bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 24.01.2019 | Vārda dienas: Krišs, Eglons, Ksenija
LatviaLatvija

Viedoklis: Neviena spekulācija nepadarīs elektrifikācijas projektu rentablu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+3 vērtējums, 3 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

«Nozarē strādājošajiem praktiķiem ir grūti saskatīt kaut nelielus ieguvumus elektrifikācijas projektā un, mūsuprāt, loģikas šī mega projekta tālākai virzīšanai nav. It īpaši zinot, ka pārliekot projekta izmaksas un tā radītās lokomotīvju nomaiņas izmaksas uz pārvadāto kravu apjomu Rīgas virzienā, šie pārvadājumi kļūs dārgāki. Neviena spekulācija par elektrības un dīzeļdegvielas nākotnes iegādes cenas starpībām šo elektrifikācijas projektu nepadarīs rentablu,» uzskata AS Baltijas Ekspresis valdes priekšsēdētājs Māris Bremze. 

Māris Bremze, AS Baltijas Ekspresis valdes priekšsēdētājs:

«Vairums Latvijas iedzīvotāju ir dzirdējuši par aizejošās valdības, Satiksmes ministrijas un VAS Latvijas dzelzceļš vadības aktīvi lobēto un virzīto Latvijas dzelzceļa elektrifikācijas projektu. Apjomīgas 441 miljona eiro lielas izmaksas, elektrificēti 320 km starp Rēzekni, Daugavpili un Šķirotavas staciju Rīgā, šķietama Latvijas tranzīta koridora Rīgas ostas virzienā konkurētspējas palielināšana salīdzinājumā ar Lietuvas Klaipēdas ostu, būvniecības laikā jaunas darbavietas Latgalē – tie ir tikai daži solījumi par šo projektu. Bet ko īstenībā nozīmē šis valstij piederošā Latvijas dzelzceļš mega projekts? Kādi būs reālie ieguvumi pēc projekta īstenošanas dzelzceļa kravu pārvadātājiem – galvenajiem kravu piegādātājiem Latvijas Dzelzceļam, kas patiesībā ir tikai infrastruktūras uzņēmums?

Atbilde vienkārša ­– dzelzceļa kravu pārvadājumi uz Rīgas ostu, izmantojot elektrovilci kļūs dārgāki. Vēl vairāk ­– arī tradicionālie dīzeļvilces kravu pārvadājumi Latvijas dzelzceļa tīklā visos maršrutos paliks dārgāki.

Protams, tagad īstais brīdis dzelzceļa elektrifikācijas virzītājiem un atbalstītājiem būt sašutušiem par šo manu apgalvojumu, bet nesteigsimies manu viedokli nosodīt. Lūk, mani argumenti.

Pirmkārt, privātie dzelzceļa kravu pārvadātāji transportē 35% no visām dzelzceļa kravām un vienīgais iemesls, kāpēc Latvijas dzelzceļa meitas uzņēmums LDz Cargo transportē pārējos 65% ir Latvijas dzelzceļa pieļautā ilglaicīgā un rupjā kravas pārvadājumu tirgus kropļošana, pretlikumīgi liedzot privātiem pārvadātājiem piekļuvi dzelzceļa infrastruktūrai pierobežas posmos. Pusi no LDz Cargo pārvadājumu apjomiem veido ogles. Arī Baltijas Ekspresis transportē ogles, tāpēc ir pilnīgi ticami, tiklīdz tiks novērsta privāto pārvadātāju diskriminācijas pierobežas posmos, situācija tirgū būtiski mainīsies un Latvijas dzelzceļa meitas uzņēmuma tirgus daļa būtiski samazināsies. Savukārt privātiem pārvadātājiem nav ekonomiska pamatojuma kravu pārvadājumos izmantot elektrolokomotīves, jo mums nav un nebūs tik daudz kravas, lai to transportēšanai pielietotu elektrovilci.

Otrkārt, elektrolokomotīves ir pusotru līdz divas reizes jaudīgākas nekā Latvijas dzelzceļa tīklā ekspluatācijā izmantotās dīzeļlokomotīves, bet projekts neparedz iespēju palielināt maksimālo kravas vilcienu svaru līdz 9 000 tonnām pašreizējo 6 000 tonnu vietā. Turklāt Latvijas dzelzceļš vadība apzināti nav iekļāvusi staciju un pieņemšanas/aizlaišanas parku sliežu ceļu pagarināšanas izmaksas projektā, jo tad projekta patiesā cena būtu daudz augstāka.

Treškārt, mainīsies kravu vilcienu kustības organizācija, vedot kravas uz Rīgas ostu, jo elektrolokomotīve atšķirībā no dīzeļlokomotīves varēs kravas sastāvu aizvilkt tikai līdz Šķirotavas stacijai Rīgā. Tālāk jau nāksies veikt papildus operācijas, kas saistītas ar lokomotīves un brigādes nomaiņu, lai pēdējos 20 līdz 30 km cauri Rīgas centram līdz Rīgas pieostas termināliem nogādātu kravas sastāvus ar «vecajām, labajām» dīzeļlokomotīvēm.

Ceturtkārt, diezgan dīvaini būs Latvijas dzelzceļa tik bieži pieminētos nākotnes konteinervilcienus transportēt ar elektrolokomotīvēm, jo šāda vilciena svars nepārsniedz 1 800 tonnu vai arī šiem nolūkiem nāksies pasūtīt īpaši mazjaudīgas elektrolokomotīvītes.

Galarezultātā, visticamāk, zem jaunā kontaktīkla un garām jaunajām apakšstacijām kravas turpinās vest dīzeļlokomotīves un jaunizveidotais, dārgais Latvijas dzelzceļa pamatlīdzeklis netiks izmantots kravu pārvadājumos.

Nozarē strādājošajiem praktiķiem ir grūti saskatīt kaut nelielus ieguvumus elektrifikācijas projektā un, mūsuprāt, loģikas šī mega projekta tālākai virzīšanai  nav. It īpaši zinot, ka pārliekot projekta izmaksas un tā radītās lokomotīvju nomaiņas izmaksas uz pārvadāto kravu apjomu Rīgas virzienā, šie pārvadājumi kļūs dārgāki. Neviena spekulācija par elektrības un dīzeļdegvielas nākotnes iegādes cenas starpībām šo elektrifikācijas projektu nepadarīs rentablu.

Visticamāk, ka tad Latvijas dzelzceļš vadība, kā jau kārtīgs monopolists, ieslēgs allaž piekopto un iemīļoto «pilno izmaksu» nosegšanas spēli, pārdalot Rīgas virziena elektrifikācijas izmaksas uz visiem tīkla lietotājiem, kā rezultātā visi dzelzceļa kravu pārvadājumi Latvijā kļūs dārgāki.

Var tikai apbrīnot to centību, ar kuru Latvijas dzelzceļš vadība cenšas īstenot šo aplamo projektu, kuru neatbalsta kravu pārvadātāji un ostu termināli – galvenie Latvijas dzelzceļš klienti. Atgādināšu, ka jau vismaz desmit gadus Latvijas dzelzceļš kā infrastruktūras pārvaldītājs vairs nedrīkstētu nodarboties ar dzelzceļa pārvadājumu biznesu – to aizliedz Eiropas Savienības politika un vairums Eiropas Savienības valstu arī to respektē. Elektrifikācijas projekta piemērs parāda, ka atvērtā tirgus princips nestrādā Latvijā un līdz ar elektrifikācijas projektu arī beidzas Latvijas dzelzceļš vadības sludinātā politika par orientāciju uz klientu, sadarbību un loģistikas izcilības centru.

Vienlaikus Latvijas dzelzceļam kā infrastruktūras pārvaldītājam ir zināms reālais stāvoklis pasažieru pārvadājumu segmentā, it īpaši Rīgas aglomerācijas elektrificētajā zonā. Apakšstacijas, kontaktīkls neglābjami novecojis, staciju un peronu saimniecība nolaista. Turpretī tas ir vienīgais segments, kurā pieprasījums pēc dzelzceļa pārvadājumiem pieaug, pasažieru skaits palielinās. AS Pasažieru vilciens nesen kā paziņoja jauno elektrovilcienu iepirkumu konkursa uzvarētājus. Būs jauni vilcieni, bet atbilstošas infrastruktūras nav.

Vai nav pienācis laiks Latvijas dzelzceļš vadībai pamosties un atcerēties, ka viņi vada infrastruktūras uzņēmumu? Un dzelzceļa infrastruktūra nav tikai kravām, bet arī Latvijas iedzīvotājiem, kas sen jau ir pelnījuši modernu, drošu un ātru dzelzceļa transporta sistēmu kaut vai Pierīgā. Turklāt konkurētspējīga elektrovilcienu satiksme Pierīgā samazinātu ikdienas privāto automašīnu plūsmu uz un no Rīgas. Un tad būtu sasniegts reāls CO2 samazinājums, nevis tie nesataustāmie ieguvumi, kas ir pašreizējā dzelzceļa elektrifikācijas projekta pieņēmumu sarakstā un kuri nav pieprasīti no dzelzceļa kravu pārvadātāju un ostu stividoru puses.»


Pievienot komentāru

Kariņš: Pret valdību nobalsojošie deputāti nav koalīcijas sastāvā

Deputāti, kuri nav atbalstījuši valdību, nav koalīcijas sastāvā, tā premjers Krišjānis Kariņš. Politiķis skaidro, ka to paredz koalīcijas parakstītais sadarbības līgums – ja kāds no sadarbības partnera frakcijas deputātiem nav balsojis par uzticības izteikšanu Ministru kabinetam, tiek pieņemts, ka attiecīgais deputāts nav uzskatāms par sadarbības partnera frakcijai piederošu deputātu.

Kalnciema ielas grausta īpašniekiem uztic konservācijas pabeigšanu līdz 1.jūlijam

Rīgas dome trešdien, 23.janvārī, apstiprināja Kalnciema ielā 2B esošā grausta sakārtošanas darbu grafiku, kas paredz, ka ēkas konservācijas darbiem pilnībā jābūt pabeigtiem piecu mēnešu laikā – līdz 1.jūlijam.

Sadalītas hosteļu balvas, Hoskari, par labāko Eiropā atzīstot naktsmītni Prāgā

Ir sadalītas ikgadējās hosteļu balvas jeb Hoskari, ko kopmītnes tipa naktsmītnēm Eiropā un pasaulē piešķir ikgadēji kopš 2014.gada. Labāko naktsmītņu atlasē, ko rīko hosteļu rezervēšanas vietne Hostelworld, 2019.gadā triumfējis RoadHouse Prāgā.

Kariņš vadīs četrdesmito valdību Latvijas vēsturē

Pēc trīs ar pusi mēnešiem jeb pilnām 15 nedēļām pēc Saeimas vēlēšanām, parlaments ar balsojumu 61 balss «par» un 39 «pret» atbalstījis Krišjāņa Kariņa piedāvāto valdību, kurā pārstāvētas piecas partijas: Jaunā VienotībaJaunā konservatīvā partija, KPV LV, Attīstībai/Par! un Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK.

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā apsūdzētie turpina noliegt vainu

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā apsūdzētie arī pēc grozītās apsūdzības saņemšanas trešdien, 23.janvārī, tiesā noliedza savu vainu, kā arī lūdza tiesu atkārtoti nopratināt trīs, jau iepriekš pratinātus, lieciniekus – ekspertus.

Aicina Latvijas valdību atbalstīt EK rosināto veto tiesību atcelšanu nodokļu jautājumos

Pozitīvi vērtējot Eiropas Komisijas pieņemto lēmumu atcelt ES dalībvalstu veto tiesības attiecībā uz nodokļu politikas jautājumiem, partija Progresīvie aicina Latvijas valdību atbalstīt šī lēmuma turpmāku virzību. Vienlaikus norādīts, ka priekšlikums vēl ir jāapstiprina Eiropas Parlamentam un Eiropas padomei.

