No VID EDS izzog astoņu firmu dokumentus; VID atbildību neuzņemas

Konstatēts uzbrukums pret astoņiem ar hidraulikas iekārtām strādājošiem uzņēmumiem. Krāpnieki viltojuši šo firmu valdes locekļu parakstus un ar šādiem neīstiem iesniegumiem devušies uz Valsts ieņēmumu dienestu (VID). Dienests dokumentu īstumu nav pārbaudījis un krāpniekiem atļāvis piekļūt pie uzņēmumu datiem, par krāpšanas gadījumu vēsta raidījums Nekā personīga.

Par krāpnieku mērķi februārī kļuva astoņas firmas, kas visas darbojas specifiskā nozarē – ražo un tirgo hidraulikas iekārtas un detaļas. Viena no šīs firmas Hidronex valdes loceklis Aigars Kraģis kā ierasts pēc nedēļas nogales brīvdienām pirmdien ieradies darbā un atvēris e-pastu. Tajā bija vēstule no VID, ka dienests atļāvis viņa firmas Elektroniskās deklarēšanas sistēma (EDS) sistēmā iekļūt svešam cilvēkam, norāda raidījums.

«Šī gada 17.februārī tika saņemts paziņojums no EDS sistēmas, ka ir piešķirtas pilnas tiesības rīkoties šajā sistēmā Aleksandram Antonovam. Mēs nekavējoties bloķējām pieeju šai personai. Bet aizbraucot uz VID noskaidrot, kādēļ tas ir tā noticis, mēs noskaidrojām, ka uz viltotas pilnvaras pamata, kas tika iesniegta VID centrālajā pārvaldē, šai personai tika piešķirtas visas tiesības piekļūt mūsu uzņēmuma datiem,» par situāciju skaidro Hidronex valdes loceklis.

Raidījums skaidro par EDS jeb elektroniskās deklarēšanās sistēmas funkcijām: «Lai atvieglotu dzīvi uzņēmējiem. Viņiem nav ar katru dokumentu jāiet uz VID, bet tos var iesniegt elektroniski. Šādi dienestā glabājas visa ar uzņēmumiem saistītā sensitīvā informācija, no kuras iespējams izpētīt, cik un kā uzņēmums pelna, kas ir lielākie klienti un sadarbības partneri.»

Par to, kā citi uzņēmumi uzzinājuši par apkrāpšanu, ziņo raidījums:

LARK – 4 īpašnieks no Gulbenes Aivis Kušķis stāsta: «Braucu uz Rīgu. Biju Rīgā. Zvana grāmatvede. Prasa vai es esmu iedevis vēl kādam EDS pilnvaru. Es sākumā nesapratu – tas ir joks vai kas? Es saku – nē. Viņa nosauca to Antonovs. Teicu kategoriski nē. Un pirmdien rakstījām uz VID – kas tur ir. Kas par lietu? Un tad lēnām sapratu, ka ir kaut kas ielauzies.»

Savukārt SIA DRUSSA pārstāvis Jānis Stromčinskis vēsta: «Mēs te sazvanījāmies ar pārējiem. Man ir tā…Nevar būt, man arī. Un tad sākās.. Sākām kopā sazvanīties. Točno. Visiem. Un viens Antonovs. Viens vārds, viens uzvārds.»

Jāatzīmē, ka SIA Hydraulik Bauteile Baltic prokūrists par radušos situāciju raidījumam skaidroja šādi: «Tas, ko es redzēju – viņi bija paņēmuši PVN deklarācijas. Kādas 20 līdz 30. Nu principā visus lielākos klientus var saprast – var redzēt, no kurienes piegādātas preces. Jebkuri konkurenti, kas šo informāciju iegūst, viņš var šo informāciju izmantot, lai uzņēmumam radītu diezgan lielus zaudējumus.»

Visas firmas rakstījušas iesniegumus policijai. Uzņēmēji uztraucas, ka izmeklētāji lietas neapvieno, bet izmeklē katru gadījumu atsevišķi īsti nesaprotot, kādas sekas tas radījis uzņēmumiem, vēsta raidījums.

Nekā personīga centās noskaidrot, kas ir Aleksandrs Antonovs. Pēc Lursoft datiem viņa vārds pēdējā gada laikā saistīts ar četrām firmām. Viena ar nosaukumu Ķeksētājs reģistrēts pamestā būdā starp dzelzceļu un Matīsa kapiem. VID šī SIA darbību apturējis pagājušā gada septembrī. Citas trīs firmas reģistrētas īpašumā Tallinas ielā.

Raidījums uzzināja, ka mājas īpašnieks apliecina, ka savulaik vienu svešu firmu atļāvis reģistrēt zem sava jumta. Tomēr uzņēmumu reģistrā iesniegtās it kā viņu parakstītas atļaujas par vēl divu citu firmu pierakstīšanu šajā adresē esot viltotas. Un ar Aleksandru Antonovu viņiem neesot nekāda sakara.

VID par notikušo notiek pārbaude. Šobrīd esot izpētīti novērošanas kameru video. Tajos redzams, ka kāds cilvēks ieradies centrālajā VID ēkā klientu apkalpošanas zālē. Viņš nevis devies ar visām astoņām viltotajām pilnvarām pie vienas VID darbinieces, bet, lai būtu neuzkrītošāk, paņēmis vairākus rindu numuriņus un dokumentus iesniedzis pie dažādiem lodziņiem.

VID skaidrojas, ka tas noticis piektdienā, kad klientu rindas ir visgarākās, darbinieki pārslogoti. Turklāt likums viņiem neliekot par pienākumu pārliecināties vai atnākušais cilvēks ir krāpnieks vai godīgs uzņēmējs, raidījumam savu uzskatu paudis VID pārstāvis.

VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Agnese Rudzīte sarunā ar raidījumu Nekā personīga stingri pastāv par savu uzskatu: «Dotajā gadījumā neesam konstatējuši neviena normatīvā akta pārkāpumu darbinieku rīcībā. Viņi ir izvērtējuši visu likumā atļautajam ietvaram un, kā ir konstatēta šāda krāpniecība, arī tika izdarīts viss, lai ierobežotu šo te iespējamo tālāko krāpšanas mēģinājumu. (NP: Bet tajā brīdī visa informācija jau bija nozagta.) Nū…. Kas ir nozagts? Mūsu rīcībā nav šādu faktu – kas ir nozagts. (NP: Visi uzņēmēji saka, ka visi darījumu dokumenti, atskaites, kas sniegtas EDS, ir «nopumpētas».) Mūsu rīcībā ir informācija, ka šie dokumenti, iespējams, ir viltoti un mēs par šo faktu esam informējuši izmeklēšanas iestādes. Tālākā kompetencē vērtēt, kas cik tālu ir noticis un kāpēc tas ir darīts, tas nav VID kā klientu apkalpošanas iestādes kompetence.»

Atbildot uz raidījuma jautājumu, par to, ko darīt, lai šāda situācija vairs neatkārtotos, Rudzīte komentē: «Šobrīd normatīvo aktu ietvars ir tāds, kāds viņš ir. Lai kaut ko darītu vairāk, mums ir jāmaina likumdošana. Un mēs esam uzsākuši dienesta pārbaudi. Bet ne par pārkāpumu, bet to, kā sakārtot situāciju. Kā iespējams uzlabot procesus, lai nodokļu maksātājam būtu drošāka situācija. Bet jārēķinās ar to, ka jebkurš šis sakārtošanas moments uzliks papildu slogu nodokļu maksātājiem.» VID pieļauj, ka, vai nu klientiem būs jāievieš sarežģītāka sistēma, būs jāierodas pašai amatpersonai, vai būs jāsniedz notariāla pilnvara. «Tas jau ir jāvērtē tālāk iespējams Tieslietu ministrijai, cik šis slogs liels tiek uzlikts.»

Tieslietu ministrijā Nekā personīgi noskaidroja, ka par šādiem krāpniecības gadījumiem ministrijas ierēdņi neesot līdz šim dzirdējuši un likumu grozīšana to sakarā pagaidām nav plānota. Ministrijas darbinieki solīja noskatīties TV3 sižetu un tad kopā ar VID izlemt – ir kas jālabo, vai arī nē.

Ref: 225.000.103.570

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. Pagājuši jau vairāki gadi, un nekas!
    VID darbiniecei bija jāsēž ķurķī, jo
    VID viena darbiniece visas pilnvaras ir vienlaikus apstiprinājusi. Bez pilnvaras reģistrācijas numuriem(ļoti pavirši). Manas domas un esmu pārliecināts ir ,ka tieši VID darbiniece to ir izdarījusi.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas