bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 19.07.2018 | Vārda dienas: Jautrīte, Kamila, Digna

Viedoklis: Lietuvā un Latvijā ir līdzīga situācija ēnu ekonomikas jomā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN- NEWS.RULietuvā un Latvijā ir līdzīga situācija ēnu ekonomikas jomā, jo iedzīvotāji vēl arvien bieži attaisno gan aplokšņu algu esamību, gan arī citas nelikumīgas darbības, norāda Lietuvas Brīvā tirgus institūta prezidents Živlinas Šilens.

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) sadarbībā ar Latvijas vēstniecību Lietuvā rīkoja neformālu tikšanos ar uzņēmējiem, lai seminārā Latvija – Lietuva: konkurenti vai sadarbības partneri diskutētu par problēmām un risinājumiem, kā arī meklētu atbildes uz jautājumiem.

Biznesa pārstāvji nonāca pie secinājuma, ka kaimiņvalstis ir nozīmīgs gan eksporta, gan importa partneris dažādās jomās, tādēļ biežāk spēj vienoties par sadarbību, meklējot veidus, kā konkurēt ārpus Baltijas reģiona, BNN ziņo LTRK pārstāvji.

Latvijas vēstnieks Lietuvā Einars Semanis norāda, ka importa un eksporta struktūra starp abām valstīm ir ļoti līdzīga gan produktu, gan apjoma ziņā, kas nozīmē, ka tirgus ātri reaģē uz cenu izmaiņām un tuvā attāluma dēļ spēj ātri pārkārtoties. Savukārt Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāve Lietuvā Jeļena Markūne stāsta, ka vēl arvien vislielākais pieprasījums un piedāvājums ir tūrisma jomā, bet Latvijas mazie uzņēmēji arvien aktīvāk domā par eksporta uzsākšanu, par pirmo soli izvēloties tieši kaimiņvalsti Lietuvu.

Ar prezentācijām seminārā uzstājās arī Lietuvas Tirdzniecības, rūpniecības un amatniecības kameru apvienības ģenerāldirektors Rimantas Šidlauskas, kurš pastāstīja, kādu lomu Lietuvā ieņem organizācija un kā tā praktiski var palīdzēt arī Latvijas uzņēmumiem.

Savukārt Živlinas Šilens, kurš ir Lietuvas Brīvā tirgus institūta prezidents, savā prezentācijā uzsvēra, ka Lietuvā un Latvijā ir līdzīga situācija ēnu ekonomikas jomā, jo iedzīvotāji vēl arvien bieži attaisno gan aplokšņu algu esamību, gan arī citas nelikumīgas darbības.Šilens norāda, ka Lietuvā biežāk tiek pausts, ka nodokļus cilvēki nevēlas maksāt, jo neredz tam pretī saņemtos labumus jeb pakalpojumus. Viņš vēsta, ka būtiski skaidrot sabiedrībā nodokļu lomu un to, kas par tiem tiek darīts, lai nerastos sajūta, ka nauda tiek izsaimniekota.

Ar savu redzējumu par to, vai Latvija un Lietuva ir konkurentes vai partneres, dalās arī domnīcas Certus pētniecības direktors Daunis Auers, paužot to, ka biznesā, iespējams, konkurence notiek ne tik daudz starp valstīm, cik pilsētām, pieminot Rīgas un Viļņas gadījumu, kur investori pieņem pozitīvus vai negatīvus lēmumus pamatojoties tieši un citu pieredzi, regulējumiem un iespējām. Savukārt valstu līmenī konkurence notiek tieši nodokļu politikas ziņā, kur uzņēmēji izvēlas sev izdevīgākos noteikumus. Pētnieks arī pauž to, ka valstīm biežāk vajadzētu sadarboties un apvienoties dažādu sarežģītu jautājumu risināšanā, piemēram, veidojot kopuzņēmumus tādās jomās, kā pasta servisi.

Lai iedrošinātu ikvienu eksportēt plašāk nevis tikai Baltijas mērogā, ar prezentāciju uzstājās arī būvmateriālu ražotāja Sakret padomes priekšsēdētājs un LTRK valdes loceklis Andris Vanags, kurš lepojas ar to, ka uzņēmumam pieder rūpnīcas katrā no Baltijas valstīm, BNN norāda LTRK pārstāvji.

Viņš klātesošajiem pauž, ka būtiski ir veidot vietējo komandu, kura regulāri tiekas gan ar īpašniekiem, gan arī citiem kompānijas darbiniekiem, tādējādi jūtot atbalstu un spējot produktīvi strādāt. «Vēl būtiski ir dibināt kontaktus ar vietējām organizācijām, vēstniecībām un būt aktīviem, lai sadarbības partneri justu ieinteresētību un atbalstu,» uzsver Vanags.

Diskusijas laikā ar uzņēmējiem vairākkārt tika pārrunāts jautājums par sadarbības iespējām, kur daudzi atzina, ka tā vērtējama veiksmīgi. Pašreiz realizēti gan vairāki starpvalstu projekti kultūras, tūrisma un citās jomās, gan arī ievērojami attīstīts, piemēram, tūrisms, kur iedzīvotāji labprāt apmeklē gan Latviju, gan no mūsu valsts dodas uz Lietuvu. Domājot par visas Baltijas reģiona projektu realizēšanu, kā piemērs tika saukts Rail Baltic noslēgtais līgums, kur valstības spēja panākt vienošanos, lai realizētu pēdējo gadu desmitu vērienīgāko pārrobežu sadarbību, uzsver LTRK.

«Savstarpējas tikšanās vismaz Baltijas reģionā ar LTRK kā arī vēstniecībām ir jauns modelis, lai veicinātu sarunas un meklētu risinājumus dažādām problēmām. Ja Igaunijā strādājošie norādīja, ka nepieciešams vairāk sadarboties, tad Lietuvā esošie biznesa pārstāvji pauž, ka kopumā situācija vērtējama pozitīvi. LTRK plāno regulāri tikties ar uzņēmējiem, lai palīdzētu biedriem augt un attīstīties, jo īpaši veicinot eksportu,» BNN stāsta Vanags.

Ref:224.000.103.464


Pievienot komentāru

Biržu indeksi pārsvarā pieaug, naftas cenas kāpj

 Pasaules biržu indeksi trešdien, 18.jūlijā, pārsvarā pieauga, ko veicināja labi ASV firmu peļņas rādītāji un ASV Federālo rezervju sistēmas vadītāja Džeroma Pauela optimistiski izteikumi, kas arī sekmēja eiro un britu mārciņas kursa krišanos pret ASV dolāru.

Turcija atceļ ārkārtas stāvokli, kas ieviests pēc apvērsuma mēģinājuma

Turcijas valdība nolēmusi nepagarināt ārkārtas stāvokli, kas valstī bijis spēkā kopš 2016.gada, kad notika mēģinājums vardarbīgi sagrābt valsts varu.

Rīgas pašvaldība atceļ brīdinājumu zilaļģu dēļ nepeldēties atsevišķās peldvietās

Rīgas pašvaldība saņēmusi informāciju no Veselības inspekcijas, ka 17.jūlijā speciālisti atkārtoti apsekojuši Vakarbuļļu, Daugavgrīvas un Vecāķu pludmales un secinājuši, ka patlaban aļģu masveida akumulēšanās nav konstatēta, līdz ar to riska peldētāju veselībai nav.

Turpina dzēst meža ugunsgrēku Valdgales pagastā; divi ugunsdzēsēji cietuši

Jau otro dienu jeb 36 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, lai gan ugunsgrēka izplatība vairākās vietās ir daļēji ierobežota un intensīvi tiek turpināts darbs ugunsgrēka izplatības ierobežošanai, joprojām ir vietas, kur liesmas izplatās.

«Mežonīgā» partiju konkurence un politiskais haoss – kas notiek pirmsvēlēšanu periodā?

Ja mēs salīdzinām ar to, kas zem 5% barjeras cīnījās pirms kādiem 8–12 gadiem, tad tur bija visādi Daugavas racēji, «virsmāsu partijas» un «eiroskeptiķu partijas», kuru spēja izveidot kaut vai kaut kādu partiju programmu, bija ārkārtīgi vāja. Savukārt pašlaik politisko partiju konkurētspēja ir tik liela, ka varbūt pat astoņas partijas pretendē pārvarēt 5%, kas norāda uz veselīgu konkurenci. Tomēr šajā plašajā partiju konkurences spektrā vispār nevar saprast, kur partijas ņem gan finansējumu, gan pieeju mediju resursiem, tā par priekšvēlēšanu laiku intervijā ar BNN izsakās politoloģe un domnīcas Providus vadošā pētniece Iveta Kažoka.

Ierobežos satiksmi Kārļa Ulmaņa gatvē

Saistībā ar ūdensvada tīkla remontdarbiem no 23.jūlija puksten 7.00 līdz 27.jūlija puksten 24.00 tiks ierobežota transportlīdzekļu satiksme Kārļa Ulmaņa gatvē, pie ēkas Cīruļu ielā 4.

Talsu novadā degošā meža dēļ evakuē apdzīvotu vietu Stikli Ventspils novadā

Plašā meža un kūdras ugunsgrēka dēļ, kas izcēlies Talsu novada Valdgales pagastā, trešdien, 18.jūlijā, no blakus esošā Ventspils novada tiek evakuēta apdzīvota vieta Stikli Puzes pagastā, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta preses pārstāve Inta Palkavniece.

Latvijas augļu realizācija citās Baltijas valstīs pieaugusi par 0,5%

Galvenais no Latvijas izvesto augļu un ogu tirgus ir Baltijas valstis, kurās šā gada pirmajos četros mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo periodu gadu iepriekš realizācija palielinājusies par 0,5%.

Latvijā jūnijā bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada jūnijā bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina trešdien, 18.jūlijā, publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Ugunsgrēka dzēšanas darbi Valdgales pagastā turpinās jau 20 stundu; šobrīd apturēti vēja dēļ

Ziemeļkurzemes virsmežniecības uzraugāmajā teritorijā Talsu novada Valdgales pagasta Lielsalās 17.jūlija vakarpusē izcēlās paaugstinātas bīstamības meža ugunsgrēks kūdras izstrādes purvā. Pastāv iespēja, ka ugunsgrēks izcēlies kūdras ieguves rezultātā.

JKP līderi Saeimas vēlēšanās būs Jurašs, Strīķe, Bordāns, Feldmanis un Šuplinska

Jaunās konservatīvās partijas līderi Saeimas vēlēšanās būs Juris Jurašs, Juta Strīķe, Jānis Bordāns, Krišjānis Feldmanis un Ilga Šuplinska.

18,5% Latvijas iedzīvotāju ir bērni

Šī gada sākumā 18,5% no visiem Latvijas iedzīvotājiem bija bērni vecumā līdz 17 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati.

Koalīcijas partijas vēlas palielināt izdevumus aizsardzībai līdz 2,5% vai 3% no IKP

Valdošās koalīcijas partijas rosina palielināt izdevumus aizsardzībai līdz 2,5% vai 3% no iekšzemes kopprodukta.

Paplašina parādnieku datu bāzi – KIB pievienojas arī Gelvora

Kredītinformācijas Birojs noslēdzis sadarbības līgumu par datu apmaiņu ar parādu piedziņas un uzraudzības uzņēmumu Gelvora, tādejādi ievērojami paplašinot fizisko un juridisko personu kredītvēsturu datu bāzi.

Bankā: Iedzīvotāji ceturksnī veselībai tērē vidēji no 50 līdz 100 eiro

84% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem pēdējo trīs mēnešu laikā ir izmantojuši medicīnas pakalpojumus un tikai 5% visus izdevumus segusi veselības apdrošināšana, atklāj Norvik Bankas veiktā aptauja.

Krievijā paildzina režisora Serebreņņikova mājas arestu

Tiesa Maskavā ir lēmusi pagarināt mājas arestu atzītajam krievu teātra un kinorežisoram Kirilam Serebreņņikovam, kurš apsūdzēts par valsts naudas piesavināšanos.

Parakstīts trešais Rail Baltica līdzfinansējuma līgums

Šī gada 13.jūlijā parakstīja Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta līdzfinansējuma līgumu Rail Baltica dzelzceļa līnijas infrastruktūras būvniecībai. Līguma vērtība ir gandrīz 130 miljoni eiro no kuriem CEF ieguldījums sasniegs 110 miljonu eiro, kas ir 85% no visiem attiecināmajiem izdevumiem

Zviedrija lūdz palīdzību cīņā ar mežu ugunsgrēkiem

Zviedija ir aicinājusi Eiropas Savienības dalībvalstis palīdzēt tai dzēst desmitiem mežu ugunsgrēku, no kuriem daļa skārusi arī apvidus aiz polārā loka.

Plāno palielināt kompensācijas nepilngadīgajiem cietušajiem

Saeimas Juridiskā komisija trešajam lasījumam Saeimā atbalstīja grozījumus, kas paredz palielināt izmaksājamās valsts kompensācijas apmēru nepilngadīgiem cietušajiem.

Igaunijā brīdina uzmanīties no pārkaršanas tveicē un ultravioletā starojuma

Meteorologi Igaunijā izziņojuši brīdinājumu par valstī neierastu karstumu, aicinot iedzīvotājus uzmanīties no pārkaršanas saulē šonedēļ, kad gaisa temperatūra daudzviet Igaunijā pārsniegusi 30 grādus.

Latvijas krājbankas administrators jūnijā atguvis 1,038 miljonus eiro

Likvidējamās Latvijas krājbankas administrators šogad jūnijā atguvis 1,038 miljonus eiro, kas ir 6,9 reizes vairāk nekā mēnesi iepriekš.

Slēgto internātskolu pedagogu atlaišanas pabalstu izmaksai paredz 300 000 eiro

Valdība konceptuāli atbalstīja finansējuma pārdali 300 000 eiro apmērā, lai Izglītības un zinātnes ministrija varētu nodrošināt atlaišanas pabalstu izmaksu pedagogiem pašvaldību dibināto internātskolu reorganizācijas un slēgšanas gadījumā.

Bunkus slepkavības lietā policijai ir pavedieni, tā iekšlietu ministrs

Maksātnespējas administratora, advokāta Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā policijai ir pavedieni, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes atklāj Latvijas iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis

Cilvēktiesību tiesa konstatē Krievijas pārkāpumus Pussy Riot un Poļitkovskas lietās

Eiropas Cilvēktiesību tiesa konstatējusi, ka Krievija ir pārkāpusi cilvēktiesības divās skaļās krimināllietās, proti, aktīvistu grupas Pussy Riot apcietināšanā un notiesāšanā, kā arī žurnālistes Annas Poļitkovskas slepkavības izmeklēšanā.

Valdība apstiprina izmaiņas mēslošanas līdzekļu aprites likumā

Valdība pieņem Zemkopības ministrijas  sagatavotos grozījumus Mēslošanas līdzekļu aprites likumā.