Viļņa un Airbnb vienojas par tūristu nodokļa iekasēšanu

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Populārā īstermiņa izīrēšanas platforma Airbnb, kas bieži kritizēta par regulācijas trūkumu, tomēr februāra vidū saņēmusi uzslavas, kad parakstījusi vienošanos ar Viļņas pilsētas pašvaldību. Tā paredz, ka Airbnb iekasēs Viļņas tūrisma nodokli un tad to pārskaitīs pašvaldībai. Paredzams, ka šis jauninājums vairāk kontrolēs izīrētājus Airbnb platformā.

Viļņas pašvaldības pārstāvji paredz, ka vienošanās samazinās birokrātijas procesu tūrisma organizācijām un izīrētājiem, jo Airbnb nodokli automātiski iekasēs no klientiem rezervācijas procesā. Līdz ar to Airbnb kļuvusi par pirmo platformu Baltijā, kura automātiski iekasēs tūrisma nodokli no pilsētas viesiem. Tiek pieļauts, ka Lietuvā ir ap 3 000 Airbnb  izīrētāju, no kuriem lielākā daļa atrodas Viļņā.

Tikmēr tiem, kuri izīrēšanai izmanto booking.com, aizvien nāksies pašiem iekasēt tūrisma nodokli. Nav arī plānu, lai to mainītu.

Par tūrismu Viļņā atbildīgā Inga Romanovskiene (Inga Romanovskienė) komentē, ka vienošanās iezīmē «zīmīgu uzlabojumu» tajā, kā pilsēta pārvalda tūrisma nodokļa iekasēšanu no tūristiem un viņu izmitinātājiem. Viņa arī pieļauj, ka šīs izmaiņas pilsētai piesaistīs vēl vairāk tūristu.

Tūrisma nodokli viena eiro apmērā par tūristu Viļņa ieviesa 2018.gadā. Pērn šādi pilsēta iekasēja 1,87 miljonus eiro, tajā skaitā arī 98 000 eiro no privātajiem izīrētājiem.

Cer uz pārmaiņām nozarē

Lietuvas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidente Evalda Šiškauskiene (Evalda Šiškauskienė) iepriekš kritizējusi Airbnb, tomēr izmaiņas vērtējusi atzinīgi.

«Tas, ko Viļņa ir panākusi, pirms pāris gadiem šķita kas neiedomājams,» BNN komentē Šiškauskiene.

«Šāda veida vienošanās mums noteikti palīdzēs efektīvi cīnīties ar to, ka neieskaitīti tūristi Viļņā izmanto Airbnb pakalpojumus. Līdz šim Airbnb izmantotāji apgāja jebkādu statistiku,» tā Šiškauniene, kura uzskata, ka ar Airbnb starpniecību iekasētie nodokļi būs liels atvieglojums Viļņai.

Iepriekš Šiskauskiene aizrādījusi, ka viesnīcas un īstermiņa izīrētāji Lietuvā nav pietiekami kontrolēti, kas savukārt kropļo statistiku par tūristu skaitu valstī un liedz pārliecināties par to, ka tiek ievēroti visi drošības un sanitārie standarti. Viņa norādīja, ka daļa uzņēmēju darbojas vien daļēji likumīgi, nenomaksājot visas tūrisma jomā ierastās maksas un nodokļus.

Šiškauskiene cer, ka vienošanās uzlabos situāciju tūrisma nozarē un ļaus visai nozarei strādāt saskaņā ar likumiem.

Viņa arī izsaka cerību, ka Lietuvas Valsts nodokļu inspekcija darīs savu darbu un pieskatīs izīrētājus, kas savukārt nodrošinās konkurenci starp izīrētājiem tiešsaistes platformās un viesnīcām.

Ieņēmumu dienests sola pievērsties īstermiņa izīrētājiem

Lietuvas Valsts nodokļu inspekcija gan solījusi, ka Airbnb izmantotājiem būs pievērsta īpaša uzmanība. Tā plānots cīnīties ar «ēnu ekonomiku», kas sevišķi izplatīta tieši šajā rūpalā.

Nodokļu inspekcija solījusi pievērst uzmanību arī citiem virtuālās ekonomikas segmentiem – virtuālās naudas tirgošanai vai šajā vidē piedāvātiem pakalpojumiem.

Stingri noteikumi citviet

Tiesa, ne visas Eiropas pilsētas pret Airbnb ir tik pretimnākošas kā Viļņa.

Barselonas vecpilsētā 9,6% mājokļu ir izlikti Airbnb, tomēr pilsēta ir pārtraukusi izsniegt atļaujas tūristu izmitināšanai. Bez tām tūristu izmitināšana pilsētā ir nelegāla.

Pašvaldība skaidro, ka Airbnb platforma vedina uz «ēnu ekonomiku» un cilvēki, kuri dzīvo tuvumā Airbnb izīrētajiem īpašumi, bieži vien pauž neapmierinātību.

Ierobežojumus uzstādījušas arī tādas pilsētas kā Amsterdama, Londona, Berlīne un Parīze, piemēram, ierobežojot to dienu skaitu gadā, kurās var izīrēt privātīpašumu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas