bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 20.05.2019 | Vārda dienas: Salvis, Selva, Venta
LatviaLatvija

Viedoklis: VK revīzijā Rīgā atklātais izgaismo arī Ventspils problēmas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

«Valsts kontrole revīzijā atklājusi, ka Rīgas dome tikai pēdējos trīs gados vien caur dažādām biedrībām un nodibinājumiem nelietderīgi izšķērdējusi 20 miljonus rīdzinieku naudas. Dažādas par pašvaldības un to kapitālsabiedrību līdzekļiem «barotas» biedrības nav svešas arī Ventspilij un tās saimniekam,» raksta reģionālais laikraksts Ventspilnieks.lv, uzdodot jautājumu, vai tik tas nenozīmē, ka arī Ventspilī drīz varētu viesoties Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) un Valsts kontrole (VK).

Salīdzinot Ventspilī notiekošo ar VK atklāto Rīgas domē, Ventspilnieks.lv iezīmē paralēles, kas valda starp abām pilsētām.

Laikraksts norāda uz Ventspils attīstības aģentūru (VAA), kurā, kā saka no pienākumiem atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs (Latvijai un Ventspilij), «nodarbojas ar pilsētas popularizēšanu, palīdzot biedriem ar mārketingu». Tomēr medijs norāda, ka VAA dublē Mārketinga nodaļas un Mārketinga padomes funkcijas. Arī pašvaldības deputāti jau vairākkārt uzsvēruši, ka Ventspils pašvaldības pakļautībā ir vairākas iestādes un institūcijas, «kuru dublēšanu Lemberga vadībā veica VAA».

Par Rīgu VK secinājusi, ka «pašvaldībai nodibinājums ir ļoti «ērta» juridiskā forma, lai tā varētu atbalstīt «izredzētos»». VK vēsta, ka Rīga ar nodokļu maksātāju naudu nav rīkojusies saimnieciski, jo revīzijā konstatēti trūkumi gan finansējuma plānošanas, gan piešķiršanas gan uzraudzības procesos. Te Ventspilnieks.lv norāda, ka arī Ventspilī «ikgadējais finansējums VAA jau tik cieši «iesēdies» pilsētas budžeta un arī dažu pašvaldības budžetu plānotāju prātos, ka tā lietderību neviens pat nedomā apšaubīt». Aģentūras 21 gada pastāvēšanas laikā tā arī nav skaidrs, cik lielas summas tā saņēmusi no Ventspils budžeta un pašvaldības kapitālsabiedrībām.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) iesniegtās Lemberga deklarācijas liek secināt, ka kopš 2001.gada viņš no VAA saņēmis 1,65 miljonus. LTV raidījums de facto agrāk vēstījis, ka no VAA ienākumiem ceturto daļu veido Lemberga alga. 

Reģionālais laikraksts atzīmē, ka īsti nav skaidrības arī, ko VAA par šo summu paveikusi. 2000.gadā tā koordinēja Ventspils logotipa izstrādi, 2010.gadā izstrādāja pilsētas mārketinga stratēģiju no 2010. līdz 2013.gadam. Tāpat tā strādāja pie Ventspils Govju parādes, bet 2001.gadā Lemberga vadītajai biedrībai Biznesa vadības asociācija ziedoja teju pusi no saviem ienākumiem.

«Jā, kaut kā jokaini sanāk, ka Ventspils domes dibināta organizācija un mēra vadīta organizācija nodrošina gandrīz pusi gada ienākumu citai organizācijai, kuru jau atkal vada tas pats mērs, taču dibinātāji jau ir privātpersonas, kurām šajā sakarā nav problēmu jau noziedotajiem 70 tūkstošiem piemest klāt vēl 50, lai atkal jau tam pašam mēram sanāktu Lemberga cienīga alga – 120 tūkstoši gadā,» 2002.gadā rakstīja Lato Lapsa.

Biznesa attīstības asociācija 2016.gadā Lembergam izmaksāja 187 819 eiro. Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš (KPV LV) Ģenerālprokuratūrai, VK, KNAB un VID lūdza pārbaudīt 2,7 miljonus, ko Lembergs 16 gadu laikā saņēmis no šīs biedrības. Politiķis arī aicināja izvērtēt, vai Lembergs kā VAA un Biznesa attīstības asociācija amatpersona nepārkāpj pašvaldības finansējuma saņemšanas noteikumus, tostarp nesaņem publisko finansējumu virs amatpersonu atlīdzības likumā noteiktā. Uzrunātās institūcijas klusēja, lēš medijs.

Biznesa attīstības asociācija gan pēc tam, kad atklājās, ka tā nav atrodama ne juridiskajā adresē, ne internetā, nedz arī sasniedzama telefoniski, kā arī, ka īpašnieks ēkai, kurā organizācijai vajadzēja atrasties, neko par to nav dzirdējis, pārtrauca Lembergam maksāt algu. Neesot naudas, raksta Ventspilnieks.lv.

Vēl viena līdzība ar Rīgu Ventspilij ir tā, kā pilsēta tērējas drukātajiem materiāliem. Rīga no pašvaldības budžeta iztērējusi 0,6 miljonus izdevumiem, kas iedzīvotājiem vēl jāpērk par savu naudu.

Avīzē tiek norādīts, ka arī Ventspilī pašvaldība dotē laikrakstu Ventas balss vai arī šim mērķim piesaista pašvaldības uzņēmumu Ventspils Digitālais centrs.

2015.gadā LTV raidījums Aizliegtais paņēmiens ziņoja, ka ar Ventas Balsi noslēgts līgums par 170 tūkstošiem, 2017.gadā – par 369 tūkstošiem.

Kādas summas pašvaldības kapitālsabiedrības vēl dos Ventas Balsij nav zināms, jo šī informācija ir slepena, skaidro Ventspilnieks.

Pašvaldība tērējusies arī citiem medijiem 2016.gadā par 101 tūkstoti noslēgts līgums ar Kurzemes televīziju, 2017. un 2018.gadā par 284 tūkstošiem. Ir arī citi mediji, kuriem maksātās summas svārstās pāris desmitu tūkstošu robežās, ziņo laikraksts.

«Vai pašvaldībai būtu jāreklamējas? Vai interneta meklētājā ievadot atslēgvārdu Rīga, lasītājs nenonāks Rīgas informatīvajā portālā www.riga.lv?» savā ziņojumā vaicā VK.

«Analogu jautājumu iespējams uzdot arī saskaņā ar Ventspils pašvaldības tēriņiem pilsētas reklamēšanai. Protams, ja neņem vērā, ka galvenokārt tiek popularizēta nevis pilsēta, bet Lembergs,» norāda Ventspilnieks.lv.

«Attiecībā uz Rīgā notiekošo revīzijā konstatētais ļauj secināt, ka pašvaldība, iespējams, apzināti izvēlējusies veidot nodibinājumus, jo šādai juridiskai personai nav pienākums detalizēti atskaitīties vai kā citādi informēt sabiedrību par savu darbību, finansējuma izlietojumu un izvirzīto mērķu sasniegšanu,» raksta reģionālais medijs.

«Neatbildēti paliek divi jautājumi – vai VAA un Biznesa attīstības asociācija nav dibinātas, iespējams, līdzīgu motīvu vadītas, un otrs – kad VK beidzot sadzirdēs šos faktus, kuri publiskajā telpā izskan ne vienu gadu vien, un beidzot palūkosies arī kā uz Ventspils pašvaldības biedrībām piešķirto dotāciju likumību un lietderību,» vaicāts laikrakstā.


Pievienot komentāru

Privatizācijas aģentūra: Rodas bažas, kādēļ LDz vispār spekulē ar kaut kādu privatizāciju

«No Latvijas dzelzceļa priekšsēdētaja Edvīna Bērziņa puses dzirdams daudz spekulāciju un nekorektu izteikumu, piesaucot vārdu «privatizācija». Savā korporatīvajā konfliktā viņš cenšas novērst uzmanību no sarunas par to, kā veidojas uzņēmuma valdes attiecības ar akcionāriem,» BNN intervijā savu viedokli pauž Privatizācijas aģentūras valdes priekšsēdētājs Vladimirs Loginovs.

Nedēļa Lietuvā: Valdošie pārkāpj konstitūciju, ES atklāj konkurences pārkāpumus, Krievijas sliktā nafta

Aizvadītajā nedēļā tiesa Lietuvā secinājusi, ka valdošā partija pārkāpj konstitūciju, izmeklējot medijus, bet Briselē konstatēta Lietuvas tirgus ietekmēšana. Politikā premjerministrs izturējis neuzticības balsojumu.

BNN nedēļas apkopojums: Vēl «garāka» ekonomikas ēna. Kalnmeiers zem lupas

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pelēkā zona, Neizpratne, Atbilstība, Cīņa par prezidentu, Revīzija, NoplūdeKrāpniecība un Tiesvedības izdevumi.

Populārākie vārdi – Eduards un Emīlija

PMLP Iedzīvotāju reģistra statistikas dati liecina, ka no kalendārā iekļautajiem personvārdiem nedēļā no 20. līdz 26.maijam vispopulārākais vārds ir Eduards, savukārt no sieviešu vārdiem – Emīlija.

Liepājas ostā nakts reidā atklāj teju 19 tonnas nereģistrētas nozvejas

Valsts vides dienesta Zvejas kontroles departamenta inspektori naktī no 16. uz 17.maiju, veicot zvejas kuģa pārbaudi Liepājas ostā, atklāja teju 19 tonnas nereģistrētas nozvejas.

Igauņu lidsabiedrībai Nordica divu miljonu zaudējumi gadā

Igaunijas valsts lidsabiedrība Nordica 2018.gadā strādājusi ar zaudējumiem 2,3 miljonu eiro apmērā, tā liecina uzņēmuma finanšu rezultāti.

Satversmes tiesa ļauj Rīgas domei pilsētas vēsturiskajā centrā ierobežot «spēļu elles»

Rīgas domes lēmums atteikt SIA Alfor atvērt spēļu zāli Brīvības ielā, Rīgā, atbilst Satversmes normām. Spriedums ir galīgs un nepārsūdzams, tas stāsies spēkā tā publicēšanas dienā.

No Ušakova piedzen 1 000 eiro par labu Ķirsim

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ir noraidījusi atstādinātā Rīgas mēra Nila Ušakova prasību pret Rīgas domes deputātu Vilni Ķirsi par viņa paustajiem izteikumiem, kas, Ušakova ieskatā, bija goda un cieņu aizskaroši.

Ventas Balss redaktore sodīta par nepatiesu ziņu izplatīšanu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa atzinusi Ventas Balss redaktori Gundegu Mertenu vainīgu par nepatiesu ziņu izplatīšanu.

Bezmaksas sabiedriskais transports reģionos un dzelzceļš «kā mugurkauls» – sabiedriskā transporta koncepcija nākamajiem gadiem

Komerciālo maršrutu ieviešana, dzelzceļš kā sabiedriskā transporta sistēmas mugurkauls un bezmaksas sabiedriskais transports reģionos – to paredz ATD un SM izstrādātā sabiedriskā transporta nākotnes koncepcija no 2021. līdz 2030.gadam.

ASV apžēloto trauksmes cēlēju Meningu nosūta atpakaļ cietumā

Tiesa Amerikas Savienotajās Valstīs nosūtījusi atpakaļ cietumā Čelsiju Meningu, kura savulaik nopludinājusi valsts noslēpumus publicēšanai vietnē Wikileaks, bet no ieslodzījuma atbrīvota ar ASV eksprezidenta Baraka Obamas lēmumu.

Viedoklis: VK revīzijā Rīgā atklātais izgaismo arī Ventspils problēmas

Rīgas dome pēdējos gados caur dažādām biedrībām un nodibinājumiem izšķērdējusi 20 miljonus. Dažādas par pašvaldības un to kapitālsabiedrību līdzekļiem «barotas» biedrības nav svešas arī Ventspilij un tās saimniekam.

Starptautiskā policijas operācijā noķer GozNym kiberzagļu grupējumu

Mēģinājuši no vairāk nekā 41 000 upuru banku kontiem izzagt ap 100 miljoniem ASV dolāru – aizdomās par šādu noziegumu Eiropas valstu un Amerikas Savienoto Valstu policijas dienesti notvēruši kibernoziedznieku grupējumu GozNym.

Bordāns rosina vērtēt Kalnmeiera atbilstību ģenerālprokurora amatam

Tieslietu ministrija ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera darbībā konstatējusi pazīmes, kas liecina, ka Kalnmeiers neatbilst Prokuratūras likumā minētajam amatam izvirzītajai nevainojamas reputācijas prasībai.

ACEA: Latvija starp 12 Eiropas valstīm ar jaunu auto reģistrācijas kāpumu

Latvijā šā gada janvārī – aprīlī jaunu vieglo automašīnu reģistrācija salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn pieaugusi par 8,1%, tai esot starp 12 Eiropas valstīm, kurās šajā periodā reģistrēts kāpums.

Polijā bargāki sodi par pedofiliju pēc katoļu baznīcas skandāliem

Polija ir paaugstinājusi sodus par bērnu seksuālu izmantošanu līdz 30 gadiem cietumā pēc tam, kad katoļticīgajā valstī bērnu izmantošanas skandālu pastiprinājusi dokumentālā filma par pedofiliju dievnamos.

Prognoze: 15 gadu laikā Nacionālā akustiskā koncertzāle atgūtu ieguldīto un nopelnītu vēl 17,6 miljonus

Pirmo 15 gadu laikā pēc Nacionālās akustiskās koncertzāles uzcelšanas tā Latvija tautsaimniecībā ienestu 107,6 miljonus eiro, pilnībā kompensējot koncertzāles izveidē ieguldīto un radot vēl 17,6 miljonu ieņēmumus.

ASV uzņēmumu peļņa pieaug – biržu indeksi arī pakāpjas

Pasaules biržu indeksi 16.maijā lielākoties pieauga pēc ASV samiernieciskiem paziņojumiem par tirdzniecību, kā arī spēcīgiem ASV ekonomikas datiem un uzņēmumu peļņas.

Eirovīzijas finālā no Baltijas valstīm iekļuvusi tikai Igaunija

Latvijas grupa Carousel ar dziesmu That Night neiekļuva Eirovīzijas dziesmu konkursa finālā, kurš notiks Izraēlas pilsētā Telavivā.

Nedēļas nogalē sinoptiķi sola līdz +26 grādiem

Piektdien, 17.maijā, saule mīsies ar mākoņiem un  vietām valsts rietumu rajonos gaidāms neliels lietus. Pūtīs lēns līdz mērens austrumu vējš, Kurzemē pastiprinoties brāzmās līdz 13 m/s.

Bordāns rosina Saeimā lemt par Ķezberes atstādināšanu no NEPLP

Bordāns rosina Saeimā lemt par Daces Ķezberes atbrīvošanu no Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekles amata.

Vējonis aicina atbalstīt Nacionālās akustiskās koncertzāles tapšanu Rīgā

Piedaloties starptautiskajā forumā Nacionālās akustiskās koncertzāles projekta attīstība, Valsts prezidents Raimonds Vējonis aicināja visplašākajā mērā atbalstīt jaunas un modernas akustiskās koncertzāles tapšanu Rīgā.

Ierēdņiem prēmijās iedala bērnu aizsardzībai domāto naudu

Labklājības ministrijai papildus piešķirtais valsts budžeta finansējums 619 000 eiro apmērā cita starpā izmaksāts ierēdņiem piemaksās, naudas balvās vai prēmijās par pašsaprotamiem un ikdienā veicamiem uzdevumiem.

EK par karteļa izveidi no piecām bankām pieprasa miljardu

Eiropas Komisija piecām bankām noteikusi naudassodus vairāk nekā viena miljarda eiro kopsummā saistībā ar slepenu vienošanos ārvalstu valūtu tirdzniecībā.

Zviedrijā lems par Islāma valsts eiropiešu kaujinieku tribunālu

Starptautiskais sabiedrībai plānojot kara tribunālu, lai tiesātu teroristiskā grupējuma Islāma valsts kaujiniekus, no kuriem daudzi karot Sīrijā un Irākā savulaik devās no Eiropas valstīm, Zviedrija gatavo augsta līmeņa sanāksmi Stokholmā.