Stingrāk uzrauga no Inčukalna pazemes gāzes krātuves izņemto dabasgāzes apmēru

Dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators Conexus Baltic Grid līdz ar aukstākā ziemas perioda iestāšanos pastiprinājis uzraudzības sistēmu, ar kuru veic Inčukalna pazemes gāzes krātuves un visas Latvijas gāzes apgādes sistēmas novērošanu,

Tiesa nodevusi atpakaļ prokuratūrai Gapoņenko lietu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa konstatēto trūkumu dēļ prokuratūrai nodevusi atpakaļ krimināllietu, kurā par nacionālā naida kurināšanu un pretvalstisku darbību apsūdzēts prokremliskais aktīvists Aleksandrs Gapoņenko.

Facebook interesējas par Igaunijas vēlēšanām, tiekas ar partijām

Sociālā medija Facebook pārstāvji Igaunijā tikušies ar parlamentā pārstāvētajām partijām, paužot apņēmību cīnīties pret nepatiesas informācijas izplatīšanos populārajā sociālajā tīklā, jo sevišķi laikā, kad tuvojas Igaunijas parlamenta vēlēšanas.

Uzņemto studentu skaits Latvijā pieaudzis par 1,9 %

Latvijā augstāko izglītību 2018./2019. akadēmiskajā gadā apgūst 80,4 tūkstoši studentu, kas ir par 1,5% mazāk nekā pirms gada. Vienlaikus pirmoreiz kopš 2012.gada vērojams neliels kāpums uzņemto studentu skaitā – šajā mācību gadā Latvijas augstākās izglītības iestādēs studijas uzsāka 27,6 tūkstoši studentu, kas ir par 1,9% vairāk nekā gadu iepriekš.

Lemj par Kariņa valdību – politiķu argumenti «par» un «pret»

Pašlaik norit debates pirms balsojuma par Jaunās Vienotības politiķa Artura Krišjāņa Kariņa veidotās valdības apstiprināšanu. Kāpēc opozīcija balsos «pret» un pozīcija  «par», cik daudz, deputātu prāt, priekšvēlēšanu solījumi ietverti valdības deklarācijā?

Vācija un Francija apliecina atbalstu NATO, vērsīsies pret nacionālismu ES

Francijas un Vācijas līderi ir parakstījuši jaunu starpvalstu nolīgumu ar mērķi pastiprināt savu sadarbību militārajā un diplomātijas jomā, kā arī un dot jaunu stimulu abu valstu saiknei kā Eiropas Savienības ideoloģiskam pamatam.

Viedoklis: Lembergam nevajadzētu būt apbalvotam ar 1991.gada Barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi

«Joprojām nav skaidrs, kur 1991.gada janvāra barikāžu laikā uzturējās tā laika Ventspils izpildkomitejas priekšsēdētājs Aivars Lembergs. Arī viņš pats nav mācējis sniegt skaidru atbildi, tomēr, neskatoties uz to, Lembergs nekautrējas savā biogrāfijā minēt, ka ir apbalvots ar 1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi,» BNN viedokli pauž Ventspils domes opozīcijas deputāts Ģirts Valdis Kristovskis. 

Makroekonomikas eksperts: Vai briest krīze un kad tā būs?

«Jautājumi un padomi par to, kad gaidāma krīze, parādās arvien biežāk. Uztvere saasinās, jo izaugsmes tempi palēninās un izaicinošo ģeopolitisko notikumu klāsts pieplacina uzņēmēju un patērētāju noskaņojumu,» BNN komentē AS SEB banka makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.

Vakar ugunsgrēkā Rīgā gāja bojā cilvēks

22.janvāra vakarā ugunsdzēsēji steidzās uz izsaukumu Rīgā. Ierodoties notikuma vietā, konstatēts, ka divstāvu koka dzīvojamās mājas otrā stāva dzīvoklī pie virtuves plīts deg malka un mēbeles. Ugunsgrēkā gāja bojā viens cilvēks.

Visticamākais Brexit risinājums būs pārcelt izstāšanos, tā eksministrs Osborns

Lielbritānijas bijušais finanšu ministrs Džordžs Osborns norādījis, ka Lielbritānijas parlaments, visticamāk, izlems pārcelt izstāšanās laiku, kas paredzēts jau pēc diviem mēnešiem.

Latvija un Lielbritānija panākušas vienošanos saistībā ar pirms «Brexit» ieceļojušo pilsoņu statusu

Latvija un Lielbritānija ir panākušas divpusēju vienošanos, ka arī gadījumā, ja Lielbritānija no Eiropas Savienības izstāsies bez vienošanās, tad līdz 29.martam likumīgi ieceļojušo otras valsts pilsoņu tiesības un statuss faktiskajā mītnes zemē arī pēc Brexit nemainīsies, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma paziņo ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Koalīcijas partijas parakstījušas topošās Kariņa valdības deklarāciju

Ministru prezidenta amata kandidāta Krišjāņa Kariņa topošās valdības partneri trešdien, 23.janvārī, parakstīja koalīcijas sadarbības līgumu, valdības deklarāciju un fiskālās disciplīnas līgumu, teikts Jaunās Vienotības paziņojumā.

Video: Oskaram ārzemju filmu kategorijā nominē poļu mīlas stāstu «Aukstais karš»

Amerikas Savienoto Valstu kinoakadēmijas balvai, Oskaram, kategorijā par labāko svešvalodas pilnmetrāžas filmu nominēts poļu mīlas stāsts «Aukstais karš» un Meksikā veidoto ģimenes drāma «Roma», kas nominēta arī Oskaram par labāko filmu konkurencē ar amerikāņu un britu kinolentēm.

Autovadītāju ievērībai: vietām Vidzemē un Zemgalē apledojums apgrūtina braukšanu

Vietām Vidzemē un Zemgalē apledojums apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem. Slidenos ceļa posmus kaisa ar pretslīdes materiāliem.

Par Lemberga kartējo «mutes palaišanu» lūdz pierādījumus

Aivara Lemberga «mutes palaišana» jeb dažāda veida aizskarošie izteikumi teju nevienam nav jaunums. Tie bijuši adresēti gan žurnālistiem, saucot tos par «politiskām prostitūtām», gan prokuroriem. Par to viņam vairākkārt piešķirti naudas sodi. Šoreiz neargumentētus pārmetumus Lembergs nolēmis adresēt savam opozicionāram Ģirtam Valdim Kristovskim, nosaucot viņu par Valsts drošības komitejas sadarbības partneri.

Vismaz pieci topošie ministri gatavojas nolikt Saeimas deputāta mandātus

Vismaz pieci Krišjāņa Kariņa topošās valdības ministri gatavojas nolikt deputāta mandātus, tomēr ir arī neizlēmušie. Deputātam, kurš apstiprināts ministra amatā, ir iespēja uz ministra pilnvaru laiku nolikt deputāta mandātu.

Šodien plānota Saeimas sēde par uzticības izteikšanu Kariņa valdībai

Saeimas ārkārtas sēdē, trešdien, 23.janvārī, paredzēts balsojums par uzticības izteikšanu Kariņa izveidotajam Ministru kabinetam. Sēdi plānots sasaukt pulksten 12.00, ziņo Saeimas Preses dienests.

Aktualizē tematu par darbaspēka problēmu risināšanu ar kontrolētu imigrāciju

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas sēdē tika aktualizēts jautājums par darbaspēka problēmu risināšanu ar kontrolētu imigrāciju.

Loskutovs vēlas ieņemt Kariņa vietu Eiropas Parlamentā

13.Saeimā neiekļuvušais Jaunās Vienaotībs politiķis Aleksejs Loskutovs ir gatavs doties strādāt uz Eiropas Parlamentu, apliecināja Loskutovs. Loskutovs atzina, ka tieši viņš varētu ieņemt politiķa, premjera amata kandidāta Krišjāņa Kariņa vietu EP.

Jaunākie komentāri