Viedoklis: VK revīzijā Rīgā atklātais izgaismo arī Ventspils problēmas

«Valsts kontrole revīzijā atklājusi, ka Rīgas dome tikai pēdējos trīs gados vien caur dažādām biedrībām un nodibinājumiem nelietderīgi izšķērdējusi 20 miljonus rīdzinieku naudas. Dažādas par pašvaldības un to kapitālsabiedrību līdzekļiem «barotas» biedrības nav svešas arī Ventspilij un tās saimniekam,» raksta reģionālais laikraksts Ventspilnieks.lv, uzdodot jautājumu, vai tik tas nenozīmē, ka arī Ventspilī drīz varētu viesoties Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) un Valsts kontrole (VK).

Salīdzinot Ventspilī notiekošo ar VK atklāto Rīgas domē, Ventspilnieks.lv iezīmē paralēles, kas valda starp abām pilsētām.

Laikraksts norāda uz Ventspils attīstības aģentūru (VAA), kurā, kā saka no pienākumiem atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs (Latvijai un Ventspilij), «nodarbojas ar pilsētas popularizēšanu, palīdzot biedriem ar mārketingu». Tomēr medijs norāda, ka VAA dublē Mārketinga nodaļas un Mārketinga padomes funkcijas. Arī pašvaldības deputāti jau vairākkārt uzsvēruši, ka Ventspils pašvaldības pakļautībā ir vairākas iestādes un institūcijas, «kuru dublēšanu Lemberga vadībā veica VAA».

Par Rīgu VK secinājusi, ka «pašvaldībai nodibinājums ir ļoti «ērta» juridiskā forma, lai tā varētu atbalstīt «izredzētos»». VK vēsta, ka Rīga ar nodokļu maksātāju naudu nav rīkojusies saimnieciski, jo revīzijā konstatēti trūkumi gan finansējuma plānošanas, gan piešķiršanas gan uzraudzības procesos. Te Ventspilnieks.lv norāda, ka arī Ventspilī «ikgadējais finansējums VAA jau tik cieši «iesēdies» pilsētas budžeta un arī dažu pašvaldības budžetu plānotāju prātos, ka tā lietderību neviens pat nedomā apšaubīt». Aģentūras 21 gada pastāvēšanas laikā tā arī nav skaidrs, cik lielas summas tā saņēmusi no Ventspils budžeta un pašvaldības kapitālsabiedrībām.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) iesniegtās Lemberga deklarācijas liek secināt, ka kopš 2001.gada viņš no VAA saņēmis 1,65 miljonus. LTV raidījums de facto agrāk vēstījis, ka no VAA ienākumiem ceturto daļu veido Lemberga alga. 

Reģionālais laikraksts atzīmē, ka īsti nav skaidrības arī, ko VAA par šo summu paveikusi. 2000.gadā tā koordinēja Ventspils logotipa izstrādi, 2010.gadā izstrādāja pilsētas mārketinga stratēģiju no 2010. līdz 2013.gadam. Tāpat tā strādāja pie Ventspils Govju parādes, bet 2001.gadā Lemberga vadītajai biedrībai Biznesa vadības asociācija ziedoja teju pusi no saviem ienākumiem.

«Jā, kaut kā jokaini sanāk, ka Ventspils domes dibināta organizācija un mēra vadīta organizācija nodrošina gandrīz pusi gada ienākumu citai organizācijai, kuru jau atkal vada tas pats mērs, taču dibinātāji jau ir privātpersonas, kurām šajā sakarā nav problēmu jau noziedotajiem 70 tūkstošiem piemest klāt vēl 50, lai atkal jau tam pašam mēram sanāktu Lemberga cienīga alga – 120 tūkstoši gadā,» 2002.gadā rakstīja Lato Lapsa.

Biznesa attīstības asociācija 2016.gadā Lembergam izmaksāja 187 819 eiro. Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš (KPV LV) Ģenerālprokuratūrai, VK, KNAB un VID lūdza pārbaudīt 2,7 miljonus, ko Lembergs 16 gadu laikā saņēmis no šīs biedrības. Politiķis arī aicināja izvērtēt, vai Lembergs kā VAA un Biznesa attīstības asociācija amatpersona nepārkāpj pašvaldības finansējuma saņemšanas noteikumus, tostarp nesaņem publisko finansējumu virs amatpersonu atlīdzības likumā noteiktā. Uzrunātās institūcijas klusēja, lēš medijs.

Biznesa attīstības asociācija gan pēc tam, kad atklājās, ka tā nav atrodama ne juridiskajā adresē, ne internetā, nedz arī sasniedzama telefoniski, kā arī, ka īpašnieks ēkai, kurā organizācijai vajadzēja atrasties, neko par to nav dzirdējis, pārtrauca Lembergam maksāt algu. Neesot naudas, raksta Ventspilnieks.lv.

Vēl viena līdzība ar Rīgu Ventspilij ir tā, kā pilsēta tērējas drukātajiem materiāliem. Rīga no pašvaldības budžeta iztērējusi 0,6 miljonus izdevumiem, kas iedzīvotājiem vēl jāpērk par savu naudu.

Avīzē tiek norādīts, ka arī Ventspilī pašvaldība dotē laikrakstu Ventas balss vai arī šim mērķim piesaista pašvaldības uzņēmumu Ventspils Digitālais centrs.

2015.gadā LTV raidījums Aizliegtais paņēmiens ziņoja, ka ar Ventas Balsi noslēgts līgums par 170 tūkstošiem, 2017.gadā – par 369 tūkstošiem.

Kādas summas pašvaldības kapitālsabiedrības vēl dos Ventas Balsij nav zināms, jo šī informācija ir slepena, skaidro Ventspilnieks.

Pašvaldība tērējusies arī citiem medijiem 2016.gadā par 101 tūkstoti noslēgts līgums ar Kurzemes televīziju, 2017. un 2018.gadā par 284 tūkstošiem. Ir arī citi mediji, kuriem maksātās summas svārstās pāris desmitu tūkstošu robežās, ziņo laikraksts.

«Vai pašvaldībai būtu jāreklamējas? Vai interneta meklētājā ievadot atslēgvārdu Rīga, lasītājs nenonāks Rīgas informatīvajā portālā www.riga.lv?» savā ziņojumā vaicā VK.

«Analogu jautājumu iespējams uzdot arī saskaņā ar Ventspils pašvaldības tēriņiem pilsētas reklamēšanai. Protams, ja neņem vērā, ka galvenokārt tiek popularizēta nevis pilsēta, bet Lembergs,» norāda Ventspilnieks.lv.

«Attiecībā uz Rīgā notiekošo revīzijā konstatētais ļauj secināt, ka pašvaldība, iespējams, apzināti izvēlējusies veidot nodibinājumus, jo šādai juridiskai personai nav pienākums detalizēti atskaitīties vai kā citādi informēt sabiedrību par savu darbību, finansējuma izlietojumu un izvirzīto mērķu sasniegšanu,» raksta reģionālais medijs.

«Neatbildēti paliek divi jautājumi – vai VAA un Biznesa attīstības asociācija nav dibinātas, iespējams, līdzīgu motīvu vadītas, un otrs – kad VK beidzot sadzirdēs šos faktus, kuri publiskajā telpā izskan ne vienu gadu vien, un beidzot palūkosies arī kā uz Ventspils pašvaldības biedrībām piešķirto dotāciju likumību un lietderību,» vaicāts laikrakstā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas