Vilcinās ar vainīgo nosaukšanu Rīgas pils ugunsgrēkā

Astoņus mēnešus pēc Rīgas pils ugunsgrēka Valsts policija (VP) joprojām neatklāj nelaimes cēloņu izmeklēšanas gaitu un kategoriski vairās nosaukt vainīgo paziņošanas termiņus.

«Tie nav atkarīgi no mums. Policija savu darbu ir izdarījusi, bet ekspertīze ir ekspertīze, un tulkošana ir tulkošana,» laikrakstam Diena norāda VP pārstāve Sigita Pildava. Patlaban tiekot tulkoti Lietuvas Ugunsgrēku izmeklēšanas centra (LUIC) veiktās ekspertīzes rezultāti, ko bija pasūtījusi Iekšlietu ministrija.

Vēl rudenī VP savas izmeklēšanas ieilgšanu skaidroja ar lietuviešu kolēģu ekspertīzes aizkavēšanos, bet tagad Pildava norāda, ka policijas izmeklētāji to uzlūkos vien kā LUIC skatījumu uz traģēdijas iespējamajiem iemesliem. Uzreiz pēc ugunsnelaimes VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins gan uzsvēra, ka ugunsgrēka iemesla skaidrošana nebūs ātra.

Rīgas pils saimnieces va/s Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) nolīgtie eksperti no Igaunijas uzņēmuma H-ekspertii secināja, ka liesmas izcēlušās pils rekonstrukcijas un restaurācijas darbu veicēju – pilnsabiedrības SBRE – rīcībā nodotajā ēkas daļā un to iemesls bijis atklātas uguns avots. VNĪ uzreiz pēc šo ziņu saņemšanas paziņoja, ka no būvniekiem piedzīs pilij nodarītos zaudējumus – apmēram sešus miljonus eiro. Ekspertīzi bija pasūtījusi arī SBRE, un tās veicējs Apvienotās Karalistes Ugunsgrēku izmeklētāju apvienības prezidents Pīters Mansī apstiprināja, ka uguns izcēlusies būvnieku atbildībā esošajā pils spārnā, taču SBRE atrunājās, ka konkrētajā vietā darbi nav tikuši veikti.

Policija abu ekspertu izmeklēšanas vērtē kā civilprocesuālas darbības un jau iepriekš paziņoja, ka to rezultātus uzlūkos vien kā papildu faktus, vēsta laikraksts.

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija ar Rīgas pils ugunsgrēka seku likvidācijas vērtēšanu iesāka šā gada ziemas sesiju. Saeimas deputāte un komisijas priekšsēdētājas biedre Vineta Poriņa atklāj, ka viņu nepatīkami pārsteigusi VNĪ valdes priekšsēdētājas Baibas Strautmanes attieksme un viņa sola – lai nepieļautu lietas ilgāku novilcināšanu, viņas pārstāvētā Saeimas komisija noteiks termiņu, kādā Rīgas pils krimināllietas izmeklētājiem būs jāsniedz parlamentam rezultāti par ugunsgrēka cēloņiem. Poriņa arī uzskata, ka būtu nepieciešami likuma grozījumi, lai no VNĪ varētu prasīt lielāku atbildību par tās pārvaldībā esošajiem nekustamajiem īpašumiem.

102.000.102.6595

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas