bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 22.09.2019 | Vārda dienas: Maigurs, Mārica, Māris

Veselības indekss: Katrs trešais Latvijas iedzīvotājs neievēro regulāras ēšanas reizes

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Katrs trešais jeb 32% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka viens no viņu «kaitīgajiem ieradumiem» ir neregulāra ēšana, liecina jaunākais Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss. Speciālisti uzsver – neregulāra ēšana ar laiku var radīt būtisku kaitējumu veselībai.

«Ja cilvēks ēd regulāri, organisms tam pielāgojas un ēdiena uzturvielas uzņem vienmērīgi, nav būtisku gremošanas fermentu svārstību. Savukārt, ja starp ēdienreizēm ir lielas pauzes un tad tiek apēsts ļoti daudz, organisms sāk veidot barības rezerves tauku veidā, jo gatavojas tam, ka atkal kādu laiku netiks uzņemtas uzturvielas,» komentē Mana Aptieka farmaceite un Tukuma Centra aptiekas vadītāja Agnese Ritene. «Rezultātā domājot, ka, ēdot retāk, iespējams saglabāt slaidu ķermeni, notiek gluži pretējs process – organisms uzkrāj rezerves un var veidoties liekais svars, kas savukārt provocē citu nopietnu slimību rašanos, piemēram, sirds un asinsvada slimības, cukura diabētu u.tml.»

Tāpat farmaceite skaidro, ka mūsdienās arvien vairāk cilvēki vēršas aptiekā pēc palīdzības gremošanas traucējumu gadījumā, visbiežāk interesējoties par medikamentiem, kas palīdz novērst aizcietējumus. Taču zāles ir galējais variants, vispirms jāsakārto ēdienkarte un ēšanas paradumi – regulāra ēšana jeb sakārtots ēšanas režīms nodrošina regulāru vēdera izeju un līdz ar to novērš aizcietējumu rašanos.

Ēst regulāri, nevis retāk un divreiz lielāku porciju

Uztura speciāliste Agrita Spēlmane norāda, ka neregulāra ēšana rada kaitējumu gadījumos, ja, pavadot ilgas stundas bez ēdiena, nākošajā reizē tiek izvēlēta pārlieku liela porcija.

«Piemēram, cilvēks paēd brokastis, pusdienas izlaiž vai arī starp pusdienām un vakariņām ir intervāls ilgāks par sešām stundām, un tad vakaros, visticamāk, izsalkums būs pamatīgs un gadīsies pārēsties,» skaidro speciāliste.

«Tāpat būtisku kaitējumu veselībai var nodarīt, garos ēdienreižu starplaikos lietojot košļājamo gumiju. Košļājot to organisms sagatavojas pārtikas uzņemšanai, sāk izdalīties kuņģa skābe, bet tā kā gaidītais ēdiens netiek uzņemts un nav nepieciešama barības šķelšana, kuņģa skābe iedarbojas uz gļotādu, kairina to un ilgtermiņā var radīt kuņģa gļotādas saslimšanas,» papildina farmaceite.

Neregulāru ēšanu atzīst arī gandrīz ceturtā daļa (24%) respondentu, kuri vienlaikus apgalvojuši, ka kopumā viņu dzīvesveids ir veselīgs. Visbiežāk neregulāri ēd tieši vīrieši – šo netikumu atzinuši 37% aptaujāto kungu, sieviešu vidū neregulāri ēd 27% aptaujāto.

Interesanti, ka tieši neregulāru ēšanu kā «kaitīgu ieradumu» Veselības indeksa dalībnieki atzīmējuši visbiežāk. Pat regulāra smēķēšana vai neveselīga ēšana atzīmēta retāk.

Visvairāk «grēko» jaunieši

Kā rāda Veselības indekss, visbiežāk par regulārām ēdienreizēm piemirst gados jauni cilvēki – vecumā grupā no 18 līdz 24 gadiem šāds ieradums ir 42% aptaujāto, salīdzinoši daudz šādu cilvēku ir arī vecumā no 35 – 44 gadiem – 39%, bet vismazāk neregulāras ēdienreizes ir vecākiem cilvēkiem – aptaujāto 64 – 75 gadu veco respondentu vidū šāds kaitīgs ieradums ir tikai 13%.

«Jauniešu dzīvesveids 21.gadsimtā, galvenokārt, ir dinamisks, – studijas, brīvā laika aktivitātes utt. Tāpēc gatavošanai laika neatliek daudz, bet tomēr kā uztura speciāliste uzskatu, ka jaunieši un sabiedrība vispār ir vairāk jāizglīto ar praktiskām iemaņām, kā plānot ēdienreizes, kā ātri un gardi pagatavot veselīgus ēdienus,» skaidro uztura speciāliste Spēlmane.

