VARAM precizēs likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu

Ņemot vērā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) saņemto Ministru prezidenta (MP) rezolūciju par Rīgas domes atlaišanas likuma precizēšanu atbilstoši norādītajiem priekšlikumiem, VARAM jau tuvākajā laikā organizēs sanāksmi likumprojekta apspriešanai, informē VARAM pārstāve Santa Vaļuma.

Pamatojoties uz saņemtajos atzinumos norādītajiem priekšlikumiem, VARAM jau notiek aktīvs darbs pie attiecīgā likumprojekta precizēšanas un papildināšanas.

Jau vēstīts, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) valdībā ir iesniedzis likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu.

Tāpat ziņots par juristu secinājumiem, ka likumprojektā par Rīgas domes atlaišanu nav konstatēts neviens likumpārkāpuma fakts, uz kā pamata šobrīd juridiski varētu atlaist pašreizējo domi. Vienlaikus norādīts uz vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra tiesībām vienpersoniski, bez Ministru kabineta lēmuma atstādināt Rīgas mēru no pienākumu pildīšanas.

Šobrīd VARAM plāno organizēt starpinstitūciju sanāksmi, kas norisināsies nākamās nedēļas sākumā, kurā piedalīties aicināti pārstāvji no Finanšu ministrijas, Tieslietu ministrijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Lielo pilsētu asociācijas, Centrālās vēlēšanu komisijas, Pārresoru koordinācijas centra, Valsts Kancelejas un Valsts kontroles.

Pēc sanāksmes VARAM analizēs sanāksmē izskanējušos viedokļus un priekšlikumus, kā arī nepieciešamības gadījumā nodrošinās precizējumu iekļaušanu sagatavotajā likumprojektā. Kā arī, ņemot vērā likumprojekta izstrādes un virzības procesu, ministrija likumprojektu virzīs iespējami operatīvi.

Par VARAM sagatavoto Rīgas pašvaldības domes atlaišanas likumprojektu jau iepriekš tika saņemts likumprojekta saskaņojums no Tieslietu ministrijas, kā arī saņemti atzinumi no Finanšu ministrijas un Valsts kancelejas.

VARAM uzsver, ka ir saņemta MP rezolūcija precizēt likumprojektu atbilstoši saņemtajiem priekšlikumiem un iesniegt Ministru kabinetā, taču saņemtajā dokumentā nav norādīts pieprasījums, aicinājums vai pamatojums ministram Kasparam Gerhardam Rīgas pašvaldības domes atlaišanas vietā izvērtēt tikai pašvaldības mēra atlaišanu.

Likumprojekta mērķis esot novērst situāciju, kad Rīgas dome pieļauj nelikumīgu rīcību un nenodrošina likumos noteikto pašvaldības funkciju izpildi. Līdz ar likuma pieņemšanu Saeimā Rīgas dome tiktu atlaista un tās vietā tiktu iecelta pagaidu administrācija, iepriekš vēstīja aģentūra LETA.

Pēc vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra teiktā, esot paveikts apjomīgs darbs, lai skrupulozi izvērtētu Rīgas domes darbu, it sevišķi Rīgas satiksme pārraudzības un kontroles jomā. «Nav pieļaujama situācija, ka laikā, kad tiesībsargājošās institūcijas veic procesuālās darbības pašvaldības uzņēmumā, kur tiek minēts, iespējams, pat mākslīgs iepirkumu sadārdzinājums 5% līdz 7% apmērā, Rīgas dome neuzņemas atbildību par notiekošo, tā vietā sasaucot formālu sēdi «uzticības» izteikšanai priekšsēdētājam. Turklāt šis ne tuvu nav pirmais publiski izskanējušais skandāls saistībā ar iespējamām nelikumībām Rīgas satiksmē,» tā iepriekš paudis Gerhards.

Domes atlaišanas gadījumā jaunās Rīgas domes vēlēšanas notiktu 2019.gada 25.maijā. Jaunievēlētā dome darbotos līdz dienai, kad uz pirmo sēdi sanāktu kārtējās vēlēšanās ievēlētā Rīgas dome, kas plānotas 2021.gadā.

Tikmēr Rīgas mērs šo likumprojektu jau vairākkārt nodēvējis par «politisku šovu», kuram nav tiesiska pamata.

Tāpat vēstīts, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir sācis kriminālprocesu saistībā ar trim Rīgas satiksmes veiktajiem iepirkumiem – par 2016.gada zemās grīdas tramvaju iepirkumu, kura kopējā summa bija 62 597 477 eiro, 2013.gada iepirkumu par trolejbusu piegādi, kura kopējā summa bija 131 646 135 eiro, kā arī 2013.gadā veikto iepirkumu par autobusu piegādi, kura kopējā summa bija 75 808 297 eiro.

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa decembra sākumā sešām no septiņām šajā lietā aizdomās turētajām personām kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu. Pēc astoņu dienu apcietinājuma atbrīvots tika ilggadējais partijas Gods kalpot Rīgai biedrs, uzņēmējs Aleksandrs Krjačeks. Savukārt apcietināti joprojām ir Rīgas satiksmes bijušais valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens, uzņēmuma infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktors Igors Volkinšteins, Škoda Transportation amatpersona Vladislavs Kozaks, citos kriminālprocesos figurējošais uzņēmējs Māris Martinsons un uzņēmējs Edgars Teterovskis

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas