bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 22.02.2019 | Vārda dienas: Rigonda, Adrians, Ārija

Viedoklis. ES joprojām pieļauj kaitīgo pesticīdu izmantošanu lauksaimniecībā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Eiropas likumdevēji un politikas veidotāji joprojām pieļauj kaitīgo pesticīdu izmantošanu lauksaimniecībā un sabiedriskās vietās, un tādējādi ignorē Eiropas iedzīvotāju intereses. Joprojām tiek izmantoti pesticīdi, kuriem risku novērtēšana ir bijusi nepilnīga un kas ir balstīta uz pesticīdu ražotāju sniegtajiem toksiskuma testiem, uzskatu pauž koalīcija Pilsoņi par zinātnē balstītu pesticīdu regulēšanu.

Koalīcija Pilsoņi par zinātnē balstītu pesticīdu regulēšanu ir vairāk nekā 110 pilsoniskās organizācijas un eksperti visā Eiropā, kas ar kopīgu manifestu pieprasa «zinātnisku pieeju, drošu pārtiku un veselīgu vidi». Manifestu no Latvijas parakstījuši biedrība Ekodizaina kompetences centrs un nodibinājums Latvijas Dabas fonds, informē Ekodizaina kompetences centrs pārstāve Jana Simanovska.

Pilsoņi par zinātnē balstītu pesticīdu regulēšanu stāsta, ka Eiropas augu aizsardzības līdzekļu regulas (EK) 1107/2009 mērķis ir nodrošināt augstu cilvēku un dzīvnieku veselības un vides aizsardzības līmeni. Atbilstoši tai pesticīdus nedrīkst izmantot, ja konstatē, ka tiem ir kaitīga ietekme uz cilvēkiem, dzīvniekiem, vidi un tās ekosistēmām. Diemžēl, kā uzskata koalīcija Pilsoņi par zinātnē balstītu pesticīdu regulēšanu, šis mērķis neatbilst realitātei.

«Pašreizējā pesticīdu riska novērtēšanas procedūra mūs neaizsargā,» komentē Angelika Lisimaču (Dr. Angeliki Lysimachou), Pesticīdu rīcības tīkla zinātniskās politikas vadītāja, «noteikumi netiek ievēroti. Visu procesu virza pesticīdu ražotāji, kuriem ļauj pašiem novērtēt savu produktu drošību aiz slēgtām durvīm, un pat izstrādāt savas testēšanas metodes. Tāpēc Eiropā šodien daudz tonnu kaitīgo pesticīdu tiek izmantoti arvien vairāk, pat ja zinātniskie pierādījumi liecina, ka šie pesticīdi nav droši. Tas ir jāpārtrauc.»

«Pesticīdu regulēšanas sistēmā ir vērojami lieli interešu konflikti. Monsanto Papers – iekšējie Monsanto dokumenti, kas nesen tika atklāti ASV tiesu procesos par pesticīdu radīto kaitējumu cilvēku veselībai, rāda, kā pesticīdu ražotāji vienkārši ignorē zinātni. Ir skaidrs, ka drošības pārbaudēm, riska novērtēšanai un riska pārvaldībai ir jābūt neatkarīgām no pesticīdu ražotājiem,» apgalvo Ekodizaina kompetences centrs pārstāve Jana Simanovska.

Zinātniskie pierādījumi skaidri liecina, ka cilvēki un vide nav pietiekami aizsargāti no kaitīgajām ķīmiskajām vielām. «Ir pietiekami pierādījumi, ka organofosfātu pesticīdu iedarbība grūtniecības laikā ir saistīta ar palielinātu neiroloģiskās attīstības traucējumu risku un intelekta traucējumiem,» norāda prof. Barbara Demeneksa (Barbara Demeneix), Francijas Dabas vēstures muzeja pārstāve, «ir steidzami nepieciešama pesticīdu licencēšanas reforma,» viņa piebilst.

Pētījumi atklāj ļoti augstu slimību skaitu lauksaimnieku ģimenēs un lauksaimniecības reģionu iedzīvotāju vidū, augstu pesticīdu atliekvielu līmeni pārtikas produktos un vidē, kā arī bioloģiskās daudzveidības un savvaļas dzīvnieku skaita samazināšanos lauksaimniecības zemju tuvumā. ClientEarth tiesību un politikas padomniece Dr. Apolīne Rodžera (Apolline Roger) piebilst: «Atbildīgajām iestādēm jāatceras pienākumi saskaņā ar ES tiesību aktiem. Viņiem jāmaina veids, kā viņi novērtē un licencē pesticīdus, lai nodrošinātu, ka cilvēki un vide ir efektīvi aizsargāti.»

Manifests Pilsoņi par zinātnē balstītu pesticīdu regulēšanu

Manifests nāk klajā izšķirīgā brīdī: šobrīd Eiropas Komisija pārskata pesticīdu regulējumu saskaņā REFIT programmu, Eiropas Parlaments ir publicējis vairākus ziņojumus un izveidojis PEST komiteju, lai pētītu Eiropas Savienības pesticīdu licencēšanas procedūru, un Eiropas Komisija ir iesniegusi priekšlikumu palielināt pārtikas aprites tiesību aktu pārredzamību, skaidro Simanovska.

Viņa pastāstīja, ka manifests aicina Eiropas likumdevējus un politikas veidotājus steidzami uzlabot pašreizējo pesticīdu riska novērtējuma un riska pārvaldības sistēmu un ierosina praktiskus risinājumus galvenajiem apzinātajiem trūkumiem:

A. Nosakot prioritāti sabiedrības veselībai, videi un ilgtspējīgai lauksaimniecībai – pesticīdi jālieto tikai kā galējo līdzekli, ja ir izmantotas visas citas neķīmiskās alternatīvas un tās nav sasniegušas rezultātu.

B. Panākot, ka lēmumu pieņēmēji vadās no datiem, kas ir kvalitatīvi, publiski pieejami, aktuāli un kuru iegūšana nav saistīta ar interešu konfliktu – drošuma testēšanu nedrīkst veikt paši pesticīdu ražotāji, un datu prasības jāaktualizē saskaņā ar jaunākajām zinātniskajām atziņām par ietekmi uz cilvēku attīstības traucējumiem un ietekmi uz ekosistēmām.

C. Iesaistot lēmējvaru, pilsonisko sabiedrību un zinātnieku aprindas, lai rūpīgi pārbaudītu Eiropas pesticīdu politikas integritāti un efektivitāti – visu pesticīdu drošības testu rezultātus un datus publicējot tiešsaistē, saprotamā un viegli izmantojamā formātā.

Visu manifestu var atrast mājaslapā www.citizens4pesticidereform.eu

Koalīcija aicina Eiropas politikas veidotājus savos lēmumos iekļaut tās prasības, pakāpeniski pārtraucot kaitīgo ķīmisko vielu izmantošanu lauksaimniecībā un zaļo sabiedrisko zonu apsaimniekošanā, kā arī panākt ES tiesību aktos noteikto augsta līmeņa aizsardzību.

Koalīcijā Pilsoņi par zinātnē balstītu pesticīdu regulēšanu ietilpst vairākas ES un dalībvalstu pilsoniskās sabiedrības organizācijas – Pesticīdu rīcības tīkls (PAN-Europe), ClientEarth, Korporatīvās Eiropas novērošanas centrs (Veselības un vides apvienība), Veselības un vides apvienība (HEAL), Global 2000 (Austrija), Generations Futures (Francija) un Justice Pesticides (Francija).


Pievienot komentāru

Tiesu izpildītāji: Piedzītie līdzekļi glabājas Valsts kasē un tiem nevar piekļūt noziedzīgā veidā

Tiesu izpildītāju atgūtie līdzekļi tiek ieskaitīti Valsts kasē un tiem nav iespējams piekļūt noziedzīgā ceļā, atgādina Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes pārstāvis Jānis Basevičs.

Roņu laiks klāt: Saulkrastu pludmalē atrasts pirmais ronēns

Saulkrastu pludmalē atrasts pirmais šā gada ronēns, kas liecina, ka pavisam drīz Latvijas piekrastē parādīsies arvien vairāk mazuļu. Tādēļ Dabas aizsardzības pārvalde aicina atpūtniekus brīvdienās, baudot pastaigas pludmalē, būt uzmanīgiem un, sastopot piekrastē ronēnus, tiem netuvoties un tos netraucēt – tie visticamāk piekrastē izlīduši sasildīties un uzkrāt spēkus.

AT departamentā: Tiesā saņemto kasācijas sūdzību kvalitāte joprojām pieklibo

Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta priekšsēdētājs Aigars Strupišs norādīja, ka kasācijas sūdzību kvalitāte diemžēl joprojām pieklibojot. Lai gan esot daudz kvalitatīvi uzrakstītu sūdzību, tomēr liela daļa satur lūgumus pārskatīt lietas apstākļus.

Baltijas jauniešu vidū augstākie pašnāvību rādītāji ES

Baltijas valstu jauniešu vidū ir vieni no augstākajiem pašnāvību rādītājiem ES, liecina pētījums par jauniešu labbūtību Baltijas valstīs.

Krievijas netīrās naudas atmaskotājs ziņos par Swedbank darījumiem Baltijā

Britu investors un Krievijas netīrās naudas plūsmu atmaskotājs Bils Brouders paziņojis, ka grasās vērsties Zviedrijas tiesībsargājošās iestādēs, uz aizdomu pamata par Swedbank iespējamu saikni ar naudas atmazgāšanas darījumiem Baltijā, tā Reuters.

Bezdarbs 2018.gadā Latvijā samazinājies līdz 7,4%

2018.gadā 72,8 tūkstoši iedzīvotāju bija bezdarbnieki, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. Gada laikā ilgstošo bezdarbnieku, kuri nevar atrast darbu 12 mēnešus un ilgāk, skaits saruka par 1,8 tūkstošiem un 2018.gadā bija 30,3 tūkstoši.

Latvijā nodarbinātība 2018.gadā – 64,5%

2018.gadā Latvijā bija nodarbināti 909,4 tūkstoši jeb 64,5% iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti.

Tallinas lidostas vadītāja maina darbu; kļūst par AS Tallink Grupp valdes locekli

AS Tallink Grupp padomē par valdes locekli iecelta līdzšinējā Tallinas lidostas vadītāja Pireta Mirka-Dibuā, kura savu darbu kompānijā sāks šī gada 15.aprīlī, vēsta uzņēmuma paziņojums biržā.

Rehabilitācijas centrā Poga konsultāciju skaits palielinājies par 60%

Kopš rehabilitācijas centra Poga atklāšanas pagājuši trīs gadi un šo laikā rehabilitācijas centrs katru gadu uzņēmis vairāk nekā 500 pacientus, kopumā sniedzot piecus tūkstošus konsultāciju un vairāk nekā 21 tūkstoti nodarbību mazajiem pacientiem.

Igaunijā raķete izšauta pilota kļūdas dēļ, taču vēl nav atrasta

Kara aviācijas raķete, kas pērn netīši izšauta Igaunijā, tikusi palaista pilota spāņu pilota kļūdas dēļ, tā izmeklēšanā secinājis Igaunijas aizsardzības resors. Izmeklētājiem gan nav izdevies uziet pašu raķeti, kas joprojām var būt bīstama.

VID valsts budžetā janvārī iekasējis par 2,5% vairāk, nekā plānots

Valsts ieņēmumu dienests šogad janvārī valsts budžetā iekasējis 781,045 miljonus eiro, kas ir par 19,052 miljoniem eiro jeb 2,5% vairāk, nekā plānots, liecina dienesta informācija.

Bīstamo bedru dēļ Čaka ielā nosaka ātruma ierobežojumu – līdz 30 km/h

No piektdienas, 22.februāra, Aleksandra Čaka ielā posmā no Ģertrūdes ielas līdz Jorģa Zemitāna tiltam, abos braukšanas virzienos, noteikts atļautā braukšanas ātruma ierobežojums līdz 30 kilometriem stundā.

Latviešu likumsargi palīdz vācu kolēģiem «Krievijas mazgātavas» lietas izmeklēšanā

Vācijās tiesībsargājošās iestādes pabeigušas «Krievijas mazgātavas» naudas atmazgāšanas lietas izmeklēšanu, kuras atrisināšanā palīdzējusi arī Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde, informē Valsts policija.

Briti mīkstina prasības par Ziemeļīrijas robežas pagaidu noregulējumu

Londona pieteikusi savu prasību maiņu smagajās Brexit sarunās, šķietami atsakoties no izstāšanās līguma grozījumu prasības, lai panāktu, ka Eiropas Savienība valstij dod jaunas garantijas jautājumā par Ziemeļīrijas robežas pagaidu noregulējumu.

Plāno pagarināt jaunākās paaudzes ūdens skaitītāju pārbaudes periodu

Ņemot vērā tehnoloģisko attīstību mērīšanas līdzekļu jomā, Ekonomikas ministrija rosina pagarināt jaunākās paaudzes ūdens skaitītāju pārbaudes periodu.

Nelāgā «kūlas sezona» atklāta ar sešiem ugunsgrēkiem

Ceturtdien, 21.februārī, ugunsdzēsēji glābēji reģistrēja pirmos sešus kūlas ugunsgrēkos šogad. Šā gada pirmais kūlas ugunsgrēks dzēsts Ugālē, kur pērnā zāle dega pushektāra platībā un, iespējams, kūla aizdegusies no nepieskatīta ugunskura.

Par cilvēktirdzniecību aizdomās turētā Zeiļa lieta nodota kriminālvajāšanai

Valsts policija piektdien, 22.februārī, nodevusi prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai kriminālprocesu par cilvēku tirdzniecību un seksuālu vardarbību pret personām, izmantojot to bezpalīdzības stāvokli. Izsecināms, ka tā ir Rēzeknes–Aglonas diecēzes priestera Pāvela Zeiļa lieta, kurā par aizdomās turētiem atzīti trīs 60 – 73 gadus veci vīrieši, tai skaitā, pats priesteris.

Slovākijā žurnālista slepkavības gadadienu aizvada ar masu mītiņiem

Slovākijā vairāki desmiti tūkstoši cilvēku pulcējušies uz mītiņiem pirmajā gadadienā kopš pētnieciskā žurnālista Jāna Kuceka un viņa dzīvesbiedres slepkavības, kas pērn izraisīja Slovākijas valdības demisiju. Mītiņos pausta vilšanās, ka slepkavības joprojām nav atklātas.

Sākas traktortehnikas valsts tehnisko apskašu sezona

Ar 2019.gada martu Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra atklāj lauksaimniecības sezonas sākumu ­– tā dosies maksimāli tuvu traktortehnikas atrašanās vietai veikt valsts tehnisko apskati, informē aģentūras sabiedrisko attiecību speciālists Jānis Mergups-Kutraitis.

Autovadītāju ievērībai: ceļi ar grants segumu daudzviet apledo

Visā valsts teritorijas gaisa temperatūra ir zem  nulles un īpaši slideni daudzviet kļuvuši ceļi, kas ziemā tiek uzturēti ar sniega kārtu, tie ir grants seguma ceļi, pārsvarā vietējās nozīmes.

Talgo Administratīvajā tiesā pārsūdz IUB lēmumu elektrovilcienu iepirkumā

Vilcienu ražotājs Talgo pārsūdzējis Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) lēmumu par elektrovilcienu iepirkuma pārvērtēšanu, informē Talgo pārstāvji.

Turpinās izstrādāt tiesu priekšsēdētāju kandidātu izvirzīšanas kārtību

Tieslietu padome nākamnedēļ turpinās izstrādāt kārtību, kas nosaka rajona (pilsētas) tiesas un apgabaltiesas priekšsēdētāja, kā arī šo tiesu priekšsēdētāja vietnieka un tiesu nama priekšsēdētāja izvirzīšanas un iecelšanas kārtību.

Biržu indeksiem dažādas tendences

Pasaules biržu indeksu dinamikā ceturtdien, 21.februārī, bija dažādas tendences pēc vāju ekonomikas datu publicēšanas laikā, kad Vašingtonā atsākās ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunas.

Nemiro: SPRK un Konkurences padomes funkcijas jāpaplašina

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija un Konkurences padome nebūtu jāapvieno, bet būtu jāpaplašina to funkcijas, teic ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.