bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 21.11.2018 | Vārda dienas: Andis, Zeltīte
LatviaLatvija

Vējonis valdības veidošanā saskata zināmu progresu, lai arī jaunumu maz

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Valsts prezidents Raimonds Vējonis

13.Saeimā ievēlēto partiju sarunās par valdības izveidi vērojams zināms progress, taču vēl nepieciešamas intensīvas sarunas, lai līdz pirmajai nākamās Saeimas sēdei būtu lielāka skaidrība par iespējamo koalīciju, uzskata Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Vējonis otrdien, 30.oktobrī, Rīgas pilī tikās ar 13.Saeimā ievēlētās partijas KPV LV Ministru prezidenta amata kandidātu Aldi Gobzemu, Jaunās konservatīvās partijas (JKP) Ministru prezidenta amata kandidātu Jāni Bordānu un partiju apvienības Attīstībai/Par! Ministru prezidenta amata kandidātu Arti Pabriku.

Iespējamie Ministru prezidenta amata kandidāti informējuši Valsts prezidentu par līdzšinējās partiju sarunās sasniegto, turpmāko valdības veidošanas procesu un darāmajiem darbiem.

«Potenciālie Ministru prezidenta amata kandidāti nenoraidīja iespēju strādāt koalīcijā arī tad, ja konkrētais politiķis personīgi nebūs Ministru prezidents,» atzīmēja Valsts prezidents.

Vējonis uzsvēra, ka 13.Saeimā ievēlētajām partijām jāspēj vienoties par iespējamo koalīciju un vairākuma atbalstu parlamentā, lai jau nākamajā nedēļā, 6.novembrī, ievēlētu jaunu Saeimas priekšsēdētāju un prezidiju. Izskanējusī iecere par pagaidu prezidiju raisītu šaubas par jaunās Saeimas lemtspēju, norādīja Valsts prezidents.

Valsts prezidents atzina, ka pēdējās dienās partiju sarunās vērojams zināms progress, iezīmējot jau konkrētus jaunās valdības darāmos darbus.

«Līdz jaunās Saeimas pirmajai sēdei partijām ir jāturpina intensīvas konsultācijas, lai panāktu skaidrību arī par iespējamo koalīciju,» uzsvēra Vējonis.

«Ārkārtas Saeimas vēlēšanas nav risinājums, kas varētu atvieglot valdības izveidošanu, un Valsts prezidents, visticamāk, domā līdzīgi,» pēc tikšanās ar Valsts prezidentu sacīja partiju apvienības Attīstībai/Par! Ministru prezidenta amata kandidāts Artis Pabriks.

Viņš norādīja – lai nonāktu līdz mazākuma valdībai, vispirms jāizsmeļ visas iespējas izveidot vairākuma valdību. Politiķis sacīja, ka negribētu nonākt tādā politiskās krīzes situācijā, kad partijas savā starpā nespēj sadarboties.

Pabriks tikšanos ar Vējoni raksturoja kā darbīgu, norādot, ka sarunas laikā Valsts prezidents paudis neapmierinātību par valdības sarunu nonākšanu zināmā strupceļā. «Saprotu prezidenta neapmierinātību, bet es redzu arī tos objektīvos ierobežojumus sev nonākt tālāk līdz kaut kādam risinājumam pie situācijas, kur neviens nav gatavs pakāpties uz vienu vai otru pusi,» sacīja Pabriks.

Politiķis Vējoni iepazīstinājis ar partijas paveikto, proti, par darbu sešās darba grupās. «Turpinās konsultācijas plašākā lokā, gan arī starp premjera kandidātiem, un šis darbs turpināsies. Pašlaik jaunu ziņu nav, jo līdz šim neviens no trim premjera kandidātiem nav izrādījis vēlmi pakāpties soli atpakaļ vai iet soli uz priekšu,» teica Pabriks, izsakot cerību, ka kāda kustība sarunās līdz 6.novembrim tomēr notiks.

Viņš uzsvēra, ka šobrīd lielākā problēma ir divpusēja, proti, izveidot valdību kā tādu, kā arī izveidot rīcībspējīgu valdību ne tikai skaita, bet arī darba ziņā. «Būtu labi ievēlēt pastāvīgu prezidiju un Saeimas priekšsēdētāju jau pirmajā jaunās Saeimas sēdē. Valstij tas nenāktu par labu, ja būtu kāds nepastāvīgs variants,» uzsvēra politiķis.

JKP Ministru prezidenta amata kandidāts Bordāns ir pārliecināts, ka Valsts prezidentam Raimondam Vējonim premjera amatam būtu jānominē tieši viņš. Pēc tikšanās ar valsts pirmo personu Bordāns pauda aicinājumu visiem potenciālās valdības veidošanā iesaistītajiem kolēģiem sarunāties un atklāti noskaidrot pozīcijas, lai process virzītos tālāk. «Ja Valsts prezidents premjera amata kandidātu nosauktu ātrāk, nekā mēs vienojamies, tas varētu sarunas veicināt un paātrināt,» vienlaikus pieļāva Bordāns.

Politiķis tikšanās laikā ar prezidentu izklāstīja viņam partijas redzējumu par valdības veidošanas sarunām, koncentrējoties uz apstākļiem, ka valdību iespējams izveidot, ievērojot sabiedrības vēlmi, kas izteikta vēlēšanās. «Saeimas vēlēšanās šī vēlme bija skaidri norādīta, ka tai jābūt uz pārmaiņām orientētai valdībai,» teica Bordāns, piebilstot, ka viņš atbilst visiem kritērijiem, lai varētu nokomplektēt valdību vismaz ar 66 balsīm.

Pēc Bordāna domām, visi argumenti liecinot par to, ka JKP patlaban vislabāk atbilst statusam, lai šīs partijas nominētais kandidāts tiktu izvirzīts. «Ja tas tiktu izdarīts, būtu iespējams izveidot ļoti darboties spējīgu valdību, kas būtu laba pārmaiņu konservatīvā valdība,» sacīja politiķis, piebilstot, ka «Valsts prezidentam darītu godu, ja viņš nominētu premjeru, kurš pieturējies pie pārmaiņu nešanas valdības un pie principialitātes pozīcijas».

JKP ir ļoti būtiskas priekšrocības, salīdzinot ar pārējām partijām, kuras piedāvā savus premjera kandidātus, teica Bordāns. «Publiski izskanējušie minējumi par dažādiem ekonomiskiem grupējumiem attiecībā uz Zaļo un zemnieku savienību un KPV LV diezgan būtiski diskreditē KPV LV partijas izvirzīto premjeru. Tikmēr, salīdzinot ar partiju apvienību Attīstībai/Par!, JKP ir vairāk ievēlēti deputāti nekā politiskajai apvienībai, kā arī apvienības premjera kandidāts Artis Pabriks nav nevienas partijas biedrs,» uzsvēra Bordāns.

Viņš norādīja, ka saruna ar Vējoni bijusi pozitīva un Valsts prezidents neesot paudis vērtējumu par Bordānu kā premjera kandidātu. Puses pārrunājušas dažādas detaļas, tajā skaitā jautājumus par JKP un par pašu Bordānu. Vējonis izteicis cerību, ka partijas turpinās sarunas. Puses arī apspriedušas Saeimas prezidija veidošanu. Valsts prezidents lūdzis šo jautājumu risināt atbildīgi.

«Partijas KPV LV un tās virzītā Ministru prezidenta vadībā Latvija piedzīvotu jaunu uzrāvienu, kas ir nepieciešams sabiedrībai,» pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni žurnālistiem sacīja KPV LV premjera amata kandidāts Gobzems.

«KPV LV manā personā ir gatava valstī ieviest jaunu politiku, jaunu, mūsdienīgu dienaskārtību, un KPV LV vadībā Latvijas valsts piedzīvos jaunu uzrāvienu, kas vajadzīgs visai mūsu sabiedrībai,» pauda politiskā spēka pārstāvis.

Prezidents politiķi esot izvaicājis par viņa iespējām sastādīt valdību, uz ko Gobzems esot atbildējis, ka viņam ir reālas iespējas to paveikt.

Valsts prezidents šodien tika iepazīstināts ar KPV LV sagatavoto valdības deklarācijas pirmo uzmetumu. Ar attiecīgo dokumentu 31.oktobrī tikšot iepazīstinātas arī labēji centriskās partijas un žurnālisti.

Kā ziņots, valdības veidošanas sarunās iniciatīvu uzņēmušies trīs politiskie spēki, kuri iepriekš parlamentā nebija pārstāvēti – KPV LV, Jaunā konservatīvā partija un partiju apvienība Attīstībai/Par!.

Pagaidām gan sarunās nav iezīmējies konkrēts premjera kandidāts, par kuru varētu vienoties partijas, kā arī nav skaidrs koalīcijas sastāvs. JKP uzsver, ka nesadarbosies ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), bet pārējie sarunās iesaistītie politiskie spēki mudina veidot plašāku koalīciju kopā ar ZZS.


Pievienot komentāru

Nodokļu parādnieki – kādi uzņēmumi aiz tiem stāv

Vismaz 150 eiro liels nodokļu parāds ir piektdaļai no visiem Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem, liecina Lursoft dati. Dati rāda, ka 29,72% no visiem parādniekiem patlaban ir reģistrēts nodrošinājums, 14,95% – apturēta saimnieciskā darbība, bet 13,74% uzsākts likvidācijas process.

RD opozīcija «norauj» jautājumu par Rīgas Bāriņtiesas priekšsēdētāja pārvēlēšanu

Nepietiekama kvoruma dēļ Rīgas dome trešdien, 21.novembrī, neskatīja jautājumu par Rīgas Bāriņtiesas priekšsēdētāja pārvēlēšanu.

Jemenā kara dēļ no bada miruši līdz 85 000 bērnu, tā labdarības organizācija

Pilsoņu kara plosītajā Jemenā četru gadu laikā no bada miruši aptuveni 85 000 bērnu, kuri bijuši vecumā līdz pieciem gadiem. Ar šādu aplēsi klajā nākusi labdarības organizācija Glābiet bērnus, kas Arābijas pussalas valstī piedalās pārtikas piegāžu nodrošināšanā civiliedzīvotājiem.

Jaunos elektrovilcienus par 225 miljoniem piegādās Spānijas uzņēmums Talgo

AS Pasažieru vilciens jaunos elektrovilcienus iegādāsies no Spānijas uzņēmuma Talgo, trešdien, 21.novembrī, žurnālistus informēja PV valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis. Kopējā vilcienu piegādes līgumcena ir 225 303 262 eiro, kas, pēc Griguļa teiktā, ir būtiski mazāka, nekā PV prasīja Ministru kabinetam.

Aizejošā valdība jaunajai nodod EK akceptētu budžeta plānu

Eiropas Komisija saskaņojusi Latvijas 2019.gada budžeta plānu, norādot, ka tas visumā atbilst Stabilitātes un izaugsmes pakta noteikumiem, tomēr aizejošā valdība tālākai pieņemšanai to virzīt nevar, tāpēc, gaidot jaunās izveidošanu, domā, kā risināt šādas situācijas radītās problēmas.

Truksnim un Krūmiņam uzrādīta apsūdzība lietā par ZZS, iespējams, nelikumīgu finansēšanu

Lietā par Zaļo un zemnieku savienības, iespējams, nelikumīgu finansēšanu Ģenerālprokuratūra uzrādījusi apsūdzību Jūrmalas mēram Gatim Truksnim un uzņēmējam Jūlijam Krūmiņam.

Apstiprina jaunās pirmsskolas izglītības vadlīnijas

Valdība trešdien, 21.novembrī, apstiprinājusi Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoto noteikumu projektu par valsts pirmsskolas izglītības vadlīnijām un pirmsskolas izglītības programmu paraugiem, kuras pirmsskolas izglītības iestādes sāks ieviest no 2019./2020.mācību gada, pastāstīja ministrijā.

Meklēs veidu, kā mazināt antibiotiku lietošanu

«Kā liecina antibakteriālo līdzekļu patēriņa dati, Latvijā antibiotiku patēriņš cilvēku ārstēšanai ir viens no zemākajiem rādītājiem Eiropas Savienībā. Ir svarīgi šo pozīciju saglabāt vai panākt to, ka šis rādītājs samazinās vēl vairāk, vienlaicīgi panākot kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību Latvijas iedzīvotājiem,» norāda Veselības ministrijā. 

Turpina ievēlēt Saeimas komisiju vadītājus; amatos – Jurašs, Ašeradens, Liepiņa, Kučinskis

Turpinās Latvijas Saeimas komisiju priekšsēdētāju, priekšsēdētāju biedru un komisijas sekretāru ievēlēšana. 21.novembrī deputāti amatus sadalījuši desmit komisijās, atlicis novadīt pirmās sēdes vēl sešās.

Igaunija otrajā vietā aiz ASV pēc letāliem narkotiku pārdozēšanas gadījumiem

Pasaules pārtikušo valstu konkurencē Igaunija ierindojas otrajā vietā aiz Amerikas Savienotajām Valstīm pēc nāvējošiem narkotiku pārdozēšanas gadījumiem vīriešu vidū, tā secinājuši pētnieki ASV Nacionālā Vēža pētījumu centrā.

Par 40% palielina maksu par nepamatotu «ātro» izsaukumu

Maksa par nepamatotu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta izsaukumu tiks palielināta par 40%, trešdien, 21.novembrī, lēma valdība.

VUGD priekšnieka vietnieks: Piecus gadus pēc Zolitūdes traģēdijas sabiedrība atkal sākusi atslābt drošības prasību ievērošanā

Lai arī Zolitūdes traģēdija sākotnēji daudziem mācīja ar lielāku atbildību izturēties pret drošības prasībām, piecus gadus pēc nelaimes cilvēki ir sākuši atslābt un vairs nepievērš pietiekamu uzmanību šiem jautājumiem, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes stāsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieks Kristaps Eklons.

