bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 08.12.2019 | Vārda dienas: Gunārs, Gunis, Vladimirs
LatviaLatvija

VID darbinieku «līšana» sensitīvos failos un simboliskais sods

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

VID, nodokļi, informācijas noplūde
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbinieki jau vairākkārt tikuši sodīti par sensitīvu datu noplūdi. Darbinieki tiek cauri ar gana niecīgiem disciplinārsodiem, kamēr informācija, iespējams, nonāk pie personām, kas iegūtos datus var izmantot ļaunprātīgos nolūkos. Kāpēc valsts iekšējās drošības jautājumi tiek sargāti kā tukši vārti hokejā un kam par to ir jānes atbildība?

BNN redzeslokā nonāca kārtējais gadījums, kad Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) soda VID amatpersonas, kuras pieķertas nelikumīgā informācijas iegūšanā no sistēmām. Proti, 14.novembrī tika paziņots, ka VID darbinieces, personisku motīvu vadītas, aplūkoja informāciju, kas viņām nebija nepieciešama amata pienākumu pildīšanai. Tās bija galvenās nodokļu inspektores Olga Loginova un Linda Burova-Bērziņa, apstiprina VID. Soda apmērs gana niecīgs par pieķerto nelikumīgo informāciju – 70 un 80 eiro.

Sazinoties ar VID konsultantu komunikācijas un sabiedrisko attiecību jautājumos Andreju Vaivaru un lūdzot komentēt esošo situāciju, viņš pauž: «Tā nav bijusi informācijas noplūde, bet runa ir par skatīšanos. Šie cilvēki, latviski sakot, bija līduši failos, kas uz viņiem neattiecas. Darbinieces informāciju nav padevušas tālāk.»

Uz BNN jautājumu, vai zināms, kādu informāciju darbinieces skatījušas, Vaivars atbild, ka viņam tas nav zināms, piebilstot, ka tā nav izpaužama.

Proti, VID darbinieks apgalvo, ka tā nav klasificējama kā informācijas noplūde, ja darbinieks piekļūst informācijai, kas nav nepieciešama viņa amata pienākumu pildīšanai. Vaivars ir drošs – VID Iekšējās drošības pārvalde ir pārliecinājusies, ka darbinieces «nevienam nav neko teikušas».

Telefonsarunā Vaivars atzīst, ka VID saviem darbiniekiem vairākkārt ir izteicis brīdinājumus, ka šādi rīkoties nav atļauts.

Neskatoties uz to, ka darbinieku amati un pienākumi atšķiras, nav tā, ka pie tās pašas nodaļas kolēģu failiem nav iespējas tikt, pauž VID konsultants komunikācijas un sabiedrisko attiecību jautājumos. «Piekļuve nav noslepenota pilnībā,» atzīmē Vaivars.

Tas nav pirmais gadījums, kad VID par piekļuvi sensitīviem datiem amatpersonas nevis atlaiž, bet gan uzliek tikai disciplinārsodu.

Tas savukārt rada pārdomas, ka dienestam jau sen būtu bijis nepieciešams veikt izmaiņas VID struktūras uzraudzībā. Jāsaprot, ka problēmas dienestā ir vērtējamas kā valsts iekšējās drošības jautājums. Ja konkrēto gadījumu nedēvē par informācijas noplūdi, ir jāapzinās, ka VID darbinieces informāciju ir ieguvušas nelikumīgā veidā. Vai aizsardzības trūkuma pamatā var būt amatpersonu vēlme «ieskatīties» viņiem neatļautos failos, kas iedzīvotājos tomēr neraisa pārliecību, ka redzētā informācija nav padota tālāk, bet godprātīgi noglabāta pie sevis? Vai tādēļ darbiniecēm ļauts pēc 70 un 80 eiro soda turpināt ieņemt savus amatus?

Sazinoties ar soda piemērotāju KNAB par to, kā vērtēti soda apmēri VID amatpersonu pārkāpumu gadījumos, tiek sniegta atbilde: «Lemjot par soda apmēru, KNAB vadās pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteiktā, t.sk. vērtē izdarītā pārkāpuma raksturu, pārkāpēja personību, viņa vainas pakāpi, mantisko stāvokli, atbildību mīkstinošos un pastiprinošos apstākļus.»

«Drošības pasākumi informācijas datu aizsardzībā VID ir jāveic kā higiēna»

Savukārt valsts kontroliere Elita Krūmiņa intervijā BNN par VID ierobežotas informācijas un datu «apsaimniekošanu» uzsver, ka par datu aizsardzību ir stingri atbildīgs katras institūcijas vadītājs. «Iekšējā kontrole ir jāizveido tāda, lai informācijas noplūde nebūtu iespējama.»

Drošības pasākumi informācijas datu aizsardzībā VID ir jāveic kā «higiēna». Tiem darbiem būtu jābūt pašsaprotamiem, jo datu bāzēs glabājas ļoti sensitīva informācija, piemēram, nodokļu auditi, nodokļu maksājumu vēsture, parādi, nodokļu pārskaitījumu apmērs u.tml. Valsts kontrole (VK) atzīmē, ka ar VID tiek par to runāts katru gadu; dienesta rokās ir milzīgs resurs, kas jāapsaimnieko ar vislielāko rūpību.

Krūmiņa norāda, ka ir bijusi diskusija par VID darba pieeju šajos jautājumos. VK esot uzsvēris, ka šo sfēru ir ļoti svarīgi sakārtot. Tāpat ir runāts par to, cik bieži jāveic drošības auditi; un tā nav birokrātija, bet gan nodrošinājums pret iespējamiem riskiem, uzsver Valsts kontrolē.

Svarīgi, kā strādā cilvēki, kam ir pieejama informācija ar sensitīviem datiem. «Ir vairāki veidi, kā iestādei nodrošināt, lai cilvēkiem būtu pieejama [tikai] tā informācija, kas viņiem ir nepieciešama darba vajadzībām. Tāpat [Valsts ieņēmumu dienestam] ir iespēja nodrošināt, lai vienmēr būtu izsekojams, kas pie šīs informācijas ir ticis klāt.»


Pievienot komentāru

  1. oo teica:

    Ja VID rīcībā ir sensitīvi personas dati, tad kaut kas nav kārtībā ar pašu VID. Ir saprotams, ja viņu rīcībā ir personas dati, bet sensitīviem (personas reliģiskā pārliecība, veselības stāvoklis, ādas krāsa u. tml.) tajā kantorī nebūtu nemaz jābūt.

  2. jābūt teica:

    Jābūt likumam,ka cilvēks tiek uzreiz informēts,ka tāda un tāda auka ir skatījusies datus.
    Lai raksta paskaidrojumus tiem cilvēkiem,kuru datus nelegāli skatījušās un atbilde- nav padevušās tālāk-“no vid kantorpuiša puses ir tāda žēla šļupstēšana par neko.

Latvijā pērn aviopasažieru skaita kāpums bijis straujāks nekā ES vidēji

Skaitliski lielākais pasažieru skaits pērn apkalpots Lielbritānijas lidostās – 272 miljoni jeb par 2,9% vairāk nekā 2017.gadā. Otrs lielākais pasažieru skaits reģistrēts Vācijā – 222 miljoni jeb par 4,7% vairāk nekā gadu iepriekš.

Baltijas un Polijas transporta ministri vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica kā galveno transporta politikas prioritāti

Baltijas un Polijas transporta ministri tikšanās laikā vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica projektu kā galveno transporta politikas prioritāti šajā reģionā.

Valdības partijas varētu apspriest kopīgu startu Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Valdību veidojošās partijas, kuras Rīgas domē savukārt atrodas opozīcijā, varētu apspriest kopīgu sarakstu veidošanu startam potenciāli gaidāmajās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās.

Ameriks vēl nav lēmis par dalību iespējamās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās; viens no GKR līderiem varētu būt Burovs

Viņš norādīja, ka Gods kalpot Rīgai plāno startēt ārkārtas vēlēšanās, ja tādas būs, un viens no partijas līderiem, visticamāk, varētu būt pašreizējais Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

VNĪ padomes priekšsēdētājs Bičevskis atkāpies no amata

VAS Valsts nekustamie īpašumi padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Bičevskis nolēmis atkāpties no amata.

Daugavpilī mirusī sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā

«Šī ir būtiska virzība epidemioloģiskās izmeklēšanas gaitā, jo ir apstiprinājusies versija, ka sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā.»

Brexit – viena no iespaidīgākām kļūdām ES vēsturē, atklāti izsakās Tusks

Donalds Tusks, bijušais Eiropadomes priekšsēdētājs, norādījis, ka Lielbritānijas lēmums aiziet no Eiropas Savienības bijusi bloka vēsturē «viena no visiespaidīgākām kļūdām», kas sekojusi «vēl nepieredzētai gatavībai melot».

No nākamā gada reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos mainīsies tarifi

No 2020.gada 15.janvāra reģionālo maršrutu autobusos biļetes cena pieaugs par desmit centiem, bet vilcienos – par desmit vai 20 centiem.

Pūce iesniedz Saeimai likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nolēmusi rosināt Rīgas domes atlaišanu.

Igaunija aicina izbeigt okupāciju un cilvēktiesību pārkāpumus Gruzijā, Ukrainā

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas sanāksmē norādījis, ka starptautisko tiesību pārkāpumi un krīžu turpināšanās Gruzijā un Ukrainā apdraud drošību reģionā un grauj valstu savstarpējo uzticēšanos.

Banku izsniegto kredītu apmērs deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6%

Latvijas banku izsniegto kredītu apmērs šogad deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6% jeb 350,386 miljoniem eiro un šogad septembra beigās bija 13,917 miljardi eiro, tostarp kredītportfelis palielinājies deviņām bankām.

Alūksnes novadā ugunsgrēkos gājuši bojā divi cilvēki

Alūksnes novadā degušas divas dzīvojamās mājas, kā dēļ gājuši bojā divi cilvēki, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

Starp lielākajām Latvijas pilsētām varētu veidot ātrgaitas autoceļus

Latvijas valsts ceļu tīkla attīstības stratēģija paredz veidot ātrgaitas valsts ceļu «mugurkaulu» starp lielākajām Latvijas pilsētām, tie būs ceļi ar atdalītām brauktuvēm un divām joslām katrā braukšanas virzienā.

Francijā 800 tūkstoši iedzīvotāju protestē pret pensiju reformu

Francijas pilsētās virs 800 000 iedzīvotāju devušies gājienos, kamēr dzelzceļnieki, skolotāji un mediķi kopīgi sarīkojuši vērienīga apjoma streiku. Protesta akciju mērķis iestāties pret pensiju reformas pārbūvi.

Bankā: Latvijas iedzīvotāji ir sākuši krāt vairāk

Teju piektdaļai ir izdevies izveidot uzkrājumu trīs un vairāk algu apmērā, savukārt katram desmitajam tas ir vienas līdz trīs algu robežās. Savukārt nekādu iekrājumu nav salīdzinoši nelielai sabiedrības daļai – 7%.

VSAA aicina vecuma pensijas saņēmējus izmantot pensiju 2.līmeņa kapitālu

VSAA oktobra dati liecina, ka 15 700 personas, kam jau ir piešķirta vecuma pensija, nav izmantojušas savu pensiju 2.līmenī uzkrāto kapitālu.

Iekšlietu ministrs cīņā ar kontrabandu vēlas pielietot modernās tehnoloģijas

Efektīvākai cīņai ar kontrabandas ievešanu Latvijā iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens vēlas pielietot modernās tehnoloģijas, kas strādātu paralēli muitas darbiniekiem.

Merkele pirmoreiz apmeklē Aušvicas Holokausta nometni

Vācijas kanclere Angela Merkele piektdien pirmoreiz savā 14 gadus ilgajā valdīšanas laikā apmeklēs Aušvicas koncentrācijas nometni Polijā.

Neziņa par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām turpinās. Akciju cenām dažādas tendences

Pasaules biržās akciju cenas mainījušās dažādos virzienos, ko noteica investoru neziņa par par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām un impīčmenta likumprojekta sagatavošana pret ASV prezidentu Donaldu Trampu.

Saeima atbalsta ideju atlikt Administratīvās atbildības likuma stāšanos spēkā

Saeima pirmajā lasījumā kā steidzamu atbalstījusi grozījumu, ar kuru plānots par Administratīvās atbildības likuma spēkā stāšanās datumu noteikt 2020.gada 1.jūliju, nevis 1.janvāri, kā bija nolemts iepriekš.

Ušakovs esot paudis gatavību startēt Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Eiropas Parlamenta deputāts, bijušais ilggadējais Rīgas mērs Nils Ušakovs ir gatavs startēt galvaspilsētas domes ārkārtas vēlēšanās, ja tādas notiks, apliecinājis Ušakova pārstāvētās partijas Saskaņa valdes priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs.

Daudzviet gaidāmi nokrišņi un brāzmains vējš

Nedēļas nogalē un nākamās darba nedēļas sākumā laika apstākļus Latvijā no rietumiem noteiks cikloni, līdz ar to debesis pārsvarā būs mākoņainas.

Saeima konceptuāli atbalsta Ekonomisko lietu tiesas izveidi

Saeima pirmajā lasījumā atbalstījusi grozījumus likumā Par tiesu varu, kas paredz izveidot Ekonomisko lietu tiesu kā specializētu pirmās instances rajona tiesu.

Igaunijas premjers: Maz ticams, ka Rail Baltica pabeigs iecerētajā laikā

Maz ticams, ka Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa līnijas Rail Baltica projekts tiks pabeigts paredzētajā termiņā – līdz 2026.gadam, atzinis Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!