bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 21.11.2018 | Vārda dienas: Andis, Zeltīte
LatviaLatvija

Vēl neatbalsta likumprojektu par iespēju vienoties par mazāku virsstundu samaksu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUSaeimas Sociālo un darba lietu komisija vēl trešajā lasījumā neatbalstīja grozījumus Darba likumā, kuri paredz par virsstundu darbu maksāt 50%, ja tiek slēgta ģenerālvienošanās nozarē par atalgojumu.

Šāds lēmums saistīts ar to, ka komisijas sēdē neizdevās vienoties par diviem priekšlikumiem, kurus iesniedza Tiesībsargs Juris Jansons un deputāts Edgars Putra (ZZS). Komisija pieprasīja Ekonomikas ministrijai (EM), Labklājības ministrijai (LM), Tiesībsarga birojam, kā arī Juridiskajam birojam iesniegt rakstiskus atzinumus par šiem priekšlikumiem.

Tiesībsarga biroja juridiskais padomnieks Arvīds Dravnieks norādīja, ka tiesībsargs nav guvis pārliecību, ka iecere par virsstundu darbu maksāt 50%, ja tiek slēgta ģenerālvienošanās nozarē par atalgojumu, ir pietiekami pamatota, turklāt uzskata, ka ar šo priekšlikumu tiek ierobežotas darbinieku tiesības, kā arī vienlīdzības princips.

Dravnieks uzsvēra, ka redz vismaz divus iemeslus, kāpēc varētu sākties tiesvedība Satversmes tiesā, un tāpēc lūdza ļoti precīzi formulēt paredzēto ierobežojumu leģitīmo mērķi.

Savukārt deputāta Putras priekšlikums paredzēja būtiski mainīt otrajā lasījumā un Nacionālajā trīspusējās sadarbības padomē (NTSP) atbalstīto principu, nosakot, ka darbinieks, kas veic virsstundu darbu par pirmajām divām virsstundām saņem piemaksu ne mazāku kā 50%, bet par katru nākamo – ne mazāk kā 100% apmērā. Šis priekšlikums tika noraidīts otrajā lasījumā.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš skaidroja, ka šis ir jau sens priekšlikums, kuru iepriekš atbalstījusi arī LM. Endziņa ieskatā, šis priekšlikums noņem tiesībsarga norādītos Satversmības riskus, kā arī nodrošinās darbiniekiem labākus nosacījumus nekā pašreizējās redakcijas priekšlikums.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) priekšsēdētājs Egils Baldzēns aicināja neatbalstīt nevienu no priekšlikumiem, uzsverot, ka NTSP padomē tika panākta sociālo partneru un valdības vienošanās par otrajā lasījumā atbalstīto redakciju, turklāt esošā redakcija došot darba attiecību elastību, nevis «vienas puses diktātu».

Latvijas Darba devēju konfederācijas darba tiesību eksperts Andris Alksnis piekrita LBAS aicinājumam, uzsverot, ka likumprojektu trešajā lasījumā nav vieta priekšlikumiem, kuri tik būtiski maina otrajā lasījumā atbalstīto redakciju.

Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane uzsvēra, ka par priekšlikumiem nav nepieciešamas diskusijas un ir svarīgi panākt, ka šīs Saeimas laikā vēl tiek pieņemti grozījumi Darba likumā, lai būvniecības nozare varētu virzīties tālāk jautājumos par ģenerālvienošanos.

Fromane izteica bažas, ka, nepieņemot lēmumu, 12.Saeima nepaspēs šīs izmaiņas atbalstīt, un ilgās diskusijas būs jāsāk no jauna ar jaunievēlētajiem deputātiem.

LM Darba attiecību un darba aizsardzības politikas departamenta direktors Māris Badovskis uzsvēra, ka nesaskata esošajā redakcijā Satversmības problēmas, turklāt uzskata, ka tiesībsarga un Putras priekšlikumi ir pretrunā ar NTSP nolemto, tāpēc nav atbalstāmi. Arī Ekonomijas ministrijas pārstāve pievienojās šai nostājai, norādot, ka arī ieceres leģitīmais mērķis skaidri tika formulēts jau uz pirmo lasījumu.

Vairāki Saeimas deputāti, tostarp Silvija Šimfa (LRA), Hosams Abu Meri (V) un Andris Siliņš (ZZS) skaļi iestājās par priekšlikumu noraidīšanu, vienlaikus komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS) bažās par tiesvedību, aicināja balsot par rakstisku atzinumu iesniegšanu.

Pēc Barčas paustā, kaut arī trešajā lasījumā mēdz iesniegt priekšlikumus, kas ir redakcionāli, konceptuāli priekšlikumi šoreiz saņemti, un tos nepieciešams izvērtēt.

Pēc garām diskusijām, vārdu apmaiņām augstos toņos, kā arī balsošanu divās kārtās, deputāti tomēr vienojās par «politisko kompromisu», aicinot izvērtēt iesniegtos priekšlikumus, kā arī solot, ka grozījumi Darba likumā tiks pieņemti šīs Saeimas laikā.

Barča uzsvēra, ka, pieņemot attiecīgo normu, var nākties doties uz Satversmes tiesu, kurā atzinumi varētu būt nozīmīgi. Atzinumus par priekšlikumiem jāiesniedz steidzamības kārtā līdz 22.oktobra plkst.17.

Trešdien, 17.oktobrī, deputāti lēma arī par citiem grozījumiem Darba likumā uz trešo lasījumu – grozījumiem, kas paredz noteikt, ka darba devējam ir pienākums izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu uzteikuma gadījumā, ja ir svarīgi iemesli, kuriem piekrīt pats darba devējs. Savukārt, saskaņā ar izmaiņām, ja darba devējs apstrīd darbinieka norādīto svarīgo iemeslu, darbinieks var celt prasību tiesā par atlaišanas pabalsta piedziņu mēneša laikā no atlaišanas dienas.

Arī par šo jautājumu izcēlās plašas diskusijas, jo Tiesībsarga birojs norādīja, ka šis priekšlikums nozīmē, ka darba devējam būs izvēle izmaksāt vai neizmaksāt atlaišanas pabalstu darba uzteikšanas gadījumā. Tiesībsarga birojs uzskata, ka šāda nosacījuma ieviešana nenāks par labu darba ņēmējam, tāpēc aicināja izslēgt šo iepriekšējos lasījumos atbalstīto priekšlikumu.

LM pārstāvis Badovskis sacīja, ka izmaiņas nemazina darbinieku tiesības, turklāt ar priekšlikumu iecerēts nevis samazināt tiesības darbiniekiem, bet gan ieviest konkrētu sistēmu, kā risināt šādus gadījumus. LM pārstāvis piebilda, ka par šo normu jau panākta vienošanās arī NTSP.

Vienlaikus LBAS jurists Kaspars Rācenājs sacīja, ka šīs normas atbalstīšana ir politiska izšķiršanās, jo tā norāda, kuram būs jāiet uz tiesu. LBAS priekšsēdētāja vietniece Irēna Liepiņa papildināja, ka judikatūra ir mainīga, tāpēc, izvērtējot praktisko normas ietekmi, nepieciešams strīdu risināšanu padarīt efektīvāku, turklāt LBAS uzskata, ka NTSP lēmums ir sabalansēts.

Saeimas Juridiskā biroja juridiskā padomniece Inta Bārenīte atgādināja, ka normas mērķis ir līdzsvarot abu pušu tiesības, vienlaikus viņa piebilda, ka darbinieks tiek uzskatīts par vājāko pusi, tāpēc deputātiem jāizvērtē, vai tiešām ar šo priekšlikumu nepieciešamais balanss ir panākts.

Trešdien. 17.oktobrī, neizdevās trešajam lasījumam atbalstīt arī šīs izmaiņas. Komisijā noraidīja tiesībsarga iesniegtos priekšlikumus, vienojoties par kompromisa redakciju otrā lasījuma priekšlikumam, kas izstrādāta ar Saeimas juridisko biroju. Šos grozījumus Darba likumā atkārtoti skatīs 23.oktobra sēdē.


Pievienot komentāru

Vējonis premjera amatā nevirza ne Pabriku, ne Gobzemu; Gaidīs parlamenta vienošanos

Tā kā nevienam no premjerministra kandidātiem šobrīd neesot izteikta vairākuma parlamentā, Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis lēmis pagaidām nevirzīt nevienu premjera amatā, tai skaitā ne Aldi Gobzemu, ne Arti Pabriku.

ES dalībvalstis un Eiropas Parlaments nespēj vienoties par budžetu

Par Eiropas Savienības budžetu 2019.gadam nav izdevies laikus panākt vienošanos starp bloka dalībvalstīm, kuras pārstāv ES Padome, un Eiropas Parlamentu.

Policija atzīst, ka 11.novembra krastmala nav labākais objekts masu pasākumiem

11.novembra krastmala no drošības viedokļa nav labākais objekts masu pasākumu rīkošanai, tomēr atbildīgie dienesti tuvākajā laikā analizēs, kā uzlabot drošību masu pasākumu rīkošanai šajā Rīgas centra daļā, norāda Valsts policijas Kārtības policijas priekšnieks Artis Velšs.

Ieceļ Saeimas komisiju vadītājus; to vidū Kols, Bondars, Kaimiņš, Tērauda

Latvijas Saeima apstiprinājusi deputātus darbam parlamentārajās komisijās. Desmit komisijām 20.novembrī paredzētas sēdes, kurās attiecīgi tiek ievēlēti arī komisiju priekšsēdētāji, priekšsēdētāju biedri un komisijas sekretāri.

Durevskis apsūdzēts par 15 000 eiro kukuļa izspiešanu no maksātnespējīga uzņēmuma

Bijušais maksātnespējas administrators Nauris Durevskis tiek apsūdzēts 15 000 eiro kukuļa izspiešanā no maksātnespējīgā uzņēmuma SIA Junior Fashion un tā faktiskā vadītāja Vladislava Lankerta, notikušajā tiesas sēdē informē prokurore Zane Pavāre.

26.novembrī visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas

Pirmdien, 26.novembrī no plkst. 10.30 līdz 10.50, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas darbību.

LTAB: Latvijā OCTA cenai tuvākajā laikā nevajadzētu kāpt

Latvijā transportlīdzekļu īpašnieku obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas cenai tuvākajā laikā nevajadzētu kāpt, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes norāda Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes loceklis Juris Stengrevics.

NATO nosauc Lietuvu kā paraugu aizsardzības tēriņu celšanā

Lietuva ar tās aizsardzības tēriņu celšanu, kas veikta šogad, ir paraugs NATO aliansē, tā norādījis NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

KP atļāvusi īstenot enerģētikas uzņēmuma Energia Verde īpašnieku maiņu

Konkurences padome atļāvusi apvienošanos, ar kuru Igaunijā reģistrētais privātā kapitāla ieguldījumu fonds Usaldusfond BaltCap Infrastructure Fund iegūst izšķirošu ietekmi pār SIA Energia Verde, iegādājoties 70% tās kapitāldaļu no AS Energoeco.

Ilvess Latvijas simtgadē atgādina par tautu kopīgo likteni Livonijā

Igaunijas eksprezidents Tomass Hendriks Ilvess ir apsveicis Latviju valstiskuma simtgadē un vērsis uzmanību uz stipro saikni starp latviešiem un igauņiem, kāda veidojusies Livonijas vēstures līkločos, simtiem gadu senā vēsturē.

Nosūtīts kriminālprocess par ūdenspīpju tabakas kontrabandu

Valsts ieņēmuma dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvalde novembrī Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai nosūtījusi kriminālprocesu par vairāk nekā 600 kilogramu ūdenspīpju tabakas kontrabandu no Apvienotajiem Arābu Emirātiem.

Apstiprināti deputāti darbam Latvijas parlamenta komisijās

Noticis balsojums, Saeimai apstiprinot deputātus, kuri turpmāk darbosies parlamentārajās komisijās. Par nobalsojuši 92 deputāti, pret un atturējies nebija neviens.

VID desmit mēnešos valsts budžetā iekasējis par 0,8% vairāk, nekā plānots

Valsts ieņēmumu dienests šogad desmit mēnešos valsts budžetā iekasējis 7,788 miljardus eiro, kas ir par 59,984 miljoniem eiro jeb 0,8% vairāk, nekā plānots.

Katoļu bīskapi Polijā atvainojas par bērnu seksuālu izmantošanu

Polijā katoļu baznīcas bīskapi ir lūguši piedošanu bērnu seksuālas izmantošanas gadījumu upuriem par noziegumiem, ko valstī ar dominējošu katoļticīgo kopienu ir pastrādājuši šīs kristīgās konfesijas garīdznieki un citi baznīcas darbinieki.

VID ģenerāldirektora amatam izvirzīta Ieva Jaunzeme

Ir noslēdzies Valsts kancelejas rīkotais Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora atlases konkurss. Iegūstot visaugstāko komisijas novērtējumu, par konkursa uzvarētāju atzīta Ieva Jaunzeme, ziņo Valsts kancelejā.

Brīvdienās ugunsgrēkos gāja bojā viens cilvēks, bet cieta četri

Aizvadītajās brīvdienās, laika posmā no šī gada 17.novembra plkst. 6.30 līdz 20.novembra plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 117 izsaukumus, no kuriem 60 bija uz ugunsgrēku dzēšanu, 43 uz glābšanas darbiem, bet 14 no izsaukumiem bija maldinājumi.

VP: Valsts svētku pasākumos Rīgā par sīkiem pārkāpumiem aizturēti trīs cilvēki

Latvijas valsts proklamēšanas 100.gadadienas pasākumi aizvadīti mierīgi un Rīgā tika aizturēti trīs cilvēki – viens par alkohola lietošanu publiskā vietā, divi par reklāmas stenda bojāšanu, pastāstīja Valsts policijas Kārtības policijas priekšnieks Artis Velšs.

KNAB piecu gadu laikā prokuratūrai nodevis piecas lietas par noziegumiem veselības jomā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pēdējo piecu gadu laikā nosūtījis prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai piecas krimināllietas, kas saistītas ar koruptīviem noziegumiem veselības nozarē.

Spānija noraidīšot Brexit līgumu, ja nesaņems veto tiesības par Gibraltāru

Spānija sarunās par Eiropas Savienības dalībvalstu atbalstu Lielbritānijas izstāšanās nolīguma projektam, ir paziņojusi, ka neatbalstīs grūtās sarunās panākto vienošanos, kamēr nesaņems īpašas veto tiesības. Spānija vēlas nodrošināt iespēju noraidīt iespējamu ES-Lielbritānijas tirdzniecības līgumu, kas attiektos arī uz britu Gibraltāru Spānijas dienvidos.

ASV un Eiropas biržās sarūk akciju cenas

ASV un Eiropas biržās pirmdien, 19.novembrī, samazinājās akciju cenas. Savienoto Valstu investorus darīja bažīgus ASV un Ķīnas tirdzniecības karš, izaugsmes palēnināšanās ASV tehnoloģiju sektorā, kā arī analītiķu prognozes, ka Savienoto Valstu ekonomikas izaugsme kļūs lēnāka.

Krievija veiks EDSO bruņojuma kontroles inspekciju Latvijā

No 20. līdz 23.novembrim četri Krievijas bruņoto spēku virsnieki Latvijā veiks Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas bruņojuma kontroles inspekcijas vizīti.

Nedēļas pirmajā pusē aukstums – naktī temperatūra nokrītas zem nulles

Šīs nedēļas sākumā pieturēsies auksts laiks un vietām gaidāmi nelieli īslaicīgi nokrišņi slapja sniega un sniega veidā, nedēļas vidū iestāsies sauss un nedaudz siltāks laiks, taču nedēļas beigās atkal ieplūdīs auksts gaiss, kas piekrastes rajonos izraisīs nelielus īslaicīgus nokrišņus.

Birkavs: Pašreizējo valdības veidošanu raksturo divi vārdi – steiga un ambīcijas

Pašreizējo valdības veidošanas procesu vislabāk raksturo divi vārdi – steiga un ambīcijas, pauž bijušais premjerministrs Valdis Birkavs. Viņš skaidro, ka steiga ir tāpēc, ka partijas pārāk ātri pieņem lēmumu par to nevarēšanu jeb izvēlēšanos nepiedalīties. Savukārt ambīcijas ir tās, kas šobrīd vada gribētājus kļūt par premjeriem.

Nedēļa Lietuvā. Valdība atbalsta kompensāciju piešķiršanu trauksmes cēlējiem

Precizējot trauksmes cēlēju regulējumu valstī, Lietuvas valdība, trešdien, 14.novembrī, apstiprinājusi noteikumus, kas paredz izmaksāt naudas kompensāciju tiem cilvēkiem, kuri tiesībsargājošām iestādēm snieguši vērtīgas ziņas par pamanītām nelikumīgām darbībām.

Daudz laimes 100.dzimšanas dienā, Latvija!

«Mēs būsim lieli tik, cik mūsu griba,» tā 1911.gadā Rainis rakstīja lugā Indulis un Ārija. Šī atziņa caurvijusi veselu gadsimtu ar priecīgiem brīžiem un postu, iznīcību un atjaunotni, Latvijas valsts dibināšanu un valstiskās neatkarības atjaunošanu, kodolīgi paužot mūsu valstsgribu, ticību saviem spēkiem un vēlmi būt brīviem. Arī šodien mums pa spēkam ir viss, kam ticēsim, pauž simtgades svinību organizatori – Latvijas valsts simtgades birojs.