bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 21.11.2018 | Vārda dienas: Andis, Zeltīte

Viedoklis. ES joprojām pieļauj kaitīgo pesticīdu izmantošanu lauksaimniecībā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Eiropas likumdevēji un politikas veidotāji joprojām pieļauj kaitīgo pesticīdu izmantošanu lauksaimniecībā un sabiedriskās vietās, un tādējādi ignorē Eiropas iedzīvotāju intereses. Joprojām tiek izmantoti pesticīdi, kuriem risku novērtēšana ir bijusi nepilnīga un kas ir balstīta uz pesticīdu ražotāju sniegtajiem toksiskuma testiem, uzskatu pauž koalīcija Pilsoņi par zinātnē balstītu pesticīdu regulēšanu.

Koalīcija Pilsoņi par zinātnē balstītu pesticīdu regulēšanu ir vairāk nekā 110 pilsoniskās organizācijas un eksperti visā Eiropā, kas ar kopīgu manifestu pieprasa «zinātnisku pieeju, drošu pārtiku un veselīgu vidi». Manifestu no Latvijas parakstījuši biedrība Ekodizaina kompetences centrs un nodibinājums Latvijas Dabas fonds, informē Ekodizaina kompetences centrs pārstāve Jana Simanovska.

Pilsoņi par zinātnē balstītu pesticīdu regulēšanu stāsta, ka Eiropas augu aizsardzības līdzekļu regulas (EK) 1107/2009 mērķis ir nodrošināt augstu cilvēku un dzīvnieku veselības un vides aizsardzības līmeni. Atbilstoši tai pesticīdus nedrīkst izmantot, ja konstatē, ka tiem ir kaitīga ietekme uz cilvēkiem, dzīvniekiem, vidi un tās ekosistēmām. Diemžēl, kā uzskata koalīcija Pilsoņi par zinātnē balstītu pesticīdu regulēšanu, šis mērķis neatbilst realitātei.

«Pašreizējā pesticīdu riska novērtēšanas procedūra mūs neaizsargā,» komentē Angelika Lisimaču (Dr. Angeliki Lysimachou), Pesticīdu rīcības tīkla zinātniskās politikas vadītāja, «noteikumi netiek ievēroti. Visu procesu virza pesticīdu ražotāji, kuriem ļauj pašiem novērtēt savu produktu drošību aiz slēgtām durvīm, un pat izstrādāt savas testēšanas metodes. Tāpēc Eiropā šodien daudz tonnu kaitīgo pesticīdu tiek izmantoti arvien vairāk, pat ja zinātniskie pierādījumi liecina, ka šie pesticīdi nav droši. Tas ir jāpārtrauc.»

«Pesticīdu regulēšanas sistēmā ir vērojami lieli interešu konflikti. Monsanto Papers – iekšējie Monsanto dokumenti, kas nesen tika atklāti ASV tiesu procesos par pesticīdu radīto kaitējumu cilvēku veselībai, rāda, kā pesticīdu ražotāji vienkārši ignorē zinātni. Ir skaidrs, ka drošības pārbaudēm, riska novērtēšanai un riska pārvaldībai ir jābūt neatkarīgām no pesticīdu ražotājiem,» apgalvo Ekodizaina kompetences centrs pārstāve Jana Simanovska.

Zinātniskie pierādījumi skaidri liecina, ka cilvēki un vide nav pietiekami aizsargāti no kaitīgajām ķīmiskajām vielām. «Ir pietiekami pierādījumi, ka organofosfātu pesticīdu iedarbība grūtniecības laikā ir saistīta ar palielinātu neiroloģiskās attīstības traucējumu risku un intelekta traucējumiem,» norāda prof. Barbara Demeneksa (Barbara Demeneix), Francijas Dabas vēstures muzeja pārstāve, «ir steidzami nepieciešama pesticīdu licencēšanas reforma,» viņa piebilst.

Pētījumi atklāj ļoti augstu slimību skaitu lauksaimnieku ģimenēs un lauksaimniecības reģionu iedzīvotāju vidū, augstu pesticīdu atliekvielu līmeni pārtikas produktos un vidē, kā arī bioloģiskās daudzveidības un savvaļas dzīvnieku skaita samazināšanos lauksaimniecības zemju tuvumā. ClientEarth tiesību un politikas padomniece Dr. Apolīne Rodžera (Apolline Roger) piebilst: «Atbildīgajām iestādēm jāatceras pienākumi saskaņā ar ES tiesību aktiem. Viņiem jāmaina veids, kā viņi novērtē un licencē pesticīdus, lai nodrošinātu, ka cilvēki un vide ir efektīvi aizsargāti.»

Manifests Pilsoņi par zinātnē balstītu pesticīdu regulēšanu

Manifests nāk klajā izšķirīgā brīdī: šobrīd Eiropas Komisija pārskata pesticīdu regulējumu saskaņā REFIT programmu, Eiropas Parlaments ir publicējis vairākus ziņojumus un izveidojis PEST komiteju, lai pētītu Eiropas Savienības pesticīdu licencēšanas procedūru, un Eiropas Komisija ir iesniegusi priekšlikumu palielināt pārtikas aprites tiesību aktu pārredzamību, skaidro Simanovska.

Viņa pastāstīja, ka manifests aicina Eiropas likumdevējus un politikas veidotājus steidzami uzlabot pašreizējo pesticīdu riska novērtējuma un riska pārvaldības sistēmu un ierosina praktiskus risinājumus galvenajiem apzinātajiem trūkumiem:

A. Nosakot prioritāti sabiedrības veselībai, videi un ilgtspējīgai lauksaimniecībai – pesticīdi jālieto tikai kā galējo līdzekli, ja ir izmantotas visas citas neķīmiskās alternatīvas un tās nav sasniegušas rezultātu.

B. Panākot, ka lēmumu pieņēmēji vadās no datiem, kas ir kvalitatīvi, publiski pieejami, aktuāli un kuru iegūšana nav saistīta ar interešu konfliktu – drošuma testēšanu nedrīkst veikt paši pesticīdu ražotāji, un datu prasības jāaktualizē saskaņā ar jaunākajām zinātniskajām atziņām par ietekmi uz cilvēku attīstības traucējumiem un ietekmi uz ekosistēmām.

C. Iesaistot lēmējvaru, pilsonisko sabiedrību un zinātnieku aprindas, lai rūpīgi pārbaudītu Eiropas pesticīdu politikas integritāti un efektivitāti – visu pesticīdu drošības testu rezultātus un datus publicējot tiešsaistē, saprotamā un viegli izmantojamā formātā.

Visu manifestu var atrast mājaslapā www.citizens4pesticidereform.eu

Koalīcija aicina Eiropas politikas veidotājus savos lēmumos iekļaut tās prasības, pakāpeniski pārtraucot kaitīgo ķīmisko vielu izmantošanu lauksaimniecībā un zaļo sabiedrisko zonu apsaimniekošanā, kā arī panākt ES tiesību aktos noteikto augsta līmeņa aizsardzību.

Koalīcijā Pilsoņi par zinātnē balstītu pesticīdu regulēšanu ietilpst vairākas ES un dalībvalstu pilsoniskās sabiedrības organizācijas – Pesticīdu rīcības tīkls (PAN-Europe), ClientEarth, Korporatīvās Eiropas novērošanas centrs (Veselības un vides apvienība), Veselības un vides apvienība (HEAL), Global 2000 (Austrija), Generations Futures (Francija) un Justice Pesticides (Francija).


Pievienot komentāru

Vējonis premjera amatā nevirza ne Pabriku, ne Gobzemu; Gaidīs parlamenta vienošanos

Tā kā nevienam no premjerministra kandidātiem šobrīd neesot izteikta vairākuma parlamentā, Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis lēmis pagaidām nevirzīt nevienu premjera amatā, tai skaitā ne Aldi Gobzemu, ne Arti Pabriku.

ES dalībvalstis un Eiropas Parlaments nespēj vienoties par budžetu

Par Eiropas Savienības budžetu 2019.gadam nav izdevies laikus panākt vienošanos starp bloka dalībvalstīm, kuras pārstāv ES Padome, un Eiropas Parlamentu.

Policija atzīst, ka 11.novembra krastmala nav labākais objekts masu pasākumiem

11.novembra krastmala no drošības viedokļa nav labākais objekts masu pasākumu rīkošanai, tomēr atbildīgie dienesti tuvākajā laikā analizēs, kā uzlabot drošību masu pasākumu rīkošanai šajā Rīgas centra daļā, norāda Valsts policijas Kārtības policijas priekšnieks Artis Velšs.

Ieceļ Saeimas komisiju vadītājus; to vidū Kols, Bondars, Kaimiņš, Tērauda

Latvijas Saeima apstiprinājusi deputātus darbam parlamentārajās komisijās. Desmit komisijām 20.novembrī paredzētas sēdes, kurās attiecīgi tiek ievēlēti arī komisiju priekšsēdētāji, priekšsēdētāju biedri un komisijas sekretāri.

Durevskis apsūdzēts par 15 000 eiro kukuļa izspiešanu no maksātnespējīga uzņēmuma

Bijušais maksātnespējas administrators Nauris Durevskis tiek apsūdzēts 15 000 eiro kukuļa izspiešanā no maksātnespējīgā uzņēmuma SIA Junior Fashion un tā faktiskā vadītāja Vladislava Lankerta, notikušajā tiesas sēdē informē prokurore Zane Pavāre.

26.novembrī visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas

Pirmdien, 26.novembrī no plkst. 10.30 līdz 10.50, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas darbību.

LTAB: Latvijā OCTA cenai tuvākajā laikā nevajadzētu kāpt

Latvijā transportlīdzekļu īpašnieku obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas cenai tuvākajā laikā nevajadzētu kāpt, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes norāda Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes loceklis Juris Stengrevics.

NATO nosauc Lietuvu kā paraugu aizsardzības tēriņu celšanā

Lietuva ar tās aizsardzības tēriņu celšanu, kas veikta šogad, ir paraugs NATO aliansē, tā norādījis NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

KP atļāvusi īstenot enerģētikas uzņēmuma Energia Verde īpašnieku maiņu

Konkurences padome atļāvusi apvienošanos, ar kuru Igaunijā reģistrētais privātā kapitāla ieguldījumu fonds Usaldusfond BaltCap Infrastructure Fund iegūst izšķirošu ietekmi pār SIA Energia Verde, iegādājoties 70% tās kapitāldaļu no AS Energoeco.

Ilvess Latvijas simtgadē atgādina par tautu kopīgo likteni Livonijā

Igaunijas eksprezidents Tomass Hendriks Ilvess ir apsveicis Latviju valstiskuma simtgadē un vērsis uzmanību uz stipro saikni starp latviešiem un igauņiem, kāda veidojusies Livonijas vēstures līkločos, simtiem gadu senā vēsturē.

Nosūtīts kriminālprocess par ūdenspīpju tabakas kontrabandu

Valsts ieņēmuma dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvalde novembrī Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai nosūtījusi kriminālprocesu par vairāk nekā 600 kilogramu ūdenspīpju tabakas kontrabandu no Apvienotajiem Arābu Emirātiem.

Apstiprināti deputāti darbam Latvijas parlamenta komisijās

Noticis balsojums, Saeimai apstiprinot deputātus, kuri turpmāk darbosies parlamentārajās komisijās. Par nobalsojuši 92 deputāti, pret un atturējies nebija neviens.

VID desmit mēnešos valsts budžetā iekasējis par 0,8% vairāk, nekā plānots

Valsts ieņēmumu dienests šogad desmit mēnešos valsts budžetā iekasējis 7,788 miljardus eiro, kas ir par 59,984 miljoniem eiro jeb 0,8% vairāk, nekā plānots.

Katoļu bīskapi Polijā atvainojas par bērnu seksuālu izmantošanu

Polijā katoļu baznīcas bīskapi ir lūguši piedošanu bērnu seksuālas izmantošanas gadījumu upuriem par noziegumiem, ko valstī ar dominējošu katoļticīgo kopienu ir pastrādājuši šīs kristīgās konfesijas garīdznieki un citi baznīcas darbinieki.

VID ģenerāldirektora amatam izvirzīta Ieva Jaunzeme

Ir noslēdzies Valsts kancelejas rīkotais Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora atlases konkurss. Iegūstot visaugstāko komisijas novērtējumu, par konkursa uzvarētāju atzīta Ieva Jaunzeme, ziņo Valsts kancelejā.

Brīvdienās ugunsgrēkos gāja bojā viens cilvēks, bet cieta četri

Aizvadītajās brīvdienās, laika posmā no šī gada 17.novembra plkst. 6.30 līdz 20.novembra plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 117 izsaukumus, no kuriem 60 bija uz ugunsgrēku dzēšanu, 43 uz glābšanas darbiem, bet 14 no izsaukumiem bija maldinājumi.

VP: Valsts svētku pasākumos Rīgā par sīkiem pārkāpumiem aizturēti trīs cilvēki

Latvijas valsts proklamēšanas 100.gadadienas pasākumi aizvadīti mierīgi un Rīgā tika aizturēti trīs cilvēki – viens par alkohola lietošanu publiskā vietā, divi par reklāmas stenda bojāšanu, pastāstīja Valsts policijas Kārtības policijas priekšnieks Artis Velšs.

KNAB piecu gadu laikā prokuratūrai nodevis piecas lietas par noziegumiem veselības jomā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pēdējo piecu gadu laikā nosūtījis prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai piecas krimināllietas, kas saistītas ar koruptīviem noziegumiem veselības nozarē.

Spānija noraidīšot Brexit līgumu, ja nesaņems veto tiesības par Gibraltāru

Spānija sarunās par Eiropas Savienības dalībvalstu atbalstu Lielbritānijas izstāšanās nolīguma projektam, ir paziņojusi, ka neatbalstīs grūtās sarunās panākto vienošanos, kamēr nesaņems īpašas veto tiesības. Spānija vēlas nodrošināt iespēju noraidīt iespējamu ES-Lielbritānijas tirdzniecības līgumu, kas attiektos arī uz britu Gibraltāru Spānijas dienvidos.

ASV un Eiropas biržās sarūk akciju cenas

ASV un Eiropas biržās pirmdien, 19.novembrī, samazinājās akciju cenas. Savienoto Valstu investorus darīja bažīgus ASV un Ķīnas tirdzniecības karš, izaugsmes palēnināšanās ASV tehnoloģiju sektorā, kā arī analītiķu prognozes, ka Savienoto Valstu ekonomikas izaugsme kļūs lēnāka.

Krievija veiks EDSO bruņojuma kontroles inspekciju Latvijā

No 20. līdz 23.novembrim četri Krievijas bruņoto spēku virsnieki Latvijā veiks Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas bruņojuma kontroles inspekcijas vizīti.

Nedēļas pirmajā pusē aukstums – naktī temperatūra nokrītas zem nulles

Šīs nedēļas sākumā pieturēsies auksts laiks un vietām gaidāmi nelieli īslaicīgi nokrišņi slapja sniega un sniega veidā, nedēļas vidū iestāsies sauss un nedaudz siltāks laiks, taču nedēļas beigās atkal ieplūdīs auksts gaiss, kas piekrastes rajonos izraisīs nelielus īslaicīgus nokrišņus.

Birkavs: Pašreizējo valdības veidošanu raksturo divi vārdi – steiga un ambīcijas

Pašreizējo valdības veidošanas procesu vislabāk raksturo divi vārdi – steiga un ambīcijas, pauž bijušais premjerministrs Valdis Birkavs. Viņš skaidro, ka steiga ir tāpēc, ka partijas pārāk ātri pieņem lēmumu par to nevarēšanu jeb izvēlēšanos nepiedalīties. Savukārt ambīcijas ir tās, kas šobrīd vada gribētājus kļūt par premjeriem.

Nedēļa Lietuvā. Valdība atbalsta kompensāciju piešķiršanu trauksmes cēlējiem

Precizējot trauksmes cēlēju regulējumu valstī, Lietuvas valdība, trešdien, 14.novembrī, apstiprinājusi noteikumus, kas paredz izmaksāt naudas kompensāciju tiem cilvēkiem, kuri tiesībsargājošām iestādēm snieguši vērtīgas ziņas par pamanītām nelikumīgām darbībām.

Daudz laimes 100.dzimšanas dienā, Latvija!

«Mēs būsim lieli tik, cik mūsu griba,» tā 1911.gadā Rainis rakstīja lugā Indulis un Ārija. Šī atziņa caurvijusi veselu gadsimtu ar priecīgiem brīžiem un postu, iznīcību un atjaunotni, Latvijas valsts dibināšanu un valstiskās neatkarības atjaunošanu, kodolīgi paužot mūsu valstsgribu, ticību saviem spēkiem un vēlmi būt brīviem. Arī šodien mums pa spēkam ir viss, kam ticēsim, pauž simtgades svinību organizatori – Latvijas valsts simtgades birojs.