Vējonim lūdz neizsludināt likumu, kas ļautu no 16 gadiem izmantot šaujamieročus

Marta nogalē astoņas nevalstiskās organizācijas iesniegušas Valsts prezidentam kopīgi parakstītu vēstuli ar lūgumu neizsludināt jauno Ieroču aprites likumu un nodot to otrreizējais caurlūkošanai Saeimā. Organizācijas uzskata, ka likumā ietvertā daļa, kas ļauj jau no 16 gadu vecuma medībās izmantot šaujamieročus, ir «neatbilstīga konkrētā likuma ietvaros izvirzītam leģitīmajam mērķim».

Nodibinājums Centrs Dardedze, biedrība Skalbes, biedrība Centrs Marta, Latvijas Cilvēktiesību centrs, Latvijas Psihoterapeitu biedrība, Latvijas Skolu psihologu asociācija, biedrība Latvijas ainavas, biedrība Kristīnes Čilveres dzīvnieku draugu biedrība pauž uzskatu, ka «likuma pieņemšanas un izvērtēšanas procesuālā kārtība ir bijusi neatbilstoša». Organizācijas atsaucas arī uz Satversmes tiesas spriedumu par valsts un pašvaldību institūciju darbinieku algu publiskošanas kārtību, ar Saeimas lemtais atzīts par neatbilstošu procesuālās kārtības neievērošanas dēl. Proti, neesot ņemti vērā atbildīgo institūciju un profesionālo organizāciju iebildumi.

Neesot ņemts vērā arī valstī ar medību šaujamieročiem izdarīto pārkāpumu skaits. Pagājušajā 2018.gadā par dažādiem nopietniem pārkāpumiem ieroču glabāšanas atļaujas ir atņemtas pavisam 321 medniekam Latvijā, skaidro vēstules autori.

Tāpat organizācijas norāda uz to, ka likuma grozījumi ir pretrunā ar Eiropas Parlamenta noteikto par stingrāku prasību ieviešanu šaujamieroču kontrolē un apritē.

«Viens no būtiskākajiem argumentiem pret šo normu ir nedemokrātiskais interešu balanss: vienā pusē lielākā daļa sabiedrības, otrā – pārs simts cilvēku,» pauž sabiedriskās organizācijas un atsaucas uz iedzīvotāju aptaujām, kuru rezultāti liecinot – lielāka daļa sabiedrības ir pret likuma grozījumiem.

BNN jau ziņoja, ka marta vidū galīgajā lasījumā Saeimā apstiprināts jaunais Ieroču aprites likums, kas tostarp paredz, ka medību šaujamieročus varēs izmantot jau no 16 gadu vecuma.

Turpmāk fiziskā persona, kas sasniegusi 16 gadu vecumu, bet vēl nav astoņpadsmitgadīga, un uz kuru neattiecas citi likumā minētie aizliegumi, būs tiesīga individuālajās medībās izmantot medībām klasificētu ieroci (izņemot vītņstobra) tā īpašnieka tiešā klātbūtnē.

Jaunietim būs nepieciešama Valsts meža dienesta izsniegta mednieka apliecība, kā arī vecāku vai likumisko pārstāvju rakstveida piekrišana un Valsts policijas atļauja. Par drošības prasību un medības reglamentējošo normatīvo aktu prasību ievērošanu attiecīgajā gadījumā būs atbildīgs ieroča īpašnieks. Gadījumā, ja atbildīgais nebūs nodrošinājis prasību ievērošanu, Valsts policija varēs anulēt īpašniekam piešķirtās ieroča iegādāšanās, realizēšanas, glabāšanas nēsāšanas un kolekcijas atļaujas vai nepagarināt to derīguma termiņu.

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. Vai likums ir izstrādāts līdz galam ? Cik zinu tad ieroci nedrīkst izmantot pret bērniem, pusaudžiem un sievietēm.
    Tad nu domāju, ka vajadzēja to mainīt un ja pusaudzis ar ieroci apdraud kādu, tad arī drīkst izmantot ieroci un neitralizēt. Protams var rasties problēma, ja es viņam šauju virsū, bet viņam rokās ir bijis ierocis imitācija (spēļu ierocis). Nu bet to lai risina tie, kas ir par šo likumu. Viņi tomēr ir gudrāki,gan ko izdomās.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas