bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 11.12.2019 | Vārda dienas: Valdemārs, Valdis, Voldemārs
LatviaLatvija

VID darbinieku «līšana» sensitīvos failos un simboliskais sods

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

VID, nodokļi, informācijas noplūde
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbinieki jau vairākkārt tikuši sodīti par sensitīvu datu noplūdi. Darbinieki tiek cauri ar gana niecīgiem disciplinārsodiem, kamēr informācija, iespējams, nonāk pie personām, kas iegūtos datus var izmantot ļaunprātīgos nolūkos. Kāpēc valsts iekšējās drošības jautājumi tiek sargāti kā tukši vārti hokejā un kam par to ir jānes atbildība?

BNN redzeslokā nonāca kārtējais gadījums, kad Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) soda VID amatpersonas, kuras pieķertas nelikumīgā informācijas iegūšanā no sistēmām. Proti, 14.novembrī tika paziņots, ka VID darbinieces, personisku motīvu vadītas, aplūkoja informāciju, kas viņām nebija nepieciešama amata pienākumu pildīšanai. Tās bija galvenās nodokļu inspektores Olga Loginova un Linda Burova-Bērziņa, apstiprina VID. Soda apmērs gana niecīgs par pieķerto nelikumīgo informāciju – 70 un 80 eiro.

Sazinoties ar VID konsultantu komunikācijas un sabiedrisko attiecību jautājumos Andreju Vaivaru un lūdzot komentēt esošo situāciju, viņš pauž: «Tā nav bijusi informācijas noplūde, bet runa ir par skatīšanos. Šie cilvēki, latviski sakot, bija līduši failos, kas uz viņiem neattiecas. Darbinieces informāciju nav padevušas tālāk.»

Uz BNN jautājumu, vai zināms, kādu informāciju darbinieces skatījušas, Vaivars atbild, ka viņam tas nav zināms, piebilstot, ka tā nav izpaužama.

Proti, VID darbinieks apgalvo, ka tā nav klasificējama kā informācijas noplūde, ja darbinieks piekļūst informācijai, kas nav nepieciešama viņa amata pienākumu pildīšanai. Vaivars ir drošs – VID Iekšējās drošības pārvalde ir pārliecinājusies, ka darbinieces «nevienam nav neko teikušas».

Telefonsarunā Vaivars atzīst, ka VID saviem darbiniekiem vairākkārt ir izteicis brīdinājumus, ka šādi rīkoties nav atļauts.

Neskatoties uz to, ka darbinieku amati un pienākumi atšķiras, nav tā, ka pie tās pašas nodaļas kolēģu failiem nav iespējas tikt, pauž VID konsultants komunikācijas un sabiedrisko attiecību jautājumos. «Piekļuve nav noslepenota pilnībā,» atzīmē Vaivars.

Tas nav pirmais gadījums, kad VID par piekļuvi sensitīviem datiem amatpersonas nevis atlaiž, bet gan uzliek tikai disciplinārsodu.

Tas savukārt rada pārdomas, ka dienestam jau sen būtu bijis nepieciešams veikt izmaiņas VID struktūras uzraudzībā. Jāsaprot, ka problēmas dienestā ir vērtējamas kā valsts iekšējās drošības jautājums. Ja konkrēto gadījumu nedēvē par informācijas noplūdi, ir jāapzinās, ka VID darbinieces informāciju ir ieguvušas nelikumīgā veidā. Vai aizsardzības trūkuma pamatā var būt amatpersonu vēlme «ieskatīties» viņiem neatļautos failos, kas iedzīvotājos tomēr neraisa pārliecību, ka redzētā informācija nav padota tālāk, bet godprātīgi noglabāta pie sevis? Vai tādēļ darbiniecēm ļauts pēc 70 un 80 eiro soda turpināt ieņemt savus amatus?

Sazinoties ar soda piemērotāju KNAB par to, kā vērtēti soda apmēri VID amatpersonu pārkāpumu gadījumos, tiek sniegta atbilde: «Lemjot par soda apmēru, KNAB vadās pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteiktā, t.sk. vērtē izdarītā pārkāpuma raksturu, pārkāpēja personību, viņa vainas pakāpi, mantisko stāvokli, atbildību mīkstinošos un pastiprinošos apstākļus.»

«Drošības pasākumi informācijas datu aizsardzībā VID ir jāveic kā higiēna»

Savukārt valsts kontroliere Elita Krūmiņa intervijā BNN par VID ierobežotas informācijas un datu «apsaimniekošanu» uzsver, ka par datu aizsardzību ir stingri atbildīgs katras institūcijas vadītājs. «Iekšējā kontrole ir jāizveido tāda, lai informācijas noplūde nebūtu iespējama.»

Drošības pasākumi informācijas datu aizsardzībā VID ir jāveic kā «higiēna». Tiem darbiem būtu jābūt pašsaprotamiem, jo datu bāzēs glabājas ļoti sensitīva informācija, piemēram, nodokļu auditi, nodokļu maksājumu vēsture, parādi, nodokļu pārskaitījumu apmērs u.tml. Valsts kontrole (VK) atzīmē, ka ar VID tiek par to runāts katru gadu; dienesta rokās ir milzīgs resurs, kas jāapsaimnieko ar vislielāko rūpību.

Krūmiņa norāda, ka ir bijusi diskusija par VID darba pieeju šajos jautājumos. VK esot uzsvēris, ka šo sfēru ir ļoti svarīgi sakārtot. Tāpat ir runāts par to, cik bieži jāveic drošības auditi; un tā nav birokrātija, bet gan nodrošinājums pret iespējamiem riskiem, uzsver Valsts kontrolē.

Svarīgi, kā strādā cilvēki, kam ir pieejama informācija ar sensitīviem datiem. «Ir vairāki veidi, kā iestādei nodrošināt, lai cilvēkiem būtu pieejama [tikai] tā informācija, kas viņiem ir nepieciešama darba vajadzībām. Tāpat [Valsts ieņēmumu dienestam] ir iespēja nodrošināt, lai vienmēr būtu izsekojams, kas pie šīs informācijas ir ticis klāt.»


Pievienot komentāru

  1. oo teica:

    Ja VID rīcībā ir sensitīvi personas dati, tad kaut kas nav kārtībā ar pašu VID. Ir saprotams, ja viņu rīcībā ir personas dati, bet sensitīviem (personas reliģiskā pārliecība, veselības stāvoklis, ādas krāsa u. tml.) tajā kantorī nebūtu nemaz jābūt.

  2. jābūt teica:

    Jābūt likumam,ka cilvēks tiek uzreiz informēts,ka tāda un tāda auka ir skatījusies datus.
    Lai raksta paskaidrojumus tiem cilvēkiem,kuru datus nelegāli skatījušās un atbilde- nav padevušās tālāk-“no vid kantorpuiša puses ir tāda žēla šļupstēšana par neko.

Grēta Tunberga kļūst par The Time gada cilvēku

Zviedru klimata glābšanas aktīviste Grēta Tunberga atzīta par amerikāņu žurnāla The Time gada cilvēku.

No Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas izstājas lidosta Rīga, LDz un Baltijas ekspresis

VAS Latvijas dzelzceļš un VAS Starptautiskā lidosta «Rīga» izstāsies no Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas, kuru vada ASV «melnajā sarakstā» iekļautais Aivars Lembergs.

Somija, noslēdzot prezidentūru, piedāvā bezmaksas mākslīgā intelekta kursu

Somija izvēlējusies noslēgt tās prezidentūru Eiropas Savienībā, piedāvājot visiem ES pilsoņiem bezmaksas iziet tiešsaistes mācību kursu par mākslīgo intelektu.

Linkaits: Lai arī Ventspils brīvostas konti ir slēgti, saimnieciskā darbība ostā turpinās

Lūgts vērtēt aktuālo situāciju Ventspils brīvostā, ministrs norādīja, ka visi Ventspils brīvostas konti ir slēgti, vienlaikus saimnieciskā darbība ostā turpinās – kravas tiek vestas, kuģi ienāk un iziet no ostas.

Pēdējos piecos gados KP konstatējusi 16 karteļa vienošanās

Par smagāko pārkāpumu konkurencei KP šajās karteļu lietās piemērojusi naudas sodus 11,3 miljonu eiro apmērā, kas karteļu dalībniekiem jāiemaksā valsts budžetā.

Kariņš uzdevis Pūcem izvērtēt ASV sankciju ietekmi uz Ventspils domes darbību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš otrdien, 10.decembrī, ir izdevis steidzamu rezolūciju vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem.

NVD atgādina: Ārstniecības iestādēm jānodrošina pacientu pieraksts uz 2020.gadu

Tuvojoties gada nogalei, Nacionālais veselības dienests arvien vairāk saņem pacientu sūdzības par rindu veidošanas kārtības neievērošanu ārstniecības iestādēs, kas nodrošina valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus.

Igaunijā aicina potēt ukraiņu viesstrādniekus pret masalām

Igaunijas Veselības pārvalde izplatījusi ieteikumu uzņēmumiem, kuri nodarbina viesstrādniekus no Ukrainas, nodrošināt viņu vakcināciju saistībā ar slimības uzliesmojumu Ukrainā.

Lai pārņemtu Rīgas un Ventspils ostas, veidos jaunu kompāniju

Ministru kabinets trešdien, 11.decembrī, ārkārtas sēdē nolēmis aicināt Saeimu steidzami veikt grozījumus likumā Par ostām ar kuriem valsts pārvaldībā tiktu pārņemtas Rīgas un Ventspils ostas.

ANO tiesā: Mjanmas līdere noliedz genocīdu pret rohindžām

ANO Starptautiskajā Tiesā Mjanmas līdere Auna Sana Su Či aizstāvējusi savu valsti pret pārmetumiem, ka tās vara pastrādājusi genocīdu pret rohindžu tautības iedzīvotājiem.

Komisija atbalsta grozījumus, kas ļautu Rīgas domi ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vairākums nolēma konceptuāli atbalstīt likumu grozījumus, kas Rīgas domes iespējamās ārkārtas vēlēšanās ļautu pašvaldības domi ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem.

FKTK aicina finanšu tirgus dalībniekus nesniegt pakalpojumus Lembergam un iestādēm, kas pakļautas ASV sankcijām

FKTK aicina finanšu tirgus dalībniekus nesniegt nekādus finanšu pakalpojumus smagos noziegumos apsūdzētajam un ASV «melnajā sarakstā» iekļautajam Aivaram Lembergam.

Latvijā šogad ar fotoradariem konstatēti 3 179 vinjetes nemaksātāji

Ar fotoradaru palīdzību šogad konstatēti 3 179 kravas automašīnu vadītāji, kuri gan pārkāpa atļauto braukšanas ātrumu, gan nebija nopirkuši vinjeti jeb samaksājuši nodevu par Latvijas galveno un reģionālo autoceļu lietošanu.

Ugunsgrēks Tartu privātmājā paņem ģimeni

Ugunsgrēkā Tartu pilsētā gājusi bojā piecu cilvēku ģimene, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Banka Citadele iegādājas Baltijā strādājošo līzinga kompāniju UniCredit Leasing

Citadele banka iegādāsies 100% SIA UniCredit Leasing akciju, ieskaitot tās Igaunijas un Lietuvas filiāles, tādējādi iegūstot UniCredit Leasing līzinga operācijas Baltijā.

Prognoze: Britu vēlēšanās uzvarēs Džonsona konservatīvie

Lielbritānijas parlamenta ārkārtas vēlēšanās, kas gaidāmas ceturtdien, gaidāma premjerministra Borisa Džonsona Konservatīvās partijas uzvara un parlamenta vairākum izcīnīšana, tā prognozē britu sabiedriskās domas pētnieki YouGov.

Veikti 20% no Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas projektēšanas Rail Baltica ietvaros

Pilnsabiedrība Bererix ir noslēgusi teritoriju, sliežu, pazemes telpu u.c. infrastruktūras topogrāfiskās izpētes un uzmērīšanas darbus.

Valdība par pašvaldību ministra rosināto Rīgas domes atlaišanu lems 17.decembrī

Valdība par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces rosināto Rīgas domes atlaišanu lems otrdien, 17.decembrī.

Nākamgad ģimenes ārsta apmeklējums daļai iedzīvotāju varētu kļūt dārgāks

Nākamgad samazināsies vai pieaugs vairāki pacientu līdzmaksājumi, tostarp par ģimenes ārsta apmeklējumu daļai iedzīvotāju būs jāmaksā divi eiro līdzšinējo 1,42 eiro vietā.

Autovadītājiem: Šorīt ceļi ir slideni, jābrauc uzmanīgāk

Apledojums 11.decembra rītā apgrūtina braukšanu vietām Kurzemē, Zemgalē un Vidzemē pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem.

ASV liedz Lembergam un ģimenei korumpētības dēļ ieceļot ASV

ASV Valsts Departaments noteicis smagos noziegumos apsūdzētajam Aivaram Lembergam un viņa tuvākiem pieaugušiem ģimenes locekļiem aizliegumu ieceļot ASV, jo Vašingtona uzskata, ka Lembergs kā amatpersona bijis «iesaistīts apjomīgā korupcijā».

Šodien Latvijā sākas gripas epidēmija

Jelgavā reģistrēti 265,5 gripas gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem un Rīgā – 159,8 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.

ReRe būve 1 nodevusi Valsts nekustamajiem īpašumiem Jaunā Rīgas teātra ēku

Pilnsabiedrība ReRe būve 1 otrdien, 10.decembrī, nodevusi VAS Valsts nekustamie īpašumi Jaunā Rīgas teātra ēku.

Valdība vienojas par atbalstu ES mērķim līdz 2050.gadam sasniegt klimatneitralitāti

Valdība vienojās par Latvijas atbalstu Eiropas Savienības mērķim līdz 2050.gadam kļūt par vienu no pirmajiem reģioniem, kas sasniedz siltumnīcefekta gāzu emisiju neto nulles līmeni jeb klimatneitralitāti.

Igauņu ministrs: Rail Baltica tiks pabeigts laikus, līdz 2026.gadam

Lai arī Igaunijā par Rail Baltica dzelzceļa līnijas būvdarbiem izskanējušas bažas par iespējamu gala termiņa kavēšanu, Igaunijas ekonomisko lietu un infrastruktūras ministrs Tāvi Āss uzskata, ka darbi tiks pabeigti laikā līdz 2026.gadam.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!