Viedoklis: Lembergam nevajadzētu būt apbalvotam ar 1991.gada Barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi

«Joprojām nav skaidrs, kur 1991.gada janvāra barikāžu laikā uzturējās tā laika Ventspils izpildkomitejas priekšsēdētājs Aivars Lembergs. Arī viņš pats nav mācējis sniegt skaidru atbildi, tomēr, neskatoties uz to, Lembergs nekautrējas savā biogrāfijā minēt, ka ir apbalvots ar 1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi,» BNN viedokli pauž Ventspils domes opozīcijas deputāts Ģirts Valdis Kristovskis. 

Ģirts Valdis Kristovskis, Ventspils domes opozīcijas deputāts:  

«Kā katru gadu, arī šogad daudzviet Latvijā tika organizēti Latvijas 1991.gada barikāžu piemiņas pasākumi. Diemžēl Ventspilī tādi nenotika, lai gan 1991.gada janvāra barikāžu laikā arī šajā pilsētā tika izveidota Apvienotās pašaizsardzības un koordinācijas padome, kas organizēja un koordinēja simtiem ventspilnieku dalību Latvijas valsts neatkarības nosargāšanas pasākumos Rīgā.

«Aivara Lemberga darbība 1991.gada janvāra barikāžu laikā joprojām nav noskaidrota»

Neapšaubāmi šie vēsturiskie notikumi un ventspilnieki, kuri stājās Latvijas valsts sardzē tās pastāvēšanai visizšķirošākajās dienās, būtu pelnījuši cieņas apliecinājumu. Diemžēl Ventspilī šie notikumi katru gadu tiek atstāti bez ievērības. Iespējams, ka 1991.gada janvāra barikāžu un tajā dalību ņēmušo ventspilnieku godināšana tiek piemirsta tāpēc, ka patiesība par pašreizējā Ventspils domes deputāta, toreizējā Ventspils izpildkomitejas priekšsēdētāja Aivara Lemberga darbību 1991.gada janvāra barikāžu laikā, joprojām nav noskaidrota.

Ņemot vērā iepriekš minēto, kā arī, lai pievērstu lielāku uzmanību un izvērtētu ventspilnieku līdzdalību 1991.gada janvāra barikāžu laikā, ir jānoskaidro un jāprecizē atsevišķi fakti par Ventspils izpildkomitejas priekšsēdētāja Aivara Lemberga darbību 1991.gada janvāra barikāžu laikā.

Kā ir zināms, Aivars Lembergs, būdams Ventspils izpildkomitejas priekšsēdētājs, Apvienotās pašaizsardzības un koordinācijas padomes darbā nepiedalījās. Pat vēl vairāk, Apvienotās pašaizsardzības un koordinācijas padomes dalībniekiem, arī Latvijas Republikas Augstākās padomes (LR AP), Ministru kabineta un Latvijas tautas frontes vadībai Ventspils izpildkomitejas priekšsēdētāja atrašanās vieta nebija zināma. Tomēr, kā redzams, Lembergs nekautrējas savā biogrāfijā minēt, ka ir apbalvots ar 1991.gada Barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi.

Faktu nesakritība

Vienīgā oficiāli pieejamā informācija par Ventspils izpildkomitejas priekšsēdētāja Lemberga atrašanās vietu 1991.gada janvāra barikāžu laikā ir laikrakstā Ventas Balss 1991.gada 2.februārī publicētais raksts A. Lemberga vizīte Beļģijā (autore: E.Melngalve).

Rakstā minēts: «Laikā no 15. – 22. janvārim pilsētas IK priekšsēdētājs LR AP deputāts Lembergs uzturējās Beļģijā, apmeklēja Briseli un Antverpeni. Vizītes ievirzi noteica, pirmkārt, LR AP, kura deva vairākus uzdevumus sakarā ar sarežģīto situāciju Latvijā. Otrkārt – Ventspils ekonomiskās intereses pilsētas uzņēmumu ārējo sakaru jomā, izmantojot Antverpenes ostu. Lembergam bija vairākas tikšanās ar žurnālistiem, sabiedrības un biznesa pārstāvjiem, kā arī pieņemšana pie Antverpenes mēra. Beļģijas laikrakstos parādījās vairākas intervijas ar Lembergu (plašākā Antverpenes lielākajā laikrakstā HET NIEUWS BLAD 18.01.), kur viņš informēja Beļģijas sabiedrību par stāvokli Latvijā. Pēc atgriešanās Rīgā A. Lembergs sniedza informāciju LR AP vadībai par veikto darbu.»

Tomēr jau tolaik izdevuma Latvijas Jaunatne žurnāliste Ināra Egle 1991.gada 3.maija rakstā Aivars Lembergs: Nevajag mani kaitināt! nekautrējās Ventspils pilsētas izpildkomitejas priekšsēdētāja Aivara Lemberga darbību 1991.gada janvāra barikāžu laikā vērtēt, kā noklusētu un mīklainu lietu. Žurnāliste rakstīja – «Pirms asiņainās svētdienas Lietuvā viņš pēkšņi aizbrauca it kā atvaļinājumā, bet, kā vēlāk ziņoja laikraksts Ventas Balss, patiesībā bijis Beļģijā.»

Diemžēl lielāka skaidrība netika iegūta arī 2017.gada Latvijas Televīzijas organizēto 1:1 debašu laikā, kad toreizējais un pašreizējais neleģitīmais Ventspils domes priekšsēdētājs, 1991.gada Barikāžu dalībnieka piemiņas zīmes saņēmējs Aivars Lembergs nepārprotami paziņoja, ka 1991.gada janvāra barikāžu dienu laikā viņš nav atradies Beļģijā, bet ir bijis Roterdamā.

Kā zināms, tad Roterdama nav Beļģijas, bet gan Nīderlandes pilsēta. Šāda Ventas Balsī 1991.gada 2.februārī publicētajā rakstā A. Lemberga vizīte Beļģijā minēto faktu nesakritība ar paša Aivara Lemberga pēc vairākiem gadu desmitiem pausto informāciju nostāda nelāgā gaismā raksta autori Ventas Balss tā laika redaktori Edīti Melngalvi. Diemžēl, saskaņā ar neleģitīmā Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja Aivara Lemberga minētajiem faktiem, E.Melngalve ir rupji maldinājusi ventspilniekus, ir izgudrojusi faktus, kas neatbilst patiesībai par pilsētas izpildkomitejas priekšsēdētāja LR AP deputāta Aivara Lemberga patiesajām darbībām šajā Latvijas valstij kritiskajā laikā.

«Aivaram Lembergam nebija nekādas ticamas informācijas»

Par to, ka tā laika valsts amatpersona Aivars Lembergs no 1991.gada 15. – 22.janvārim tiešām neuzturējās Beļģijā, neapmeklēja Briseli un Antverpeni, neveica Augtākās padomes uzdevumus sakarā ar sarežģīto situāciju Latvijā, nepārstāvēja Ventspils ekonomiskās intereses pilsētas uzņēmumu ārējo sakaru jomā Antverpenes ostā, to, ka Lembergs netikās ar žurnālistiem, sabiedrības un biznesa pārstāvjiem, kā arī nebija uz pieņemšanu pie Antverpenes mēra, nav ne mazāko šaubu.

Tāpat kā nav ne mazāko šaubu, ka valsts amatpersona Aivars Lembergs no 1991.gada 15. līdz 22. janvārim ne tikai nevarēja sniegt intervijas Beļģijas laikrakstiem, tajā skaitā Antverpenes lielākajam laikrakstam HET NIEUWS BLAD 18.01., kā to nepatiesi norādījusi Ventas Balss redaktore Melngalve, nav ne mazāko šaubu, ka Augstākās Padomes deputātam Aivaram Lembergam nebija nekādas ticamas informācijas, ko sniegt Latvijas Augstākās padomes vadībai par viņa darbību Beļģijā Latvijas valstij izšķirīgajās 1991.gada janvāra barikāžu dienās.

Ņemot vērā iepriekš minēto, Ventspils domes opozīcijas deputāti vēlas saņemt informāciju, kas paskaidrotu, kur 1991.gada janvāra barikāžu laikā uzturējās tā laika Ventspils izpildkomitejas priekšsēdētājs Aivars Lembergs un kāpēc jorpojām ir tik liela faktu nesakritība. Kā arī – kāpēc nav neviena Latvijas Republikas Augstākās padomes vai citu valsts institūciju lēmuma, ka Lembergam barikāžu laikā būtu tikuši doti vairāki uzdevumi sakarā ar sarežģīto situāciju Latvijā?»

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas