Viedoklis: Kas atļauts Ventspilī, nav atļauts Rīgā?

«Kopš pagājušās piektdienas, kad vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) paziņoja par Rīgas mēra Nila Ušakova (S) atstādināšanu, ne viens vien velk paralēles starp galvaspilsētā notiekošo un Ventspili. Abās pilsētās turpina valdīt no amata pienākumu atstādināti mēri, turklāt neviens no viņiem pat nemēģina slēpt, kurš īsti te «nosaka toni»,» pauž reģionālais laikraksts Ventspilnieks.

Jau ziņots, ka Ušakovs nepametīs mēra kabinetu un turpinās tajā strādāt, kā arī viņa biroja darbinieki nezaudēs darbu. Ventspilnieks norāda uz līdzībām Ventspilī.

«Vai kādam maz ir šaubas par to, kurš patiesībā vada Ventspils domi? Ja reiz šāds modelis jau vairāk nekā desmit gadus sekmīgi darbojas Ventspilī, tad kādēļ to nevarētu īstenot arī Saskaņa un Nils Ušakovs?» retoriski vaicā laikraksts.

«Ja formālie spēles noteikumi ievēroti, viss kārtībā – vismaz šāds iespaids rodas pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) gadiem ilgušās bezdarbības «Ventspils jautājumā»,» raksta Venstpilnieks un norāda, ka Ventspils mēram Aivaram Lembergam (Latvijai un Ventspilij) viss ir skaidrs. Viņš Rīga TV24 raidījumā Preses klubs paudis, ka domes priekšsēdētājs ir politiska amatpersona ar nelieliem pienākumiem.

Lembergs norādījis, ka «nevajag politiķiem līst smalkās saimnieciskās lietās». Ventspilnieks norāda, ka Ventspils mērs tā arī dara – Ventspilī pašvaldības uzņēmumu kapitāldaļu turētājs nav domes priekšsēdētājs, bet kapitāldaļu turētāja funkciju veic Kapitāla pārvaldības nodaļa, kura pārstāv pašvaldības intereses kapitālsabiedrībās, kurās ir pašvaldības ieguldījumi un biedrībās, kurās Ventspils dome ir biedrs.

«Tas savukārt nozīmē, ka tieši šai struktūrai kādudien var nākties atbildēt kā par, piemēram, biedrībai Ventspils attīstības aģentūra iemaksātajiem līdzekļiem, tā arī par to, kādu konkrētu labumu šī biedrība pilsētai devusi. Ja par tādu, protams, neuzskata Lemberga kungam no biedrības līdzekļiem ik gadus izmaksājamos teju 100 tūkstošus eiro. Bet, ja nopietni, jebkurā gadījumā, neskatoties uz deleģējumu, par pārvaldības problēmām ir jāatbild domes priekšsēdētājam,» komentē Ventspilnieks.

Laikraksts norāda, ka Pūcem izdevās izdot rīkojumu par Ušakova atstādināšanu, pateicoties Rīgas mēra darbam Rīgas satiksmes kapitāldaļu turētāju amatā.

«Savukārt «smalkās saimnieciskās lietas» ir par pamatu Lembergam celtajai apsūdzībai – kuru vienkāršoti varētu raksturot kā savu amatu izmantošanu biznesa vides sakārtošanai par labu pašam ārzonās piederošiem uzņēmumiem,» raksta Ventspilnieks un atzīmē, ka Ušakovam pagaidām apsūdzības nav izvirzītas. Ministrija vien lūgusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB) izvērtēt, vai Rīgas mēram var inkriminēt krāpšanu, patvarību, dienesta pilnvaru pārsniegšanu un valsts amatpersonas bezdarbību.

Ministrijas ieskatā, Ušakova nopietnākais pārkāpums ir 30 miljonu eiro ieguldīšana Rīgas satiksmē 2016. un 2017.gadā, kad viņš deputātiem piedāvāja balsot nevis par dotācijas piešķiršanu, bet par pozīciju ar nosaukumu «ieguldījums pašu kapitālā». Naudai bija jāpaliek Rīgas satiksmes bilancē, bet uzņēmums šo naudu iztērēja zaudējumu kompensēšanai. Ušakovs nav arī izvērtējis Rīgas satiksmes 100 miljonus vērtos transporta iepirkumus, par kuriem vēlāk izcēlās korupcijas skandāls.

Ventspilnieks uzsver, ka tajā pašā laikā Lembergam jau pirms 12 gadiem celta apsūdzība kukuļņemšanā sevišķi lielos apmēros, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanā, dienesta viltojumos, piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri bijuši aizliegti, un ļaunprātīgā dienesta stāvokļa izmantošanā.

Laikraksts norāda, ka Ventspils domes opozīcijas deputāti jau vairākkārt pēdējo gadu laikā vērsušies VARAM ar iesniegumiem par pārkāpumiem Ventspils pašvaldības vadības darbā, to skaitā arī tādiem, kas līdzinās Rīgā pieļautajiem pārkāpumiem. Piemēram, lēmumi netiek pieņemti komitejās vai domes sēdēs, bet gan komisijās, padomēs, darba grupās un valdēs. Tāpat tiekot pārkāpta budžeta sagatavošanas, apspriešanas un pieņemšanas procedūra, ierobežotas mazākuma deputātu tiesības, ar ļoti ievērojamām iemaksām biedrībai Ventspils attīstības aģentūra notiek pašvaldības līdzekļu nelietderīga, izšķērdīga un prettiesiska lietošana u.c., tā Ventspilnieks.

«Rīgas mērs Ušakovs no amata pienākumu pildīšanas ir atstādināts. Tagad jāgaida, kāda būs VARAM reakcija uz Ventspils pilsētas domes opozīcijas iesniegumu, īpaši ņemot vērā, ka lēmumu atlaist Ušakovu Pūce nodēvēja par preventīvu pasākumu, kas ļauj novērst turpmākus pārkāpumus, kā arī parādīt citām personām, ka likumu pārkāpšana pašvaldībās nav pieļaujama,» norāda Ventspilnieks.

Saistītie raksti

3 KOMENTĀRI

  1. Latvijas valdības izrāda mīkstčaulību. Ja kāds ir bijis atstādināts no ieņemtā amata, kāpēc vēl viņam atļauj lietot agrāk ieņemtā posteņa darba kabinetu — vienalga kuru ?

  2. Ja tādi cilvēki kā Lembergs nosaka valstī toni, kā tas ir bijis līdz šim, tad nav brīnums, ka Latvija grimst aizvien dziļāk purvā, cilvēki aizbrauc, jo netic vairs likumībai, godīgumam un taisnīgumam, netic, ka Latvijā viss varētu mainīties uz labu. Ventspils Domes opozicionāri kā tādi mohikāņi gadiem vieni paši cīnās pret šo visatļautību un likumu ignorēšanu. Lai izturība viņiem! Kur VARAM un tieslietu ministrija?

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas