Viedoklis: Ventspils profesionālo spēļu komandas Lemberga sankciju ēnā

Aivars Lembergs

«Domāju, nav noslēpums, ka basketbola un futbola klubi Ventspils ir vieni no būtiskākajiem smagos amatnoziegumos apsūdzētā, tiesiski ierobežotā un ASV sankcijām pakļautā Aivara Lemberga ietekmes nesējiem. Protams, pamatfunkcija šiem klubiem ir basketbols un futbols, bet tikpat svarīga, ja ne svarīgāka loma, vismaz Lemberga ieskatā, bija un aizvien ir viņa ietekmes un popularitātes uzturēšana visaugstākajā līmenī, » BNN uzskatu pauž Ventspils pilsētas domes deputāts Aivis Landmanis.

Arī šobrīd, pēc sankciju piemērošanas, nekas būtiski nav mainījies. Klubus, īpaši BK Ventspils, faktiski turpina vadīt sankcionētais Lembergs, formalitāšu, dokumentu fizisko parakstīšanu liekot nodrošināt savām ietekmes personām – klubu atsevišķiem biedriem un to vadībai, saka Landmanis.

Viņš norāda: «Ne bez sankcionētā Aivara Lemberga gādības, medijos tiek kultivēts viedoklis – Ventspils basketbola un futbola klubu liktenis ir nezināms, jo Ventspils brīvostas pārvalde (VBP) vēl nav pieņēmusi lēmumu, kā turpmāk tiks tērēti reklāmai un mārketingam paredzētie līdzekļi. Valstij, VBP valdei un jaunajam pārvaldniekam tiek pārmesta nerūpēšanās par ventspilnieku interesēm. Tiek ziņots, ka basketbola un futbola klubi Ventspils ilgstoši ir paļāvušies uz reklāmas līgumiem ar VBP, šādi sarūpējot «lauvas tiesu» klubu budžetiem. Gan no basketbola kluba Ventspils valdes locekļa Ralfa Pleinica, gan futbola kluba Ventspils izpilddirektora Sergeja Usačova un arī sankcionētā Lemberga publiski paustā izriet, ka tikai un vienīgi no VBP lēmumiem ir atkarīgs, vai titulētās vienības varēs uzturēt līdzšinējās komandas.»

«Faktiski šādi sankcionētais Lembergs izdara spiedienu uz VBP amatpersonām, vedinot tās uz likumu, labas pārvaldības principu un sankciju pārkāpšanu,» uzskata Landmanis.

«Manuprāt, viņš mēģina ieraut paša izveidotā korupcijas purvā no sankcijām izglābto VBP un tās pārvaldes struktūras, šādi būtiski radot risku VBP atkārtoti nokļūt sankcionētā statusā. Tādēļ ir bīstami VBP iesaistīties jebkādos fiktīvos reklāmas konkursos, tās būtībai neatbilstošu funkciju īstenošanā. VBP pašreiz ir jādara viss, lai Ventspils osta atgūtu klientu uzticību, lai radītu Ventspilī pēc iespējas lielāku ekonomisko vilkmi.»

Landmanis arī uzsver, ka Lembergs ir pieradis savu kaprīžu apmaksai, visticamāk, izmantot valsts, pašvaldības, to kapitālsabiedrību, biedrību un arī brīvostu makus, pat ja, iespējams, nākas pārkāpt likumus.

Opozīcijas deputāts arī norāda, ka Ventspils pilsētas domes opozīcija ir par sportu un tā uzskata, ka Ventspilī tam ir jābūt visaugstākajā līmenī – kā minimums bērnu, jauniešu un studentu vecumā. «Ja varam atļauties, esam arī par augstas klases profesionālu sportistu, tai skaitā meistarkomandu atbalstīšanu, ja vien šāda pieeja neatņem resursus bērniem, jauniešiem, studentiem un netiek izmantota savtīgiem, atsevišķu personu publicitātes un tēla veidošanas mērķiem.»

«Mēs nācām ar iniciatīvu Ventspils pilsētas domes 23.janvāra sēdes dienaskārtībā iekļaut jautājumu par BK Ventspils finansiālajām problēmām un to iespējamiem risinājumiem, taču sēdē šis jautājums pēc būtības netika skatīts, jo neesot sagatavots. Mums tika apsolīts, ka tas tikšot darīts tuvākajā laikā, kā arī ar domes lēmumu tika lemts lūgt BK Ventspils nodrošināt Ventspils pilsētas domi ar visaptverošu atskaiti,» stāsta Landmanis.

«Vai tā tiks iesniegta un ventspilnieki tiks iepazīstināti ar sankcionētā Lemberga vadītā BK Ventspils atskaitēm, finanšu izlietojuma dokumentiem, rādīs laiks.»

Viņš arī pauž: «Esmu pārliecināts – lēmumu par sabiedrisko līdzekļu piešķiršanu, to apmēru, no kādiem sabiedrisko līdzekļu avotiem un vai vispār tie būtu piešķirami, ir iespējams pieņemt tikai pēc tam, kad atbildīgās amatpersonas, arī Ventspils pilsētas domes deputāti, tiks iepazīstināti ar šo klubu līdzšinējās darbības detalizētām atskaitēm, esošo finanšu situāciju, nākotnes redzējumu un plāniem, kā arī lēmumu pieņēmēji gūs pilnu pārliecību, ka sankcionētās personas ietekme uz šiem klubiem vairs nepastāv pat teorētiski.»

«Atbildība par BK Ventspils un FK Ventspils darbību ir pilnā mērā jāuzņemas sankcionētajam Lembergam ar saviem sabiedrotajiem, kuru pienākums ir nodrošināt beidzot arī ar pašu privātajiem līdzekļiem šo klubu komandu sekmīgu turpmāko darbību.»

BK un FK Ventspils atbalstīšanas retrospekcija

Vēsturiski šo klubu darbības uzturēšanai tika novirzīti toreiz vēl valstij piederošo ostas kapitālsabiedrību līdzekļi. Vēlāk arī privatizētie ostas uzņēmumi un Lembergam lojālie privātie ostas un pilsētas uzņēmumi bija spiesti tos atbalstīt. Var teikt, ka Lemberga un tā uzticības personu vadīto klubu atbalstīšana bija arī kā obligāts pienākums, ja attiecīgie uzņēmumi vēlējās darboties ostas un pilsētas teritorijā,  uzskata deputāts.

«Visu mainīja tā saucamie Ventspils tranzīta kari, kuru rezultātā lielie ostas uzņēmumi cits pēc cita nonāca Lemberga ietekmē neesošu personu kontrolē – Lemberga prettiesisko darbību rezultātā uzbūvētā noziedzīgi koruptīvā sistēma sāka brukt,» skaidro Landmanis.

Lai nodrošinātu sev būtisko ietekmes nodrošināšanas aģentu pastāvēšanu, Lembergs, iespējams, arvien vairāk «iebrauca» VBP makā, tādējādi radot būtiskus riskus arī VBP darbībai.»

Landmanis arī stāsta, ka, visticamāk, prettiesiskā sporta finansēšanas nebija vienīgā Lemberga uzspiestā klauša VBP, kuras funkcija ir Ventspils ostas infrastruktūras uzturēšana un attīstība, ar mērķi vairot ekonomisko aktivitāti Ventspils ostā un pilsētā. «Bez sporta, VBP nācās uzturēt Lemberga propagandas nodrošinošos medijus, piemēram, laikrakstu Ventas Balss un Kurzemes TV. Nācās apmaksāt visdažādākās Lemberga popularitāti nodrošinošās iegribas pilsētā, investēt apšaubāmos projektos, izpildot Lemberga pavēles iesaistīties tam netīkamu uzņēmēju vajāšanā. Respektīvi, tika darīts viss, lai vājinātu VBP un ap to izveidojušos ekonomiku padarītu nekonkurētspējīgu. Protams, ar VBP bija par maz,» savu viedokli pauž Landmanis.

«Ar Lembergu saistīti cilvēki savus «darbus» darīja arī Saeimā, ministrijās un svarīgākajos valsts tranzīta uzņēmumos, kuri, visticamāk, tika novājināti un padarīti konkurētnespējīgi, tāpat kā VBP.»

«Lembergam trīsdesmit gadu laikā izdevās nokaut Latvijas tranzītu un it īpaši Ventspili barojošās «govis», šādi pakļaujot būtiskiem izdzīvošanas riskiem paša radīto, par sabiedriskajiem līdzekļiem uzturamo, plašo pilsētas piedāvājumu, tai skaitā arī sev tik mīļās profesionālās basketbola un futbola komandas,» uzskata Landmanis.

«Kamēr Lembergs, neskatoties uz apsūdzībām, tiesiskiem ierobežojumiem un sankcijām, turpinās vadīt un ietekmēt Ventspili, tā ies neatgriezenisku iznīcības ceļu,» savu viedokli pauž Landmanis.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas