Krūmiņa: Nav skaidrs, ko valsts ieguvusi no kases aparātu reformas

Nav skaidrs, ko valsts ieguvusi no kases aparātu reformas, pirmdien, 25.martā, LNT raidījumā 900 sekundes paudusi valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Runājot par Valsts kontroles (VK) veikto kases aparātu reformas revīziju, Krūmiņa atzīmēja, ka problēmas sākušās jau ar normatīvo aktu izstrādi – netika lietota atbilstoša terminoloģija un dokumenti neregulēja neskaidros jautājumus. Tāpat nebija skaidrs, kādas ir reformas izmaksas un ko valsts iegūst. Tāpat arī nav iespējams noskaidrot, ko reformas rezultātā valsts ieguvusi.

Krūmiņa skaidroja, ka, lai gan reforma sākta jau 2011.gadā, līdz šim brīdim nomainīti tikai 59% kases aparātu. Viņa pat pieļauj, ka, ja reforma kavēsies vēl ilgāk, jaunie kases aparāti drīz vien neatbildīs jaunākajām tehnoloģijas prasībām.

Krūmiņa teica, ka vairākkārt VK savā darbā saskārusies ar to, ka valstī neveicas ar projektu vadību un bieži vien nav izpratnes, kā to darīt. Kontroliere pieļauj, ja Latvijā vajadzētu ieviest institūciju, kas pārvalda to, kā notiek projektu vadība.

VK no Valsts ieņēmumu dienesta vēlās sagaidīt skaidru rīcības plānu kases aparāt reformā, minēja Krūmiņa.

Viņa arī norādīja, ka drīzumā Valsts kontrole nāks klajā ar ziņojumu par Rīgas domes darbu. Dienesta vadītāja izteicās, ka līdz šim no Rīgas domes nav novērota patiesa ieinteresētība sekot VK ieteikumiem.

Jau ziņots, 2017.gadā stājās spēkā noteikumi par jaunajām kases aparātu un sistēmu prasībām. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem atbilstošo kases aparātu, hibrīda kases aparātu un kases sistēmu lietošana visiem nodokļu maksātājiem, izņemot padziļinātās sadarbības programmas dalībniekus, bija jāsāk 2017.gada 1.janvārī. Tomēr, tā kā uzņēmēju gatavība, pielāgoties jaunajām prasībām, tika vērtēta kā zema, VID noteica pārejas periodu.

2017.gada nogalē uzņēmēju pārbaudēs atklājās, ka vairāki sertificētie un VID reģistrētie kases aparātu modeļi neatbilst noteikumiem un tajos joprojām iespējama iejaukšanās. Tādējādi dienests no attiecīgā reģistra izslēdza sešus Latvijas lielākā kases aparātu ražotāja CHD kases aparātu modeļus. Līdz ar to par neatbilstošiem tika atzīti 18 000 kases aparātu.

Kaut gan visi CHD kases aparātu modeļi ar elektronisko kontrollenti ir izņemti no reģistra, lietotāji, kas tos ir reģistrējuši VID, drīkst turpināt lietot līdz jaunas attiecīgo modeļu versijas reģistrēšanai VID.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas