bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 15.11.2019 | Vārda dienas: Leopolds, Unda, Undīne
LatviaLatvija

Viedoklis: VK revīzijā Rīgā atklātais izgaismo arī Ventspils problēmas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

«Valsts kontrole revīzijā atklājusi, ka Rīgas dome tikai pēdējos trīs gados vien caur dažādām biedrībām un nodibinājumiem nelietderīgi izšķērdējusi 20 miljonus rīdzinieku naudas. Dažādas par pašvaldības un to kapitālsabiedrību līdzekļiem «barotas» biedrības nav svešas arī Ventspilij un tās saimniekam,» raksta reģionālais laikraksts Ventspilnieks.lv, uzdodot jautājumu, vai tik tas nenozīmē, ka arī Ventspilī drīz varētu viesoties Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) un Valsts kontrole (VK).

Salīdzinot Ventspilī notiekošo ar VK atklāto Rīgas domē, Ventspilnieks.lv iezīmē paralēles, kas valda starp abām pilsētām.

Laikraksts norāda uz Ventspils attīstības aģentūru (VAA), kurā, kā saka no pienākumiem atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs (Latvijai un Ventspilij), «nodarbojas ar pilsētas popularizēšanu, palīdzot biedriem ar mārketingu». Tomēr medijs norāda, ka VAA dublē Mārketinga nodaļas un Mārketinga padomes funkcijas. Arī pašvaldības deputāti jau vairākkārt uzsvēruši, ka Ventspils pašvaldības pakļautībā ir vairākas iestādes un institūcijas, «kuru dublēšanu Lemberga vadībā veica VAA».

Par Rīgu VK secinājusi, ka «pašvaldībai nodibinājums ir ļoti «ērta» juridiskā forma, lai tā varētu atbalstīt «izredzētos»». VK vēsta, ka Rīga ar nodokļu maksātāju naudu nav rīkojusies saimnieciski, jo revīzijā konstatēti trūkumi gan finansējuma plānošanas, gan piešķiršanas gan uzraudzības procesos. Te Ventspilnieks.lv norāda, ka arī Ventspilī «ikgadējais finansējums VAA jau tik cieši «iesēdies» pilsētas budžeta un arī dažu pašvaldības budžetu plānotāju prātos, ka tā lietderību neviens pat nedomā apšaubīt». Aģentūras 21 gada pastāvēšanas laikā tā arī nav skaidrs, cik lielas summas tā saņēmusi no Ventspils budžeta un pašvaldības kapitālsabiedrībām.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) iesniegtās Lemberga deklarācijas liek secināt, ka kopš 2001.gada viņš no VAA saņēmis 1,65 miljonus. LTV raidījums de facto agrāk vēstījis, ka no VAA ienākumiem ceturto daļu veido Lemberga alga. 

Reģionālais laikraksts atzīmē, ka īsti nav skaidrības arī, ko VAA par šo summu paveikusi. 2000.gadā tā koordinēja Ventspils logotipa izstrādi, 2010.gadā izstrādāja pilsētas mārketinga stratēģiju no 2010. līdz 2013.gadam. Tāpat tā strādāja pie Ventspils Govju parādes, bet 2001.gadā Lemberga vadītajai biedrībai Biznesa vadības asociācija ziedoja teju pusi no saviem ienākumiem.

«Jā, kaut kā jokaini sanāk, ka Ventspils domes dibināta organizācija un mēra vadīta organizācija nodrošina gandrīz pusi gada ienākumu citai organizācijai, kuru jau atkal vada tas pats mērs, taču dibinātāji jau ir privātpersonas, kurām šajā sakarā nav problēmu jau noziedotajiem 70 tūkstošiem piemest klāt vēl 50, lai atkal jau tam pašam mēram sanāktu Lemberga cienīga alga – 120 tūkstoši gadā,» 2002.gadā rakstīja Lato Lapsa.

Biznesa attīstības asociācija 2016.gadā Lembergam izmaksāja 187 819 eiro. Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš (KPV LV) Ģenerālprokuratūrai, VK, KNAB un VID lūdza pārbaudīt 2,7 miljonus, ko Lembergs 16 gadu laikā saņēmis no šīs biedrības. Politiķis arī aicināja izvērtēt, vai Lembergs kā VAA un Biznesa attīstības asociācija amatpersona nepārkāpj pašvaldības finansējuma saņemšanas noteikumus, tostarp nesaņem publisko finansējumu virs amatpersonu atlīdzības likumā noteiktā. Uzrunātās institūcijas klusēja, lēš medijs.

Biznesa attīstības asociācija gan pēc tam, kad atklājās, ka tā nav atrodama ne juridiskajā adresē, ne internetā, nedz arī sasniedzama telefoniski, kā arī, ka īpašnieks ēkai, kurā organizācijai vajadzēja atrasties, neko par to nav dzirdējis, pārtrauca Lembergam maksāt algu. Neesot naudas, raksta Ventspilnieks.lv.

Vēl viena līdzība ar Rīgu Ventspilij ir tā, kā pilsēta tērējas drukātajiem materiāliem. Rīga no pašvaldības budžeta iztērējusi 0,6 miljonus izdevumiem, kas iedzīvotājiem vēl jāpērk par savu naudu.

Avīzē tiek norādīts, ka arī Ventspilī pašvaldība dotē laikrakstu Ventas balss vai arī šim mērķim piesaista pašvaldības uzņēmumu Ventspils Digitālais centrs.

2015.gadā LTV raidījums Aizliegtais paņēmiens ziņoja, ka ar Ventas Balsi noslēgts līgums par 170 tūkstošiem, 2017.gadā – par 369 tūkstošiem.

Kādas summas pašvaldības kapitālsabiedrības vēl dos Ventas Balsij nav zināms, jo šī informācija ir slepena, skaidro Ventspilnieks.

Pašvaldība tērējusies arī citiem medijiem 2016.gadā par 101 tūkstoti noslēgts līgums ar Kurzemes televīziju, 2017. un 2018.gadā par 284 tūkstošiem. Ir arī citi mediji, kuriem maksātās summas svārstās pāris desmitu tūkstošu robežās, ziņo laikraksts.

«Vai pašvaldībai būtu jāreklamējas? Vai interneta meklētājā ievadot atslēgvārdu Rīga, lasītājs nenonāks Rīgas informatīvajā portālā www.riga.lv?» savā ziņojumā vaicā VK.

«Analogu jautājumu iespējams uzdot arī saskaņā ar Ventspils pašvaldības tēriņiem pilsētas reklamēšanai. Protams, ja neņem vērā, ka galvenokārt tiek popularizēta nevis pilsēta, bet Lembergs,» norāda Ventspilnieks.lv.

«Attiecībā uz Rīgā notiekošo revīzijā konstatētais ļauj secināt, ka pašvaldība, iespējams, apzināti izvēlējusies veidot nodibinājumus, jo šādai juridiskai personai nav pienākums detalizēti atskaitīties vai kā citādi informēt sabiedrību par savu darbību, finansējuma izlietojumu un izvirzīto mērķu sasniegšanu,» raksta reģionālais medijs.

«Neatbildēti paliek divi jautājumi – vai VAA un Biznesa attīstības asociācija nav dibinātas, iespējams, līdzīgu motīvu vadītas, un otrs – kad VK beidzot sadzirdēs šos faktus, kuri publiskajā telpā izskan ne vienu gadu vien, un beidzot palūkosies arī kā uz Ventspils pašvaldības biedrībām piešķirto dotāciju likumību un lietderību,» vaicāts laikrakstā.


Pievienot komentāru

Saeima paredz pašvaldību līdzdalību skolēnu ēdināšanā

Grozījumi noteic pienākumu pilsētu un novadu pašvaldībām no sava budžeta piedalīties ēdināšanas izmaksu segšanā tiem izglītojamajiem, kuri tās administratīvajā teritorijā mācās 1.–4.klasē.

Zviedrija atsakās no Austrālijas, Kanādas vērtspapīriem klimata piesārņojuma dēļ

Zviedrijas centrālā banka paziņojusi par tādu ienesīgu vērtspapīru pārdošanu, kas saistīti ar ieguldījumiem Austrālijā un Kanādas naftas ieguves provincē Albertā, jo Riksbank skatījumā abu valstu siltumnīcefekta gāzu izplūdes ir pārāk lielas.

Volstrītu nomāc neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām

Eiropas akciju tirgi demonstrējuši kritumu pēc tam, kad oficiāli dati apstiprināja ziņas par vāju eirozonas izaugsmi, savukārt neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām nomāca akciju cenas Volstrītā.

Cenšoties veicināt partiju neatkarību, lemts vairākkārt palielināt valsts atbalstu tām

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi arī strīdīgos grozījumus Politisko organizāciju finansēšanas likumā, būtiski palielinot valsts finansējumu partijām.

Vācijā vairumam iedzīvotāju atcels Austrumvācijas atbalsta nodokli

Vācijā kopš 1991.gada pastāvējis solidaritātes nodoklis, kas bijis jāmaksā valsts rietumu daļas iedzīvotājiem, lai atbalstītu kādreiz komunistisko Austrumvāciju. Valdība nolēmusi būtiski samazināt tā iekasēšanu no 2021.gada.

Nedēļas nogalē, kā arī nākamās nedēļas sākumā būs silts

Piektdien, 15.novembrī, debesis lielākoties aizklās mākoņi un valsts teritoriju no dienvidaustrumiem šķērsos nokrišņu zona – austrumos, sākot ar pēcpusdienu, arī centrālajos un rietumu rajonos, līs.

Lietuva papildu naudas meklējumos. Nekustamā īpašuma nodokli cer attiecināt uz īpašumiem no 150 000 eiro

Lietuvai meklējot papildu ieņēmumus laikā, kad valsts rēķinās ar lēnāku ekonomikas izaugsmi, Seims ir sākotnēji apstiprinājis izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa iekasēšanā. Šobrīd nodoklis ir jāmaksā par īpašumiem, kuru vērtība ir virs 220 000 eiro, turpmāk šis slieksnis plānots 150 000 eiro apmērā.

Saeima plāno debatēt par budžetu teju līdz pusnaktij

Saeima lēmusi, ka budžeta izskatīšanai veltītās ārkārtas sēdes otrā diena noslēgsies plkst. 23.30.

Saeima piekrīt līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas

Saeimas vairākums atbalstīja nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK priekšlikumu līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas pašreizējā līmenī.

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Gada izteiksmē IKP trešajā ceturksnī pieaudzis visās ES dalībvalstīs, par kurām ir pieejami dati.

Igaunijā notiesā slēpošanas treneri par dopinga skandālu

Tiesa Igaunijā atzinusi bijušo slēpošanas valstsvienības treneri Mati Alaveru dopinga lietošanas organizēšanā, vainīgajam piespriežot probācijas uzraudzību.

Latvijas tūristu mītnēs pirmajos deviņos gada mēnešos uzņemti 2,27 miljoni viesu

Latvijas tūristu mītnēs 2019.gada 3.ceturksnī apkalpoti 1,03 milj. ārvalstu un vietējo viesu, kas ir par 0,5% vairāk nekā pērn šajā laika posmā.

Saeima valsts izmaksāto uzturlīdzekļu apmēru atsaista no minimālās algas

Saeima ceturtdien, 14.novembrī,  galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, nosakot uzturlīdzekļu atsaisti no minimālās mēneša darba algas.

CVK ļauj sākt parakstu vākšanu Saeimas atsaukšanas rosināšanai

Centrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 14.novembrī, reģistrēja inicatīvas grupas – biedrību Varu Latvijas Tautai un politisko partiju Centra partija – parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par 13.Saeimas atsaukšanu.

KNAB kārtējo reizi soda VID amatpersonas par nelikumīgu informācijas iegūšanu

KNAB kārtējo reizi sodījis Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas, kuras pieķertas nelikumīgā informācijas iegūšanā no sistēmām.

Lietuva vēlas NATO valstu līdzdalību ES aizsardzības projektos

Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis uzsvēris, ka visām Eiropas Savienības iniciatīvām ir jābūt atvērtām, lai tajās varētu piedalīties arī tās NATO dalībvalstis, kuras neietilpst ES.

Saeimas lēmums: Bezdarbnieku pabalstu izmaksās astoņus, nevis deviņus mēnešus

Bezdarbniekam pabalstu pirmos divus mēnešus izmaksās pilnā apmērā, par trešo mēnesi pabalsts būs 75% no pilnā apmēra, par piekto un sesto mēnesi izmaksās 50%, bet par septīto un astoto mēnesi tas būs 45% apmērā no piešķirtā pabalsta. 

Igaunijā novērots gadsimta zemākais bezdarbs

Igaunijā bezdarba līmenis gada trešajā ceturksnī ir noslīdējis līdz viszemākajai atzīmei valsts gadsimtu ilgajā vēsturē, proti, līdz 3,9%, tā liecina oficiālie statistikas dati.

IeM Informācijas centra vadītāja amatam trešajai kārtai virza divus pretendentus

Iekšlietu ministrijas Informācijas centra priekšnieka atlases komisija nolēmusi uz konkursa trešo kārtu izvirzīt divus pretendentus.

Ārstu arodbiedrības lems par turpmākiem protestiem

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības padome otrdien, 19.novembrī, lems par turpmākām protesta akcijām.

Tusks aicina britus nepadoties Brexit apturēšanā

Lielbritānijā pēc mēneša gaidāmas parlamenta ārkārtas vēlēšanas. Aizejošais Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks netieši norādījis, ka valsts izstāšanās no Eiropas Savienības vēl ir novēršama.

Pabriks: Svešu personu aizdomīga interese par militārajiem objektiem Latvijā vērtējama kā vidēji augsta

Patlaban svešu un nepiederošu personu aizdomīga interese par Latvijas militārajiem objektiem, izmantojot dažādas izpētes metodes, tostarp dronus, ir vērtējama kā vidēji augsta, norāda aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Auto ar viltotiem diplomātiskajiem numuriem vestas kontrabandas cigaretes

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policija atklājusi lielu daudzumu kontrabandas cigarešu transportlīdzekļos ar viltotiem diplomātiskajiem numuriem.

Izraēlā un Gazā pēc divām vardarbības dienām sākts pamiers

Tuvajos Austrumos pēc divas dienas ilgām militārām apšaudēm stājies spēkā pamiers starp Izraēlu un palestīniešu kaujiniekiem Gazā, tā pavēstījuši Ēģiptes, ANO un kaujinieku pārstāvji.

Neizdodas atcelt ReRe panākto aizliegumu slēgt jaunus līgumus par būvdarbiem JRT

Augstākās tiesas jeb Senāta Civillietu departaments trešdien, 13.novembrī, atteicies pieņemt Ģenerālprokuratūras virsprokurora protestu par tiesneša lēmumu.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!