Veselības indekss: 40% iedzīvotāju gribasspēka trūkums ir lielākais šķērslis veselīgam dzīvesveidam

Lai arī cilvēki ar veselīgiem ieradumiem atzīst, ka viņiem ir laba veselība, 40% Latvijas iedzīvotāju pietrūkst gribasspēka pievērsties veselīgam dzīvesveidam, liecina jaunākā Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss pētījuma rezultāti.

26% aptaujāto kā būtiskāko šķērsli dzīvot veselīgāk norāda laika trūkumu, bet 22% – nepietiekamas finanses.

Sievietes (43%) un aptaujātie ar augstāko izglītību (44%) biežāk izjūt gribasspēka trūkumu pievērsties veselīgam dzīvesveidam, salīdzinot ar vīriešiem (36%) un cilvēkiem ar vidējo vai pamatizglītību (36%). Vivendi veselības centra speciāliste Ilze Maksima norāda, ka gribasspēku ietekmē dažādi faktori, piemēram, audzināšana, stress, arī miega režīms.

Sieviešu vidū nereti tā ir hiperatbildība par daudzām citām dzīves sfērām, tāpēc arī veselīgs dzīvesveids mēdz palikt otrajā plānā.

Speciāliste gan uzsver – gribasspēka trūkums pievērsties veselīgākam dzīvesveidam, nenozīmē, ka cilvēkam gribasspēka nav citās jomās.

Mana Aptieka farmaceite un Tukuma Centra aptiekas vadītāja Agnese Ritene papildina, ka cilvēkiem ar augstāko izglītību, savukārt, ir kritiskāka domāšana un augstākas prasības pret sevi, tāpēc var šķist, ka sevis labā var paveikt vairāk un gribasspēks nav pietiekams, kaut gan patiesībā cilvēks ikdienā cenšas dzīvot veselīgi.

«Vienlaikus 31% iedzīvotāju norādījuši, ka tiem nekas netraucē vai nav nepieciešamības pievērsties veselīgākam dzīvesveidam. Un šeit cilvēkus varam iedalīt divās grupās – daļa ir tie, kuri jau dzīvo veselīgi, tāpēc arī viņi nejūt nepieciešamību pēc papildu rīcības, savukārt tie, kuri apgalvo, ka šķēršļu dzīvot veselīgāk nav, iespējams, dzīvo drīzāk neveselīgi. Gribasspēks ir ikvienā no mums mītošs spēks, kas palīdz atteikties no kaut kā mums nederīga (piemēram, smēķēšanas) un paveikt kaut ko, kas šķiet teju neiespējams, piemēram, vingrot, rūdīties utt.,» stāsta Ritene.

Cilvēki uzskata, ka viņu dzīvesveids paliek arvien veselīgāks

Neskatoties uz gribasspēka trūkumu, pēdējo piecu gadu laikā Latvijas iedzīvotāju veselīga dzīvesveida pašvērtējums ir pieaudzis par 9%. Pētījuma rezultāti atklāj, ka sievietes biežāk cenšas dzīvot veselīgāk (69%) nekā vīrieši (59%), vairāk pievēršot uzmanību veselīgām maltītēm (51% pret 34%), savukārt vīrieši ir tie, kuri regulārāk nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm – 41%, kamēr sievietes – 29%.

P«ētījumu Mana Aptieka & Apotheka Veselības Indekss rīkojam jau piekto reizi, lai veicinātu sabiedrību aizdomāties par savu veselības stāvokli un mudinātu cilvēkus vairāk pievērsties veselīgam dzīvesveidam. Šo piecu gadu laikā redzam, ka iedzīvotāju izpratne par veselīga dzīvesveida un ieradumu ietekmi uz veselību ir pieaugusi, tajā pašā laikā veselīga dzīvesveida paradumi saglabājušies līdzšinējā līmenī vai pat nedaudz samazinājušies. Ar Veselības indeksa palīdzību mudinām iedzīvotājus savlaicīgi parūpēties par savu veselību, nevis sagaidīt brīdi, kad neveselīga dzīvesveida ieradumi kļūst par problēmu,» saka Apotheka valdes loceklis Jānis Kūliņš.

*Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss ir ikgadējs Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un profilakses tendenču mērījums. Indekss tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, ik gadu tiešās intervijās tiek aptaujāts reprezentatīvs iedzīvotāju skaits – 1 000 cilvēki vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Šis ir jau piektais Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas