VDD aiztur divus cilvēkus aizdomās par spiegošanu Krievijas labā

Valsts drošības dienests (VDD) sadarbībā ar Militārās izlūkošanas un drošības dienestu (MIDD) ir aizturējis divas personas, kuras tiek turētas aizdomās par ilgstošu sadarbību ar Krievijas militāro izlūkdienestu, sniedzot tam neizpaužamas ziņas par valsts aizsardzības sektoru, vēsta VDD.

«Veiktās pretizlūkošanas operācijas ir ciešās un produktīvās VDD un MIDD sadarbības rezultāts un, tās īstenojot, ir novērsta šo personu turpmāka iesaistīšanās pret Latvijas valsti vērstās darbībās,» uzsver VDD priekšnieks Normunds Mežviets.

Aizdomās turēto personu aizturēšana notika vēl 2021.gadā divu kriminālprocesu ietvaros, kurus VDD aizvadītajā gadā uzsāka saistībā ar aizdomām par Krimināllikuma 85. panta pirmajā daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu – spiegošanu.

VDD iegūtā informācija liecina, ka personas ar Krievijas militārā izlūkdienesta pārstāvjiem tikās Krievijas teritorijā.

Abām personām piemērots aizdomās turētā statuss un drošības līdzeklis – apcietinājums.

2021.gada 30.decembrī VDD viena kriminālprocesa materiālus nodeva prokuratūrai, rosinot pret aizdomās turēto personu uzsākt kriminālvajāšanu. VDD izmeklēšanas gaitā iegūtā informācija liecina, ka persona izmantoja savā profesionālajā darbībā izveidoto kontaktpersonu loku, lai iegūtu, apkopotu, analizētu un Krievijas militārajam izlūkdienestam nodotu informāciju par Nacionālo bruņoto spēku kaujas spējām, procedūrām, plāniem un mācībām, aizsardzības sistēmas iepirkumiem, kā arī NATO paplašinātās klātbūtnes (eFP) spēku aktivitātēm Latvijas teritorijā.

VDD veikto procesuālo darbību rezultātā ir ieguvis ievērojamu daudzumu pierādījumu, tajā skaitā dokumentu un datu nesēju, kas, VDD vērtējumā, apliecina aizdomās turētās personas vainu inkriminētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā.

Arī otrā kriminālprocesā persona tiek turēta aizdomās par ilgstošu sadarbību ar Krievijas militāro izlūkdienestu, sniedzot Krievijas militārajām interesēm būtisku informāciju. Izmeklēšanas interesēs VDD pašlaik atturas sniegt plašāku informāciju par šo kriminālprocesu.

VDD atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā.

Kā ziņots, VDD citā kriminālprocesā pērn vasarā aizdomās par spiegošanu Krievijas labā aizturēja Saeimas deputātu Jāni Ādamsonu. Pēc aizturēšanas tiesa politiķim piemēroja apcietinājumu, bet pagājušā gada nogalē tiesa deva iespēju samaksāt 30 000 eiro drošības naudu, lai viņš varētu izkļūt brīvībā. Nauda tika iemaksāta 5.janvārī.

Ādamsons patlaban ir apsūdzētā statusā. Tāpat šajā lietā par neizpaužamu ziņu nelikumīgu vākšanu nolūkā tās nodot ārvalsts izlūkdienestam tieši, kā arī citu ziņu nelikumīgu vākšanu ārvalsts izlūkdienestam tā uzdevumā apsūdzēts arī Krievijas pilsonis, bijušais valsts drošības komitejas (VDK) darbinieks Genādijs Silonovs.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas