Vides reformas Eiropā, kas «ir ieguvums videi un makam»

Eiropas Parlamenta deputāti otrdien, 26.martā, apstiprināja jaunus noteikumus, kuru mērķis ir izveidot patērētājiem un videi draudzīgāku Eiropas Savienības (ES) elektroenerģijas tirgu, ziņo EP preses pārstāve Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

Eiropas Parlaments pieņēma četrus ar ES elektroenerģijas tirgu saistītus likumprojektus, tā noslēdzot darbu pie Tīru enerģiju ikvienam Eiropā likumprojektu paketes. Neformālu vienošanos ar dalībvalstu ministriem deputāti bija panākuši jau pagājušā gada beigās.

Vienošanās par Elektroenerģijas iekšējo tirgu (regula) tika apstiprināta ar 544 balsīm «par», 76 «pret» un 40 deputātiem atturoties. Vienošanās par Elektroenerģijas iekšējā tirgus kopīgajiem noteikumiem (direktīva) tika pieņemta, 551 deputātam balsojot «par», 72 «pret» un 37 deputātiem atturoties.

Jaunie noteikumi ļaus patērētājiem visā Eiropā izmantot viedos skaitītājus, dinamisku cenu noteikšanas sistēmu un tiesības bez maksas trīs nedēļu laikā nomainīt elektroenerģijas piegādātāju (sākot no 2026.gada – 24 stundu laikā).

Es dalībvalstis varēs izveidot pagaidu cenu regulēšanas mehānismus, lai tā atbalstītu enerģētiski nabadzīgas mājsaimniecības. Galvenās rūpes par enerģētiskās nabadzības novēršanu tomēr būt jāuzņemas sociālās drošības sistēmām.

Tāpat viens no jaunu noteikumu būtiskākajiem mērķiem ir elektroenerģijas pārrobežu tirdzniecības veicināšana. Vismaz 70% pārdotās enerģijas būtu jānodrošina iespēja brīvi šķērsot valstu robežas, lai tā tuvotos ES mērķim līdz 2030.gadam enerģijas patēriņa bilancē nodrošināt 32% atjaunojamo resursu īpatsvaru.

ES noteikumi pašlaik atļauj noteiktās situācijās subsidēt ogļu elektrostaciju darbību. Jaunie noteikumi šīs iespējas ierobežos. Noteikumi spēkā stāšanās brīdī attieksies uz visām jaunajām ogļu elektrostacijām, bet no 2025.gada – uz esošajām spēkstacijām. Noteikumi neattieksies uz līgumiem par valsts atbalstu, kas noslēgti līdz 2019.gada 31.decembrim.

EP ziņotājs Ježijs Buzeks (ETP, Polija) piebilda, ka «reforma ir ieguvums videi un makam».

Jaunie noteikumi elektroenerģijas nozares gatavībai neparedzētām situācijām tika apstiprināti ar 569 balsīm pret 61, 34 deputātiem atturoties. To mērķis ir pasargāt iedzīvotājus no pēkšņiem piegādes pārtraukumiem. Dalībvalstīm būs jāizvērtē elektrības deficīta riski un jāsadarbojas ar sava reģiona valstīm.

EP ziņotājs Flāvio Dzanonato (S&D, Itālija) sacīja: «Šī vienošanās stiprina solidaritāti, un turpmāk neviena valsts nepaliks viena, sastopoties ar pēkšņu aukstuma vilni vai elektropiegādes pārtraukumiem.»

Lai nodrošinātu labāku ES elektroenerģijas tirgus regulējumu, jauni noteikumi paplašinās Energoregulatoru sadarbības aģentūras (ACER) pilnvaras. Tie tika apstiprināti ar 558 balsīm pret 75, 31 deputātam atturoties.

EP ziņotājs Mortens Helvēgs Pētersens (ALDE, Dānija) komentē likumprojektu: «Ar ACER reformu mēs speram soli atvērtāka un labāk regulēta elektroenerģijas tirgus virzienā. Tas būs ieguvums klimatam, patērētājiem un mūsu ekonomikai.»

Nākamie soļi: Vienošanās vēl oficiāli jāapstiprina ES ministriem. Tās stāsies spēkā pēc publicēšanas ES Oficiālajā Vēstnesī.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas