bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 23.07.2018 | Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija
LatviaLatvija

Vilks: nodarbināto skaits aug straujāk, nekā prognozēts

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU, Andris Vilks

Andris Vilks

Līdz ar ekonomikas izaugsmi situācija darba tirgū turpina uzlaboties un nodarbināto skaits aug straujāk nekā tika prognozēts, tā jaunākos Centrālās statistikas pārvaldes datus komentē finanšu ministrs Andris Vilks.

Šī gada otrajā ceturksnī nodarbināto iedzīvotāju skaits ir palielinājies līdz 966,5 tūkstošiem. Tas ir 2,4% pieaugums salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni un 3,3% pieaugums salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo ceturksni. Ja strādājošo skaita pieaugumu pret iepriekšējo ceturksni lielā mērā noteikusi tradicionāli augstāka nodarbinātība vasaras sezonā, tad kāpums pret pagājušā gada otro ceturksni jau atspoguļo ekonomiskās aktivitātes pieaugumu un pēdējos ceturkšņos vērojamo IKP izaugsmi, uzsver ministrs.

Vienlaikus ar strādājošo skaita pieaugumu pēdējā laikā notikušas arī būtiskas izmaiņas nodarbinātības struktūrā, kad salīdzinājumā ar treknajiem gadiem krasi samazinājies būvniecībā strādājošo skaits, atbrīvojot resursus citām nozarēm, tostarp apstrādes rūpniecībai, kas iepriekš smagi cieta no darbaspēka trūkuma, atzīst Vilks.

Šā gada pirmajā ceturksnī būvniecībā strādāja par 62,5 tūkstošiem jeb gandrīz 50% mazāk cilvēku 2008. gada pirmajā ceturksnī, jūtami samazinājies arī valsts pārvaldē un aizsardzībā nodarbināto skaits – gandrīz par 30% trīs gadu laikā. Savukārt tādās nozarēs kā lauksaimniecība un izglītība nodarbināto skaits pieaug, pēdējā gada laikā lēnām palielinās arī apstrādes rūpniecībā strādājošo skaits, nodrošinot pašreizējo rūpniecības kāpumu galvenokārt uz produktivitātes pieauguma rēķina.

Līdz ar pēdējo gadu izmaiņām Latvijas nodarbinātības struktūra ir nedaudz pietuvojusies Eiropas Savienības kopējiem rādītājiem. Būvniecībā strādājošo īpatsvars, kas iepriekš būtiski pārsniedza ES vidējo līmeni, tagad jau ir aptuveni tāds pats kā citās ES valstīs. Salīdzinoši liels iedzīvotāju skaits Latvijā ir nodarbināts transporta sektorā, kas arī saprotams, ņemot vērā tranzītam izdevīgo Latvijas ģeogrāfisko situāciju, uzsver finanšu ministrs.

Palielinoties nodarbināto iedzīvotāju skaitam, darba meklētāju īpatsvars otrajā ceturksnī ir samazinājies līdz 16,2% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem un pēdējos ceturkšņos vairs nav augstākais starp Baltijas valstīm. Tāpat Latvija šajā rādītājā ir atkāpusies no agrākajām līderpozīcijām Eiropas Savienībā, kur to pārliecinoši nomainījusi Spānija.

Vienlaikus ar visnotaļ pozitīvajiem otrā ceturkšņa datiem par strādājošo skaita pieaugumu un bezdarba līmeņa sarukumu darba tirgū joprojām saglabājas arī satraucoši un nepatīkami signāli. Viens ir tas, ka kopējais strādājošo skaits Latvijā pašlaik ir tikai aptuveni 2000. gada līmenī, ko noteikusi gan pārdzīvotā ekonomiskā krīze, kas bija smagākā starp ES valstīm, gan pastāvīgais ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita samazinājums demogrāfisko procesu un pieaugošās emigrācijas dēļ, teic Vilks.

Savukārt bažas par pastāvošo strukturālo bezdarbu rada pastāvīgais ilgstošo bezdarbnieku skaita pieaugums, kad cilvēku skaits, kuri nav varējuši atrast darbu ilgāk par gadu salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo ceturksni palielinājies par 7,5 tūkstošiem. Nodarbinātības Valsts aģentūras dati liecina, ka ilgstošo bezdarbnieku īpatsvars jūnija beigās sasniedzis 42,8% no visiem reģistrētajiem bezdarbniekiem, bet 2009. gada sākumā tas bija tikai 8,2%. Par pastāvošām problēmām liecina arī izglītoto bezdarbnieku īpatsvara pieaugums – ja 2008. gada vidū ar augstāko izglītību bija tikai aptuveni 6% no visiem ilgstošajiem bezdarbniekiem, tad 2010. gada jūnijā šis skaitlis jau pārsniedza 10 procentus.

Tomēr kopumā otrā ceturkšņa nodarbinātības dati apstiprina Latvijas izvēlētās ekonomiskās politikas pareizību, jo izmaksu samazināšanas rezultātā Latvijas ražotāju konkurētspēja ir augusi, un ražošanas un eksporta attīstību papildus veicinājusi arī labvēlīgā situācija ārējos tirgos. Tas ir izraisījis pozitīvas izmaiņas arī darba tirgū, tomēr situācija joprojām ne tuvu nav stabila, to apdraud arī pašreizējie satricinājumi finanšu tirgos un pasaules ekonomiskās izaugsmes vājināšanās, tāpēc Latvijai ir konsekventi jāturpina īstenot iesāktais ekonomiskais kurss. Jebkāda nestabilitāte šobrīd draud gan ar ārvalstu investoru uzticības vājināšanos, gan vietējās konjunktūras pasliktināšanos, kas neizbēgami izraisītu negatīvas izmaiņas arī darba tirgū un visu iedzīvotāju labklājībā, tā ministrs.


Pievienot komentāru

  1. Mark Manteufel teica:

    Vasara,lauku darbi.
    Taisnība,bet ar pagaidu efektu.

Latvija lūgs starptautisku palīdzību plašā ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā

Latvija lūgs starptautisku palīdzību kūdras un meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā, pirmdien, 23.jūlijā, pēc Krīzes vadības padomes ārkārtas sēdes paziņoja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs un iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis.

Šauļi plāno kopīgu atlaižu un pakalpojumu sistēmu ar Jelgavu

Šauļu pašvaldība plāno ieviest kopīgu atlaižu un pakalpojumu sistēmu ar Jelgavu.

Bildēs: Zviedrijā turpina degt vairāki tūkstoši hektāru meža

Daudzviet Zviedrijā, bet jo sevišķi valsts vidienē turpinās plaši mežu ugunsgrēki, kuriem labvēlīgu situāciju radījusi rekordaugsta gaisa temperatūra un ilgas nedēļas bez lietus.

Bankā: Rīga atpaliek no kaimiņvalstīm nekustamo īpašumu darījumos

Pieaugot iedzīvotāju ienākumu līmenim un uzkrājumu apjomam, aizvien vairāk iedzīvotāju lemj par labu mājokļa iegādei, liecina Swedbank apkopotie dati.

Lūdz sākt kriminālvajāšanu pret diviem policistiem par krāpšanos ar azartspēlēm

Iekšējās drošības birojs lūdzis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret vairākām personām par datorkrāpšanu spēļu automātos, tostarp pret diviem policistiem.

Kanādā traģiska apšaude Toronto pilsētā

Kanādas lielākajā pilsētā Toronto noticis uzbrukums civiliedzīvotājiem ar šaujamieroci. Divi cilvēki nonāvēti, un vēl 13 cilvēki tikuši ievainoti.

Latvijā teju 10% no HIV inficētajiem ir jaunieši

Latvija šobrīd ieņem līderpozīciju jaunatklāto HIV gadījumu skaitā Eiropas Savienībā – turklāt gandrīz 10% no HIV inficētajiem ir jaunieši, norāda sabiedrības veselības speciāliste, Baltijas HIV asociācijas biedre Anda Ķīvīte.

Igaunijas zemnieki aktīvi piedalās Atvērto saimiecību dienā

Zemnieki Igaunijā aizvadījuši ceturto Atvērto saimniecību dienu, kad vairāk nekā 250 zemnieku saimniecības uzņēmušas savā sētā katru, kurš vēlas apskatīt klātienē, kā tiek audzēta un apstrādāta lauksaimniecības produkcija.

OCTA Garantijas fonda apmērs strauji samazinājies, tā apdrošinātāji

Neskatoties uz to, ka apdrošināšanas sabiedrības kopš 2016.gada oktobra atsāka iemaksu veikšanu OCTA Garantijas fondā, šobrīd tas samazinājies līdz vēsturiski zemākajam slieksnim kopš 2008.gada aprīļa, kad tas pārsniedza likumā noteiktos 20 miljonu eiro un iemaksas vairs nebija jāveic.

Valdgales ugunsgrēku notur iekšpus izveidotā perimetra; sasaukta Krīzes vadības padomes sēdē

Glābējiem nakts laikā izdevies noturēt Valdgales pagastā izcēlušos ugunsgrēku iekšpus izveidotā perimetra, uzsver Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta preses pārstāve Inta Palkavniece.

Lursoft: Ēdināšanas joma Latvijā – cik apgroza, nopelna un nodokļos samaksā nozares līderi

Vai ēdināšanas nozares uzņēmumi Latvijā patiesi strādā ar zaudējumiem un kāds ir to nodokļu pienesums, pētījumā centies noskaidrot Lursoft, apkopojot datus par nozares uzņēmumu darbību pēdējo trīs gadu laikā.

Polijas Seims steidz nomainīt nepiekāpīgo Augstākās tiesas priekšsēdētāju

Polijā turpinoties reformām tiesu varā, ko asi nopēlusi daļa sabiedrības un Eiropas Komisija, likumdevēji nolēmši paātrināt Augstākās tiesas priekšsēdētājas, skaļas reformu pretinieces nomaiņu.

Olaines cietuma teritorijā plāno būvēt IeVP un VPD personāla mācību centru

Lai nodrošinātu visām Ieslodzījuma vietu pārvaldes un Valsts probācijas dienesta personāla grupām atbilstošu apmācību infrastruktūru un iespējas, Olaines cietuma teritorijā iecerēts izbūvēt ieslodzījuma vietas paraugkorpusu, kā arī mācību centru, liecina Tieslietu ministrijas sagatavotais Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansētās programmas Korekcijas dienesti koncepcijas projekts.

Pēc žurnālistu materiāliem policija sākusi pārbaudi par Lemberga meitas ofšoru tīklu

Valsts policija sākusi pārbaudi pēc žurnālistu publicētajiem materiāliem par pienākumu pildīšanas atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga meitas ofšoru tīklu.

Bulgārija noraida migrantu atpakaļuzņemšanu no Rietumeiropas

Bulgārijas parlaments pieņēmis tiesību normu, kas valdībai liedz parakstīt divpusējus nolīgumus ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm par tādu ieceļotāju atpakaļuzņemšanu, kuri bloka teritorijā iekļuvuši caur Bulgāriju, bet pēcāk valsti pametuši.

Karstuma vilnis Latvijā turpināsies, vietām gaidāmas stipras pērkona lietusgāzes

Šajā nedēļā karstums Latvijā neatkāpsies – dienas būs sutīgas un arī naktīs gaiss vietām neatdzisīs vairāk par +20 grādiem. Gandrīz katru dienu kādā no reģioniem varēs novērot lietu un pērkonu.

Nedēļa Lietuvā. Tiesājams politiķis neatgūst kratīšanā konfiscētus tūkstošus

Eligijam Masjulim, bijušam Lietuvas Liberālās kustības priekšsēdētājam, kurš tiek tiesāts par saistību ar skaļu politiskās kukuļošanas lietu, nav izdevies atgūt skaidru naudu, kas kratīšanas laikā atrasta viņa mājās un konfiscēta.

BNN nedēļas apkopojums: Atklātu balsojumu par prezidentu? Ugunsgrēki Latvijā. Sarakstu iesniegšana 13.Saeimai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Ugunsgrēks.

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.

Ventspilī meklē risinājumus aktuālajiem vides jautājumiem

Ventspilī piektdien, 20.jūlijā notika AS Ventspils tirdzniecības osta pārstāvju un vides speciālistu tikšanās ar Valsts vides dienesta pārstāvjiem.

Bērni ar funkcionāliem traucējumiem varēs saņemt ES fondu finansētus pakalpojumus

Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, būs pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi sociālo prasmju un funkcionālo spēju uzlabošanai. Šim mērķim no Eiropas Sociālā fonda projektu īstenošanai ir paredzēti vairāk nekā 4,2 miljoni eiro.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā gada griezumā palielinājies par 4,3%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju ir palielinājies par 4,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 4,8%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,7%.

Jaunākie komentāri