bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 22.07.2018 | Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Varētu atteikties no kvotu atbalsta sistēmas atjaunojamajai enerģijai

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Atteikties no līdz šim izmantotās kvotu atbalsta sistēmas paredz atjaunojamās enerģijas likumprojekts, ko šonedēļ plānots izsludināt valsts sekretāru sanāksmē.

Tā vietā saskaņā ar likumu nebūs nekādu apjoma ierobežojumu un jebkurš, kas izveidos staciju, elektroenerģiju varēs pārdot brīvā tirgū, savukārt stacijas ar jaudu līdz diviem megavatiem (MW) varēs pārdot publiskam tirgotājam obligātā pienākuma iepirkt elektroenerģiju ietvaros, aģentūrai LETA norādījis Ekonomikas ministrijas (EM) speciālists Kristaps Stepanovs.

Tai pat laikā visi ražotāji, kas izmantos atjaunojamos energoresursus, varēs pretendēt uz piemaksām. Tās veidos siltumnīcefekta gāzu emisiju komponente, maksa par uzstādīto jaudu, kā arī lauksaimniecības komponente jeb maksa par atjaunojamās enerģijas ražotnē izmantotajiem kūtsmēsliem. Iepriekš šādu piemaksu nebija.

Ar likumu tiks ieviests arī atbalsts mājsaimniecībām. Piemēram, ja mājsaimniecībā izmantos saules paneļus un pa dienu, kad tie strādās, elektroenerģija aizies tīklā, bet vakarā tā tiks tērēta, elektroenerģijas kustība tiks abpusēji ieskaitīta.

Likumprojekts arī paredz atbalstu atjaunojamai siltumenerģijai, proti, uz to varēs pretendēt ražotāji, kuri nodarbojas ar centralizētu siltumapgādi vai centralizētu dzesēšanu un izmanto biomasu, biogāzi vai bioloģiskos šķidros kurināmos.

Likumā arī paredzēts noteikt, ka pašvaldība var sniegt atbalstu visu veidu atjaunojamās enerģijas ražošanai.

Šo ceturtdien likumprojektu plānots izsludināt valsts sekretāru sanāksmē, tad tiks dotas divas nedēļas priekšlikumu iesniegšanai, un dokuments tiks virzīts uz valdību. Stepanovs pieļāva, ka līdz gada beigām to varētu iesniegt Saeimā, bet, vai izdosies šogad arī pieņemt, atkarīgs no jaunā sasaukuma.

Rīt notiek Zaļās enerģijas forums, kurā paredzēts iepazīstināt gan ar likumprojektu, gan ar Rīcības plānu atjaunojamo energoresursu jomā.

Dokumenta anotācijā teikts, ka likumprojektā paredzēto normu ieviešanas radītais pieaugums, sasniedzot izvirzītos mērķus, attiecībā uz tarifu saistītajiem elektroenerģijas gala lietotājiem tiek prognozēts līdz diviem santīmiem par kilovatstundu.

Noteikts, ka līdz 2020.gadam atjaunojamās enerģijas ražošanas īpatsvaram kopējā bruto enerģijas gala patēriņā jāsasniedz 40%, līdz 2012.gadam mērķis ir 34.08%, līdz 2014.gadam – 34.82%, līdz 2016.gadam – 35.93%, līdz 2018.gadam – 37.04%.

Kā secināts likumprojekta anotācijā, patlaban ieviestās atbalsta shēmas ir komersantiem pietiekami motivējošas, lai tie investētu elektroenerģijas ražošanā no atjaunojamajiem energoresursiem, tomēr šī brīža ekonomiskās krīzes ietekmē nav nodrošinājuma tam, ka viss šādai elektroenerģijai izdotais apjoms tiks aizpildīts un elektroenerģijas ražošanu un pārdošanu AS Latvenergo komersanti sāks noteiktajā periodā.

Analizējot atjaunojamo energoresursu veidus pēc to potenciāla un iespējamā devuma nākotnē, kā galvenie izmantojamie resursi tiek novērtēta biomasa, galvenokārt koksne, kā arī vēja enerģija, biogāze un hidroenerģija.

2008.gadā atjaunojamie energoresursi kopējā elektroenerģijas gala patēriņā veidoja 39.6%, un lielāko daļu – mazliet vairāk par 97% – nodrošināja lielās hidroelektrostacijas, bet atlikušo daļu deva vēja elektrostacijas, biomasas koģenerācijas elektrostacijas un mazās hidroelektrostacijas. Vislielāko daļu atjaunojamie energoresursi veido siltumenerģijas gala patēriņā ieskaitot centralizēto siltumenerģiju, un tas ir 42.7%, liecina anotācijā minētais.


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. Tiesājams politiķis neatgūst kratīšanā konfiscētus tūkstošus

Eligijam Masjulim, bijušam Lietuvas Liberālās kustības priekšsēdētājam, kurš tiek tiesāts par saistību ar skaļu politiskās kukuļošanas lietu, nav izdevies atgūt skaidru naudu, kas kratīšanas laikā atrasta viņa mājās un konfiscēta.

BNN nedēļas apkopojums: Atklātu balsojumu par prezidentu? Ugunsgrēki Latvijā. Sarakstu iesniegšana 13.Saeimai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Ugunsgrēks.

