bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 21.08.2019 | Vārda dienas: Janīna, Linda
LithuaniaLietuva

Viļņā asu reakciju uzjundī noņemta piemiņas plāksne «ģenerālim Vētram»

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Viļņas mērs Remigijs Šimašus

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Piemiņas plāksne lietuviešu pretpadomju kustības varonim un vienlaikus nacisma laika funkcionāram «ģenerālim Vētram». To noņemt licis Viļņas mērs un līdz ar to uzjundījis asu viedokļu apmaiņu, kur vieni viņam pārmet patvaļu, bet citi cenšas izskaidrot sarežģītus 20.gadsimta vēstures līkločus.

Lietuvas galvaspilsētā plāksne stāvēja pie Lietuvas Zinātņu akadēmijas bibliotēkas fasādes. Iepriekš tā pārdzīvojusi demolēšanas aktu, bet sestdienas, 27.jūlija, naktī tā noņemta pēc Viļņas mēra Remigija Šimašus (Remigijus Šimašius) rīkojuma.

«Ģenerālis Vētra» jeb Jons Noreika (Jonas Noreika) 20.gadsimta starpkaru periodā bija augsta ranga militārpersona Lietuvas brīvvalsts armijā. Kad valsti okupēja Nacistiskā Vācija, viņš kļuva par Šauļu apriņķa pašvaldības vadītāju un parakstīja dokumentus par ebreju geto izveidi un kārtoja ebreju īpašumu atņemšanu.

Atgriežoties Padomju okupācijai, viņš kļuva par vienu no lietuviešu pretošanās kustības līderiem, līdz tika sagūstīts, un 1946.gadā viņu nogalināja Čeka.

Sarežģīts jautājums

Strīds par mēra rīkojuma pareizību šonedēļ, šķiet, pārņēmis Lietuvas publisko telpu. BNN lūdza situāciju komentēt politologam Ķēstutim Griņum (Kęstutis Girnius), kurš ir Amerikas lietuvietis. Viņaprāt, «jautājums ir ļoti sarežģīts».

«Mums ir vēstures un politikas jautājumu komplekss. No vienas puses ar to, ko ir paveicis Noreika, viņš ir likumīgs tautas varonis, bet no otrs puses viņam bija augsts amats nacistu pārvaldē un viņš bija atbildīgs par geto izveidi un ebreju īpašumu atņemšanu. Tādēļ vieni viņu uzskata par holokausta līdzdalībnieku, kādu, kuru nekādi nedrīkst godināt – vismaz Lietuvas galvaspilsētā ne. Strīdam ir vēl viens būtisks aspekts: kādēļ plāksne tika noņemta nakts vidū un kādēļ lēmumu vienpersoniski pieņēma pats mērs?» norāda Griņus.

Deputāti vēlas izmeklēšanu

Uz plāksnes noņemšanu sevišķi asi reaģējuši vadoši Seima deputāti no konservatīvā spārna, Laurins Kasčjūns (Laurynas Kasčiūnas), Audronis Ažubalis (Audronius Ažubalis) un Gabrieliuss Landsberģis (Gabrielius Landsbergis). Tie šonedēļ pat lūguši Lietuvas Ģenerālprokuratūru izmeklēt Viļņas mēra rīcību.

«Man kauns, ka manu dzimto pilsētu Viļņu vada patiess mankurts [vergs, kuram varmācīgi atņemta atmiņa – BNN]. Man kauns, ka viņš nespēj atšķirt apspiedējus un kolaborantus, kuri labprātīgi atdeva mūsu nācijas brīvību komunistiem, no tiem, kuri ļoti sarežģītos apstākļos centās saglabāt mūsu valsts neatkarību un kuri vienmēr ir bijuši mūsu valsts pusē,» tā deputāts Kaščjūns izteicās par Viļņas mēru sociālajā tīklā Facebook.

Mērs aizstāv lēmumu

Viļņas galva Remigijs Šimašus savukārt aizstāvējis pieņemto lēmumu, skaidrojot, ka tas pieņemts, vadoties pēc vienlīdzīga principa. Tas ir noņemt piemiņas zīmes, kas ir saistītas ar abiem totalitāriem režīmiem.

Šimašus tomēr atzinis, ka kļūdījies, liekot plāksni noņemt nemanāmi, diennakts tumšajā laikā.


Pievienot komentāru

Tramps atkārto aicinājumu atļaut Krievijai atgriezties «Lielajā septītniekā»

ASV prezidents Donalds Tramps atkārtojis aicinājumu atļaut Krievija atgriezties «Lielajā septītniekā» jeb G7, pasaules industriāli attīstītāko valstu valdību sadarbības forumā, uzsverot, ka ir labāk, ja Krievija atgriežas šo valstu vidū.

Pēc izdevumu pārskatīšanas FM izdevies rast potenciālo resursu 93,7 miljonu apmērā

Pēc izdevumu 2020.gadam pārskatīšanas izdevies rast potenciālo resursu 93,7 miljonu eiro apmērā. No tiem 48,1 miljons eiro novirzāms kopējās fiskālās telpas uzlabošanai.

Kaljulaida: Finanšu ministram Helmem vairs nav vietas valdībā

Pēc tikšanās ar Igaunijas premjerministru Jiri Ratasu prezidente Kersti Kaljulaida pauda pārliecību, ka valdībā vairs nav vietas finanšu ministram Martinam Helmem.

Valsts pamatbudžeta bāzes izdevumi 2020.gadam – 7 132,4 miljoni

Valsts pamatbudžeta bāzes izdevumi 2020.gadam ir aprēķināti 7'132,4 miljonu eiro apmērā un 2021.gadam valsts pamatbudžeta bāzes izdevumi – 7'332 miljonu eiro apmērā.

Lietuvas eirokomisāra kandidāts: «Zaļā» politika un digitalizācija ir Eiropas prioritātes

Stājoties Seima priekšā, Lietuvas ekonomikas ministrs Virgīnijs Sinkevičs, kuru virza eirokomisāra amatam, kā Eiropas prioritātes minēja «zaļo» politiku un digitālizāciju.

Rīgas satiksme šī gada pirmajā pusē nopelnījusi 2,04 miljonus

SIA Rīgas satiksme šī gada pirmajā pusē nopelnījusi 2,04 miljonu eiro savukārt apgrozījums bijis 95,67 miljoni eiro, liecina uzņēmuma publiskotie dati.

Itālijā krīt valdība, izjūk labējo-populistu koalīcija

Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte paziņojis par atkāpšanos no amata pēc tam, kad neuzticības balsojumu bija rosinājusi labējā koalīcijas partija Līga ar premjerministra vietnieku Mateo Salvīni priekšgalā.

Rosinās ziņot par Saeimas deputātiem piešķirtajiem komandējumiem

Saeimas Juridiskās komisijas sēdē deputāti vienojušies rosināt grozījumus Saeimas kārtības rullī, kas noteiktu Saeimas Prezidijam ziņot par deputātu komandējumiem Saeimas plenārsēdē.

Gandrīz visi 2020.gada budžetā brīvi pieejamie līdzekļi ir rezervēti, tā Kariņš

Pēc Kariņa paustā, gandrīz visi 2020.gada budžetā brīvi pieejamie līdzekļi ir rezervēti, ko nosaka iepriekš pieņemtie lēmumi.

Ieviesīs «nulles birokrātijas» principu

Valdība pieņēmusi tā saukto «nulles birokrātijas» principu, ar ko iecerēts samazināt administratīvā sloga apjomu uz uzņēmējiem, informē Valsts kancelejā.

Aptur Lemberga bijušā advokāta Krastiņa darbību advokatūrā

Latvijas Zvērinātu advokātu padom apmierinājusi smagos noziegumos apsūdzētā un no pienākumiem atstādinātā Ventspils mēra bijušā advokāta Raimonda Krastiņa lūgumu apturēt viņa darbību advokatūrā.

Burovs un Bergmanis tiek pie amatiem Rīgas brīvostas pārvaldē

Rīgas domes ārkārtas sēdē otrdien, 20.augustā, Rīgas brīvostas pārvaldes valdē ievēlēti galvaspilsētas mērs Oļegs Burovs un deputāts Sandris Bergmanis.

Igaunijas prezidente atbalsta nodokļa ieviešanu elektroenerģijai no Krievijas

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida paudusi atbalstu idejai aplikt ar nodokli Baltijas valstu tirgū no Krievijas ienākošo elektroenerģiju. Turklāt prezidente uzskata, ka par elektroenerģijas importu no trešajām valstīm būtu jāpanāk kopīgs ES lēmums.

MK vēlas palielināt atbalstu reemigrantiem saimnieciskās darbības uzsākšanai

«Šis atbalsts ir svarīgs, jo cilvēkiem, kuri atgriežas Latvijā no ilgstošas prombūtnes un vēlas uzsākt savu saimniecisko darbību, ir mazāk iespēju pretendēt un saņemt atbalstus no citām valstī paredzētām atbalsta programmām.»

Par Rīgas otro vicemēru ievēlēta saskaņiete Vladova

Par Vladovu balsoja 11 Gods kalpot Rīgai deputāti, četri Neatkarīgo deputātu frakcijas pārstāvji, trīs deputātu bloka Rīgai! biedri, kā arī 17 Saskaņas deputāti.

Virzienā uz risinājumu? Valdība konceptuāli atbalsta ekonomisko lietu tiesas izveidi

Ministru kabineta sēdes darba kārtībai pievienotajā konceptuālajā ziņojumā lasāms, ka ekonomisko lietu tiesai darbu paredzēts sākt 2021.gada 1.janvārī.

Veidojot sabiedrisko pasūtījumu, būs jāņem vērā arī ārzemju latviešu intereses

Ar mērķi veicināt ar diasporu saistītu norišu atspoguļošanu sabiedriskajā pasūtījumā un paplašināt sabiedrisko mediju saturu, kā arī to pakalpojumu pieejamību ārzemju latviešiem, valdība akceptējusi grozījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā.

Plāno izvērtēt 12 Rīgas pašvaldības uzņēmumu darbību

Rīgas domes Pilsētas īpašuma komiteja atbalstījusi lēmumprojektu par neatkarīga ārējā izvērtējuma veikšanu pašvaldības uzņēmumos un aģentūrās, piemēram, SIA Rīgas namu pārvaldnieks un SIA Rīgas ūdens.

Ministru viedokļiem daloties, valdība vēl nepieņem lēmumu par LU rektoru

Ministru viedokļiem daloties, valdība otrdien, 20.augustā, tomēr vēl nepieņēma lēmumu Latvijas Universitātes rektora jautājumā.

Daugavpils slimnīcā atsāktas plānveida operācijas

Pilsētas domes priekšsēdētājs klāstīja, ka slimnīca turpina darbu iepriekšējā režīmā, nodrošinot gan neatliekamo, gan plānveida palīdzību, nesamazinot ieplānoto operāciju skaitu.

Parakstīta Latvijas-Indijas sadarbības programma kultūrā

Sadarbības programma aptver abu valstu sadarbību mūzikā un dejā, kultūras mantojuma jomā, kino jomā, muzeju, kā arī bibliotēku un arhīvu starpā.

Apsūdzēti divi SIA Rīgas enerģija valdes locekļi par mēģinājumu krāpties ar OIK

Tiesai nodota krimināllieta, kurā apsūdzēti divi uzņēmuma SIA Rīgas enerģija valdes locekļi par mēģinājumu ar viltu iegūt tiesības nodot elektroenerģiju OIK ietvaros.

Swedbank: Reģionu iedzīvotāji mājoklim un pārtikai tērē vairāk nekā rīdzinieki

Latvijas reģionu iedzīvotājiem pārtikas un mājokļu izdevumu slogs attiecībā pret ienākumiem ir krietni lielāks nekā rīdziniekiem, secināts Swedbank finanšu institūta pētījumā.

VNĪ samazina valstij piederošo degradēto būvju skaitu

Valsts nekustamie īpašumi šogad pirmajā pusgadā vidi degradēto būvju skaitu samazinājusi par 28 būvēm – no tām 23 pārdotas izsolēs, piecas nojauktas.

Valsts kanceleja: Nevar pārliecināties, ka pārkāpumi LU rektora vēlēšanās ietekmēja to rezultātu

Izvērtējot precizēto IZM sagatavoto rīkojuma projektu par Indriķa Muižnieka apstiprināšanu LU rektora amatā, nav iespējams pārliecināties, ka pārkāpumi LU rektora vēlēšanās ietekmēja to rezultātu, teikts Valsts kancelejas sagatavotajā atzinumā.


-->