus ģimenes prasību pret Saeimas deputātu Aldi Gobzemu par tās goda un cieņas aizskaršanu, lemjot no deputāta piedzīt 11 833 eiro.

Igaunijā slēdz degslānekļa atradni pēc strādnieka inficēšanās ar COVID-19

Igaunijā ir slēgta viena no divām lielajām degslānekļa atradnēm valstī, jo vienam raktuvju darbiniekam ir apstiprināta saslimšanas ar COVID-19, tādēļ mājās nosūtīti ap 800 raktuvju darbinieki, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Vitenbergu apstiprina ekonomikas ministra amatā

Par Vitenbergu ministra amatā nobalsoja 69 deputāti, seši balsojuši pret, bet divi parlamentārieši balsojumā atturējās.

Koronavīrusa inficēšanās gadījumi Baltijā. Latvijā – 458, Lietuvā – 649, Igaunijā – 858

Igaunijā ārkārtas stāvoklis ir izsludināts līdz 1.maijam, un Lietuvā – līdz 13.aprīlim valstī ir aizliegti sporta, kultūras, atpūtas un izklaides pasākumi.

Vācija paildzina pāru pulcēšanās ierobežojumus, lūdz neceļot pa Lieldienām

«Pandēmija neiet atvaļinājumā,» sacījusi Vācijas kanclere Angela Merkele , paziņojot par stingru pulcēšanās ierobežojumu termiņa pagarināšanu.

Jakrins kļuvis par restorānu biznesa uzņēmuma Vincents valdes priekšsēdētāju

Līdzšinējais valdes priekšsēdētājs Leons Jakrins turpmāk būs uzņēmuma valdes loceklis. Vincents valdē turpina darbu arī Lolita Jēkabsone.

Radeviča aizvien nav atsaukusies IZM aicinājumam atgriezt valdības piešķirto olimpisko prēmiju 30 000 eiro apmērā

Bijusī tāllēcēja Ineta Radeviča aizvien nav atsaukusies Izglītības un zinātnes ministrijas aicinājumam atgriezt valdības piešķirto olimpisko prēmiju 30 000 eiro apmērā.

Rīgā pārstāj kursēt minibusi un ekspresbusi

Daļa transportlīdzekļu vadītāju jau šobrīd atrodas atvaļinājumos, pēc tam atradīsies dīkstāvē. Šāda kārtība tiks piemērota arī pārējiem darbiniekiem.

Kā izpaudīsies EK iecere par 100 mljrd. eiro fondu ES ekonomikai?

ES dalībvalstis dos garantijas, lai bloks savāktu summu līdz 100 miljardiem eiro pagaidu fondam, kura mērķis būs atbalstīt strādājošos, tā paredz Eiropas Komisijas jaunā krīzes fonda priekšlikuma projekts.

Nolemts. COVID-19 krīzes pārvarēšanas pasākumus finansēs no valsts budžeta

COVID-19 pandēmijas tiešos krīzes pārvarēšanas pasākumus pamatā finansēs no valsts budžeta, bet pēc krīzes ekonomika tiks stimulēta ar ES fondu līdzekļiem,

Ķīna paziņo par 1 300 asimptomātiskiem vīrusa gadījumiem

Ķīna trešdien, 1.aprīlī, pirmoreiz paziņojusi par vairāk nekā 1 300 valstī apstiprinātiem asimptomātiskiem koronavīrusa gadījumiem, vēsta franču ziņu aģentūra AFP.

Baltkrievija aizliedz griķu eksportu

Baltkrievijas valdība ir uz laiku ieviesusi aizliegumu no valsts eksportēt griķus un citas pirmās nepieciešamības pārtikas preces, tā vēsta Baltkrievijas valsts ziņu aģentūra BelTA.

Linkaits: Repatriācijas reisi varētu atsākties aprīļa vidū

Repatriācijas reisi pašreiz ir uz laiku apstādināti pēc epidemiologu lūguma un tas vajadzīgs, lai paietu noteiktais karantīnas periods tiem, kuri Latvijā atgriezušies līdz 30.martam.

Ministrs: Dažādās pasaules malās iestrēguši 259 Latvijas valstspiederīgie

Patlaban dažādās pasaules malās atrodas 259 Latvijas valstspiederīgie, kuru atgriešanās ir kavēta un kuriem tiek nodrošināta konsulārā palīdzība un atbalsts.

Likumiskais atbalsts tiem, uz kuriem attiecas maksātnespējas tiesiskais regulējums

No 1.aprīļa līdz 1.septembrim nokavējuma procenti par civiltiesiskas saistības izpildīšanas nokavējumu nevarēs pārsniegt likumiskos procentus, kas ir 6% gadā.

Maskavā iemēģina lietotni inficēto pilsoņu izsekošanai

Maskavā, kur šonedēļ ieviesta karantīna, tiek izstrādāta un izmēģināta viedtālruņa lietotne, lai novērotu iedzīvotājus, kam apstiprināta saslimšana ar COVID-19, bet atļauts ārstēties mājās. Mērķis ir pašizolācijas prasību ievērošana, vēsta Krievijas valsts ziņu aģentūra TASS.

Komisija konceptuāli atbalsta 2008.gada krīzes laika parādu dzēšanu

Latvijas Bankas un Finanšu nozares asociācijas rīcībā esošie dati liecina, ka patlaban Latvijā ir aptuveni 13 tūkstoši krīzes skarto parādnieku un parādsaistību kopējais apjoms lēšams līdz 600 miljoniem eiro.

Turkmenistānā aizliegts pieminēt … paši zināt ko

Varasiestādes Turkmenistānā noliedz, ka valstī kāds iedzīvotājs būtu inficējies ar jauno koronavīrusu. Tās arī cenšas panākt, lai šis jēdziens neparādās ne plašsaziņas līdzekļos. Tikmēr kaimiņvalstī Irānā no vīrusa izraisītām komplikācijām ir miruši 2 757 cilvēki, ziņo ASV valsts medijs Radio Brīvā Eiropa.

Iesniegti paziņojumi par 3 258 darbinieku plānoto atlaišanu no 19 uzņēmumiem

Marta izskaņā bezdarbnieku skaits valstī sasniedza 61 927 personas, turklāt martā bez darba esošo iedzīvotāju skaits audzis par 3 680.

Igaunijā apsver masveida analīzes vīrusa izplatības mazināšanai

Igaunijas valdība ir izvirzījusi mērķi veikt COVID-19 analīzes lielam iedzīvotāju skaitam, lai tā mēģinātu iegrožot infekcijas izplatību, atklājis Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu, ziņo Igaunijas raidsabiedrība ERR.

Vairākus Dabas aizsardzības pārvaldes uzdevumus nodos Valsts vides dienestam

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija 30.martā izdevusi rīkojumu par vairāku Dabas aizsardzības pārvaldes uzdevumu nodošanu Valsts vides dienestam.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!