VARAM piedāvā valsts aizdevumu piešķirt 93 pašvaldību projektiem

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) valsts aizdevumu piedāvā piešķirt 93 pašvaldību projektiem, kopumā paredzot tam atvēlēt 38,38 miljonus eiro, liecina ministrijas sagatavotais rīkojuma projekts.

30.aprīlī valdība ārkārtas sēdē atbalstīja Finanšu ministrijas priekšlikumu palielināt pašvaldību aizņēmuma limitu par 150 miljoniem eiro, lai mazinātu COVID-19 pandēmijas radītās negatīvās ekonomiskās sekas.

Tika noteikts, ka projektiem jābūt augstas gatavības, būvdarbi jāuzsāk līdz šī gada 31.decembrim un jānoslēdz tie ne vēlāk kā līdz 2021.gada 31.decembrim, kā arī jāatbilst citiem kritērijiem.

Līdz 1.jūnijam tika saņemti 142 pašvaldību investīciju projekti no 54 pašvaldībām. Tie skāra četras jomas –pašvaldības ēku energoefektivitātes pasākumi, transporta infrastruktūras attīstība, jaunu pašvaldības pakalpojumu sniegšanas veidu attīstība, ja tiek aizstāts kāds no esošajiem pakalpojumiem ar jaunu bezkontakta vai autonomu risinājumu, kas samazina klātienes saskarsmes nepieciešamību, kā arī atbalsta pasākumi iedzīvotāju nekustamā īpašuma pievienošanai sabiedrisko pakalpojumu sniedzēja centralizētiem kanalizācijas un ūdensapgādes tīkliem.

Saskaņā ar VARAM sākotnējo vērtējumu, atbalstāmi ir 93 projektu pieteikumi, kuru kopējais finansējums ir 52,80 miljoni eiro. No tiem valsts kases aizņēmuma apmērs nepieciešams 38,38 miljonu apmērā. Noraidāmi ir 49 projekti, kuru kopējais finansējums sastāda 26,31 miljonu, no kuriem aizņēmuma būtu sastādījis 18,80 miljonus eiro lielu summu.

Plānots, ka izdevumus projektu realizācijai saņems Aizkraukles, Ādažu, Bauskas, Cēsu, Ciblas, Daugavpils, Dobeles, Ērgļu, Garkalnes, Gulbenes, Jelgavas, Jēkabpils, Kārsavas, Krustpils, Kuldīgas, Ķeguma, Ķekavas, Lielvārdes, Limbažu, Līvānu, Ludzas, Madonas, Mārupes, Neretas, Ogres, Olaines, Ozolnieku, Pļaviņu, Ropažu, Salas, Salaspils, Saldus, Saulkrastu, Siguldas, Smiltenes, Stopiņu, Talsu, Tukuma, Valmieras un Ventspils pašvaldības.

Starp galvenajiem projektu pieteikumu noraidīšanas iemesliem ir tas, ka trūkst attīstības centra saskaņojuma, transporta infrastruktūras projektiem nav norādīta sakārtojamā infrastruktūra kilometros vai izmaksas pārsniedz 1 000 000 eiro uz vienu kilometru, projektam nav izstrādāts būvprojekts un tamlīdzīgi.

Plānots, ka 22,72 miljoni eiro aizdevumos pašvaldībām piešķirs jau šogad, bet vēl 15,66 miljonus – nākamgad.

Jautājumu par 2021.gada pašvaldību kopējā aizņēmuma limita palielināšanas iespējām plānots skatīt lemjot par valsts budžetu 2021.gadam.

Šo jautājumu valdība plāno skatīt otrdien, 16.jūnijā. 

Kā ziņots, 30.aprīlī valdība ārkārtas sēdē atbalstīja Finanšu ministrijas priekšlikumu palielināt pašvaldību aizņēmuma limitu par 150 miljoniem eiro, lai mazinātu COVID-19 pandēmijas radītās negatīvās ekonomiskās sekas. 

Saskaņā ar izstrādātajiem noteikumiem, projektus varēs iesniegt deviņas lielās pilsētas – Daugavpils, Jelgava, Jēkabpils, Jūrmala, Liepāja, Rēzekne, Rīga, Valmiera un Ventspils, kā arī 27 pašvaldības, kas ir reģionālās nozīmēs attīstības centri – Aizkraukle, Alūksne, Balvi, Bauska, Cēsis, Dobele, Gulbene, Krāslava, Kuldīga, Limbaži, Līvāni, Ludza, Madona, Ogre, Preiļi, Saldus, Sigulda, Smiltene, Talsi, Tukums, Valka, Mārupe, Ķekava, Salaspils, Ādaži, Saulkrasti un Stopiņi.

Pārējās pašvaldības, kuras administratīvi teritoriālās reformas rezultātā tiks apvienotas novadā, varēs iesniegt projektus tad, ja būs saņēmušas saskaņojumu no tās pašvaldības, kura pēc reformas būs novada administratīvais centrs.

Paredzēts, ka pašvaldības investīciju projektus iesniegs VARAM līdz katra mēneša 1.datumam. Projektam būs jābūt iekļautam attiecīgās pašvaldības attīstības programmas investīciju plānā un tie varēs skart četras jomas.

Pašvaldībai būs jānodrošina arī līdzfinansējumu projekta īstenošanai, ne mazāk kā 25% apmērā no projekta kopējām izmaksām. Valsts budžeta aizdevuma kopējais apmērs projektam būs ne mazāks kā 50 000 eiro.

Projektiem, kuros paredzēti būvdarbi, būs jābūt izstrādātam tehniskajam projektam un būvdarbiem jābūt uzsāktiem līdz šī gada 31.decembrim, bet jānoslēdz tie ne vēlāk kā līdz 2021.gada 31.decembrim.

Iesniegtos pašvaldību investīciju projektus izvērtēs komisija, kuras sastāvu noteiks Ministru kabinets.

Aizdevumus prioritāri piešķirs tiem projektiem, kuriem ir lielākais valsts budžeta aizdevuma īpatsvars, ko plāno izmantot 2020.gadā, no visa pieprasītā aizdevuma apmēra. Šim apjomam jābūt vismaz 30% apmērā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas