bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 12.11.2019 | Vārda dienas: Kaija, Kornēlija
LithuaniaLietuva

Viļņā asu reakciju uzjundī noņemta piemiņas plāksne «ģenerālim Vētram»

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Viļņas mērs Remigijs Šimašus

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Piemiņas plāksne lietuviešu pretpadomju kustības varonim un vienlaikus nacisma laika funkcionāram «ģenerālim Vētram». To noņemt licis Viļņas mērs un līdz ar to uzjundījis asu viedokļu apmaiņu, kur vieni viņam pārmet patvaļu, bet citi cenšas izskaidrot sarežģītus 20.gadsimta vēstures līkločus.

Lietuvas galvaspilsētā plāksne stāvēja pie Lietuvas Zinātņu akadēmijas bibliotēkas fasādes. Iepriekš tā pārdzīvojusi demolēšanas aktu, bet sestdienas, 27.jūlija, naktī tā noņemta pēc Viļņas mēra Remigija Šimašus (Remigijus Šimašius) rīkojuma.

«Ģenerālis Vētra» jeb Jons Noreika (Jonas Noreika) 20.gadsimta starpkaru periodā bija augsta ranga militārpersona Lietuvas brīvvalsts armijā. Kad valsti okupēja Nacistiskā Vācija, viņš kļuva par Šauļu apriņķa pašvaldības vadītāju un parakstīja dokumentus par ebreju geto izveidi un kārtoja ebreju īpašumu atņemšanu.

Atgriežoties Padomju okupācijai, viņš kļuva par vienu no lietuviešu pretošanās kustības līderiem, līdz tika sagūstīts, un 1946.gadā viņu nogalināja Čeka.

Sarežģīts jautājums

Strīds par mēra rīkojuma pareizību šonedēļ, šķiet, pārņēmis Lietuvas publisko telpu. BNN lūdza situāciju komentēt politologam Ķēstutim Griņum (Kęstutis Girnius), kurš ir Amerikas lietuvietis. Viņaprāt, «jautājums ir ļoti sarežģīts».

«Mums ir vēstures un politikas jautājumu komplekss. No vienas puses ar to, ko ir paveicis Noreika, viņš ir likumīgs tautas varonis, bet no otrs puses viņam bija augsts amats nacistu pārvaldē un viņš bija atbildīgs par geto izveidi un ebreju īpašumu atņemšanu. Tādēļ vieni viņu uzskata par holokausta līdzdalībnieku, kādu, kuru nekādi nedrīkst godināt – vismaz Lietuvas galvaspilsētā ne. Strīdam ir vēl viens būtisks aspekts: kādēļ plāksne tika noņemta nakts vidū un kādēļ lēmumu vienpersoniski pieņēma pats mērs?» norāda Griņus.

Deputāti vēlas izmeklēšanu

Uz plāksnes noņemšanu sevišķi asi reaģējuši vadoši Seima deputāti no konservatīvā spārna, Laurins Kasčjūns (Laurynas Kasčiūnas), Audronis Ažubalis (Audronius Ažubalis) un Gabrieliuss Landsberģis (Gabrielius Landsbergis). Tie šonedēļ pat lūguši Lietuvas Ģenerālprokuratūru izmeklēt Viļņas mēra rīcību.

«Man kauns, ka manu dzimto pilsētu Viļņu vada patiess mankurts [vergs, kuram varmācīgi atņemta atmiņa – BNN]. Man kauns, ka viņš nespēj atšķirt apspiedējus un kolaborantus, kuri labprātīgi atdeva mūsu nācijas brīvību komunistiem, no tiem, kuri ļoti sarežģītos apstākļos centās saglabāt mūsu valsts neatkarību un kuri vienmēr ir bijuši mūsu valsts pusē,» tā deputāts Kaščjūns izteicās par Viļņas mēru sociālajā tīklā Facebook.

Mērs aizstāv lēmumu

Viļņas galva Remigijs Šimašus savukārt aizstāvējis pieņemto lēmumu, skaidrojot, ka tas pieņemts, vadoties pēc vienlīdzīga principa. Tas ir noņemt piemiņas zīmes, kas ir saistītas ar abiem totalitāriem režīmiem.

Šimašus tomēr atzinis, ka kļūdījies, liekot plāksni noņemt nemanāmi, diennakts tumšajā laikā.


Pievienot komentāru

Turcija sāk deportēt Rietumvalstu džihādistus

Turcija pirmdien, 11.novembrī, pavēstījusi, ka sākusi sūtīt ārvalstu radikālo musulmaņu kaujiniekus atpakaļ uz to izcelsmes valstīm ASV un Eiropā. Kopumā Turcijas ieslodzījuma vietās ir vairāk nekā tūkstotis grupējuma «Islāma valsts» kaujinieku.

Patentmaksai līdz novembrim reģistrēti 4 342 nodokļu maksātāji

Patentmaksas maksāšanai līdz šā gada 1.novembrim Valsts ieņēmumu dienestā bija reģistrēti 4 342 cilvēki, no tiem 1 450 ir samazinātās patentmaksas maksātāji.

Elektrības vidējā cena Latvijā pieaug par 6%

Pagājušajā nedēļā biržā Nord Pool elektroenerģijas cena Latvijā pieauga par 6% – līdz 48,64 eiro par megavatstundu, informē AS Latvenergo pārstāvji.

Budžeta komisija galīgajā lasījumā atbalsta nākamā gada budžeta aprises

Saeimas Budžeta un finanšu komisija pirmdien, 11.novembrī, noslēdza darbu pie nākamā gada budžeta, atbalstot tā virzību izskatīšanai galīgajā lasījumā parlamentā.

Tallinā strauji palielinās nevienlīdzība starp turīgajiem un trūcīgajiem pilsētniekiem

Tallinā plaisa starp turīgajiem, trūcīgajiem un dažādām etniskajām grupām aug visstraujāk no visām Eiropas galvaspilsētām, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Sešas personas tiesās par izspiešanu un draudiem ierakt upuri kapā

Saskaņā ar apsūdzību 2018.gada oktobrī visi seši apsūdzētie vienojās no kāda vīrieša iegūt naudu bez jebkāda pamata, piedraudot un pielietojot reālu vardarbību.

Izsludināts konkurss uz Latvijas gaisa satiksme neatkarīgā padomes locekļa amatu

Satiksmes ministrija izsludinājusi konkursu uz VAS Latvijas gaisa satiksme neatkarīgā padomes locekļa amata vietu, informē ministrijā.

IeM Informācijas centra vadītāja amatam otrajā kārtā virza četrus pretendentus

Iekšlietu ministrijas Informācijas centra priekšnieka atlases komisija nolēmusi uz konkursa otro kārtu izvirzīt četrus no desmit pretendentiem, kas bija pieteikušies atklātam konkursam.

Igaunijas iemaksas ES budžetā pieaugs par 120 miljoniem eiro

Igaunijas iemaksas Eiropas Savienības nākamajā budžetā augs no 200 miljoniem eiro līdz 320 miljoniem eiro. Kāpums gaidāms saistībā ar Lielbritānijas izstāšanos no bloka un Igaunijas tautsaimniecības izaugsmi.

Graustam Marijas ielā mainījies viens no īpašniekiem un tapis atjaunošanas projekts

Rīgā, Marijas ielā 6, esošajai ēkai mainījies viens no īpašniekiem, kā arī Rīgas domei beidzot iesniegts nama atjaunošanas projekts minimālā sastāvā, informē pašvaldībā.

Latvijā būvniecības produkcijas apjoms audzis par 5,9%

Būvniecības apjoma kāpums bija ēku būvniecībā – par 11,7%, inženierbūvniecībā – par 2,1% un specializētajos būvdarbos – par 2,4%.

Krievijā sāk tirgot vilciena biļetes uz Krimu

Krievijā sākta biļešu iepriekšpārdošana pasažieru dzelzceļa pārvadājumiem uz anektēto Krimas pussalu Ukrainā. Brauciens maršrutā Sanktpēterburga-Sevastopole ilgs 43 stundas.

Šogad pieaudzis slepkavību un to mēģinājumu skaits

Šogad deviņos mēnešos, salīdzinot ar pagājušo gadu, pieaudzis slepkavību un to mēģinājumu skaits, turklāt lielākā daļa šo noziegumu notikuši iedzeršanas laikā.

Šodien Latvijā svin Lāčplēša dienu

Šodien Latvijā tiek atzīmēta Lāčplēša diena un Bermontiādes 100.gadadiena, godinot Brīvības cīņās un citos militāros konfliktos kritušos karavīrus un valsts aizstāvjus.

Šogad valsts atbalsts atcelts 16 OIK elektrostacijām

Šī gada desmit mēnešos elektroenerģijas obligātā iepirkuma tiesības atceltas 16 elektrostacijām.

Igaunijā turpina sarukt eksports, kamēr imports aug

Igaunijas eksporta apjoms septembrī bijis par trim procentiem mazāks nekā 2018.gada septembrī, savukārt imports tādā pašā apmērā audzis. Lielākais importa pieaugums bijis valstī ievestai produkcijai no Latvijas, tā liecina Igaunijas oficiālā statistika.

Bezdarba līmenis Latvijā oktobra beigās saglabājās 5,7% līmenī

Latvijā šogad oktobra beigās reģistrētā bezdarba līmenis bija 5,7% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita, kas ir tikpat, cik mēnesi iepriekš.

Aptauja: Trīs ceturtdaļas Baltijas iedzīvotāji satraukti par savām finansēm pensijām

Aptuveni 3/4 Baltijas iedzīvotāju ir satraukti par to, kāda būs viņu finansiālā situācijā, dodoties pensijā, tajā pašā laikā daudzi aizvien neko nedara, lai uzkrātu papildu līdzekļus savai pensijai.

Rumānijas prezidenta vēlēšanās būs jārīko otrā kārta

Rumānijā aizvadītas prezidenta vēlēšanas, kur lielāko vēlētāju atbalstu guvis pašreizējais valsts galva Klauss Johaniss, taču tas nav bijis pietiekami, lai viņš uzvarētu jau vēlēšanu pirmajā kārtā.

Mediķi aicina valdību atlikt valsts budžeta pieņemšanu, gatavojas streikam

Latvijas Ārstu biedrība, Latvijas Jauno ārstu asociācija un Latvijas Māsu asociācija aicina atlikt valsts budžeta pieņemšanu un turpināt sarunas par papildu finansējuma piešķiršanu veselības aprūpes nozarei 2020.gadam un nākamajos gados.

LTV: Rīgas pašvaldības sociālās mājas celtniecībā, iespējams, izmantota apšaubāma viesstrādnieku piesaistes shēma

Rīgas pašvaldības sociālo māju un veselības centra celtniecībā Bolderājā, iespējams, izmantota apšaubāma viesstrādnieku piesaistīšanas shēma, ziņo LTV raidījums de facto.

Spānijas ārkārtas vēlēšanās uzvar sociālisti

Spānijā aizvadītajās ārkārtas parlamenta vēlēšanās uzvarējuši valdošie sociālisti, tomēr to deputātu vietu skaits sarucis, vēl vairāk attālinot valsti no iespējas vienoties par vairākuma valdības izveidi.

Burkovskis varētu kļūt par apvienotā TV3 ziņu dienesta vadītāju; iespējamo interešu konfliktu noliedz

Apvienoto TV3 ziņu dienestu piedāvāts vadīt pašreizējam LNT analītiskā raidījuma LNT Ziņu TOP 10 vadītājam Haraldam Burkovskim.

Šonedēļ turpinās silts novembris ar lietavām

Nedēļas sākumā gaisa temperatūra būs zemāka un dienas laikā nepārsniegs +5…+8 grādus, bet nokrišņi arī būs mazāk.

Latvijas Zaļā partija izslēgta no Eiropas zaļo partiju apvienības

Latvijas Zaļā partija ir izslēgta no Eiropas zaļo partiju apvienības, taču partijas biedriem šāds lēmums neesot pārsteigums.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!