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.

Ventspilī meklē risinājumus aktuālajiem vides jautājumiem

Ventspilī piektdien, 20.jūlijā notika AS Ventspils tirdzniecības osta pārstāvju un vides speciālistu tikšanās ar Valsts vides dienesta pārstāvjiem.

Bērni ar funkcionāliem traucējumiem varēs saņemt ES fondu finansētus pakalpojumus

Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, būs pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi sociālo prasmju un funkcionālo spēju uzlabošanai. Šim mērķim no Eiropas Sociālā fonda projektu īstenošanai ir paredzēti vairāk nekā 4,2 miljoni eiro.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā gada griezumā palielinājies par 4,3%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju ir palielinājies par 4,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 4,8%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,7%.

Lībija noraida ES ieceri Ziemeļāfrikā veidot migrantu centrus

Lībija ir pret Eiropas Savienības piedāvāto risinājumu Ziemeļāfrikas valstīs veidot migrantu centrus, lai apturētu cilvēku plūsmu pāri Vidusjūrai uz ES. Tā norādījis Lībijas premjerministrs Fajezs al Saradžs, kurš arī uzsvēris, ka Briselei valsti neizdosies pārliecināt ar finansiālu motivāciju.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā jūlija sākumā – 1,212 miljardi eiro

Latvijā šogad jūlija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,212 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,8% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Sākoties festivālam Positivus, uz Tallinas šosejas būs intensīvāka satiksme

Sākoties mūzikas festivālam Positivus, kas nedēļas nogalē norisināsies Salacgrīvā, autovadītājiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi uz Tallinas šosejas.

Spānija atceļ aresta orderi Katalonijas neatkarības pasludinātājam Pudždemonam

Spānijas Augstākā tiesa ir atcēlusi Eiropas aresta orderi bijušajam Katalonijas reģiona valdības galvam Karlesam Pudždemonam, jo Vācija ir atteikusies viņu izdot tiesāšanai par apsūdzību dumpja rīkošanā par Katalonijas reģiona neatkarības pasludināšanu 2017.gadā.

Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits pieaudzis par 11,6%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad pirmajos piecos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 11,6% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 1,728 miljonus.

Igaunijas rūpniecisko ražotāju cenas gadā augšup par 2,9%

Rūpniecisko ražotāju cenu indekss Igaunijā gada laikā no pērnā jūnija līdz 2018.gada jūnijam ir kāpis par 2,9%, attiecīgi radot arī eksporta cenu kāpumu, tā aplēsuši igauņu satistiķi.

Greiderēšana uz grants autoceļiem veikta vairāk nekā 52 000 km apjomā

Lai uzlabotu braukšanas apstākļus, VAS Latvijas autoceļu uzturētājs grants autoceļiem, veica greiderēšanu 52 353 km apjomā un greiderējamā kārta atjaunota 3 228 kubikmetru apjomā.

Pētījums: Latvijā katrs trešais saņēmis piedāvājumu aizņemties naudu nelegāli

Gandrīz katrs trešais iedzīvotājs Latvijā jeb 31% respondentu atzīst, ka ir saņēmis piedāvājumus naudu aizņemties nelegālajā tirgū, secināts Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas pētījumā, ko šā gada jūlijā veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Putins aicina NATO beigt «bezatbildīgi» tuvināties Ukrainai un Gruzijai

Krievijas prezidents Vladimirs Putins paudis brīdinājumu NATO, lai militārā alianse neveido ciešākas saiknes ar Gruziju un Ukrainu, vērtējot, ka šāda politika esot bezatbildīga un tai varot būt sekas NATO, kuras politiķis gan nav konkretizējis.

Plāno atļaut pārtiku pēc derīguma termiņa beigām nodot labdarībai

Zemkopības ministrija sagatavojusi grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz, ka turpmāk konkrētas pārtikas produktu grupas pēc derīguma termiņa beigām varēs nodot labdarībai.

Ungārija iesūdzēta ES tiesā par aizliegšanu palīdzēt «nelegāliem imigrantiem»

Eiropas Komisija paziņojusi, ka Ungārijas likuma norma, ar ko palīdzēšana valstī nelikumīgi ieceļojušiem cilvēkiem atzīta par krimināllnoziegumu, ir pretrunā Eiropas Savienības tiesību aktiem, un tādēļ Ungārija ir iesūdzēta Eiropas Savienības tiesā.

Saeimas partijas nesteidz paust atbalstu Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu

Saeimā pārstāvētie politiskie spēki pašlaik nesteidz paust atbalstu Raimonda Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu Valsts prezidenta amatā.

Saglabāsies silts vietām pat karsts laiks

Tuvākajās dienās laika apstākļus Latvijā turpinās noteikt ciklons, līdz ar to debesis būs daļēji mākoņainas un vietām ir gaidāms lietus ar pērkona negaisu.

Jau trešo dienu turpina dzēst meža un kūdras ugunsgrēku Valdgales pagastā

Jau trešo dienu jeb 60 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, kur degšana joprojām vietām notiek ar atklātu liesmu, bet citviet gruzd, informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Jaunākie komentāri