Viedoklis | Par Lembergu, Lukašenko un mūsu valsti

BNN savu viedokli pauž Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputāts Aivis Landmanis.

Raksturojot Baltkrievijā notikušo prezidenta vēlēšanu neatbilstību brīvām un godīgām, starptautiskajām saistībām un pasaulē atzītiem demokrātijas un tiesiskuma standartiem, skarbi par notiekošo ir izteikušies dažāda līmeņa Latvijas politiķi un amatpersonas.

Izskan kategoriski paziņojumi – Latvijai ir jāatsakās no pasaules čempionāta hokejā rīkošanas kopā ar Baltkrieviju, pret Baltkrievijas amatpersonām ir jaievieš sankcijas. Saeima 18.augustā pat pieņēma paziņojumu, aicinot Baltkrievijas valsts prezidenta vēlēšanas noturēt atkārtoti saskaņā ar starptautiski atzītiem standartiem, nodrošinot opozīcijai vienlīdzīgu piekļuvi visiem valdības kontrolētajiem plašsaziņas līdzekļiem un ļaujot tai piedalīties vēlēšanās uz vienlīdzīgiem noteikumiem. Deputāti aicina radīt taisnīgus apstākļus un iespējas visiem kandidātiem, lai tie varētu īstenot patiesu priekšvēlēšanu kampaņu, kā arī nodrošināt starptautisko novērotāju klātbūtni, nodrošināt, lai visos vēlēšanu komisiju līmeņos ir pārstāvēti visu vēlēšanu kandidātu atbalstītāji.

Kas notiek pašu zemē?

Ja Ventspils ģeogrāfiski neatrastos Latvijas teritorijā, tad pēc būtības mēs varētu runāt par kādu no Aleksandra Lukašenko pārvaldītās valsts pilsētām, kurā par gubernatoru uz mūžu ir iecelts Aivars Lembergs un vēlēšanas tiek rīkotas labo manieru simulēšanas pēc.

Dāmas un kungi! Kāda ir atšķirība starp Baltkrievijas Lukašenko un Lemberga Ventspils režīmiem?

Gan vienā, gan otrā vietā attiecīgo teritoriju pārvaldītāji ir iecelti bez maz vai uz mūžu. Valstis abos gadījumos galvenajiem personāžiem nodrošina vajadzīgos vēlēšanu rezultātus, atļauj pirkt balsis, garantē piekļuvi tās kontrolētajiem plašsaziņas līdzekļiem, nodrošina visaptverošu publicitāti un nekontrolētu sabiedrisko resursu izmantošanu tēla spodrināšanai un personisko vajadzību nodrošināšanai, vienlaikus vēršot represijas pret oponentiem. Iebiedēšana, noklausīšanās, ņirgāšanās, pazemošana, izslēgšana no publicititātes un draudi palikt bez darba ir tikai maza daļa no pielietotajiem instrumentiem.

Ja Baltkrievijas gadījumā mūsu valsts politiķi un amatpersonas spēj adekvāti rīkoties, tad diemžēl Ventspils patvaļnieku šīs pašas personas aizstāv, legalizē viņa pretlikumīgās darbības.

Lieki piebilst, ka Lembergam kopš 2007.gada ir noteikti tiesiski ierobežojumi, proti, liegts pildīt Ventspils pilsētas domes un Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētāju amata pienākumus. Lembergs tiek tiesāts par smagu amatnoziegumu izdarīšanu. Viņu 2019.gada nogalē iekļāva sankcionēto sarakstā Amerikas Savienotās Valstis, šādi Latvijas valstij un tās amatpersonām tieši norādot uz ilgstošo nespēju Latvijā iedibināt pasaulē atzītus demokrātijas un tiesiskuma standartus.

Diemžēl mūsu amtpersonas, valdības (īpaši Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija) Saeimas sasaukumi, tiesībsargājošās iestādes (īpaši KNAB), drošības dienesti, pat tiesa Lemberga gadījumā turpina «strausa politiku». 

Kāpēc tiesai vajadzēja piemērot Lembergam tiesiskos ierobežojumus, ja tie trīspadsmit gadu laikā ne brīdi nav tikuši ievēroti?

Vai tiešām nav pienācis laiks vis augstākajā līmenī izvērtēt un dot atzinumu arī mūsu valsts kaunpilnajai situācijai?

Saistītie raksti

6 KOMENTĀRI

  1. Ja rakstā salīdzina Lukašenko un Lembergu, tad esmu pārliecināta, ka Baltkrievijā tagad notiekošais ir prettiesisks attiecībā pret normālās vēlēšanās ievēlēto Lukašenko. Lieciet mieru Lembergam, jo viņa paveikto var redzēt Ventspilī!!!

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas