bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 29.01.2020 | Vārda dienas: Aivars, Bille, Valērijs
LithuaniaLietuva

Vieni tiek pie solītā, citiem vēl jāgaida. Lietuvas Seims izmisīgi meklē papildu līdzekļus 2020.gada budžetam

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Lietuvas budžets, skolotāju algas, mediķu algas, Lietuvas budžets 2020

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Kamēr Lietuvas 2020.gada budžeta pieņemšana buksē, divas nozīmīgas grupas – skolotāji un mediķi – ir tikušas pie solītajiem algas pielikumiem, tomēr tas samazinājis tēriņu iespējas citiem mērķiem. Kur dabūt naudu, lai aizlāpītu visus caurumus un apmierinātu visu prasības? Šajā nedēļā Seims izmisīgi meklēja papildu finansējuma avotus.

Skolotāji panāk savu

Kamēr deputāti izvērtēja vairākus priekšlikumus budžetam, Lietuvas skolotāji jau sarīkoja divu stundu ilgu brīdinājuma protestu vairākos simtos skolu, lai uzsvērtu papildu finansējuma nepieciešamību nākamgad.

Streiku atbalstīja visas izglītības darbinieku arodbiedrības, kuras 2017.gadā pieņēma kopīgu vienošanos, kas pieprasīja izglītībai 2020.gada budžetā atvēlēt papildu 117 miljonus eiro. Pašlaik nākamā gada budžetā šim mērķiem izdevies savākt vien 55 miljonus eiro.

Decembra sākumā izglītības darbinieki un valdība panāca jaunu vienošanos, kas paredz algas pielikumu skolotājiem 2020.gadā. Pirmsskolas skolotājiem algas pieaugs par 30%, bet pārējiem – par 10%.

Arī citi neapmierināti

Neapmierināti ar budžeta sadali ir izglītības darbiniekiem, Viļņas Universitātes profesori divas dienas neieradās uz lekcijām, pieprasot algu pielikumu arī viņiem.

Viļņas Universitātes rektors Artūrs Žukausks (Arturas Žukauskas) solījis pirms nākamajām vispārējām vēlēšanām apmācīt universitātes absolventus, lai tie varētu sarīkot «intelektuālo iejaukšanos» Seimā, ja valdība neapmierinās augstākās izglītības pārstāvju prasības.

Ar izglītības darbiniekiem noslēgtā vienošanās paredz, ka universitāšu mācībspēkiem algas palielinās par 10%, sākot ar nākamā gada 1.septembri. Augstākās izglītības darbinieki gan pieprasīja 20% algas paaugstinājumu.

Algu pielikums mediķiem

Lai gan Lietuvas medicīnas darbinieki atturējušies no iziešanas ielās, lai pieprasītu algu pielikumus, valdība šim mērķim 2020.gada budžetā atvēlējusi papildu finansējumu. Paredzēts, ka ārstiem algas pieaugs par 15%, bet medicīnas māsiņām par 10%.

Statistika liecina, ka 2019.gada pirmajā ceturksnī vidējā ārsta alga bija 2 305 eiro bruto, bet māsiņām – 1 203 eiro bruto. Valdība apņēmusies 2020.gadā šos rādītājus pacelt līdz 3 250 eiro ārstiem un 1 625 eiro māsiņām.

Paši mediķi BNN gan atzīst, ka viņiem šīs summas izklausās kā fantāzija. Uz ko tādu varot cerēt tikai mediķi lielajās slimnīcās, nevis vidējās un mazajās slimnīcās.

Kur atrast naudu?

Seims saistībā ar 2020.gada Lietuvas budžetu piedzīvo pamatīgas galvassāpes – kur rast naudu, lai apmierinātu visas prasības?

Lai gan ir ierosinājumi ar nodokli aplikt īpašumus, dabai nedraudzīgus auto un banku aktīvus, lai rastu papildu naudu, pirmie upuri drudžainajos finansējuma meklējumos bija alkohols un zemnieki – decembra sākumā Seims palielināja akcīzes nodokli stiprajam alkoholam, dīzeļdegvielai un benzīnam.

Paredzot viņiem nelabvēlīgu lēmumu, pāris tūkstoši Lietuvas zemnieku devās brīdinājuma protestos pret valdības plānotajām izmaiņām nodokļos. Iespaidīga traktoru parāde satricināja Viļņas ielas.

Eksperti gan teic, ka ar lielāku nodokli dīzelim nepietiks, lai sastādītu budžetu bez deficīta.

Valdošās koalīcijas ierosinātie nodokļu palielinājumi bankām un lielajām tirgotājiem varētu būt ieviesti vien, agrākais, nākamā gada vidū, saka Seima viceprezidente Rima Baškiene (Rima Baškienė). Viņa arī pieļauj, ka nodoklis dabai nedraudzīgajiem auto varētu būt ieviest jūlijā.

Paredzams, ka nodokļu paaugstināšana bankām un lielajiem tirgotājiem varētu budžetā ienest papildu 300 miljonus eiro.

Neskaidra nākotne

Ilgtermiņā Lietuvas budžeta nākotne nešķiet spoža. Lietuvas izaugsme nozīmē, ka tai pienāksies mazāk Eiropas Savienības finansējuma, turklāt Lietuvas maksājumi ES kopbudžetā tikai pieaugs.

Arī demogrāfiskā situācija nozīmē, ka nākotnē būs mazāk nodokļu maksātāju un liels pensionāru slogs. Tāpat Lietuva aizsardzības budžeta tēriņus palielināt līdz 2,5% no IKP, lai gan 55,2% sabiedrības ir pret militāro tēriņu palielināšanu, ja valdībai neizdodas vairāk naudas nodrošināt skolotājiem, ārstiem un kultūras darbiniekiem.


Pievienot komentāru

ES sarunas par nākotnes sakariem ar Lielbritāniju sāks martā

Eiropas Savienība (ES) martā, nevis februārī iesaistīsies saspringtās un apjomīgās sarunas ar Lielbritāniju par pušu nākotnes sakariem, tā noskaidrojis portāls The Guardian.

TM piedāvā VDD izvietot ēkā, kuru jau šobrīd būvē ministrijas vajadzībām

TM nosūtījusi vēstuli premjerministram, informējot par iespējamu alternatīvu risinājumu jaunai VDD ēkai, proti, dienestu izvietot ēkā, kura jau šobrīd tiek būvēta ministrijas iestāžu vajadzībām.

Ekonomikas ministram pagaidām nav plānu nodokļu «zaļināšanai»

Patlaban nav izstrādāts konkrēts plāns, kā ar nodokļu palīdzību veicināt valsts mērķus attiecībā uz klimatneitralitāti, atzinis ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.

Valdība: Klimata un enerģētikas plāns līdz 2030.gadam ir solis ceļā uz klimatneitraliti

Ministru kabinetā atbalstītais Nacionālais enerģētikas un klimata plāns līdz 2030.gadam ir starpposms ceļā uz klimatneitraliti 2050.gadā, atzinuši ministri.

Aviācijas milzis Airbus izlīgst kukuļošanas izmeklēšanās trīs valstīs

Pasaulē vadošais lidmašīnu ražotājs, vairāku Eiropas valstu kopuzņēmums Airbus ir piekritis izlīgumam kukuļošanas izmeklēšanās, ko pret uzņēmumu ierosinājušas Francijas, Lielbritānijas un ASV iestādes.

Garkalnes mērs Bauze-Krastiņš atkāpjas no amata veselības stāvokļa dēļ

Garkalnes novada dome priekšsēdētājs Mārtiņš Gunārs Bauze-Krastiņš nolēmis atstāt domes vadītāja posteni veselības stāvokļa dēļ.

Dienesti apliecina gatavību jaunā koronavīrusa iespējamai ienākšanai Latvijā

Latvijas atbildīgie dienesti apliecināja, ka seko līdzi slimības izplatībai pasaulē un veikuši priekšdarbus, lai spētu kontrolēt tās iespējamu ienākšanu Latvijā.

Latvijā būvniecības izmaksas decembrī augušas 2,8% apmērā

Strādnieku darba samaksa palielinājās par 8,6%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 1,7%, bet būvmateriālu cenas – par 1,1%.

Igaunijā novēro krievu vārdu popularitātes kritumu iecienītāko bērnu vārdu topos

Igaunijā jaunie vecāki retāk izvēlas dot krievu valodas personvārdus, par ko liecina šo vārdu maza klātbūtne populārāko bērnu vārdu sarakstos 2019.gadā, salīdzinot iepriekšējo gadu tendencēm, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Valdība nosaka termiņu Rīgas un Ventspils ostu valžu locekļiem – pieci gadi

Valdība pieņēmusi grozījumus Rīgas un Ventspils ostu pārvalžu nolikumos, nosakot ostu valdes locekļa amata termiņu līdz pieciem gadiem.

Latvijas dzelzceļam nebūs valstij dividendēs jāizmaksā 3,5 miljoni eiro

VAS Latvijas dzelzceļš nebūs valstij dividendēs jāizmaksā 3,5 miljonus eiro, tos novirzot LDz infrastruktūras attīstībai un atjaunošanai, otrdien, 28.janvārī, lēmis Ministru kabinets.

Kratīšana ABLV Bankā saistīta ar 50 miljonu eiro atmazgāšanu

Kratīšanas ABLV Bank saistītas ar vismaz 50 miljonu eiro atmazgāšanu no 2015. līdz 2018.gadam, informē prokuratūrā.

Foto: Levits piedalās Aušvicas atbrīvošanas 75.gadadienas atceres pasākumos Polijā

«Latvija konsekventi nosoda jebkādas totalitārisma izpausmes, noziegumus pret cilvēci, kā arī II Pasaules kara laikā pastrādātos kara noziegumus.»

Valmiermuižas alus darītavas apgrozījums pieaudzis par 6,2%

Aizvadītajā gadā Valmiermuižas alus darītavas apgrozījums pieaudzis par 6,2%, no 5,36 miljoniem eiro pieaugot līdz 5,7 miljoniem eiro.

KNAB veic kratīšanu likvidējamā ABLV Bank

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki otrdien, 28.janvārī, veikuši procesuālās darbības likvidējamajā ABLV Bank.

Swedbank peļņa Latvijā pērn samazinājusies par miljonu

Aizvadītajā gadā Swedbank peļņa Latvijā samazinājusies par miljonu eiro un sasniegusi 108 miljonus eiro, informē bankā.

Nausēda Aušvicā: Lai nepieļautu sabiedrības sanaidošanu, jāatklāj musinošie spēki

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, piedaloties Aušvicas koncentrācijas nometnes atbrīvošanas gadadienā, sacījis, ka, lai nepieļautu jaunus noziegumus pret cilvēci, «mums ir jāidentificē spēki, kuri musina uz naidu».

Delna: Latvijai nesekmējas ar korupcijas apkarošanu

Latvija jau vairākus gadus stagnē Globālās pretkorupcijas koalīcijas Transparency International veidotajā Korupcijas uztveres indeksā, jo mūsu valstij nesekmējas ar korupcijas apkarošanu, tā Delna direktore Liene Gātere.

Etiopija gatava noslēgt konvenciju ar Latviju par nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanu

Etiopija ir paudusi gatavību drīzumā ar Latviju noslēgt konvenciju par nodokļu dubultās uzlikšanas un nemaksāšanas novēršanu, informē Ārlietu ministrijā.

Ķirsis: Šim Rīgas domes sastāvam nevajadzētu pieņemt pašvaldības budžetu 2020.gadam

Ņemot vērā pār pašreizējo Rīgas domes sastāvu krītošo «korupcijas ēnu» un tās pieļautās neizdarības, šim sasaukumam nevajadzētu pieņemt pašvaldības budžetu 2020.gadam, tā Rīgas domes opozīcijas deputāts Vilnis Ķirsis.

Afganistānā avarējusī ir ASV militārā lidmašīna

Afganistānas austrumos avarējušais lidaparāt ir ASV militārā lidmašīna, nevis pasažieru lidmašīna, kā sākotnēji ziņojušas afgāņu varasiestādes. Avārijas faktu apstiprinājuši ASV spēki un NATO. Pagaidām nav informācijas par iespējamiem upuriem.

Autoceļi vietām apledo Kurzemē, Zemgalē un Latgalē

Apledojums 28.janvāra rītā vietām Kurzemē, Zemgalē un Latgalē apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem.

Pūce kritizē Ķekavas novada domes rīcību, ārkārtas sēdi organizējot nakts vidū

Sasaucos domes ārkārtas sēdi krietni pēc darba laika beigām, Ķekavas novada pašvaldība nav ievērojusi labas pārvaldības praksi, vērtē vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce.

Olainfarm: Olmafarm dezinformē sabiedrību par it kā notikušu akcionāru sapulci

AS Olainfarm lielākais akcionārs SIA Olmafarm, izplatot informāciju par it kā notikušu akcionāru sapulci un izmaiņām Olainfarm padomē un valdē, ir dezinformējis sabiedrību.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!