Vēlēšanu iecirkņu vadītāji: Cilvēku plūsma ir vienmērīga un aktivitāte – mērena

Cilvēku plūsma sestdienas, 29.augusta, pēcpusdienā ir vienmērīga un aktivitāti varētu raksturot kā mērenu, tādu viedokli  pauda atsevišķi aptaujātie vēlēšanu iecirkņu vadītāji.

Kā pavēstīja 123.iecirkņa priekšsēdētāja Diāna Zemīte, salīdzinot ar citām vēlēšanām, Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās iedzīvotāju plūsma ir daudz vienmērīgāka.

Runājot par to, kā iecirkņa darbinieki ir sagatavojušies darbam COVID-19 apstākļos, Zemīte skaidroja, ka visiem iecirkņiem sanitārais protokols ir viens. Četras reizes stundā ir jādezinficē virsmas un koplietošanas priekšmeti. Lietotajām pildspalvām ir atsevišķa kaste, lai tās pēcāk varētu dezinficēt, tomēr Zemīte atzīmēja, ka to ir pietiekamā daudzumā, lai tās nevajadzētu izmantot otro reizi.

Jautāta, kas iecirknī notiks pēc plkst.22, 123.iecirkņa priekšsēdētāja sacīja, ka tiks aizplombēta vēlēšanu urna un varēs sākties balsu skaitīšana.

Zemīte sacīja, ka sestdien, 29.augustā, kāds no vēlētājiem nejauši iemeta urnā pildspalvu, bet vakar kāda māmiņa atļāvusi savam bērnam urnā iemest tukšu vēlēšanu zīmi, kas tiks atzīta par nederīgu vēlēšanu zīmi.

Runājot par balsu skaitīšanu, iecirkņa priekšsēdētāja uzsvēra, ka tad, kad atvērs vaļā vēlēšanu urnu pirmais darbs būs pārbaudīt, vai uz vēlēšanu aploksnēm ir iecirkņa zīmogs. Aploksnes tiks sašķirotas derīgajās un nederīgajās. Zemīte norādīja, ja urnā būs kāda cita vēlēšanu iecirkņa aploksne, tā būs uzskatāma par nederīgu.

«Tās mēs arī atbilstoši protokolējam, iesaiņojam un nododam Centrālajai vēlēšanu komisijai, kā nederīgas. Ja urnā ir iemesta tukša vēlēšanu zīme bez aploksnes, arī tā nebūs derīga,» pavēstīja Zemīte, kuras pārziņā ir iecirknis Friča Brīvzemnieka pamatskolā.

Kad šie priekšdarbi ir veikti, tiek taisītas vaļā aploksnes un apskatīts to saturs. Iecirkņa priekšsēdētāja atgādināja, ka apzīmogotā aploksnē ir jāatrodas tikai vienai vēlēšanu zīmei. Ja aploksnē zīme nav ielikta vai tajā ieliktas vairākas vēlēšanu zīmes, arī tā nebūs derīga. Tad, kad ir sašķirotas vēlēšanu zīmes, tās tiek ieskenētas un iecirknī tiek skaitīti ievilktie plusi un mīnusi.

Runājot par to, cik lielā mērā cilvēki, apmeklējot iecirkni, ir jau pieņēmuši lēmumu, par ko balsos, Zemīte sacīja, ka vēlētāji ir ārkārtīgi dažādi. Ir tādi, kas atnāk un zina, par ko balsos, ir arī tādi, kas apsēžas un jau iecirknī sāk lasīt partiju programmas.

20.iecirkņa priekšsēdētāja Kristiāna Lasmane pavēstīja, ka, salīdzinot ar iepriekšējām trim dienām, šodien vēlēšanu process notiek lēnāk. Pirmajās trīs dienās iecirknī nobalsoja 500 vēlētāji, bet patlaban vēlētāji nāk, pūļi neveidojas un nenotiek arī drūzmēšanās – vēlēšanas notiek mierīgi.

Jautāta par vēlēšanām, kas notiek COVID-19 laikā, Lasmane uzsvēra, ka gan iecirkņi, gan arī paši vēlētāji apstākļiem ir pielāgojušies. Iecirknī, saskaņā ar sanitāro protokolu, notiek virsmu un koplietošanas priekšmetu dezinfekcija, savukārt vēlētāji ierodas arī ar savām maskām un pildspalvām.

«Pats vēlēšanu process nav mainījies, ja nu vienīgi laiks ir mazliet pastiepts garāks, lai nenotiktu drūzmēšanās. Nenotiek nekas ārkārtējs,» sacīja Lasmane, kuras iecirknis atrodas Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā.

Arī 125.iecirkņa priekšsēdētājs Krišs Kāpostiņš uzsvēra, ka rīdzinieku aktivitāte ir mērena, iespējams, nedaudz mazāka. Šajā iecirknī iepriekšējās dienās nobalsoja 755 cilvēki, tātad vidēji 220 cilvēki dienā.

«Iecirkņa darbības pirmajā stundā sestdien nobalsoja 19 cilvēki. Patlaban balstiesīgie nāk viļnveidīgi, kas, iespējams, ir saistīts ar sabiedriskā transporta grafiku. Vienā brīdī cilvēki atnāk piecu līdz septiņu cilvēku lielās grupās, bet tad atkal ir brīdis, kad iecirknī neatrodas neviens vēlētājs,» sacīja Kāpostiņš, kura vadībā atrodas iecirknis Āgenskalna Valsts ģimnāzijā.

Jautāts, kāds priekšstats radies par vēlētājiem, iecirkņa vadītājs sacīja, ka cilvēki līdz 40 vai 50 gadiem ir jau izlēmuši un uzturas iecirknī piecas līdz desmit minūtes. Mazliet ilgāk uzkavēties iecienījuši vecāka gada gājuma cilvēki, kuri, iespējams, internetā nav pētījuši partiju piedāvājumus un, lai pieņemtu lēmumu, viņiem ir vajadzīgs mazliet vairāk laika, viņš teica.

Jau vēstīts, ka Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu dienā durvis vēruši 156 balsošanas iecirkņi. Šodien iespējams novēlēt līdz plkst.22. Pirms tam no 26. līdz 28.augustam norisinājās iepriekšējā balsošana. Šoreiz rīdziniekiem ir iespēja balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī.

Balsošanas dokuments Rīgas domes vēlēšanās ir derīga pase vai personas apliecība (eID). Par dalību vēlēšanās spiedogs pasē netiek likts, un principa «viens vēlētājs – viena balss» nodrošināšanai tiek lietoti vēlētāju saraksti.

Rīgas domes vēlēšanām iesniegti 15 kandidātu saraksti, un uz iekļūšanu Rīgas domē kopumā pretendē 707 kandidāti.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas