Viens no atjaunotās Lietuvas tēviem – Landsberģis – paliek bez Seima «Brīvības balvas»

Vītauts Landsberģis

Aizvadītajā nedēļā Lietuvas Seims lēma par to, kam piešķirt ikgadējo «Brīvības balvu». Deputāti nespēja vienoties ne par vienu no septiņiem kandidātiem, neraugoties uz to, ka pretendentu vidū bija Vītauts Landsberģis (Vytautas Landsbergis) – viens no Lietuvas atmodas kustības līderiem un pirmais atjaunotā Seima spīkers.

«Man Seima žēl,» tā notikušo komentējis pats 83 gadus vecais Landsberģis, kuru balsojumā atbalstījuši 53 varas kalpi, 13 bijuši pret, bet 48 atturējušies.

Par viņu balsojuši deputāti no viņa izveidotās Tēvzemes savienības — Lietuvas kristīgajiem demokrātiem, kā arī liberāļi un daļa partijas Kārtība un taisnīgums. Atturējušies vai pret balsojuši gandrīz visi sociāldemokrāti, parlamentārieši no Poļu vēlēšanu akcijas un Darba partijas.

«Acīmredzot, vairums joprojām nav pārvarējuši politiskās un pagātnes mieles un turpina vainot Landsberģi par kolhozu sistēmas izbeigšanu,» intervijā BNN balsojumu vērtē Ķēstutis Masiulis (Kęstutis Masiulis) no Tēvzemes savienības — Lietuvas kristīgajiem demokrātiem.

Landsberģa kandidatūras neatbalstīšanu savukārt skaidro deputāts Lins Balss (Linas Balsys): «Ja gribam izcelt [Landberģa vadītās tautas atmodas kustības] Sajūdis laika un procesu nozīmi, tad būtu vajadzējis nominēt parastu vīru no daudzdzīvokļu mājas. (..) Mēs visi to panācām, un visa tauta ir pelnījusi apbalvojumu».

Lietuvas parlaments «Brīvības balvu», ko prasti pasniedz Brīvības aizstāvju dienā 13.janvārī, iedibināja 2011.gadā, lai godinātu personības par izciliem sasniegumiem Lietuvas valsts labā. Iepriekšējos gados tā piešķirta krievu cilvēktiesību aktīvistam Sergejam Kovaļovam (Sergeij Kovaliov), katoļu baznīcas arhibīskapam Sigitam Tamkevičam (Sigitas Tamkevičius) un poļu valodā iznākošā laikraksta Gazeta Wyborcza galvenajam redaktoram Ādamam Mičņikam (Adam Michnik).

Ref: 020/111.111.103.2961

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas