bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 22.02.2019 | Vārda dienas: Rigonda, Adrians, Ārija
LatviaLatvija

Vējonis valdības veidošanā saskata zināmu progresu, lai arī jaunumu maz

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Valsts prezidents Raimonds Vējonis

13.Saeimā ievēlēto partiju sarunās par valdības izveidi vērojams zināms progress, taču vēl nepieciešamas intensīvas sarunas, lai līdz pirmajai nākamās Saeimas sēdei būtu lielāka skaidrība par iespējamo koalīciju, uzskata Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Vējonis otrdien, 30.oktobrī, Rīgas pilī tikās ar 13.Saeimā ievēlētās partijas KPV LV Ministru prezidenta amata kandidātu Aldi Gobzemu, Jaunās konservatīvās partijas (JKP) Ministru prezidenta amata kandidātu Jāni Bordānu un partiju apvienības Attīstībai/Par! Ministru prezidenta amata kandidātu Arti Pabriku.

Iespējamie Ministru prezidenta amata kandidāti informējuši Valsts prezidentu par līdzšinējās partiju sarunās sasniegto, turpmāko valdības veidošanas procesu un darāmajiem darbiem.

«Potenciālie Ministru prezidenta amata kandidāti nenoraidīja iespēju strādāt koalīcijā arī tad, ja konkrētais politiķis personīgi nebūs Ministru prezidents,» atzīmēja Valsts prezidents.

Vējonis uzsvēra, ka 13.Saeimā ievēlētajām partijām jāspēj vienoties par iespējamo koalīciju un vairākuma atbalstu parlamentā, lai jau nākamajā nedēļā, 6.novembrī, ievēlētu jaunu Saeimas priekšsēdētāju un prezidiju. Izskanējusī iecere par pagaidu prezidiju raisītu šaubas par jaunās Saeimas lemtspēju, norādīja Valsts prezidents.

Valsts prezidents atzina, ka pēdējās dienās partiju sarunās vērojams zināms progress, iezīmējot jau konkrētus jaunās valdības darāmos darbus.

«Līdz jaunās Saeimas pirmajai sēdei partijām ir jāturpina intensīvas konsultācijas, lai panāktu skaidrību arī par iespējamo koalīciju,» uzsvēra Vējonis.

«Ārkārtas Saeimas vēlēšanas nav risinājums, kas varētu atvieglot valdības izveidošanu, un Valsts prezidents, visticamāk, domā līdzīgi,» pēc tikšanās ar Valsts prezidentu sacīja partiju apvienības Attīstībai/Par! Ministru prezidenta amata kandidāts Artis Pabriks.

Viņš norādīja – lai nonāktu līdz mazākuma valdībai, vispirms jāizsmeļ visas iespējas izveidot vairākuma valdību. Politiķis sacīja, ka negribētu nonākt tādā politiskās krīzes situācijā, kad partijas savā starpā nespēj sadarboties.

Pabriks tikšanos ar Vējoni raksturoja kā darbīgu, norādot, ka sarunas laikā Valsts prezidents paudis neapmierinātību par valdības sarunu nonākšanu zināmā strupceļā. «Saprotu prezidenta neapmierinātību, bet es redzu arī tos objektīvos ierobežojumus sev nonākt tālāk līdz kaut kādam risinājumam pie situācijas, kur neviens nav gatavs pakāpties uz vienu vai otru pusi,» sacīja Pabriks.

Politiķis Vējoni iepazīstinājis ar partijas paveikto, proti, par darbu sešās darba grupās. «Turpinās konsultācijas plašākā lokā, gan arī starp premjera kandidātiem, un šis darbs turpināsies. Pašlaik jaunu ziņu nav, jo līdz šim neviens no trim premjera kandidātiem nav izrādījis vēlmi pakāpties soli atpakaļ vai iet soli uz priekšu,» teica Pabriks, izsakot cerību, ka kāda kustība sarunās līdz 6.novembrim tomēr notiks.

Viņš uzsvēra, ka šobrīd lielākā problēma ir divpusēja, proti, izveidot valdību kā tādu, kā arī izveidot rīcībspējīgu valdību ne tikai skaita, bet arī darba ziņā. «Būtu labi ievēlēt pastāvīgu prezidiju un Saeimas priekšsēdētāju jau pirmajā jaunās Saeimas sēdē. Valstij tas nenāktu par labu, ja būtu kāds nepastāvīgs variants,» uzsvēra politiķis.

JKP Ministru prezidenta amata kandidāts Bordāns ir pārliecināts, ka Valsts prezidentam Raimondam Vējonim premjera amatam būtu jānominē tieši viņš. Pēc tikšanās ar valsts pirmo personu Bordāns pauda aicinājumu visiem potenciālās valdības veidošanā iesaistītajiem kolēģiem sarunāties un atklāti noskaidrot pozīcijas, lai process virzītos tālāk. «Ja Valsts prezidents premjera amata kandidātu nosauktu ātrāk, nekā mēs vienojamies, tas varētu sarunas veicināt un paātrināt,» vienlaikus pieļāva Bordāns.

Politiķis tikšanās laikā ar prezidentu izklāstīja viņam partijas redzējumu par valdības veidošanas sarunām, koncentrējoties uz apstākļiem, ka valdību iespējams izveidot, ievērojot sabiedrības vēlmi, kas izteikta vēlēšanās. «Saeimas vēlēšanās šī vēlme bija skaidri norādīta, ka tai jābūt uz pārmaiņām orientētai valdībai,» teica Bordāns, piebilstot, ka viņš atbilst visiem kritērijiem, lai varētu nokomplektēt valdību vismaz ar 66 balsīm.

Pēc Bordāna domām, visi argumenti liecinot par to, ka JKP patlaban vislabāk atbilst statusam, lai šīs partijas nominētais kandidāts tiktu izvirzīts. «Ja tas tiktu izdarīts, būtu iespējams izveidot ļoti darboties spējīgu valdību, kas būtu laba pārmaiņu konservatīvā valdība,» sacīja politiķis, piebilstot, ka «Valsts prezidentam darītu godu, ja viņš nominētu premjeru, kurš pieturējies pie pārmaiņu nešanas valdības un pie principialitātes pozīcijas».

JKP ir ļoti būtiskas priekšrocības, salīdzinot ar pārējām partijām, kuras piedāvā savus premjera kandidātus, teica Bordāns. «Publiski izskanējušie minējumi par dažādiem ekonomiskiem grupējumiem attiecībā uz Zaļo un zemnieku savienību un KPV LV diezgan būtiski diskreditē KPV LV partijas izvirzīto premjeru. Tikmēr, salīdzinot ar partiju apvienību Attīstībai/Par!, JKP ir vairāk ievēlēti deputāti nekā politiskajai apvienībai, kā arī apvienības premjera kandidāts Artis Pabriks nav nevienas partijas biedrs,» uzsvēra Bordāns.

Viņš norādīja, ka saruna ar Vējoni bijusi pozitīva un Valsts prezidents neesot paudis vērtējumu par Bordānu kā premjera kandidātu. Puses pārrunājušas dažādas detaļas, tajā skaitā jautājumus par JKP un par pašu Bordānu. Vējonis izteicis cerību, ka partijas turpinās sarunas. Puses arī apspriedušas Saeimas prezidija veidošanu. Valsts prezidents lūdzis šo jautājumu risināt atbildīgi.

«Partijas KPV LV un tās virzītā Ministru prezidenta vadībā Latvija piedzīvotu jaunu uzrāvienu, kas ir nepieciešams sabiedrībai,» pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni žurnālistiem sacīja KPV LV premjera amata kandidāts Gobzems.

«KPV LV manā personā ir gatava valstī ieviest jaunu politiku, jaunu, mūsdienīgu dienaskārtību, un KPV LV vadībā Latvijas valsts piedzīvos jaunu uzrāvienu, kas vajadzīgs visai mūsu sabiedrībai,» pauda politiskā spēka pārstāvis.

Prezidents politiķi esot izvaicājis par viņa iespējām sastādīt valdību, uz ko Gobzems esot atbildējis, ka viņam ir reālas iespējas to paveikt.

Valsts prezidents šodien tika iepazīstināts ar KPV LV sagatavoto valdības deklarācijas pirmo uzmetumu. Ar attiecīgo dokumentu 31.oktobrī tikšot iepazīstinātas arī labēji centriskās partijas un žurnālisti.

Kā ziņots, valdības veidošanas sarunās iniciatīvu uzņēmušies trīs politiskie spēki, kuri iepriekš parlamentā nebija pārstāvēti – KPV LV, Jaunā konservatīvā partija un partiju apvienība Attīstībai/Par!.

Pagaidām gan sarunās nav iezīmējies konkrēts premjera kandidāts, par kuru varētu vienoties partijas, kā arī nav skaidrs koalīcijas sastāvs. JKP uzsver, ka nesadarbosies ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), bet pārējie sarunās iesaistītie politiskie spēki mudina veidot plašāku koalīciju kopā ar ZZS.


Pievienot komentāru

Darba tirgus vēl arvien būs ekonomikas karstais punkts, tā ekonomisti

Lai arī bezdarba līmenis Latvijā pērn strauji samazinājies līdz 7,4%, tas joprojām ir augstāks nekā Igaunijā un Lietuvā. Ja Igaunijā bezdarba līmenis sākotnēji bijis zemāks, atšķirība ar Lietuvu izveidojusies dažu pēdējo gadu laikā. Tas liek domāt, ka arī Latvijā labvēlīgas ekonomiskās attīstības gadījumā iespējama vēl straujāka bezdarba līmeņa samazināšanās, komentē FM.

Nedēļas nogalē vairākas partijas publiskos EP vēlēšanu kandidātu sarakstus

Nedēļas nogalē partiju apvienība Attīstībai/Par!, kā arī Jaunā Vienotība publiskos savus pilnos Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātu sarakstus.

Vējonis Merkelei: Jau šobrīd Latvijas un Vācijas ekonomiskās attiecības raksturo pieaugoša tirdzniecības intensitāte

«Jau šobrīd Latvijas un Vācijas ekonomiskās attiecības raksturo pieaugoša tirdzniecības intensitāte. Vienlaikus esam gatavi jaunu sadarbības virzienu attīstībai, ko apliecina arī plašā Latvijas biznesa delegācija, kas man pievienosies Hamburgā,» norāda Valsts prezidents Raimonds Vējonis Vācijas Federālajai kanclerei Angelai Merkelei.

Latvijā janvārī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šogad janvārī bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati. Gada inflācija Latvijā janvārī bijusi 2,9%. Augstāka inflācija nekā Latvijā janvārī bijusi vien Rumānijā.

Tiesu izpildītāji: Piedzītos līdzekļus glabā Valsts kasē, un piekļūt noziedzīgi tiem nevar

Tiesu izpildītāju atgūtie līdzekļi tiek ieskaitīti Valsts kasē, un tiem nav iespējams piekļūt noziedzīgā ceļā, atgādina Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes pārstāvis Jānis Basevičs.

Roņu laiks klāt: Saulkrastu pludmalē atrasts pirmais ronēns

Saulkrastu pludmalē atrasts pirmais šā gada ronēns, kas liecina, ka pavisam drīz Latvijas piekrastē parādīsies arvien vairāk mazuļu. Tādēļ Dabas aizsardzības pārvalde aicina atpūtniekus brīvdienās, baudot pastaigas pludmalē, būt uzmanīgiem un, sastopot piekrastē ronēnus, tiem netuvoties un tos netraucēt – tie visticamāk piekrastē izlīduši sasildīties un uzkrāt spēkus.

AT departamentā: Tiesā saņemto kasācijas sūdzību kvalitāte joprojām pieklibo

Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta priekšsēdētājs Aigars Strupišs norādīja, ka kasācijas sūdzību kvalitāte diemžēl joprojām pieklibojot. Lai gan esot daudz kvalitatīvi uzrakstītu sūdzību, tomēr liela daļa satur lūgumus pārskatīt lietas apstākļus.

Baltijas jauniešu vidū augstākie pašnāvību rādītāji ES

Baltijas valstu jauniešu vidū ir vieni no augstākajiem pašnāvību rādītājiem ES, liecina pētījums par jauniešu labbūtību Baltijas valstīs.

Krievijas netīrās naudas atmaskotājs ziņos par Swedbank darījumiem Baltijā

Britu investors un Krievijas netīrās naudas plūsmu atmaskotājs Bils Brouders paziņojis, ka grasās vērsties Zviedrijas tiesībsargājošās iestādēs, uz aizdomu pamata par Swedbank iespējamu saikni ar naudas atmazgāšanas darījumiem Baltijā, tā Reuters.

Bezdarbs 2018.gadā Latvijā samazinājies līdz 7,4%

2018.gadā 72,8 tūkstoši iedzīvotāju bija bezdarbnieki, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. Gada laikā ilgstošo bezdarbnieku, kuri nevar atrast darbu 12 mēnešus un ilgāk, skaits saruka par 1,8 tūkstošiem un 2018.gadā bija 30,3 tūkstoši.

Latvijā nodarbinātība 2018.gadā – 64,5%

2018.gadā Latvijā bija nodarbināti 909,4 tūkstoši jeb 64,5% iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti.

Tallinas lidostas vadītāja maina darbu; kļūst par AS Tallink Grupp valdes locekli

AS Tallink Grupp padomē par valdes locekli iecelta līdzšinējā Tallinas lidostas vadītāja Pireta Mirka-Dibuā, kura savu darbu kompānijā sāks šī gada 15.aprīlī, vēsta uzņēmuma paziņojums biržā.

Rehabilitācijas centrā Poga konsultāciju skaits palielinājies par 60%

Kopš rehabilitācijas centra Poga atklāšanas pagājuši trīs gadi un šo laikā rehabilitācijas centrs katru gadu uzņēmis vairāk nekā 500 pacientus, kopumā sniedzot piecus tūkstošus konsultāciju un vairāk nekā 21 tūkstoti nodarbību mazajiem pacientiem.

Igaunijā raķete izšauta pilota kļūdas dēļ, taču vēl nav atrasta

Kara aviācijas raķete, kas pērn netīši izšauta Igaunijā, tikusi palaista pilota spāņu pilota kļūdas dēļ, tā izmeklēšanā secinājis Igaunijas aizsardzības resors. Izmeklētājiem gan nav izdevies uziet pašu raķeti, kas joprojām var būt bīstama.

VID valsts budžetā janvārī iekasējis par 2,5% vairāk, nekā plānots

Valsts ieņēmumu dienests šogad janvārī valsts budžetā iekasējis 781,045 miljonus eiro, kas ir par 19,052 miljoniem eiro jeb 2,5% vairāk, nekā plānots, liecina dienesta informācija.

Bīstamo bedru dēļ Čaka ielā nosaka ātruma ierobežojumu – līdz 30 km/h

No piektdienas, 22.februāra, Aleksandra Čaka ielā posmā no Ģertrūdes ielas līdz Jorģa Zemitāna tiltam, abos braukšanas virzienos, noteikts atļautā braukšanas ātruma ierobežojums līdz 30 kilometriem stundā.

Latviešu likumsargi palīdz vācu kolēģiem «Krievijas mazgātavas» lietas izmeklēšanā

Vācijās tiesībsargājošās iestādes pabeigušas «Krievijas mazgātavas» naudas atmazgāšanas lietas izmeklēšanu, kuras atrisināšanā palīdzējusi arī Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde, informē Valsts policija.

Briti mīkstina prasības par Ziemeļīrijas robežas pagaidu noregulējumu

Londona pieteikusi savu prasību maiņu smagajās Brexit sarunās, šķietami atsakoties no izstāšanās līguma grozījumu prasības, lai panāktu, ka Eiropas Savienība valstij dod jaunas garantijas jautājumā par Ziemeļīrijas robežas pagaidu noregulējumu.

Plāno pagarināt jaunākās paaudzes ūdens skaitītāju pārbaudes periodu

Ņemot vērā tehnoloģisko attīstību mērīšanas līdzekļu jomā, Ekonomikas ministrija rosina pagarināt jaunākās paaudzes ūdens skaitītāju pārbaudes periodu.

Nelāgā «kūlas sezona» atklāta ar sešiem ugunsgrēkiem

Ceturtdien, 21.februārī, ugunsdzēsēji glābēji reģistrēja pirmos sešus kūlas ugunsgrēkos šogad. Šā gada pirmais kūlas ugunsgrēks dzēsts Ugālē, kur pērnā zāle dega pushektāra platībā un, iespējams, kūla aizdegusies no nepieskatīta ugunskura.

Par cilvēktirdzniecību aizdomās turētā Zeiļa lieta nodota kriminālvajāšanai

Valsts policija piektdien, 22.februārī, nodevusi prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai kriminālprocesu par cilvēku tirdzniecību un seksuālu vardarbību pret personām, izmantojot to bezpalīdzības stāvokli. Izsecināms, ka tā ir Rēzeknes–Aglonas diecēzes priestera Pāvela Zeiļa lieta, kurā par aizdomās turētiem atzīti trīs 60 – 73 gadus veci vīrieši, tai skaitā, pats priesteris.

Slovākijā žurnālista slepkavības gadadienu aizvada ar masu mītiņiem

Slovākijā vairāki desmiti tūkstoši cilvēku pulcējušies uz mītiņiem pirmajā gadadienā kopš pētnieciskā žurnālista Jāna Kuceka un viņa dzīvesbiedres slepkavības, kas pērn izraisīja Slovākijas valdības demisiju. Mītiņos pausta vilšanās, ka slepkavības joprojām nav atklātas.

Sākas traktortehnikas valsts tehnisko apskašu sezona

Ar 2019.gada martu Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra atklāj lauksaimniecības sezonas sākumu ­– tā dosies maksimāli tuvu traktortehnikas atrašanās vietai veikt valsts tehnisko apskati, informē aģentūras sabiedrisko attiecību speciālists Jānis Mergups-Kutraitis.

Autovadītāju ievērībai: ceļi ar grants segumu daudzviet apledo

Visā valsts teritorijas gaisa temperatūra ir zem  nulles un īpaši slideni daudzviet kļuvuši ceļi, kas ziemā tiek uzturēti ar sniega kārtu, tie ir grants seguma ceļi, pārsvarā vietējās nozīmes.