bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 23.01.2020 | Vārda dienas: Grieta, Rebeka, Strauta
LatviaLatvija

Viedoklis: ZZS apzināti aklā ticība sankcionētajam Lembergam var likt tai zaudēt prāvas summas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Aivars Lembergs, ASV sankcijas, ZZS, Zaļo un zemnieku savienība, Latvijai un Ventspilij, KNAB, partiju finansējums, Dana Reizniece-Ozola, Māris Kučinskis, Edgars Tavars, Latvijas Zemnieku savienība, LZS, Edgars Tavars, Armands Krauze

No kreisās: Aivars Lembergs, Edgars Tavars un Armands Krauze

Apzināti akla ticība – tā var raksturot to, kā Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) turas pie smagos noziegumos apsūdzētā un no pienākumiem atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga un viņa partijas Latvijai un Ventspilij. Viņu uzticība ir tik nesalaužama, ka to nesatricinās pat draudi par valsts finansējuma atņemšanu partijai.

Sākot ar 2020.gadu, pieaudzis valsts finansējums politiskajām partijām. Paredzams, ka ZZS kasē šogad varētu ieripot diezgan prāvs kumoss – 489 163 eiro.

Tomēr jāatzīmē, ka pēc tam, kad ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) 9.decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteicis sankcijas Lembergam un trim ar viņu saistītām organizācijām – Ventspils Attīstības aģentūrai, Biznesa attīstības asociācijai un Latvijas Tranzīta biznesa asociācijai –, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sāka vērtēt, vai saistība ar sankcionēto Lembergu nav iemesls, lai pārtrauktu valsts finansējuma piešķiršanu ZZS un tajā ietilpstošajai Latvijai un Ventspilij.

BNN saņēma atbildi no KNAB, ka lēmumu par finansējuma piešķiršanu abiem politiskajiem spēkiem, visticamāk, pieņems 15.janvārī. Šis datums arī ir termiņš, līdz kuram partijām Latvijā jāizmaksā daļa no valsts finansējuma. Otra daļa jāizmaksā līdz 15.jūlijam.

Nedrīkst piemirst, ka ZZS gadiem ilgi Lembergu sauca par savu Ministru prezidenta amata kandidātu un, atrodoties valdībā, labprāt klausījās viņa viedoklī. Pēc partijas izgāšanās 13.Saeimas vēlēšanās un neiekļūšanas Krišjāņa Kariņa valdības sastāvā neveiksmēs tika vainota nevis pašu neizdarība, bet gan Lemberga aktīva neiesaistīšana priekšvēlēšanu kampaņā. Tieši pēdējās Saeimas vēlēšanas bija tās, kurās ZZS atmeta «Lembergs – mūsu premjerministra kandidāts» teātri un virzīja Māri Kučinski uz otro Ministru prezidenta termiņu.

Aizvadītajā nedēļā ZZS tikās ar Lembergu, taču nevienam neienāca prātā ieminēties, ko ASV uzliktās sankcijas Lembergam nozīmē partijas nākotnei un vai tas nebūtu iemesls padomāt par to, vai nevajadzētu katram iet savu ceļu? Kā 8.janvāra preses konferencē norādīja ZZS valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars – šo jautājumu pārrunās tikai, ja kāds no partiju apvienības par to vēlēsies runāt.

Publiskie izteikumi liek šaubīties, vai kāds no ZZS ārkārtīgi kāro ASV sankciju dēļ reālistiski paskatīties uz Lembergu.

Paša Lemberga partijā Latvijai un Ventspilij izaudzinātā Dana Reizniece-Ozola drīz vien pēc sankciju piešķiršanas aicināja no pienākumiem atstādināto Ventspils mēru pamest politiku «uzreiz un pavisam» un «aiziet ar pašcieņu, nevis agonēt, politiskās agonijas šausmās līdzi velkot tik daudzus».

«Šīs ir tās krustceles, kur Latvijas Zemnieku savienībai (LZS) jāiet pa labi – visiem redzamā, citā virzienā – jau bez Aivara Lemberga,» pēc sankciju piešķiršanas paziņoja Reizniece-Ozola. Taču šķiet, ka LZS un ZZS ir izdarījušas savu izvēli – turēties pie grimstošā Lemberga, skandinot veco dziesmu, ka ne jau viņi ir tiesneši un ne jau viņiem lemt par kāda atbildību likuma priekšā. Atliek vien gaidīt, kad kāds no ZZS «lielajiem vīriem» nosauks bijušo finanšu ministri par apjukušu sievieti, kas nesaprot, ko pati runā.

Saprotams, ka ASV sankcijas rada bezprecedenta situāciju arī jautājumā par partiju finansējumu. Tomēr jāņem vērā OFAC paziņojumā teiktais – Lembergs ir atbildīgs, līdzdarbojies un ir tieši vai netieši iesaistīts korupcijā, tajā skaitā valsts līdzekļu šķērdēšanā un korupcijā, kas saistīta ar valsts līgumiem.

Līdz ar to jāvaicā, kāds ir pamats no valsts budžeta atbalstīt partiju, ar kuru saistītas personas brīžiem strādā pretēji valsts interesēm un publiskos līdzekļus izmanto privāta labuma gūšanai?

OFAC paziņojumā skaidri teikts, ka Lembergs izmantojis politiskās partijas un politiķus, lai gūtu personīgo labumu un ietekmētu procesus valstī. ZZS neatlaidīgā turēšanās pie Lemberga skaidri parāda, ka šī ietekme nekur nav zudusi.

KNAB rokās pašlaik ir instruments, lai, balstoties uz OFAC ziņojumu, beidzot varētu pielikt punktu šai ietekmei, kas kropļojusi Latvijas seju kopš deviņdesmitajiem.


Pievienot komentāru

Fon der Leiena: Eiropai ir nepieciešamas «ticamas militārās spējas»

Eiropas Savienība ir izveidojusi «ķieģeļus, no kuriem celt Eiropas aizsardzības savienību», tā trešdien, 22.janvārī, pavēstījusi Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, piedaloties Pasaules Ekonomikas forumā.

Britu namīpašnieki vēlas ES pilsoņiem kartītes kā tiesību pierādījumu

Pēc Brexit, kas sāksies janvāra beigās, viesstrādniekiem no Eiropas Savienības valstīm būs jāpierāda savas jauniegūtās tiesības uzturēties Lielbritānijā. Privātie namsaimnieki atbalstījuši īpašu kartīšu ieviešanu šim nolūkam, valdība nepiekrīt.

Saskaņa gatava Rīgas 2020.gada budžetu apstiprināt tikai pēc Burova atlaišanas

Partija Saskaņa neatbalstīs pašvaldības 2020.gada budžeta, pie varas esot mēram Oļegam Burovam,  informēja frakcijas vadītājs Maksims Tolstojs. 

Latvija uzlabo rezultātu OECD Atvērto datu indeksā

Latvija par astoņām vietām uzlabojusi savu pozīciju OECD Atvērto datu indeksā, informē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā.

Aptauja: 86% uzskata, ka autoceļiem ir jābūt starp valsts budžeta prioritātēm

Kopumā 86% valsts iedzīvotāju uzskata, ka autoceļu tīkla uzturēšanai un remontdarbiem ir jābūt starp valsts budžeta prioritātēm, par to liecina pētījumu centra SKDS veiktās Latvijas iedzīvotāju aptaujas rezultāti.

Kaljulaida Antarktīdā: Ikdienas darbu internetā var darīt, atrodoties jebkur

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida viesojas Antarktīdā, kur plāno veikt savus ikdienas darba pienākumus, demonstrējot interneta iespējas. Valsts galva arī vērsusi uzmanību uz Antarktīdā skaidri redzamām laikapstākļu pārmaiņām.

Ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā decembrī samazinājās par 1,1%

Salīdzinot ar 2018.gada decembri, 2019.gada novembrī ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir samazinājies par 1,1%, liecina CSP dati.

Pētījums: Pēdējā gada laikā ar velosipēdu pārvietojušies 35% Latvijas iedzīvotāju

Latvijā pēdējā gada laikā ar velosipēdu pārvietojušies 35% iedzīvotāju, savukārt ikdienā ar velosipēdu pārvietojas 6% iedzīvotāju, secināts pētījumā par velosatiksmi un velosatiksmes infrastruktūru nacionālā mērogā.

Krievijas lētajai elektrībai Baltijā vajadzīgs risinājums, tā eirokomisāre

Igaunijas eirokomisāre Kadri Simsone uzskata, ka ir vajadzīgs risinājums Krievijas un Baltkrievijas elektroenerģijas klātbūtnei Baltijas tirgū, jo kaimiņvalstis to var piedāvāt lētāk, nemaksājot Eiropas gaisa piesārņojuma nodokli.

Moneyval ziņojums: Latvija lielākoties izpildījusi rekomendācijas

Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas pasākumu novērtēšanas ekspertu komiteja Moneyval uzlabojusi Latvijas novērtējumu 11 rekomendāciju izpildē.

Bijušā velotreka vietā Rīgā būvēs jaunu Valsts drošības dienesta ēku, nevis parku

Rīgā, bijušā velotreka Marss vietā, plānots būvēt jaunu ēku Valsts drošības dienestam, tādējādi, visticamāk, nebūs lemts piepildīties VEF rajona nekustamo īpašumu attīstītāju un iedzīvotāju iecerei šajā teritorijā izveidot parku.

Meridian Trade Bank maina nosaukumu uz Industra Bank

Meridian Trade Bank trešdien, 22.janvārī, mainījusi nosaukumu uz Industra Bank, informē bankā.

Video: Tramps un Tunberga Davosā pauž krasi pretēju klimata skatījumu

«Importējiet mūsu naftu un dabasgāzi» pret «mūsu emisijas ir jāizbeidz» – ar tik atšķirīgiem skatījumiem uz klimata krīzi Pasaules Ekonomikas forumā uzstājušies ASV prezidents Donalds Tramps un klimata aktīviste Grēta Tunberga. Piedāvājam noskatīties abas uzrunas pilnā garumā.

Vitenbergs: Latvijas tautsaimniecībā būtiska ir katra investīcija

Investīcija ir brīvas tirgus ekonomikas pamatu pamats un Latvijas tautsaimniecībā būtisks ir ikkatrs ieguldījums, tā izteicies Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Jānis Vitenbergs.

Kariņš: Nepieļaujami, ja ministram ir doma mīkstināt nosacījumus VP priekšniekam, lai amatā ieliktu sev tīkamu cilvēku

Prasību mīkstināšana VP priekšnieka amata kandidātiem ir nepieļaujama un šāda rīcība rada aizdomas, ka procesā notiek «kas nelāgs», tā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma izteicies premjerministrs Krišjānis Kariņš.

Pastiprinās bažas par putnu gripas draudiem Latvijā

Putnu gripa mājputniem konstatēta Čehijā, Rumānijā, Ungārijā, Polijā, Slovākijā un Ukrainā, bet savvaļas putniem – Polijā un Vācijā.

Putins maina Krievijas valdības sastāvu

Krievijas prezidents Vladimirs Putins daļēji mainījis Krievijas valdības sastāvu, ieceļot jaunu apgaismības ministru un virkni citu, bet amatos ļaujot palikt līdzšinējiem aizsardzības, ārlietu un finanšu ministriem.

Par spīti siltajai ziemai dažviet autoceļi ir apledojuši

Apledojums 22.janvāra rītā Vidzemē, Latgalē un Kurzemē dažviet apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem.

Latvijas dzelzceļš darbinieku skaita samazināšanu sāka jau pērnā gada nogalē

VAS Latvijas dzelzceļš savu funkciju un procesu izvērtēšanu sāka pagājušā gada otrajā pusē, tāpēc darbinieku skaita samazināšana tika sākta pakāpeniski 2019.gada nogalē, informēja LDz pārstāve Ella Pētermane.

Saeimā: Svarīgi Latvijas–Baltkrievijas robežas izbūvē nepieļaut citur konstatētās kļūdas

«Ņemot vērā, ka šogad plānots uzsākt Latvijas–Baltkrievijas robežas joslas izbūvi, svarīgi, lai neatkārtotos Valsts kontroles ziņojumā par Latvijas Republikas robežas joslas infrastruktūras būvniecību un uzturēšanu atklātās kļūdas.»

Balsstiesīgie kūtri parakstās par pašvaldību vēlēšanu regulējuma referendumu

Referenduma ierosināšanai par saskaņā ar Saeimas opozīcijas pieprasījumu apturētajiem likumu grozījumiem, kas paredz izmaiņas pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumā, līdz šim parakstījušies 1 137 vēlētāji.

Interpola bijušo priekšnieku notiesā uz 13 gadiem cietumā

Starptautiskās kriminālpoliciju organizācijas Interpola bijušais priekšnieks Mengs Hongvei viņa dzimtajā Ķīnā notiesāts uz 13 gadiem cietumā par kukuļņemšanu.

Saeimas komisijā lemj par lēnāku akcīzes likmes kāpumu cukurotajiem dzērieniem

Saeimas Budžeta un finanšu komisija vienojusies noteikt zemāku akcīzes nodokļa likmi cukurotajiem dzērieniem, nekā tas tika atbalstīts agrākos likumprojekta lasījumos.

Spānijā postījumus rada stipra vētra

Spānijas dienvidaustrumus skārusi stipra vētra, ko amatpersonas saistījušas ar četru cilvēku bojāeju. Vētra nonākusi Francijā, kur to raksturo kā spēcīgāko ziemas vētru kopš 1982.gada.

Latvijā trešajā ceturksnī budžeta deficīts bijis līdzīgs ES vidējam rādītājam

Latvijas budžeta deficīts pērn trešajā ceturksnī veidojis 0,9% no iekšzemes kopprodukta, un tas līdzinājās vidējam līmenim Eiropas Savienībā.

Jaunākie komentāri


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!