Vēsturnieks: Lietuvā trešdaļa iedzīvotāju naivi atbalstīja Padomju okupāciju

Astoņdesmit gadus pēc Padomju karaspēka ienākšanas Lietuvā ir laiks atzīt, ka 1940.gadā viena trešdaļa lietuviešu naivi atbalstīja okupāciju, tā norādījis Lietuvas valsts Vēstures institūta vēsturnieks Aļģimants Kasparavičs (Algimantas Kasparavičius), vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

1940.gada vasarā Padomju Savienība okupēja Lietuvu un līdzīgi kā citās Baltijas valstīs nomainīja varu, sarīkoja demokrātisku vēlēšanu imitāciju, lai pievienotu valsti Padomju Savienībai.

«Būtiska daļa Lietuvas sabiedrības (..) piedalījās šajā politiskajā farsā,» norādījis Kasparavičs, atzīstot, ka tā nebija «nabadzīgā un aizmirstā sabiedrības daļa» vien.

«Piedalījās arī būtiska daļa Lietuvas starpkaru politiskās elites, kas, manuprāt, ir sāpīgs un izšķirīgs aspekts, ko vajadzīgs kritiski analizēt,» vērtējis vēsturnieks.

«Sabiedrība Lietuvā bija salīdzinoši nabadzīga, un prasīja pārmaiņas, kā arī izskanēja aicinājumi īstenot tos revolucionāros, radikālos sociālos procesus, kas strāvoja no komunistiskās Krievijas,» norādījis Vēstures institūta vēsturnieks Aļģimants Kasparavičs. Viņš atgādinājis, ka Padomju Savienības izvērstais politiskais farss Lietuvā noslēdzies 3.augustā, kad Lietuvas delegācija Maskavā lūdza valsts pievienošanu Padomu Savienībai.

Šī raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1203498/third-of-lithuanians-may-have-supported-soviet-occupation-historian

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas