bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 23.02.2020 | Vārda dienas: Almants, Haralds

Vilks: par spīti paaugstinātajam PVN, tirgotājiem apgrozījums pieaugs

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV

Andris Vilks

Pievienotā vērtības nodokļa celšana līdz 22% tirgotājiem samazinās apgrozījumu, lai arī finanšu ministrs Andris Vilks apgalvo, ka nākamgad tirgotājiem apgrozījums būs lielāks.

Veikalu tīkla Iki īpašnieka SIA Palink operatīvās darbības direktore Dace Zundure aģentūrai LETA stāstīja, ka PVN celšana līdz 22% nākamgad mazinās tirgotāju apgrozījumu. PVN paaugstināšana par 1% noteikti ietekmēs nozari, jo, piemēram, kad Igaunijā paaugstināja PVN no 18% uz 21%, apgrozījuma kritums bija spēcīgs, sacīja Zundure.

Tāpat SIA Palink pārstāve norādīja, ka, paaugstinoties cenām, paplašināsies pelēkais tirgus, jo, piemēram, ielu tirdzniecībā ir atvieglota licenču saņemšana, nodokļu maksājumi utt. Viņa ieteica veikt pasākumus, ar kuru palīdzību pircēju plūsmu virzītu, piemēram, uz lielveikaliem, kas godīgi maksā nodokļus.

Turpretī Vilks apgalvoja, ka šogad Ziemassvētku laikā tirdzniecības centros būs apgrozījuma pieaugums, jo cilvēkiem ir nauda. Paskatieties, kā bankās aug depozīti, kā aug mazumtirdzniecības apgrozījums. Decembrī apgrozījums tirgotājiem varētu būt par 4%-6% lielāks nekā pērn. Savukārt nākamgad tirdzniecības centriem apgrozījums būs lielāks, nekā tagad iedomājamies. Tas pats attiecas arī uz veikalu ķēdēm, sacīja ministrs.

Vilks šos pieņēmumus pamatoja ar faktu, ka iedzīvotājiem ienākumi nesamazinās, kā arī pieaug gan nodarbinātība, gan ekonomiskā aktivitāte. Tēriņi būs lielāki, tāpēc arī būs lielāks apgrozījums, uzsvēra Vilks.

Advokātu biroja BDO Zelmenis&Liberte zvērināts advokāts Jānis Zelmenis tirgotājiem ieteica līdz šī gada beigām veikt mārketinga kampaņu ar devīzi – līdz 31.decembrim pērc par 21%. Uz ko Zundure norādīja, ka cilvēkiem nav naudas uzkrājumu, turklāt nav daudz produktu, ko patērētāji varētu uzkrāt. Varbūt veļas pulveri, griķus utt., bet gaļu, maizi un olas neuzkrās, uzsvēra Zundure.

Vaicāts, vai valdība 2012.gada budžeta veidošanā neatgriezīsimies pie PVN celšanas, Vilks sacīja, ka tas netiks darīts. Šogad nebija daudz iespēju necelt PVN, bet 2012.gadā to nedarīsim, teica ministrs un norādīja, ka 2012.gadā varētu celt nodokļus, ka iegrožo patēriņu.

Tāpat tirgotāji mudināja ministru piemērot samazināto PVN likmi pārtikas precēm. Vilks stāstīja, ka ir savulaik par šo jautājumu diskutējis ar bijušo premjeru Ivaru Godmani (LPP/LC), kurš bija uzklausījis dažādus priekšlikumus no Eiropas Savienības valstīm, kas norādīja šo mehānismu neieviest. Tāpat pastāv jautājums par to, kādiem produktiem to piemērot. Ja to gribētu ieviest, būtu jārada nomenklatūra, kas nosaka konkrētu maizi, gaļu utt., lai izvairītos no improvizācijas. Tāpat ir jāzina, cik izmaksās šo preču administrēšana, lai tiešām varētu garantēt, ka cenas sešu mēnešu laikā atkal neaugs, sacīja Vilks.

AS Rīgas dzirnavnieks ģenerāldirektors Sandis Jansons norādīja, ka administrēt šo nodokli nebūšot grūti, savukārt Zundure uzsvēra, ka jau tagad tirdzniecībā ir preces ar atšķirīgām nodokļu likmēm, līdz ar to izmaiņas šajā grupā netraucētu. Vienīgi atliek izvērtēt preču kategorijas, kas palīdzētu tieši Latvijas ražotājiem, audzētājiem utt., tā Zundure.

Vilks pieļāva, ka samazinātā PVN ieviešana pārtikai ir diskusijas vērts jautājums, tomēr tehniski to nav iespējams sagatavot uz nākamo gadu. Viņš uzsvēra, ka samazinātā PVN ieviešanas gadījumā būtu jāpanāk vienošanās par produktiem, kam to piemērot, kā arī uzsvēra, ka šiem produktiem jābūt saistītiem ar vietējo ražojumu.

Zelmenis norādīja, ka samazinātais PVN pārtikai nedos cerēto labumu, jo tirgotāji tik un tā atradīs veidu, kā cenas atkal pacelt. Savukārt Zundure stāstīja, ka cenas regulē tirgus un izmaiņām nevajadzētu būt būtiskām. Katrā ziņā pēdējie divi gadi tirgotājus ir ļoti izmācījuši, tā SIA Palink pārstāve.


Pievienot komentāru

Kazāks Latvijas Bankas prezidenta vietnieka amatā rosina apstiprināt Māri Kāli

Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks aicina Saeimu Latvijas Bankas prezidenta vietnieka amatā apstiprināt centrālās bankas valdes priekšsēdētāju Māri Kāli..

Latvijā janvārī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā salīdzinājumā ar decembri patēriņa cenas janvārī pieaugušas par 0,3%, Igaunijā tās mēneša izteiksmē samazinājušās par 0,6%, bet Lietuvā tās pieaugušas par 0,2%.

FATF neiekļauj Latviju «pelēkajā sarakstā»

Pasaules centrālā organizācija naudas atmazgāšanas apkarošanai Finanšu darījuma darba grupa lēmusi nepakļaut Latviju pastiprinātai uzraudzībai, tādējādi Latvija netiks iekļauta tā dēvētajā valstu «pelēkajā sarakstā».

Latvijā janvārī būtiski mazinājusies elektroenerģijas cena

Vidējā elektroenerģijas biržas cena Latvijas apgabalā bija 30,82 Eur/MWh, kas ir par 46% mazāk nekā pērn, šajā pašā laika periodā.

Rinkēvičs uzsver Vāciju kā nozīmīgu stratēģisko partneri

Vācija ir stratēģiski svarīgs ekonomikās sadarbības partneris Latvijai, tādēļ Latvija esot  atvērta vēl plašākai sadarbībai, īpaši uzsverot Vācijas investīcijas Latvijā.

LOK prezidenta amatam virza tikai vienu kandidātu

LOK biedri ievēlēšanai par individuālajiem locekļiem, prezidentu, ģenerālsekretāru, kā arī par Izpildkomitejas un Revīzijas komisijas locekļiem ir izvirzījuši 71 kandidatūru.

Ķīnā koronavīrusa uzliesmojums skāris cietumus, inficējot 500 ieslodzītos un sargus

Ķīnā, kur turpinās bīstamā koronavīrusa uzliesmojums, ieslodzījuma vietās konstatēti vairāk nekā 500 saslimšanas gadījumi. Tikmēr nāves gadījumu skaits no vīrusa komplikācijām valstī sasniedzis 2 236, tā vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Latvijā ražotājcenu līmenis janvārī krities par 1,3%

Eksportam uz eirozonas valstīm cenas samazinājušās par 1,7%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm par – 1,3%.

Sprūda lietā Raituma advokāte piesaka noraidījumu cietušā pārstāvim

Saskaņā ar apsūdzību Sprūdam uzņēmumu Dzimtā sēta un Peltes īpašumi maksātnespējas procesos tiek inkriminēta aptuveni 2,6 miljonu eiro piesavināšanās.

Igaunija vaino Krieviju apjomīgā kiberuzbrukumā Gruzijai

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu norādījis, ka liela apjoma kiberuzbrukuma sarīkošanā pret Gruziju 2019.gada rudenī Igaunija, tāpat kā Gruzija un virkne Rietumvalstu, vaino Krievijas izlūkdienestu, tā vēsta paziņojums Igaunijas Ārlietu ministrijas tīmekļa vietnē.

Pagaidām neieviesīs e-veselības trešo kārtu

«Sagaidu aktīvu NVD un piesaistīto speciālistu darbu, lai pēc iespējas ātrāk varētu informēt par tālākajiem soļiem. Līdz tam brīdim būs pieejami esošie e-veselības pakalpojumi.»

Pērn TV nelegālā satura pieeja liegta 11 000 mājsaimniecībām

Aizvadītajā gadā kopumā TV nelegālā satura pieeja liegta aptuveni  11 000 Latvijas mājsaimniecību.

Īrijā parlamenta uzticību zaudē premjerministrs Varadkars

Īrijā no premjerministra amata atkāpies ilggadējais valdības vadītājs Leo Varadkars, kurš parlamenta jaunā sasaukuma pirmajā sēdē zaudējis parlamenta vairākuma uzticību, ziņo britu ziņu portāls The Guardian.

Saeima nolemj samazināt paredzēto akcīzes likmes kāpumu alkoholam

No šī gada 1.marta paredzētais akcīzes nodokļa likmes kāpums alkoholiskajiem dzērieniem plānots mērenāks.

Saūda Arābijā strādājošajiem Latvijas uzņēmumiem nodrošinās stabilu nodokļu maksāšanas režīmu

Latvijas un Saūda Arābijas uzņēmējiem nodrošinās stabilu nodokļu maksāšanas režīmu otrā līgumslēdzējā valstī, kuru neietekmēs otras valsts nodokļu normatīvo aktu grozījumi.

NEPLP vienojas par padomes locekļu pienākumu sadalījumu

NEPLP līdz ar divu jaunu padomes locekļu ievēlēšanu vienojusies par padomes locekļu pienākumu sadalījumu.

Vācijā piemin Hānavas šaušanas upurus; uzbrukumus izmeklē kā terorismu

Vācijā šonedēļ Hānavā notikušo šaušanas uzbrukumu upuru skaits pieaudzis līdz deviņiem cilvēkiem. Policija norādījusi uz aizdomās turētā labēji ekstrēmistiskiem uzskatiem un noziegumus izmeklē kā terorismu, ziņo BBC un DW.

Brīvdienās vējš atkal pieņemsies spēkā

Latvijā pūtīs stiprs dienvidrietumu vējš, kas brāzmās sasniegs 17–22 m/s, bet piekrastes rajonos līdz pat 25–28 m/s. Kopā ar vēju sestdien ir gaidāmi ilgstošie un intensīvi nokrišņi – gan lietus, gan slapjš sniegs.

Radzevičs no Rīgas namu pārvaldnieka valdes atcēlis Pāvilsonu

Radzevičs savu lēmumu pamatoja, sakot, ka Pāvilsons pēc likumsargu vizītes zaudējis viņa uzticību, kā arī kopumā viņa reputācija radot šaubas.

Lietuvas siltākā ziema pēdējās desmitgadēs rada jukas dabā un veikalu plauktos

Šī ziema, kas Lietuvā ir bijusi ārkārtīgi silta, ir samulsinājusi slēpošanas kūrortu, apkures un citus uzņēmumus, kā arī radījusi jukas dabā un veikalu plauktos.

Vidējās izglītības iestādēs plāno ieviest obligātas valsts aizsardzības mācības

Saskaņā ar likuma projekta anotāciju, paredzēts noteikt, ka jaunsargu interešu izglītības programmu un valsts aizsardzības mācību īstenot būs tiesīgas tikai tās personas, kuras ir profesionālā dienesta karavīri, zemessargi vai rezerves karavīri.

Par Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāju iecelts Zeps, par vietnieku – Rebenoks

Rīgas brīvostas valdes sēdē par valdes priekšsēdētāju ievēlēts Rīgas domes deputāts Viesturs Zeps, savukārt par priekšsēdētāja vietnieku – ar bēdīgi slavenajās Olainfarm sarunās iesaistītais advokāts Pāvels Rebenoks.

Latvijā sācies meteoroloģiskais pavasaris

Šī ir trešā reize, kad kādā Latvijas reģionā nav bijusi meteoroloģiskā ziema, iepriekšējās bija 1974./75.gada un 1991./92.gada ziemas.

Somijā attaisno Baltijas alkohola interneta veikalu uzturētāju

Tiesa Somijā ir attaisnojusi vīrieti, kurš apsūdzēts par izvairīšanos no nodokļu nomaksas 1,6 miljonu eiro apmērā, jo Latvijā un Igaunijā tirgojis somu klientiem alkoholu tīmekļa vietnēs, ziņo Somijas sabiedriskais medijs YLE.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!