Vējonis: Latvijā daudz aktīvāk jāstrādā pie izpildvaras stiprināšanas

Valsts prezidents Raimonds Vējonis

Latvijā daudz aktīvāk būtu jāstrādā pie izpildvaras stiprināšanas, vērtējot pēdējos gados Valsts prezidentu izteiktās likumdošanas iniciatīvas, intervijā Latvijas Avīzei norāda Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Pašlaik Saeimā ir iestrēguši, piemēram, no Valsts prezidenta nākušie ierosinājumi mainīt Valsts prezidenta institūcijas regulējumu. «Pirms sāk to apspriest, būtu jāatceras, ka Latvijas Satversmes grozīšanai ir nepieciešamas divas trešdaļas Saeimas deputātu balsu. Vai ir iespēja nodrošināt šādu atbalstu vienam vai otram priekšlikumam?» situāciju retoriski vērtējis Vējonis, «var jau apspriest izmaiņas, taču nonākam pie jautājuma – vai Saeimā pārstāvētās partijas būs gatavas balsot par tām?»

«Mana pārliecība ir, ka, mainot ievēlēšanas kārtību, būtu jāmaina prezidenta pilnvaras. Ja pilsoņi ievēl prezidentu vispārējās vēlēšanās, bet viņam vēlāk nav plašu iespēju ietekmēt politiskos procesus, tad lielas jēgas no pārmaiņām nebūs,» turpina politiķis.

«Manuprāt, šobrīd mums daudz aktīvāk būtu jāstrādā pie izpildvaras stiprināšanas,» uzsver Vējonis, «kāpēc parlaments nevēlas skatīt iepriekšējā Valsts prezidenta Andra Bērziņa sagatavotos priekšlikumus? Piemēram, par to, ka parlaments apstiprina Ministru prezidentu un vēlāk viņam pašam ir iespēja izvēlēties un atlaist ministrus. Šis priekšlikums ir kaut kur dziļi iestrēdzis Saeimā.»

Savukārt runājot par Valsts prezidenta Sabiedrības saliedētības politikas ekspertu grupas ieteikumiem un konkrēti – priekšlikumu nodrošināt, lai nepilsoņu bērniem pilsonība tiek piešķirta automātiski, Vējonis atzinis, ka tas nav vienkārši izdarāms, jo «koalīcijas līgumā vienmēr ir ierakstīts, ka Pilsonības likumu nedrīkst vērt vaļā».

«Tas ir tāds tabu… Tātad meklējam citas likumdošanas iespējas. Protams, paralēli es aicinu nepilsoņus izmantot tās iespējas, ko likums paredz jau šobrīd, un reģistrēt savus jaundzimušos bērnus par Latvijas pilsoņiem. Diemžēl daļa vecāku to nedara, un tad jāgaida 15 gadi, kad jaunietis to varēs izdarīt pats. Pērn bez pilsonības vairāk nekā 50 Latvijā piedzimušie bērni nu dzīvo ar neeksistējošas valsts pilsonību, kas patiesībā ir PSRS pilsonība,» piebilda prezidents.

Ref:224.000.103.1212

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas