bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 18.08.2019 | Vārda dienas: Elena, Ellena, Helēna, Liena, Liene
LatviaLatvija

Viedoklis: VK revīzijā Rīgā atklātais izgaismo arī Ventspils problēmas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

«Valsts kontrole revīzijā atklājusi, ka Rīgas dome tikai pēdējos trīs gados vien caur dažādām biedrībām un nodibinājumiem nelietderīgi izšķērdējusi 20 miljonus rīdzinieku naudas. Dažādas par pašvaldības un to kapitālsabiedrību līdzekļiem «barotas» biedrības nav svešas arī Ventspilij un tās saimniekam,» raksta reģionālais laikraksts Ventspilnieks.lv, uzdodot jautājumu, vai tik tas nenozīmē, ka arī Ventspilī drīz varētu viesoties Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) un Valsts kontrole (VK).

Salīdzinot Ventspilī notiekošo ar VK atklāto Rīgas domē, Ventspilnieks.lv iezīmē paralēles, kas valda starp abām pilsētām.

Laikraksts norāda uz Ventspils attīstības aģentūru (VAA), kurā, kā saka no pienākumiem atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs (Latvijai un Ventspilij), «nodarbojas ar pilsētas popularizēšanu, palīdzot biedriem ar mārketingu». Tomēr medijs norāda, ka VAA dublē Mārketinga nodaļas un Mārketinga padomes funkcijas. Arī pašvaldības deputāti jau vairākkārt uzsvēruši, ka Ventspils pašvaldības pakļautībā ir vairākas iestādes un institūcijas, «kuru dublēšanu Lemberga vadībā veica VAA».

Par Rīgu VK secinājusi, ka «pašvaldībai nodibinājums ir ļoti «ērta» juridiskā forma, lai tā varētu atbalstīt «izredzētos»». VK vēsta, ka Rīga ar nodokļu maksātāju naudu nav rīkojusies saimnieciski, jo revīzijā konstatēti trūkumi gan finansējuma plānošanas, gan piešķiršanas gan uzraudzības procesos. Te Ventspilnieks.lv norāda, ka arī Ventspilī «ikgadējais finansējums VAA jau tik cieši «iesēdies» pilsētas budžeta un arī dažu pašvaldības budžetu plānotāju prātos, ka tā lietderību neviens pat nedomā apšaubīt». Aģentūras 21 gada pastāvēšanas laikā tā arī nav skaidrs, cik lielas summas tā saņēmusi no Ventspils budžeta un pašvaldības kapitālsabiedrībām.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) iesniegtās Lemberga deklarācijas liek secināt, ka kopš 2001.gada viņš no VAA saņēmis 1,65 miljonus. LTV raidījums de facto agrāk vēstījis, ka no VAA ienākumiem ceturto daļu veido Lemberga alga. 

Reģionālais laikraksts atzīmē, ka īsti nav skaidrības arī, ko VAA par šo summu paveikusi. 2000.gadā tā koordinēja Ventspils logotipa izstrādi, 2010.gadā izstrādāja pilsētas mārketinga stratēģiju no 2010. līdz 2013.gadam. Tāpat tā strādāja pie Ventspils Govju parādes, bet 2001.gadā Lemberga vadītajai biedrībai Biznesa vadības asociācija ziedoja teju pusi no saviem ienākumiem.

«Jā, kaut kā jokaini sanāk, ka Ventspils domes dibināta organizācija un mēra vadīta organizācija nodrošina gandrīz pusi gada ienākumu citai organizācijai, kuru jau atkal vada tas pats mērs, taču dibinātāji jau ir privātpersonas, kurām šajā sakarā nav problēmu jau noziedotajiem 70 tūkstošiem piemest klāt vēl 50, lai atkal jau tam pašam mēram sanāktu Lemberga cienīga alga – 120 tūkstoši gadā,» 2002.gadā rakstīja Lato Lapsa.

Biznesa attīstības asociācija 2016.gadā Lembergam izmaksāja 187 819 eiro. Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš (KPV LV) Ģenerālprokuratūrai, VK, KNAB un VID lūdza pārbaudīt 2,7 miljonus, ko Lembergs 16 gadu laikā saņēmis no šīs biedrības. Politiķis arī aicināja izvērtēt, vai Lembergs kā VAA un Biznesa attīstības asociācija amatpersona nepārkāpj pašvaldības finansējuma saņemšanas noteikumus, tostarp nesaņem publisko finansējumu virs amatpersonu atlīdzības likumā noteiktā. Uzrunātās institūcijas klusēja, lēš medijs.

Biznesa attīstības asociācija gan pēc tam, kad atklājās, ka tā nav atrodama ne juridiskajā adresē, ne internetā, nedz arī sasniedzama telefoniski, kā arī, ka īpašnieks ēkai, kurā organizācijai vajadzēja atrasties, neko par to nav dzirdējis, pārtrauca Lembergam maksāt algu. Neesot naudas, raksta Ventspilnieks.lv.

Vēl viena līdzība ar Rīgu Ventspilij ir tā, kā pilsēta tērējas drukātajiem materiāliem. Rīga no pašvaldības budžeta iztērējusi 0,6 miljonus izdevumiem, kas iedzīvotājiem vēl jāpērk par savu naudu.

Avīzē tiek norādīts, ka arī Ventspilī pašvaldība dotē laikrakstu Ventas balss vai arī šim mērķim piesaista pašvaldības uzņēmumu Ventspils Digitālais centrs.

2015.gadā LTV raidījums Aizliegtais paņēmiens ziņoja, ka ar Ventas Balsi noslēgts līgums par 170 tūkstošiem, 2017.gadā – par 369 tūkstošiem.

Kādas summas pašvaldības kapitālsabiedrības vēl dos Ventas Balsij nav zināms, jo šī informācija ir slepena, skaidro Ventspilnieks.

Pašvaldība tērējusies arī citiem medijiem 2016.gadā par 101 tūkstoti noslēgts līgums ar Kurzemes televīziju, 2017. un 2018.gadā par 284 tūkstošiem. Ir arī citi mediji, kuriem maksātās summas svārstās pāris desmitu tūkstošu robežās, ziņo laikraksts.

«Vai pašvaldībai būtu jāreklamējas? Vai interneta meklētājā ievadot atslēgvārdu Rīga, lasītājs nenonāks Rīgas informatīvajā portālā www.riga.lv?» savā ziņojumā vaicā VK.

«Analogu jautājumu iespējams uzdot arī saskaņā ar Ventspils pašvaldības tēriņiem pilsētas reklamēšanai. Protams, ja neņem vērā, ka galvenokārt tiek popularizēta nevis pilsēta, bet Lembergs,» norāda Ventspilnieks.lv.

«Attiecībā uz Rīgā notiekošo revīzijā konstatētais ļauj secināt, ka pašvaldība, iespējams, apzināti izvēlējusies veidot nodibinājumus, jo šādai juridiskai personai nav pienākums detalizēti atskaitīties vai kā citādi informēt sabiedrību par savu darbību, finansējuma izlietojumu un izvirzīto mērķu sasniegšanu,» raksta reģionālais medijs.

«Neatbildēti paliek divi jautājumi – vai VAA un Biznesa attīstības asociācija nav dibinātas, iespējams, līdzīgu motīvu vadītas, un otrs – kad VK beidzot sadzirdēs šos faktus, kuri publiskajā telpā izskan ne vienu gadu vien, un beidzot palūkosies arī kā uz Ventspils pašvaldības biedrībām piešķirto dotāciju likumību un lietderību,» vaicāts laikrakstā.


Pievienot komentāru

Nemiro: Saprotamas Lietuvas bažas par Astravjecas AES, bet elektrības iegāde no trešajām valstīm ir Latvijas interesēs

Latvijas valdības lēmums par elektroenerģijas tirdzniecības organizēšanu ar trešajām valstīm tika pieņemts, ņemot vērā valsts intereses,pauda ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.

VID daļas vadītāja, kuras vīrs darbojās PVN izkrāpēju grupējumā, aizgājusi no darba

Valsts ieņēmumu dienesta darbiniece, kuras vīrs darbojās pievienotās vērtības nodokļa izkrāpēju un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizētāju grupējumā, izbeigusi darba attiecības ar dienestu.

PNB banka: Lēmums par bankas darbības apturēšanu bija ļoti pēkšņs un nepatīkams

Lēmums par PNB bankas darbības apturēšanu bija ļoti pēkšņs un nepatīkams, atzina bankā.

Krēsls paliek tukšs – pirmajā SIF padomes sēde neizdodas ievēlēt priekšsēdētāju

Sabiedrības integrācijas fonda jaunās padomes pirmajā sēdē neizdodas ievēlēt SIF priekšsēdētāju. Uz amatu izvirzīja divus pretendentus – Kultūras ministru Nauri Puntuli un Kurzemes NVO atbalsta centrs valdes priekšsēdētāju Inesi Siliņu.

Mūžībā devies diplomāts Aivars Baumanis

81 gada vecumā mūžībā devies Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris, žurnālists un diplomāts Aivars Baumanis, informē Ārlietu ministrijā.

Cilvēktiesību komisijā spriedīs par NEPLP kompetenci sabiedriskā medija pārvaldībā

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti pirmdien, 19.augustā, spriedīs par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes kompetenci sabiedriskā medija pārvaldībā.

EK eksperte: Veselības budžeta palielināšana Latvijā ir neizbēgama

Veselības budžeta palielināšana Latvijā ir neizbēgama, taču šādai rīcībai jābūt stratēģiskam plānam.

Astoņu gadu laikā bērnu skaits Latvijā ir sarucis par 4,3%

Šī gada sākumā 359 tūkstoši jeb 18,7% no visiem Latvijas iedzīvotājiem bija bērni vecumā līdz 17 gadiem. Tas ir par 4,3% mazāk nekā 2010.gadā, kad Latvijā bija 375 tūkstoši bērnu šajā vecuma grupā.

Lietuvā rosina recepšu medikamentus tirgot internetā

Lietuvas Veselības ministrija ierosinājusi ieviest valsts kontrolētu sistēmu, kurā pacienti recepšu medikamentus varētu iegādāties tiešsaistē.

Daugavpils var zaudēt 1,34 miljonus PNB bankas slēgšanas dēļ

PNB bankas darbības apturēšanas dēļ Daugavpils pilsētas un tās kapitālsabiedrību budžeti var zaudēt 1,34 miljonus eiro, norāda Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš.

OIK izmeklēšanas komisija pieprasījusi informāciju par katru izsniegto licenci

Obligātā iepirkuma komponentes sistēmas izvērtēšanai izveidotā parlamentārā izmeklēšanas komisija pieprasījusi informāciju par katru izsniegto OIK licenci un amatpersonu lēmumiem, norāda komisijas pārstāve Ilze Vanaga.

Šogad greiderēti jau 64 tūkstoši kilometru

VAS Latvijas autoceļu uzturētājs šogad greiderēšanas darbus veicis gandrīz 64 tūkstošu km garumā.

PNB bankas klientiem garantēto atlīdzību izmaksu veiks Citadele

Vienas divu darbadienu laikā vēl tiks precizēts izmaksu mehānisms un FKTK cer, ka garantēto atlīdzību izmaksa sāksies ātrāk nekā 27.augustā.

Radevičai piespriesta divu gadu diskvalifikācija

Bijusī Latvijas tāllēcēja Ineta Radeviča saņēmusi divu gadu diskvalifikāciju, kas stājusies spēkā ar 2012.gada 8.augustu, ziņo Starptautiskās Vieglatlētikas federācijas Vieglatlētikas integritātes vienība.

Pensiju indeksēšanai šogad tērēs 41,6 miljonus eiro

Labklājības ministrija informē, ka 1.oktobrī notiks pensiju un atlīdzību indeksācija, kam šogad varētu tikt iztērēti 41,6 miljoni eiro, bet nākamgad jau ap 166 miljoniem eiro.

Konkurss par universālā pasta pakalpojuma sniegšanu beidzies bez rezultāta

Konkurss par universālā pasta pakalpojuma sniegšanu izbeidzies bez rezultāta, informē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā.

Reģionālajos maršrutos ieviesīs vienotu biļešu tirdzniecības sistēmu

No 2021.gada reģionālajā sabiedriskajā transportā tiks ieviesta vienota biļešu tirdzniecības sistēma, informē Autotransporta direkcijā.

Igaunijā jaunas sabiedriskās televīzijas ēkas celtniecībā ieguldīs 22 miljonus

Igaunijas valdība ieguldīs 22 miljonus eiro jaunas sabiedriskās televīzijas ēkas celtniecībā, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR. Ar jauno projektu sabiedriskie mediji atradīsies vienotā ēku kompleksā.

Sasauc Olainfarm akcionāru sapulci; spriedīs par padomes atlaišanu

AS Olainfarm valde sasaukusi akcionāru sapulci, kura notiks 1.novembrī pulksten 11.00, liecina informācija biržā Nasdaq Riga.

Reirs: Naudas atmaksai PNB bankas klientiem netērēs ne centu no valsts budžeta

Ar Noguldījumu garantiju fondā uzkrāto ir gana, lai izmaksātu PNB bankas klientiem atlīdzības, līdz ar to šim mērķim netiks tērēts ne cents no valsts budžeta, apliecina finanšu ministrs Jānis Reirs.

Latvijas robežas tuvumā identificēta Krievijas armijas lidmašīna un korvete

Patruļlidmašīnas virs Baltijas jūras neitrālajiem ūdeņiem pie Latvijas teritorijas jūras robežas identificēja Krievijas bruņoto spēku lidmašīnu An-26.

FKTK: PNB bankas klientiem garantētajās atlīdzības jāizmaksā 297 miljoni eiro

PNB Bankas klientiem garantētajās atlīdzībās būs jāizmaksā aptuveni 297 miljoni eiro, informē Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētāja Kristīne Černaja-Mežmale.

Bažās par tirdzniecības karu akciju cenas Eiropā krītas, Volstrītā pārsvarā pieaug

Eiropas akciju tirgos turpinājās kritums, investoriem tikpat kā atmetot cerību uz ASV-Ķīnas tirdzniecības kara drīzām beigām, bet Volstrītā akciju cenas lielākoties pieauga, pateicoties solīdiem ekonomikas datiem.

Vēl viens kritušais – FKTK aptur PNB bankas darbību

Apturēta PNB bankas darbība, informēja Finanšu un kapitāla tirgus komisijā.


-->