Vēlēšanas Kanādā: Mazinās atbalsts Trudo, tomēr liberāļi saglabā varas grožus

Džastins Trudo ar sievu Sofiju Greguā Trudo

Kanādas premjerministra Džastina Trudo (Justin Trudeau) Liberālā partija pēc vēlēšanām Kanādā saglabājusi varas pozīcijas, tomēr Trudo nāksies vadīt mazākuma valdību, ziņo BBC.

Trudo savā otrajā termiņā būs grūtāk pieņemt likumprojektus, jo vēlēšanu rezultāti liecina, ka liberāļi ieguvuši 156 krēslus Kanādas parlamentā. Lai politiskajam spēkam būtu pārliecinošs vairākums, būtu nepieciešami vēl 14 mandāti. Kopumā liberāļi ieguvuši 33% balsu.

Opozīcijā esošie konservatīvie ieguvuši lielāko vēlētāju atbalstu, proti, 34,4% balsu, taču tas nenozīmē arī pārstāvniecības vairākumu. Ja līdz šim viņiem bija 95 parlamenta krēsli, tad paredzams, ka tagad to būs 122.

Varas pozīcijas varētu izšķirt kreisi noskaņotā Jaunās demokrātiskās partijas (NDP) līderis Džagmīts Sings (Jagmeet Singh), kura pārstāvētais politiskais varētu iegūt 24 krēslus, kas tomēr ir samazinājums pēc pēdējām vēlēšanām.

Kvebekas neatkarības cīnītāji Bloc Quebecois, kuri kandidēja tikai Kvebekā, ieguvuši 32 krēslus, kas uzlabojums, salīdzinot ar iepriekšējās vēlēšanās iegūtajiem desmit mandātiem.

Kopumā vēlēšanās piedalījušies 65% vēlētāju.

«Jūs to izdarījāt, mani draugi! Apsveicu!» pēc vēlēšanām, uzrunājot vēlētājus Monreālā, teica Trudo. «Paldies, ka uzticējāties mums, lai mēs virzītu mūsu valsti pareizajā virzienā.»

Premjers solīja iestāties arī par tiem, kuri neatdeva savu balsi par viņu.

Mazākuma valdības Kanādā nav neparasta parādība – pēdējo 15 gadu laikā valsts pieredzējusi trīs. Tomēr koalīcijas valdība ir reta. Pēdējo reizi liberāļi un NDP tādu mēģināja izveidot 2008.gadā, taču konservatīvie šos centienus izgāza, iesaldējot parlamenta darbu.

Uzticības balsojums Trudo

Šīs vēlēšanas tika uztvertas kā uzticības balsojums Trudo valdībai, kuru vajājuši ap premjeru saistīti skandāli un nepildīti solījumi.

Iepriekšējās vēlēšanās kādreizējā Kanādas premjerministra Pjēra Trudo (Pierre Trudeau) dēls Džastins Trudo solīja «īstas pārmaiņas», tomēr kritiķi norāda, ka viņam pēdējos četros gados to nav izdevies izpildīt. Piemēram, solījumus iestāties par vides jautājumiem, aizēnojis atbalsts Trans Mountain naftas cauruļvadam. Tāpat nav pildīts solījums reformēt vēlēšanu sistēmu.

Lasiet arī: Kanāda no 2021.gada aizliegs plastmasas pudeles, maisiņus un salimiņus

Tajā pašā laikā analītiķi teic, Trudo valdība turējusi 92% solījumu, kas ir daudz vairāk nekā citas valdības pēdējos 35 gados.

Tāpat Trudo liberālo un iecietīgo tēlu iedragājis «melnģīmja» skandāls, kad tika publiskotas bildes, kur Trudo bija seju nomālējis melnu, attēlojot etniskās minoritātes.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas