bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 17.02.2020 | Vārda dienas: Donats, Konstance
LatviaLatvija

BNN intervija | Valsts kontroliere: Amatpersonas pārkāpums ietekmēs viņa privāto naudas maku

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+3 vērtējums, 3 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Valsts kontroliere Elita Krūmiņa

«Gadījumos, kad tiek pārkāpts likums, tiek nodarīts zaudējums pašvaldību vai valsts budžetam. Turpmāk atbildīgajām amatpersonām iestāsies atbildība, kas vairs nebūs abstrakta, bet ietekmēs viņu privāto naudas maku. Tas būs kā preventīvs signāls, ka atbildībai jāiestājas,» tā par Valsts kontroles piešķirtajām zaudējuma piedziņas tiesībām intervijā BNN komentē valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

«Par bulciņas zagšanu piemēro bargus sodus, bet par noziegumiem publiskajā sektorā – nē»

Valsts kontrolei jeb augstākajai revīzijas iestādei kopš 1.augusta ir paplašinātas pilnvaras – tai ir tiesības piedzīt personas nelikumīgas rīcības dēļ radītos zaudējumus, kas atklāti auditā.

Intervijā BNN valsts kontroliere atzīmē, ka tas ir nevis «asiņains rīks», ar ko Valsts kontrole vēlētos sodīt amatpersonas un ierēdņus, bet gan veids, kā cīnīties ar likumpārkāpējiem.

«Ar saviem auditiem gribam sniegt devumu, lai valsts institūcijās nebūtu tādas absurdas situācijas, ka par bulciņas zādzību seko gana bargs sods, bet tajā mirklī, kad tiek izdarīts noziegums publiskajā sektorā, soda nav un atbildība neiestājas. Šāda situācija dod nepareizu signālu, ka var rīkoties, kā labpatīk, un par to nekā nebūs. Tā nedrīkstētu būt.»

Tāpat Valsts kontrole ir uzsākusi apjomīgu revīziju par to, kā ekonomiskie noziegumi vispār tiek izmeklēti pašvaldībās un valsts iestādēs. Līdz šim, Krūmiņa neslēpj, par konstatētajiem ekonomiskajiem, finanšu pārkāpumiem publiskajā sektorā sodi pārsvarā atstāti bez ievērības.

Valsts kontroles iekšienē jau ir uzsākta gatavošanās tam, lai jaunās likuma pilnvaras nepieciešamības gadījumā varētu pielietot.

«Tajos gadījumos, kad redzēsim likumu pārkāpumu, nodarītos zaudējumus, rīkosimies, kā likums nosaka. Vispirms dosim iespēju pašām revidējamām vienībām vienoties ar atbildīgajām personām par piedziņu. Ja tas, mūsuprāt, nepamatotu iemeslu dēļ netiks darīts, tad pie darba ķersies Valsts kontroles padome.»

Tomēr, runājot par to, kas notiks ar jau iepriekš atklātajiem pārkāpumiem un tiem pārkāpējiem, kas nav saņēmuši sodu, Krūmiņa uzsver: «Mēs neesam sēdējuši rokas klēpī salikuši. Kas tika izdarīts? Valsts kontrolē tika izveidota atsevišķa pārkāpumu izmeklēšanas daļa, kas mēģināja veicināt sadarbību ar tiesību aizsardzības iestādēm, skaidrojot, sniedzot papildu informāciju, lai vainīgās personas tiktu sauktas pie atbildības.»

«Tas, ko mēs pilnīgi noteikti vēlamies, ir: lai tiktu ieviesti mūsu ieteikumi un lai tas notiktu nevis formāli, bet pēc būtības. Tas ir tas, par ko mēs cīnāmies visu laiku. Ja neizdodas, tad mēs atkal par to atgādinām un virzāmies [uz priekšu],» uzsver Krūmiņa.

Pēc kontrolieres paustā, progress ir panākts, un to veicinājis tas, ka Valsts kontrolē strādā bijušie prokuratūras darbinieki.

«Pašvaldību vadībai nav bijis skaidrs, ka tai pašas izveidotās kapitālsabiedrības ir jāpārrauga»

Valsts kontroliere atzīst, ka pārkāpumu publiskajā sektorā ir gana daudz. «Tas ir arī tas, ko mēs ar katru revīziju mēģinām stiprināt, – izpratni, ka jebkuras institūcijas vadītājs ir atbildīgs, lai viņa pārraudzībā, vadībā esošā institūcija strādātu likumīgi, lietderīgi un efektīvi. Tas ir noteikts likumā.»

Krūmiņa uzsver, ka vadītājiem ir jāsaprot – stājoties amatā, viņi apņemas strādāt iedzīvotāju labā. Vadītājiem ir jādomā, kā ar esošajiem resursiem maksimāli labi kalpot iedzīvotājiem, nevis sev.

Pašvaldībās viena no problēmām ir to pārraudzība kapitālsabiedrībās. «Problēmas, kas izgaismojās, kad tikko sākām revīzijas, bija tādas, ka pašvaldību vadībai nebija skaidrs, ka tai pašas izveidotās kapitālsabiedrības ir jāparauga. Viņiem šķita – ir izveidotas, tad tās savā nodabā darbojas. Revīziju laikā viens no kontroles mērķiem ir veicināt izpratni par labas pārvaldības principiem.»

Krūmiņa uzsver, ka svarīgi ir saprast – kapitālsabiedrības dibināšana nozīmē sekot līdzi arī likuma normām, nevis nolikt to kā trauku, no kura «pasmelt» savām vajadzībām. «Ir nepieciešama nepārtraukta uzraudzība, monitorings, lai pašvaldība darbotos atbilstoši tiem mērķiem, kas noteikti.»

Krūmiņa atzīmē, ja paskatās jau vien uz Rīgas kapitālsabiedrībām, kā Rīgas namu pārvaldnieks, Rīgas satiksme un citiem līdzīgiem uzņēmumiem, par tiem Valsts kontrolē no iedzīvotājiem bieži saņemtas sūdzības – galvenokārt par kvalitātes trūkumu un sadārdzinājumu.

Tāpat Krūmiņa piebilst, ka Valsts kontrolei vienmēr lielie izaicinājumi ir papildu saņemtā informācija par to, kur tiek atklāti pārkāpumi. Aicinājumi tiek saņemti gan no nevalstiskajām organizācijām, gan deputātiem pašvaldībās un Saeimā. Kā kontroliere uzver: «Pārkāpumu ir ļoti daudz.»

Tomēr problēma ir kapacitātē. «Institūciju, kas pakļaujas Valsts kontroles pārbaudei, ir tūkstošiem. Revidentu mums ir nedaudz vairāk par simtu. Līdz ar to ir jāizdara liela izšķiršanās, kur un par kādiem jautājumiem veiksim pārbaudes. Tas ir tas, kas mums rada galvassāpes, jo, protams, gribētos vairāk paskatīties un sniegt savus ieteikumus vairāku jomu sakārtošanā.»


Pievienot komentāru

  1. annina teica:

    tiesam loti gribas dzivot godiga valsti

Deputāti vēl nebalso par OIK galaziņojumu, aizrunājoties par tā sagatavošanu

Nolemts trešdien, 19.februārī, rīkot sēdi, kurā tiks turpināts spriest par iespēju apstiprināt galaziņojumu. Pirms tam otrdien, 18.februārī, notiks komisijas tehniskā sēde, kurā plānots pārrunāt deputātu iesniegtos papildinājumus.

Pēc tikšanās ar iesaistītajām institūcijām Levits vēl nenāk klajā ar tiešu rīcības plānu Misānes jautājumā

Valsts prezidents atklāja, ka tikšanās laikā pārrunātas dažādas iespējas, ko katra no iesaistītajām pusēm vēl var darīt, taču viņš neieskicēja precīzus nākotnes plānus, vien norādīja, ka izskatītas ir vairākas iespējas.

Konkursā par kultūrvēsturiska būvmantojuma saglabāšanu saņemts 101 projekta pieteikums

Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija līdz  24.aprīlim izvērtēs konkursam iesniegtos projektus, pieņemot lēmumu par finansējuma piešķiršanu.

Purgaile: Latvija ir pelnījusi netikt iekļautai «pelēkajā sarakstā»

Kā uzsvēra Purgaile, «Latvija ir pelnījusi  tur  «pelēkajā sarakstā» nebūt.» Tajā pašā laikā viņa arī norādīja, ka Latvijai vēl ir daudz darāmā, lai efektīvi cīnītos pret naudas atmazgāšanu vai terorisma finansēšanu.

Nav savākti nepieciešamie paraksti referenduma ierosināšanai par pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumu

Nav izdevies savākt nepieciešamo parakstu skaitu referenduma ierosināšanai par Saeimā pieņemtajām izmaiņām pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumā.

Arī šajā nedēļā ziema nav gaidāma, būs bieži nokrišņi un spēcīgas vēja brāzmas

Gaidāms, ka vairākās novērojumu stacijās tiks uzstādīti jauni 17.02. gaisa temperatūras rekordi, kā arī ir iespējams tiks pārspēts arī līdzšinējais visas Latvijas 17.02. maksimālās gaisa temperatūras rekords +8,9 grādi.

Parakstīts 1,4 miljonu eiro vērts līgums par Latvijas paviljona būvniecību Expo 2020

Parakstīts 1,4 miljonu eiro vērts līgums par Latvijas paviljona būvniecību izstādē Expo 2020, kas norisināsies Dubaijā.

Levits ar atbildīgo institūciju vadītājiem lems par turpmāko rīcību Misānes lietā

Valsts prezidents Egils Levits pirmdien, 17.februārī, plkst. 9.00 Rīgas pilī sasaucis atbildīgo iestāžu vadītāju sapulci, lai vienotos par turpmāko rīcību Dānijā apcietinātās Kristīnes Misānes lietā.

Nedēļa Lietuvā: Sejas masku deficīts. Pārbaudes par koronavīrusu. 160 000 eiro valsts popularizēšanas stratēģijai

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā izteikts aicinājums pārbaudīt, vai tie, kuri valstī ieceļojuši pa sauszemi, nav inficējušies ar koronavīrusu. Atklājies, ka iespējas tikt pie sejas maskām ir apgrūtinātas ar iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem.

Dānija grasās izdot Latvijas pilsoni Misāni Dienvidāfrikai

Dānijas tiesa piektdien, 14.februārī, lēmusi neatbrīvot apcietinājumā esošo Latvijas pilsoni Kristīni Misāni, kura Dienvidāfrikas Republikā tiek vainota sava bērna nolaupīšanā.

Norāda uz nevienlīdzīgu konkurenci privātā un publiskā sektora kultūras pasākumu rīkotāju vidū

Kultūras pasākumu rīkošanas nozarē nepastāv pilnībā vienlīdzīgi konkurences nosacījumi starp privātā un publiskā sektora tirgus dalībniekiem, secinājusi Konkurences padome.

Šķīdoņa dēļ masas ierobežojumi ieviesti uz 76 grants ceļu posmiem

Patlaban jau 76 valsts grants ceļu posmos ir ieviesti īslaicīgi masas ierobežojumi – liegta pārvietošanās transportam, kas smagāks par desmit tonnām.

Eurostat: Latvijā ceturtajā ceturksnī bijusi vājāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pirms gada bijis mazāks iekšzemes kopprodukta pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji.

Ķīnā ar koronavīrusu inficējušies 1 700 mediķi, no tiem seši miruši

Ķīnā mirušo skaits jaunā koronavīrusa Covid-19 uzliesmojumā ir pieaudzis līdz 1 483 pēc 116 jaunu nāves gadījumu reģistrēšanas uzliesmojuma epicentrā Hubei provincē.

Kariņš uzdod Nemiro nekavējoties sākt darbu pie valdības noteikumu izstrādes OIK efektīvākai pārraudzībai

Valdības deklarācijā noteikts, ka OIK jālikvidē ievērojot tiesiskuma principus un nepieļaujot šo maksājumu veikšanu no citiem finanšu avotiem, bet gan veicot to valsts budžetam un iedzīvotājiem ekonomiski un finansiāli izdevīgākajā veidā.

Latvijas tūristu mītnēs apkalpoto viesu skaits pieaudzis par 1,6%

Latvijas tūristu mītnēs pērn apkalpoti 2,85 milj. ārvalstu un vietējo viesu, kas ir par 1,6% vairāk nekā 2018.gadā.

Orlen Lietuva vedīs pirmo kravu pa pērn atjaunoto Mažeiķu–Reņģes dzelzceļa posmu

Polijas naftas koncerna PKN Orlen Lietuvas meitassabiedrība Orlen Lietuva vedīs savu pirmo kravu pa pērn atjaunoto dzelzceļa posmu Mažeiķi-Reņģe.

Apstiprināts risinājums Rail Baltica reģionālo vilcienu uzņemšanai Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā

Līdz šim paredzēto divu sliežu ceļu vietā projektētāji ir raduši risinājumu četru Eiropas platuma sliežu ceļu integrēšanai stacijas projektā, nodrošinot arī starppilsētu un piepilsētas vilcienu apkalpošanu.

Beness Aijo lūdz Putinam politisko patvērumu un apgalvo, ka Krievija viņu atbrīvojusi

Latvijas meklēšanā izsludinātais nacionālboļševiks Beness Aijo lūdz Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam politisko patvērumu un apgalvo, ka Krievijas varasiestādes viņu atbrīvojušas.

Akciju cenas krītas bažās par koronavīrusu

Akciju cenas pasaulē ceturtdien, 13.februārī, kritušās, atjaunoties bažām par jaunā koronavīrusa Covid-19 epidēmiju Ķīnā.

Kriminālprocesa likumā veiks plašus grozījumus par liecību patiesumu, žurnālistu iespējām un pierādījumu izmantošanu

Saeima otrajā lasījumā atbalstījusi grozījumus Kriminālprocesa likumā, kas paredz noteikt pienākumu sniegt patiesas liecības, ja persona izmanto tiesības liecināt.

Nedēļas nogale būs sniegota, lietaina un vējaina

Nedēļas nogalē gaidāms spēcīgs vējš, kas piekrastē varētu sasniegt pat 25 m/s, bet gaisa temperatūra saglabāsies līdzšinējās robežās.

Maršruts nedēļas nogalei: Ziemsara Riekstukalnā, Kasešu nakts un Svaparapa

Februāra vidus parasti tiek sagaidīts sirsnīgās noskaņās, tuvojoties Valentīndienai.

Viļņa un Airbnb vienojas par tūristu nodokļa iekasēšanu

Populārā īstermiņa izīrēšanas platforma Airbnb, kas bieži kritizēta par regulācijas trūkumu, tomēr februāra vidū saņēmusi uzslavas, kad tā parakstīja vienošanos ar Viļņas pilsētas pašvaldību.

Nepietiekamās valsts valodas zināšanas pašvaldību deputātiem būs jāpilnveido par saviem līdzekļiem

Pašvaldības deputātam, kuru Valsts valodas centrs būs aicinājis apgūt valsts valodu nepieciešamajā līmenī, latviešu valodas zināšanas būs jāpilnveido par saviem līdzekļiem.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!