bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 13.11.2019 | Vārda dienas: Eižens, Jevgeņija, Jevgeņijs
LatviaLatvija

Valsts kontrole: VID nav «jātrenkā» iedzīvotāji par papildu dokumentiem, ja informācija tai jau pieejama

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+3 vērtējums, 3 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
Valsts ieņēmumu dienestam (VID) nav «jātrenkā» iedzīvotāji un jāprasa no viņiem papildu dokumenti, ja tie jau ir pieejami datubāzē un to uzkrāšanā ir tērēti ievērojami finanšu līdzekļi. Tā par VID birokrātijas slogu un to, kāpēc institūciju nesaprašanās dēļ cieš iedzīvotājs, BNN intervijā stāsta Valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

 Pensionārs invalīds – VID joprojām kļūdās, nepiemērojot automātiskos nodokļu atvieglojumus

Krūmiņa norāda, ka VID Valsts kontroles redzeslokā ir nepārtraukti – ik gadu jāveic nodokļu ieņēmumu revīzija, kur VID ir viens no «galvenajiem spēlētājiem». «Revīziju laikā tiek skatīts, no kā tiek iekasēti nodokļi un nodevu maksājumu veidi. Tiek skatīta arī VID sadarbība ar iedzīvotājiem.»

«Valsts kontrole nekad nav iestājusies par nepieciešamību valstī veidot «birokrātijas mašīnu». Veiktās revīzijas apliecina, ka VID vēl nav nonācis pie apziņas, ka galvenais ir cilvēks,» pauž Krūmiņa.

«Bieži situācija dienestā ir tāda – ja tas nav uzrakstīts nepārprotami aktā, ka iestādes darbiniekam ir jādara šādi un ne citādi, tad netiek padomāts par to, ka, iespējams, informācija jau ir iestādes rīcībā. Tādējādi nebūtu jāprasa iedzīvotajam, lai vēlreiz atnes nepieciešamos papīrus. Netiek domāts par risinājumu, lai iedzīvotāju grupas saņemtu visus tām pienācīgos atvieglojumus,» VID sadarbību ar iedzīvotājiem raksturo Krūmiņa.

Valsts kontroliere atzīmē, ka revidenti skatījuši ļoti daudz jautājumu, tai skaitā, kā notiek nodokļu atvieglojuma piemērošana pensionāriem invalīdiem – vai visas personas, kas saņem ienākuma nodokļa atvieglojumus, ir sapratušas sistēmu un spēj reaģēt.

«It kā šķiet – kas ir septiņi eiro?»

Kā piemēru Valsts kontroliere min gadījumu, kad saistībā ar pensionāriem invalīdiem [2016.gadā] tika konstatēts, ka situācijā, kad pensionārs invalīds nebija ievilcis attiecīgo atzīmi EDS sistēmā, viņam netika piemēroti pienākošie atvieglojumi. Līdz ar to viņš mēnesī vidēji nesaņēma septiņus eiro.

«It kā šķiet – kas ir septiņi eiro? Taču, ņemot vērā pensijas apjomu, kas ir pensionāriem invalīdiem, tā ir gana liela summa. Protams, ja pensionārs zināja, ka viņš var iesniegt deklarāciju, viņš to pēc tam varēja darīt. Tomēr revīzijā redzējām, ka ļoti daudzi to nebija izdarījuši. Turklāt seniori nav zinājuši, ka pensijai nav piemērots attiecīgais atvieglojums.»

«Problēma, uz ko norādījām, bija tā, ka ar doto informāciju par attiecīgā pensionāra invaliditāti, iestādēm sadarbojoties, varēja mierīgi nodrošināt atvieglojumu automātisku piemērošanu.»

Krūmiņa atzīmē, ka tolaik parlaments noreaģēja ātri un tika veiktas nepieciešamās izmaiņas normatīvajos aktos, kas noteica: atvieglojumu piemērošana jānodrošina automātiski.

«Diemžēl, veicot revīziju par 2018.gadu, mēs konstatējām, ka, lai gan pat likums nosaka to, ka atvieglojumi ir jāpiemēro automātiski, vienalga ir pensionāru loks, kas tos nav saņēmis. Protams, radās jautājums – kāda problēma ir tagad, jo normatīvais akts ir izmainīts un tas skaidri nosaka, kā jārīkojas?»

Pēc Valsts kontroles secinājumiem, šeit izgaismojas problēma – institūcijas neprot sadarboties savā starpā. «Neprot sadarboties Valsts sociālais apdrošināšanas aģentūra, Valsts ieņēmumu dienests un Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija. Tas, kas būtu vajadzīgs – vienkārši apsēsties pie viena galda un saprast, kur ir problēmas, kur ķēdīte informācijas plūsmā pārtrūkst. Kāpēc no tā, ka trīs institūcijas neprot sarunāties, cieš cilvēks?»

«Spēles noteikumi» jāievēro abām pusēm vienādi

«Savulaik, veicot revīzijas, redzējām, ka tad, kad iedzīvotājs vai uzņēmējs ir nokavējis savu maksājumu, viņam tiek piemērotas soda sankcijas. Taču gadījumos, kad VID ir kavējis iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu vai kādu citu maksājumu, soda maksājumi netiek aprēķināti.»

Šāda dienesta rīcība dod nepareizu signālu sabiedrībai, atzīmē Krūmiņa. «Spēles noteikumi» jāievēro abām pusēm vienādi.»

Krūmiņas ieskatā, VID un citām institūcijām ir svarīgi normatīvos aktus neveidot tik sarežģītus un birokrātiskus – tas arī saistās ar izpratni par labu pārvaldību.

«Tas ir ceļš, kas ejams. Mērķis, uz ko jātiecas. Šobrīd ir tā, kamēr pilnīgi precīzi melns uz balta nav uzrakstīts, tiekšanās uz labāku pārvaldību tiek atstāta novārtā.»


Pievienot komentāru

  1. vids teica:

    Valsts kontrole nesaprot, ka, izspiežot no invalīda – pensionāra papildus deklarāciju, tā rīcībā var nonākt informācija par papildus ar nodokļiem apliekamiem ienākumiem, kas var papildināt valsts kasi.

Turcijas izraidīts iespējamais džihādists iestrēgst starp robežām

ASV pilsonis, kuru Turcija tur aizdomās par līdzdalību teroristiskajā grupējumā «Islāma valsts» un izraidījusi no valsts, ir iestrēdzis starp Turcijas un Grieķijas robežām.

Latvijā būtiski pieaudzis graudaugu un elektroierīču eksports

Eksporta pieaugumu Latvijā septembrī būtiski ietekmēja graudaugu kultūru, elektroierīču un iekārtu, dzelzs un tērauda izstrādājumu, kā arī eļļas augu sēklu eksporta vērtības pieaugums.

Atbalsta stingrākas prasības ģenētiski modificēto organismu kontrolei

Saeimas komisija galīgajā lasījumā atbalstījusi par steidzamiem atzītos grozījumus Ģenētiski modificēto organismu aprites likumā, kas paredz noteikt stingrākas prasības ĢMO uzraudzībai un kontrolei.

Pie Baltijas robežām pārtverta Krievijas kara lidmašīna

NATO iznīcinātājiem Lietuvā pagājušajā nedēļā bijis jāizlido vienu reizi, atsaucoties uz trauksmi par Krievijas militārās lidmašīnas klātbūtni.

Nemiro: Latvijai ir jāpiedalās izstādē Expo 2020 Dubai; lēmums vēl jāpieņem valdībai

Latvijai ir jāpiedalās nākamgad Dubaijā gaidāmajā starptautiskajā izstādē Expo 2020 Dubai, tomēr gala lēmumu par to decembrī pieņems Ministru kabinets.

Mediķi: VM piedāvātais medicīnas darbinieku algu palielināšanas modelis nav godīgs

VM piedāvātais mediķu atalgojuma palielināšanas modelis nav godīgs un iet pretrunā ar iepriekš izteikto vēlmi mediķu atalgojumu celt visiem medicīnas darbiniekiem vienlīdzīgā apjomā, paudušas nozares asociācijas.

Igaunijā ceļ ciematu pieaugušajiem ar autismu

Igaunijā sākts būvēt ciematu pieaugušajiem ar autiskā spektra traucējumiem un dažādiem intelekta traucējumiem. Ciematu pabeigt plānots jau 2020.gadā.

Eurostat: Latvijas iedzīvotāji pērn saņēmuši par 141 miljonu eiro vairāk nekā pārskaitījuši uz ārzemēm

Latvijas iedzīvotāji 2018.gadā no ārvalstīs dzīvojošām personām personīgos pārskaitījumos saņēma par 141 miljoniem eiro vairāk nekā pārskaitīja citās valstīs dzīvojošajiem.

Uz trešo lasījumu virza priekšlikumu par FKTK pievienošanu Latvijas Bankai

Saeimas Budžeta un finanšu komisija nolēmusi virzīt Saeimā izskatīšanai trešajā lasījumā grozījumus likumā par Latvijas Banku, kas tostarp paredz FKTK pievienot Latvijas Bankai.

Lukašenko viesojas Austrijā, meklē ciešāku saikni ar ES

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, kuram nav tuvu partnervalstu apkārtējā reģionā, izņemot Krieviju, otrdien, 12.novembrī, devies vizītē uz Austriju. Šī ir viņa pirmā došanās uz kādu Eiropas Savienības dalībvalsti pēdējos trijos gados.

Septembrī Latvijas eksportēto preču vērtība par 2,5% lielāka nekā pirms gada

Latvijas eksports jeb ārējās tirdzniecības apgrozījums septembrī veidojis 2,44 miljardus eiro, kas faktiskajās cenās bija par 1,6% mazāk nekā pirms gada, tai skaitā preču eksporta vērtība pieauga par 2,5%, bet importa vērtība samazinājās par 4,6%.

2020.gadā iecerēts paplašināt atbalstu mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem

Mājokļu atbalsta programmai šogad un 2020.gadā būs pieejami septiņi miljoni eiro, informē Ekonomikas ministrijā.

Tiesa kosmētikas ražotāju Dzintars pasludina par maksātnespējīgu

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa pasludinājusi kosmētikas ražotāju AS Dzintars par maksātnespējīgu un par maksātnespējas procesa administratoru iecēla Jāni Ozoliņu.

«Bērni ierodas traumēti». Lietuvā mācās 500 skolēni no Ukrainas, Donbasa

Lietuvas skolās pašlaik mācās vairāk nekā 500 ukraiņu skolēni, no kuriem daudzi ir no Ukrainas karadarbības zonas Donbasa reģionā.

Veselības ministrija rosina rezidentiem atalgojumu palielināt par 20%

Veselības ministrija rosina rezidentu darba samaksu palielināt par 20%, bet pārējām ārstniecības personām zemāko darba samaksu palielināt par 10%.

Delna: 13.Saeimas deputāti «atturējušies» mazāk nekā 12.Saeimas

Šī Saeimas sasaukuma deputāti daudz retāk balsojumos izvēlējušies atturēties, secinājusi Sabiedrība par atklātību – Delna, apkopojot 13.Saeimas deputātu balsojumus no pērnā gada 6.novembra līdz šī gada 30.septembrim.

No 19.novembra mainīsies pasta sūtījumu deklarēšanas kārtība

No 19.novembra Valsts ieņēmumu dienests maina muitojamo sūtījumu apstrādes kārtību.

Ukrainas bankas eksprezidente uzbrukumos saredz oligarha atriebību par PrivatBank

Par vardarbīgu vēršanos pret Ukrainas centrālās bankas eksprezidentes ģimeni pati Valērija Gontareva vaino ukraiņu oligarhu, kuram viņa atņēmusi Ukrainas lielāko banku PrivatBank.

Līdz šim notiesāta 41 persona. IDB izmeklējumi nenorāda uz situācijas uzlabošanos iekšlietu dienestos

Iekšējās drošības biroja pirmstiesas izmeklēšanas rezultāti nenorāda uz situācijas uzlabošanos iekšlietu dienestos, kuros joprojām nemazinās vairāku kategoriju noziegumi.

Policija pie kāda vīrieša atrod gandrīz 38 tūkstošus cigaretes

Pie kāda vīrieša automašīnā un īpašumā atrastas un konfiscētas 37 800 nelegālo cigarešu, informē Valsts policijā.

Austrālija cieš katastrofālos krūmāju ugunsgrēkos

Austrālijas austrumos, tostarp Sidnejā, izsludināts ārkārtas stāvoklis saistībā ar plašiem krūmāju ugunsgrēkiem, ko pastiprina karstums un stiprs vējš.

Bondars: Ir grūti balsot pret populārām lietām

«Ir ļoti grūti balsot pret populārām lietām. Politikā vienmēr būs situācija, ka ieceres būs lielākas par iespējām,» skaidrojot 2020.gada budžeta pieņemšanas procesu, teicis Saeimas deputāts Mārtiņš Bondars.

Cērps oficiāli piesakās kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu

Bijušais Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs Uldis Cērps oficiāli ir pieteicies kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu.

Prasa izmaiņas konkursā par tiesībām sniegt sabiedriskā transporta pakalpojumus nākamos desmit gadus

IUB aizliedzis VSIA Autotransporta direkcija bez grozījumu veikšanas nolikumā turpināt iepirkuma procedūru un slēgt līgumu par reģionālajiem sabiedriskā autotransporta pakalpojumiem no 2021. līdz 2030.gadam.

Turcija sāk deportēt Rietumvalstu džihādistus

Turcija pirmdien, 11.novembrī, pavēstījusi, ka sākusi sūtīt ārvalstu radikālo musulmaņu kaujiniekus atpakaļ uz to izcelsmes valstīm ASV un Eiropā. Kopumā Turcijas ieslodzījuma vietās ir vairāk nekā tūkstotis grupējuma «Islāma valsts» kaujinieku.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!