VARAM sagatavojusi likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministrijā sagatavots likumprojekts par Rīgas domes (RD) atlaišanu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma norādījis pašvaldību ministrs Kaspars Gerhards.

Gerhards raidījumā sacīja, ka notikušais Rīgas satiksmē ir izraisījis visu Latvijas iedzīvotāju sašutumu, vēsta portāls lsm.

«VARAM no pagājušā gada ir vērtējusi RD rīcību. Diemžēl pēdējā laikā attiecībā uz Rīgas satiksmi (RS) dome nav veikusi nozīmīgas darbības – lai gan bijuši Valsts kontroles, prokurora brīdinājumi. Izlēmīga rīcība nav sekojusi. Piektdienas balsojumus domē arī neliecina par labu praksi, bet drīzāk par pretdarbību. Sestdien un svētdien ministrijas speciālisti sagatavoja likumprojektu par RD atlaišanu,» sacīja Gerhards.

Viņš skaidroja, ka likumprojektu jau šonedēļ virzīs valdībā un pēc tam uz Saeimu. Gerhards uzsvēra, ka atkārtota likumu neievērošana ir viens no punktiem, pēc kuriem var rosināt RD atlaišanu. «Šeit ir ilgstoša nihiliska bezdarbība. Aicināsim «latviskās partijas» atbalstīt likumprojektu,» norādīja Gerhards.

Savukārt RD priekšsēdētājs Nils Ušakovs no Saskaņas raidījumam Rīta panorāma pauda neizpratni, kādēļ lēmumi tiek pieņemti «kādas partijas kongresa rezultātā» un kāpēc atbildīgais ministrs nerīkojas arī saistībā ar skandāliem citās pašvaldībās. Ušakovs informēja, ka sagaidīs tālāko ministra rīcību un rīkosies atbilstoši Latvijas likumiem. «No tiesiskā viedokļa neredzu, ka tas būtu iespējams [atlaist Rīgas domi]. Tiesiska pieeja nozīmē vienlīdzīgu pieeju. Kādēļ tikai par Rīgu, ja [korupcijas skandāli] ir Jūrmalā, Ventspilī vai Daugavpilī?» tā Ušakovs.

Kā zināms, Ušakovs piektdien, 14.decembrī, sasauca RD ārkārtas sēdi, kurā izturējis deputātu uzticības balsojumu, un saglabājis domes priekšsēdētāja amatu.

BNN jau vēstīja, ka RD opozīcija bija sākusi vākt deputātu parakstus ar mērķi panākt Ušakova atbrīvošanu no RD priekšsēdētāja amata.

Notiekošais ar SIA Rīgas satiksme ir pārāk liels korupcijas skandāls, lai RD priekšsēdētājs Nils Ušakovs, kurš vienlaikus ir uzņēmuma kapitāla daļu turētājs, varētu saglabāt savu amatu. RD priekšsēdētājam bija jāseko līdzi uzņēmumā notiekošajam un tāpēc šobrīd personīgi ir jāuzņemas pilna atbildība par situāciju, paudusi Nacionālās apvienības (NA) frakcija.

Arī partijas Latvijas attīstībai Rīgas domes deputātu frakcijas vadītājs Viesturs Zeps norādījis, ka Rīgas satiksmes pagaidu valdē Ušakovs vienpersoniski iecēlis politiskos ielikteņus – Saskaņai pietuvinātas personas bez pieredzes krīzes vadībā.

BNN jau vēstīja, ka visi pieci Rīgas satiksmes valdes locekļi Leons Bemhens, Emīls Jakrins, Larisa Loskutova, Andrejs Požarnovs un Inese Švekle galvaspilsētas mēram Nilam Ušakovam iesnieguši atlūgumus.

Tikmēr Ušakovs iecēlis pagaidu valdi trīs cilvēku sastāvā. Pagaidu valdi vadīs bijušais satiksmes ministrs Anrijs Matīss un tajā iekļauti arī divi pašreizējie RS darbinieki – Satiksmes un organizācijas nodaļas direktors Edmunds Zivtiņš un Drošības un risku vadības nodaļas direktors Jānis Geduševs.

Kā sacīja Ušakovs, tad pirmais Matīsa uzdevums būs apturēt visu pašreizējo sabiedriskā transporta iepirkumu norisi, kas saistīti ar transporta piegādi. «Visos gadījumos, kad piegādes vēl nav pabeigtas un kur to ļauj likumu normas, ir jālauž līgumi un jāizsludina atlikušo transporta vienību iepirkumi no nulles,» pauda Ušakovs.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka viņam nav ko pārmest nevienam no valdes locekļiem, jo visi strādājuši pēc labākās sirdsapziņas. «Pēc viņu domām, tas ir būtiskākais, ko viņi pašlaik var izdarīt, lai saglabātu uzņēmuma reputāciju. Esmu visiem valdes locekļiem un, jo īpaši Leonam Bemhenam, pateicīgs par šo lēmumu un pieņemu viņu atlūgumus. Vienlaikus es ceru, ka izmeklēšanas darbības apliecinās, ka valdes locekļi nav līdzdalīgi pārkāpumos, kādi, iespējams, ir notikuši uzņēmumā,» tā Ušakovs.

Vecās valdes locekļi darbu atstāja no piektdienas, 14.decembra, un tajā pašā dienā darbu uzsāka arī jaunie pārstāvji. Tuvākajā laikā tiks izsludināts konkurss uz valdes locekļu amatiem.

Kā ziņots, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sāktais kriminālprocess ir saistīts ar trim pašvaldības uzņēmuma RS veiktajiem iepirkumiem, tādējādi izmeklējot amatpersonu kukuļošanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, BNN uzzināja KNAB.

Birojā skaidroja, ka kriminālprocess sākts par RS 2016.gada zemās grīdas tramvaju iepirkumu, kura kopējā summa bija 62 597 477 eiro, 2013.gada iepirkumu par trolejbusu piegādi, kura kopējā summa bija 131 646 135 eiro, kā arī 2013.gadā RS veikto iepirkumu par autobusu piegādi, kura kopējā summa bija 75 808 297 eiro.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas