Vecpaps, domvedis un tīkšķis – paziņos Gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu

Noslēgusies aptauja par Gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu, ko jau septiņpadsmito gadu rīko Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa (LVAK) sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību (LRS), informē LVAK.

Gada vārda kategorijā kā allaž daudz jaunvārdu ieteikumu, daļa ieteikti svešvārda tieša pārcēluma vietā, piemēram, skūteris, kas savulaik bijis arī skrejritenis, bet, tehnoloģiju balstīts, pārtapis par stāvdrāzi, jo tagad brauc ātrāk.

Aizvien biežāk tīkšķis nāk kā laiks (internetvietnēs kā klikšķis, kas apzīmē patikšanu), lai cik tas latviešu valodā dīvaini, bet ir un darbojas. Ieteikts arī WhatsAppvecpaps, no jaunvārdiem arī valstsgriba, influencerisdomvedis u.c.

Pie nevārdiem joprojām deguna aizlikums, kaut iepriekš mums deguns bijis ciet vai aizkritis; ofiss biroja vai kantora vietā; melnais ledus, kas līdz šim bijusi atkala; lauva, kas ir puika, nevis meitene, un te grēko horoskopu sacerētāji (nevis lauvai, bet lauvam). No angļu valodas pārņemts ir challengeizaicinājums, taču ne vienmēr tulkojums ir adekvāts, jo dažkārt tas ir vienkārši uzdevums.

Spārnotie teicieni ir tādi, kas, atrāvušies no sākotnējā konteksta, aiztrauc tautā. 2019.gadā tautā aiztraucās gan pārprastais patiesais labums (patiesie vai patiesā labuma guvēji), gan trauksmes cēlēji vai cēlāji, turpat arī «Katrai kļūdai ir vārds un uzvārds». Tepat arī žurnālistu dežūrjautājums: «Kādas sajūtas?», stāsta LVAK.

Kategorija Gada savārstījums joprojām pieprasīta: savārstījums ir dīvainākais vārdu virknējums, kas nopietni domātā tekstā dzirdēts vai lasīts 2019.gadā, arī amizantas pārrakstīšanās vai pārteikšanās kļūdas. Starp iesūtījumiem atrodam tādus paraugus kā «deputātu intimitātes atcelšana», «Man nav Pandoras lādes, no kurienes es jums varu paņemt šo atalgojumu!», «Likumsargi uz robežas notvēruši 33 kg hašiša», «augsta atbilstības sajūta», «publiskie sabiedrības elementi».

Šonedēļ ar materiālu, kas iesūtīts gada laikā kopš iepriekšējās akcijas noslēguma, strādā sabiedriskā kārtā piesaistīta žūrija, un pēc balsojuma par akcijas iznākumu tiks paziņots preses konferencē pirmdien, 27.janvārī, plkst. 11.00 Rīgas Latviešu biedrības nama Kluba zālē.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas