bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 18.01.2020 | Vārda dienas: Antis, Antonijs, Antons
LatviaLatvija

Vien puse Latvijas iedzīvotāju ārstēšanās gadījumā lieto visus ārsta izrakstītos medikamentus

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUMazāk nekā puse jeb 47% Latvijas iedzīvotāju ārstēšanās gadījumā lieto visus ārsta izrakstītos medikamentus, liecina jaunākais *Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss. Speciālisti norāda – tā nav unikāla Latvijas problēma, ar šādu pacientu rīcību saskaras mediķi visā pasaulē. Cilvēki riskē ar savu veselību, lai gan ir pierādīts, ka neatbilstoša medikamentu lietošana vai atteikšanās no to lietošanas ir tieši saistīta ar palielinātu komplikāciju skaitu.

Lai gan joprojām pārāk daudz cilvēki vieglprātīgi attiecas pret ārsta noteiktajām ārstēšanās rekomendācijām, kopumā situācija palēnām uzlabojas. Veselības indekss liecina, ka visus ārstu nozīmētos medikamentus lieto arvien vairāk pacientu, proti – 2016.gadā tikai 41% respondentu bija apzinīgi un lietoja visus ārstu noteiktos medikamentus, 2017. gadā šādu cilvēku bija jau 44%, un, kā norādīts iepriekš – šogad rādītājs ir 47%.

Izpaltītākie iemesli – izpratnes tūkums, saslimšanas noliegums, depresija

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis, ģimenes ārsts Jelgavas novadā un Staļģenē Ainis Dzalbs stāsta, ka iemesli šādai pacientu rīcībai ir daudz un dažādi. «Pirmais, kas nāk prātā, ir finansiāli šķēršļi, taču dažādu pētījumu dati liecina, ka pat gadījumos, kad medikaments cenas ziņā ir pieejams, adekvāta un regulāra medikamentoza terapija tiek realizēta vien 50-60% gadījumu. Tātad medikamentu dārdzība un finansiāla to nepieejamība ne vienmēr mēdz būt vadošais iemesls,» saka Dzalbs. Pēc viņa teiktā, potenciālos šķēršļus varētu sadalīt trīs grupās: pacienta faktori, terapijas faktori un citi.

Analizējot iespējamos pacienta faktorus, izrādās, ka biežāk tiek minēti motivācijas un izpratnes trūkums, saslimšanas noliegums, depresija, kognitīvi traucējumi vai atkarību stāvokļi. Tāpat atbilstoša iesaistīšanās ārstēšanās procesā ir saistīta ar pacienta izglītības līmeni, statistiski pārliecinoša esot pacientu ar augstāku izglītības līmeni pilnvērtīga iesaistīšanās terapijā. To pierāda arī Veselības indeksa dati – visus ārsta noteiktos medikamentus lieto 54% respondentu ar augstāko izglītību, kamēr personu ar pamata izglītību vidū šis rādītājs ir tikai 33%, atzīmē aptiekā.

Tāpat kā iemeslus nelietot medikamentus dakteris Dzalbs min arī kultūras un tradīciju aspektus, mītus un stigmas sabiedrībā, alternatīvus viedokļus par saslimšanas iemesliem, cēloņiem un norisi. Tāpat ne mazāk svarīga ir iespējamo medikamentu blakusparādību atpazīšana, novēršana vai terapijas nomaiņa. Svarīgs ir arī terapijas ērtums – kad un cik bieži medikaments jālieto, vai jāievēro kādi režīma ierobežojumi.

Liela nozīme ir ģimenes ārsta spējai sadarboties ar pacientu

Kā norāda ģimenes ārsts Dzalbs, ne mazāk svarīgs aspekts ir cieņpilnas, uz pacientu orientētas un uzticamas ārsta un pacienta attiecības, kas bieži vien nosaka vai minētais medikaments tiks vispār lietots.

«Universālas metodes būtiskai līdzestības uzlabošanai nav, dažādas atgādnes viedtālruņos vai medikamentu individuāla iepakošana patēriņam nav izrādījušās efektīvas. Vienīgais daudz maz efektīvais risinājums ir pacienta un ārsta sadarbība, iesaistot arī ārsta palīgus un medicīnas māsas, kuras arī pārrunā regulāras terapijas ieguvumus, motivē un uzslavē par sasniegtiem mērķiem, pārrunā jautājumus, kas satrauc pacientu, saņemot noteiktus medikamentus,» viedokli pauž ģimenes ārsts. «Attīstoties atbilstošai e-veselībai var atpazīt nelīdzestīgus pacientus, uzrunāt viņus un pārliecināt par ārstēšanās ieguvumiem. Tikpat svarīga ir arī farmaceitu loma, kuri skaidro terapijas režīmu, tās nepieciešamību, pārrunā iespējamās blaknes un iedrošina terapijas pilnvērtīgai realizēšanai.»

Lasiet arī: Veselības eksperti: Kā saglabāt veselu un stipru sirdi visa mūža garumā

Mana Aptieka farmaceite, Tukuma Centra aptiekas vadītāja Agnese Ritene, norāda, ka farmaceitiem nereti nākas skaidrot tieši dažādu medikamentu komplektu iedarbību un nepieciešamību tos lietot saskaņā ar ārsta norādījumiem. «Pat ja runājam par «vienkāršu» saaukstēšanos, kuras ārstēšanai ārsts noteicis, piemēram, sīrupu kaklam un medikamentus tablešu veidā. Efekta nebūs, ja pacients izvēlēsies lietot tikai sīrupu, jo «man taču sāp kakls, priekš kam tabletes»,» skaidro farmaceite.

Ritene uzsver, ka svarīgs ir arī medikamentu lietošanas termiņš, proti – ja ārsts medikamentu kursu noteicis desmit dienas, tad, ja arī piektajā dienā jūtamies labāk, zāles jāturpina lietot visu noteikto laiku. «Uz savu galvu izlemjot, cik ilgi lietot medikamentus, varam panākt arī pretējo efektu, proti – pēc kāda laika slimība var atgriezties jau smagākā formā vai var rasties citas sekas veselībai,» teic farmaceite. «Allaž pārjautājam klientiem, vai zāļu lietošana process ir skaidrs, vai ar konkrēto iepakojumu pietiks noteiktajam terapijas laikam utt. Pat, ja pacients to visu zina, mūsu pienākums ir vēlreiz par to pārliecināties, īpaši, ja runa ir par dārgiem vai specifiskiem medikamentiem».

Ritene aicina pacientus neklusēt un, ja nepieciešams, kaut trīsreiz ārstam pārjautāt par medikamenta lietošanu, sagaidāmo rezultātu, iespējamām blaknēm un jebkurām citām lietām, kas uztrauc saistībā ar terapijas nozīmēšanu.

Dzalbs papildina: «Jebkurā gadījumā pacientam ar mediķi būtu jāizrunā savas bažas par konkrētiem medikamentiem, nevis vienpersoniski jāizlemj par terapijas pārtraukšanu. Tas tiešām var būt saistīts ar nopietnām sekām, piemēram, nepietiekami koriģēts asinsspiediens un holesterīns ir infarkta un insulta iemesls, tādēļ nebūtu prātīgi bez ārsta ziņas pārtraukt lietot asinsspiedienu vai holesterīnu pazeminošos līdzekļus. Patlaban medikamentu izvēle ir plaša un katram pacientam var piemeklēt tos individuāli, izvēlēties kombinētus medikamentus, kas padara terapiju ērtāku, un sastādīt ērtu ārstēšanās plānu.»

Gan ģimenes ārsts, gan farmaceite uzsver, ka pacientam ir tiesības jautāt ārstam par lētākas terapijas iespējām. «Ja kaut kādu iemeslu dēļ tas nav izdarīts pie ārsta, tad viennozīmīgi te var līdzēt farmaceits, kurš pārzina pieejamo medikamentu klāstu,» saka Dzalbs. «Vēlētos iedrošināt pacientus izvēlēties cenas ziņā pieejamākos medikamentus, kas ir pārbaudīti, droši un līdzvērtīgi dārgākiem medikamentiem.»

*Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss ir Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un profilakses tendenču mērītājs, tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, šā gada februārī aptaujājot 1 009 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Šis ir ceturtais Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss.

Atslēgvārdi: aptieka medikamenti veselība


Pievienot komentāru

FKTK nosaka izņēmumus, kuros bankas drīkst apkalpot sankcionēto Lembergu

FKTK noteikusi gadījumus, kuros Latvijas finanšu tirgus dalībnieki drīkst apkalpot ASV sankcijām pakļauto Aivaru Lembergu un trīs ar viņu saistītās organizācijas.

Ministru prezidents ekonomikas ministram uzdod rast risinājumus dzīvojamā fonda jautājumā

«Gadiem nerisinātais novecojušā dzīvojamā fonda un nepietiekamo dzīvojamo platību jautājums skar lielu daļu mūsu sabiedrības. Tas kavē iedzīvotāju dzīves kvalitātes, sadzīves apstākļu uzlabošanos un ir steidzami jālabo.»

Martins Dukurs izcīna uzvaru Pasaules kausa piektajā posmā

Labākais Latvijas skeletonists Martins Dukurs piektdien, 17.janvārī, Austrijā izcīnījis uzvaru Pasaules kausa piektā posma sacensībās, Īglsas trasē izcīnot jau desmito panākumu pēc kārtas.

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasa no Irānas kompensācijas upuru tuviniekiem

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasījušas Irānai uzņemties pilnu atbildību par tās notriekšanu un izmaksāt kompensācijas upuru tuviniekiem.

Atlaistajiem LDz darbiniekiem sola piemeklēt piemērotākās vakances

NVA atlaistajiem VAS Latvijas dzelzceļš darbiniekiem piedāvās viņiem piemērotākās vakances, nepieciešamības gadījumā dodot iespēju arī pārkvalifikācijas, paaugstināt kvalifikāciju vai apgūt jaunu profesiju.

Pērn Pasažieru vilciens pārvadājis par 2% vairāk pasažieru

Aizvadītajā gadā AS Pasažieru vilciens kopumā pārvadājis 18,5 miljonus pasažieru, kas ir par 2,05% vairāk nekā 2018.gadā, informē uzņēmumā.

Ukrainas premjerministrs iesniedz atlūgumu pēc balss ieraksta nopludināšanas

Ukrainas premjerministrs Oleksijs Hončaruks ir iesniedzis atlūgumu no amata pēc tam, kad viņš ticis saistīts ar atklātībā nonākušu audio ierakstu, kur kāds vīrietis dzirdams kritizējam Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un viņa zināšanas ekonomikā.

Latvijā decembrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Augstāka inflācija pagājušajā mēnesī bijusi Ungārijā, Rumānijā, Slovākijā un Čehijā, Bulgārijā, Polijā, Nīderlandē un Lietuvā. Pēc Latvijas seko Slovēnija, Austrija, Luksemburga un Igaunija, Zviedrija, Francija un Vācija.

Igaunijā imigrācija turpina veidot iedzīvotāju skaita pieaugumu

Igaunijā pērn reģistrēts iedzīvotāju skaita pieaugums piekto gadu pēc kārtas un ir skaidrojams ar imigrāciju, liecina Igaunijas Statistikas pārvaldes dati par 2019.gadu.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos gaida vairāk nekā 35 000 dalībnieku

Svētku dalībnieku vidū būs gan Latvijas skolu, gan profesionālās izglītības iestāžu, gan mūzikas skolu audzēkņi, latviešu diasporas pārstāvji, kā arī bērni ar īpašām vajadzībām.

BNN pēta | Raunas ielas īpašumi: Klusais vietnieks ar «slepeno maku» Lemberga interesēs

Aizdomas, ka sankcionētais Aivars Lembergs «pārdevis» nekustamo īpašumu Raunas ielā 27, Rīgā, savai māsai «izskata pēc» vien. Tas varētu būt darīts, lai izvairītos no mantas konfiskācijas notiesājoša sprieduma gadījumā vai no iespējamā aresta uzlikšanas tai.

Dzēsts jau pirmais kūlas ugunsgrēks šajā gadā

Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad pirmais kūlas ugunsgrēks reģistrēts vairāk nekā mēnesi agrāk – 2019.gadā pirmais kūlas ugunsgrēks dzēsts 21.februārī Ugālē, kur pērnā zāle dega pushektāra platībā.

Austrālijā lietus palīdz apdzēst daļu ugunsgrēku

Austrālijas austrumus, kas cietuši apjomīgos un ilgos mežu ugunsgrēkos, ir sasnieguši lietus mākoņi. Ugunsdzēsēji pauduši cerību, ka lietus palīdzēs ierobežot liesmu izplatību.

Bordāns redz labus potenciālos AT priekšsēdētāja un ģenerālprokurora pēctečus

Redzu cilvēkus, kuri varētu godam mainīt Ģenerālprokuratūras un Augstākās tiesas darbības standartus, vaicāts, vai redz potenciālus kandidātus šo iestāžu vadībai.

Kariņš apstiprina naftas piegāžu iespēju Baltkrievijai caur Latviju

Pēc sarunas ar Lukašenko Kariņš žurnālistiem norādījis, ka abpusējo ekonomisko attiecību attīstīšanā pats loģiskākais ir pievērsties transportam un loģistikai, jo šajās nozarēs starp abām valstīm jau pastāv attiecības.

Nedēļas nogalē saglabāsies samērā silts laiks

Pūtīs mērens dienvidu, dienvidrietumu vējš, kas vietām brāzmās sasniegs 14 m/s. Gaisa temperatūra naktī būs 0…+5 grādu robežās, bet dienā termometra stabiņš pakāpsies līdz +3…+6 grādiem.

GKR palīdz gāzt Rīgas vicemērus un «pieliek punktu» līdzšinējai valdošajai koalīcijai

Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Anna Vladova un vietnieks Druvis Kleins ārkārtas sēdē zaudējuši savus amatus, jo par viņu gāšanu kopā ar opozīciju nobalsoja arī vairāki valdošajā koalīcijā esošās GKR deputāti

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu, tajā saskatot pārāk daudz nepilnību.

Latvijā mājokļu cenu kāpums trešajā ceturksnī bijis straujākais ES

Mājokļu cenas Latvijā pērn trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada pieaugušas par 13,5%, kas ir straujākais kāpums no 27 ES dalībvalstīm.

Krievijā apstiprina amatā Putina jauno premjerministru

Krievijas Valsts dome ceturtdien, 16.janvārī, apstiprinājusi valdības vadītāja amatā Mihailu Mišustinu, kura kandidatūru ierosinājis Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Pērn SEB banka izsniegusi studentiem kredītos izsniegusi 9,4 miljonus eiro

Pērn SEB banka studentiem piešķīrusi 1 469 aizdevumus ar valsts galvojumu un to kopsumma ir aptuveni 9,4 miljoni eiro, informē bankā.

Saeima pieņem paziņojumu par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību

Saeima ceturtdien, 16.janvārī, pieņēmusi paziņojumu par Latvijas okupāciju un Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību.

Latvijas dzelzceļš plāno atlaist 1 500 darbinieku

VAS Latvijas dzelzceļš līdz šā gada beigām plāno pārtraukt darba tiesiskās attiecības ar aptuveni 1 500 darbiniekiem.

Lietuvas vēlēšanu sliekšņa reformu aptur viena balss

Lietuvas vēlēšanu sistēmas reformēšanai valstī ir teju vispārējs atbalsts, taču mēģinājums pazemināt parlamenta vēlēšanu slieksni partijām no pieciem līdz trim procentiem šonedēļ cietis neveiksmi.

Mūrniece lūdz Dānijas vēstnieku rast risinājumu, lai Kristīne Misāne netiku izdota Dienvidāfrikas Republikai

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece informējusi Dānijas vēstnieku Latvijā par Saeimas lēmumu par Kristīnes Misānes tiesību aizsardzību un lūgusi Dāniju sniegt atbalstu, lai Misāne netiktu izdota Dienvidāfrikas Republikai kriminālvajāšanai.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!