Igaunijā atkāpjas iekšlietu ministrs Anvelts

Igaunijā par atkāpšanos no amata valdībā paziņojis iekšlietu ministrs Andress Anvelts. Sociāldemokrātu politiķis negaidīti nolēmis aiziet no politikas veselības apsvērumu dēļ.

Teroraktā Afganistānā nonāvē lielu skaitu islāma teologu

Afganistānā nogalināti ne mazāk kā 50 cilvēki terorista pašnāvnieka sarīkotā spridzināšanā, kas notikusi islāma teologu lielā reliģiskā saietā Kabulas pilsētā. Miesas bojājumi nodarīti vēl 83 cilvēkiem, no kuriem daudzi ir smagā stāvoklī.

Vietām ceļi apledo; pie Krāslavas stacijas slēgta satiksme uz dzelzceļa pārbrauktuves

Apledojuma veidošanās dažviet apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem. Slidenos ceļa posmus kaisa ar pretslīdes materiāliem, informē VAS Latvijas Valsts ceļi.

ES un Lielbritānijai grūtības steigā vienoties par attiecībām nākotnē

Piekļuve zivju resursiem, Gibraltārs un tirdzniecība – šie ir galvenie problemu jautājumi, par kuriem Eiropas Savienība un Lielbritānija vēl nav vienojušās, pusēm gatavojot nākotnes attiecību principu deklarāciju. No ES puses plānots to apstiprināt Briselē kopā ar Brexit nolīguma projektu svētdien, 25.novembrī.

Pieci gadi kopš traģēdijas Zolitūdē, kurā dzīvību zaudēja 54 cilvēki

Zolitūdes traģēdijas krimināllietas tiesas izmeklēšana virzās uz priekšu sekmīgi, šādu viedokli pauž valsts apsūdzības uzturētāji. Trešdien, 21.novembrī, aprit pieci gadi kopš traģēdijas, kad, sabrūkot lielveikalam Maxima, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Pētījums: Eiropa un Ķīna inovācijās iegulda visvairāk

Eiropa un Ķīna, salīdzinot ar citām pasaules teritorijām, visvairāk palielinājusi savus pētniecības un attīstības izdevumus, investīcijām sasniedzot 782 miljardus ASV dolāru.

Ēģiptē aizturēta korupcijā apsūdzētā bijusī Rīgas domes amatpersona Stabiņa

Ēģiptē aizturēta par kukuļņemšanu aizdomās turētā bijusī Rīgas domes amatpersona Ārija Stabiņa, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums Panorāma.

Vējonis premjera amatā nevirza ne Pabriku, ne Gobzemu; Gaidīs parlamenta vienošanos

Tā kā nevienam no premjerministra kandidātiem šobrīd neesot izteikta vairākuma parlamentā, Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis lēmis pagaidām nevirzīt nevienu premjera amatā, tai skaitā ne Aldi Gobzemu, ne Arti Pabriku.

ES dalībvalstis un Eiropas Parlaments nespēj vienoties par budžetu

Par Eiropas Savienības budžetu 2019.gadam nav izdevies laikus panākt vienošanos starp bloka dalībvalstīm, kuras pārstāv ES Padome, un Eiropas Parlamentu.

Policija atzīst, ka 11.novembra krastmala nav labākais objekts masu pasākumiem

11.novembra krastmala no drošības viedokļa nav labākais objekts masu pasākumu rīkošanai, tomēr atbildīgie dienesti tuvākajā laikā analizēs, kā uzlabot drošību masu pasākumu rīkošanai šajā Rīgas centra daļā, norāda Valsts policijas Kārtības policijas priekšnieks Artis Velšs.

Ieceļ Saeimas komisiju vadītājus; to vidū Kols, Bondars, Kaimiņš, Tērauda

Latvijas Saeima apstiprinājusi deputātus darbam parlamentārajās komisijās. Desmit komisijām 20.novembrī paredzētas sēdes, kurās attiecīgi tiek ievēlēti arī komisiju priekšsēdētāji, priekšsēdētāju biedri un komisijas sekretāri.

Durevskis apsūdzēts par 15 000 eiro kukuļa izspiešanu no maksātnespējīga uzņēmuma

Bijušais maksātnespējas administrators Nauris Durevskis tiek apsūdzēts 15 000 eiro kukuļa izspiešanā no maksātnespējīgā uzņēmuma SIA Junior Fashion un tā faktiskā vadītāja Vladislava Lankerta, notikušajā tiesas sēdē informē prokurore Zane Pavāre.

26.novembrī visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas

Pirmdien, 26.novembrī no plkst. 10.30 līdz 10.50, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas darbību.