«Neskatoties uz dinamisko dzīvesveidu, kas var būt par iemeslu neregulārām ēdienreizēm, sabiedrībā ir arī pretējas tendences. Proti – jaunieši arvien vairāk aizraujas ar sportiskās aktivitātēm – skrien, brauc ar velosipēdiem, vingro. Sportiskām, aktivitātēm līdzi nāk interese par pareizu ēšanu, sabalansētu uzturu, nepieciešamajiem vitamīniem. Līdz ar to neregulāra un neveselīga ēšana daļu jauniešu neskar,» komentē Ritene.

Mazāk kafijas, vairāk ūdens

«Noteikti nedrīkst aizmirst par ūdeni! Organisms var signalizēt ar «bada sajūtu» ne jau tādēļ, ka cilvēks nav paēdis, bet gan tādēļ, ka organismam trūkst šķidrums. Ūdens trūkums organismā izraisa pārstrādāto kaitīgo vielu koncentrēšanos, aizcietējumu, nogurumu, miegainību, galvassāpes un citas nepatīkamas sajūtas. Tāpēc – starp ēdienreizēm regulāri dzeram ūdeni!» teica Ritene.

Farmaceite uzsver, ka arī pārtikšana no kafijas vai melnās tējas nav labākais risinājums, jo šie dzērieni, lietoti tukšā dūšā, kairina kuņģi un vēlāk var radīt gremošanas trakta problēmas.

«Arī bada sajūtas nomākšana ar saldumiem nav veselīga, jo pārāk strauji paaugstina insulīna līmeni asinīs un tikpat strauji tas krīt, atkal radot bada sajūtu,» teica farmaceite.

Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss ir Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un profilakses tendenču mērītājs, tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, šā gada februārī aptaujājot 1 009 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Šis ir ceturtais Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss.


Pievienot komentāru

Bildēs: Pasaule vienojas klimata aizsardzībai

Piektdien daudzviet pasaulē ar sevišķi lielu aktivitāti norisinās iknedēļas protesta akcija Piektdiena nākotnei. ko aizsākuši skolēni, lai panāktu, ka valstu valdības un ietekmīgu uzņēmumu vadītāji sāk iestāties pret siltumnīcefekta gāzu izplūdēm.

ERAB domā pārdot Šiauliu bankas akcijas, bet neplāno aiziet no bankas Citadele

Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka gatavojas pārdot Lietuvas Šiauliu bankas akcijas, tomēr pagaidām neplāno aiziet no bankas Citadele.

Uzņēmums: Rīgā vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Lietuvu

Rīgas īres tirgu ir salīdzinoši neliels maza izmēra dzīvokļu piedāvājums, savukārt vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Viļņu un Tallinu.

Konkurences padome atļāvusi Bauskas alus kapitāldaļu pārdošanu Cido grupai

Konkurences padome ir apstiprinājusi SIA Bauskas alus 100% kapitāldaļu pārdošanu CIDO Grupai bez īpašiem nosacījumiem. Darījumu paredzēts pilnībā noslēgt pāris mēnešu laikā.

Līdz šim deviņiem bērniem no Siguldas atklāta salmoneloze, bet pieciem – zarnu nūjiņu infekcija

Līdz šim salmoneloze laboratoriski apstiprināta deviņiem, bet šiga toksīnu veidojošās zarnu nūjiņas izraisītā infekcija jeb STEC – pieciem bērniem no Siguldas puses, informē Slimību profilakses un kontroles centrā.

Rimšēvičs: Komercbankas Latvijas Bankā glabā piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» ekonomikā

Patlaban komercbankas Latvijas Bankā glabā aptuveni piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» valsts ekonomikā, informē centrālās bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Latvijas Banka IKP pieauguma prognozi šim gadam samazina līdz 2,5%

Latvijas Banka samazinājusi IKP pieauguma prognozi šim gadam no iepriekš lēstajiem 2,9%, pēc izlīdzinātajiem datiem, līdz 2,5%, bet nākamajam gadam–- no 3,1% līdz 2,6%.

ES pārliecināta par jaunu Krievijas-Ukrainas gāzes līgumu, Ukraina kritiska

Sarunās Briselē par ilgtermiņa līgumu starp Krieviju un Ukrainu par Krievijas gāzes tranzītu uz Eiropas Savienības valstīm sperti soļi, lai panāktu jauna līguma noslēgšanu. Ukraina tikmēr atkārtojusi iespēju pārtraukt gāzes tranzītu cauri savai teritorijai.

Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs

Ēdinātājs Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības un pieļāvis pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs Ieviņa un Saulīte.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā samazinājās par 0,1%

Salīdzinot ar 2019.gada jūliju, augustā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos prokurora amatam Latvijas skaļāko korupcijas lietu nodaļā

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos uz Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora amata vakanci.

Igaunija nokļūst Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras Direktoru valdē

Igaunija pirmoreiz ievēlēta Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras vadībā, kur tās mērķi ir iestāties pret kodolieroču izplatību un par radioaktīvo atkritumu iespējami drošu noglabāšanu.

EP rosina noteikt atceres dienu cīnītājiem pret totalitārismu

Eiropas Parlamenta deputāti rosina noteikt 25.maiju, kas ir Aušvicas varoņa Vitolda Pilecka nāvessoda gadadiena, par Starptautisko dienu varonīgo cīnītāju pret totalitārismu atcerei.

Rīgas Centrāltirgus kļuvis pieejamāks iedzīvotājiem ar kustību traucējumiem

Ņemot vērā iedzīvotāju iebildumus, Rīgas Centrāltirgus Gastronomijas paviljons tagad padarīts pieejamāks cilvēkiem ar kustību traucējumiem un ērtāks pārdevējiem.

Ministrs: Igaunija pat neapspriedīs centralizētu ES migrantu uzņemšanu

Eiropas Savienības dalībvalstis aicina pārskatīt bloka migrācijas politiku, lai panāktu visu dalībvalstu līdzdalību migrantu uzņemšanā. Starpvalstu diskusiju atteicies apmeklēt Igaunijas iekšlietu ministrs, norādot, ka Igaunija nevēlas pat apspriest priekšlikumu.

Aptur Saeimas ēkas atsevišķu telpu ekspluatāciju

Lai veiktu padziļinātu būvkonstrukciju izpēti, Saeimas Prezidijs pieņēma lēmumu ierobežot atsevišķu telpu ekspluatāciju Saeimas ēkā Jēkaba ielā 11.

Ievestā benzīna apmērs septiņos mēnešos sarucis par 6,7%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad septiņos mēnešos samazinājies par 6,7% salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 0,1% vairāk.

Ryanair Olīrijam piesolīta 99 miljonu eiro piemaksa

Eiropā lielākās lidsabiedrības Ryanair akcionāri ar 50,5% balsīm apstiprinājuši jaunu piemaksu kārtību uzņēmuma izpilddirektoram Maiklam Olīrijam. Ļoti veiksmīgas darbības gadījumā tā paredz piecos gados viņam izmaksāt 99 miljonus eiro.

Kad studenti «pazūd» darba tirgū un neatgriežas. Saruna ar RISEBA rektori

Vēlme ātrāk kļūt patstāvīgiem un pelnīt pašiem savu naudu nereti izkonkurē vēlmi studēt, sarunā ar BNN pauž RISEBA rektore Irina Senņikova, runājot par nepabeigtu mācību problēmu Latvijā.

Austrija bloķē ES-Dienvidamerikas tirdzniecības līgumu lietusmežu, darba tiesību dēļ

Brīvās tirdzniecības līgums starp ES un Dienvidamerikas lielāko tirdzniecības bloku Mercosur gatavots 20 gadus, taču Austrijas valdošās koalīcijas partijas ir to noraidījušas ar mērķi saglabāt Amazones mežus un darba tiesību ievērošanu.

Plāno liegt pašvaldībām reģistrēt savus plašsaziņas līdzekļus

Likumprojekts paredz, ka pašvaldībām līdz 2019.gada 31.decembrim būs jāiesniedz Uzņēmumu reģistram pieteikumu par to īpašumā esošo masu informācijas līdzekļu izslēgšanu no reģistra.

PVD: Pārbaudēs Siguldas bērnudārzos zarnu nūjiņas vairāk nav konstatētas

Izmeklējot zarnu infekcijas izplatības cēloni Siguldā, ir izdarīts maksimālais, lai jauni saslimšanas gadījumi nenotiktu, piektdien, 20.septembrī, intervijā Latvijas Radio sacījis PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

Vēl saglabāsies lietains un vējains laiks

Brīvdienās laika apstākļus turpinās noteikt ciklonu darbība, tādēļ debesis skaidrosies tikai brīžiem, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Maršruts nedēļas nogalei: Ābolu svētki, Miķeļu gaviles un Baltu vienības uguns

Rudens vēsais laiks nav nobiedējis pasākumu rīkotājus, un Latvijas iedzīvotāji un viesi aicināti gan uz ābolu talku, gan uz inovatīvu kopā būšanu diennakts garumā, gan uz gardēžu tikšanos par godu Miķeļiem un rudens ražai.

«Ieklausieties zinātniekos,» klimata aktīviste Thunberga aicina ASV Kongresu

Amerikas Savienoto Valstu Kongresā dots vārds pusaudžu klimata aizsardzības aktīvistei Grētai Thunbergai. Ņemot vērā ASV valdības nevēlēšanos uzņemties saistības, kas paredzētas Parīzes klimata nolīgumā, zviedriete norādījusi, ka zinātniski fakti nav viedoklis, kam var piekrist vai nepiekrist.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->