Vēsturnieks: Tajā, kā Krievija izmanto vēsturi mūsdienu politikā, nekas nemainīsies

9.maija svinības Sarkanā laukumā, Maskavā.

Latvijai vajag «nemēģināt cīnīties ar vējdzirnavām», jo skaidrs, ka tajā, kā Krievija izmanto vēsturi mūsdienu politikas vajadzībām, nekas nemainīsies, tā piektdien, 11.oktobrī, Latvijas Televīzijas raidījumā Rīta Panorāma izteicies vēsturnieks un Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģisko pētījumu centra pētnieks Valdis Kuzmins.

Runājot par to, ka Krievija ar salūtu Maskavā 13.oktobrī grasās atzīmēt, tā saukto, Rīgas «atbrīvošanu», Kuzmins uzsvēra, ka tā ir daļa no Krievijas politikas. Uzvaru Otrajā Pasaules karā jeb, kā Krievijā to sauc, Lielajā Tēvijas karā jau kopš 2000.gadu sākuma tikusi veidota kā «pamatakmens nacionālās valstiskās identitātes būvēšanai» un kļuvusi par neatņemamu daļu Krievijas valstiskajā domāšanā.

Vēsturnieks norādīja, ka Krievijā PSRS sasniegumu atcerēšanās un slavināšana ir mēģinājums mazināt tās sabrukšanas sekas. Tomēr

Krievija to dara «uz mūsu rēķina, neinteresējoties, kādas bija Latvijas iedzīvotāju domas par šo, par Rīgas, tā saucamo, atbrīvošanu,» skaidroja Kuzmins.

«Ir uzstādījums šo lietu [PSRS panākumus Otrajā Pasaules karā] padarīt par plakātu, un to arī dara. Es nedomāju, ka šeit kaut kas īpaši mainīsies tuvākajos gados,» pieļāva pētnieks. Tomēr viņš atzina, ka jūtos iepriecināts, redzot, ka Austrumeiropas valstis, kuru pilsētu ieņemšanu Krievija atzīmē ar salūtiem, aizrāda, ka šāda uzvedība mūsdienu politikai nav atbilstoša un tur nav, ar ko lepoties.

Vēl par šo tematu: Baltijas valstis protestē pret Maskavas plāniem ar salūtu atzīmēt Baltijas «atbrīvošanu»

Runājot par to, kā cīnīties ar Krievijas interpretācijām par vēsturi, Kuzmins uzsvēra, ka jāpievērš uzmanība savai vēsturei un tam, ar ko paši varam lepoties. Jāstāsta savs stāsts, mudina vēsturnieks.

Jāpiemin, ka Krievija ar salūtiem Maskavā atzīmējusi arī padomju karaspēka ienākšanu pārējo Baltijas valstu galvaspilsētās – 22.septembrī Tallinas ieņemšanu, 13.jūlijā un 1.augustā Viļņas un Kauņas ieņemšanu. Otrā pasaules kara rezultātā Latvija un pārējās Baltijas valstis nonāca padomju okupācijā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas