bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 21.01.2020 | Vārda dienas: Agne, Agnese, Agnija
LithuaniaLietuva

Viļņai jāapvienojas ar Kauņu, lai piesaistītu Eiropas mēroga investīcijas, tā eksperts

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuviešu acīs Viļņa ir lielpilsēta, tomēr no pasaules urbanizācijas tendenču un Eiropas mēroga investīciju viedokļa tā ir sīka vienība. Tik nesaudzīgs bijis Lietuvas ieguldījumu aģentūras vadītājs, kurš vienīgo risinājumu saredz Viļņas-Kauņas aglomerācijā. Mērķis būtu Rīgas vai lielāka izmēra metropoles izveide.

Kauņai un Viļņai jāsaplūst

Viļņā šobrīd dzīvo ap 540 tūkstošiem cilvēku, kas Eiropas Savienības lielpilsētu konkurencē to ierindo 53.vietā. 100 kilometru attālumā no galvaspilsētas atrodas valsts otrā lielākā pilsēta Kauņa ar aptuveni 300 tūkstošiem iedzīvotāju. Starp abām ir vairākas mazākas pilsētas, kā, piemēram, Elektrēni, Kaišadore un Rumšišķe.

«Nākotnē, lai saglabātu konkurētspēju Eiropas līmenī, Viļņai un Kauņai būs jāsaaug kopā. Ar Viļņas attīstības potenciālu nepietiek, lai tā turētos līdzi tempam, kādā pašlaik izplešas citas līdzīga izmēra Eiropas pilsētas. Nākotne izskatās rožaina tikai tām pilsētām, kuras spēj paplašināties, piesaistot izglītotus un prasmīgus cilvēkus,» tā šonedēļ uzrunā sacījis Lietuvas investīciju piesaistes aģentūras Invest in Lithuania ģenerāldirektors Mants Katins (Mantas Katinas).

Uzrunājot auditoriju konferencē Motivated@work, viņš kā piemēru minējis Zviedrijas metropoli Stokholmu, kas sevi pozicionē kā visas Skandināvijas galvaspilsētu. Tās iedzīvotāju skaits kopā ar piepilsētām šobrīd pārsniedz divus miljonus, un pati pilsēta rēķinās ar tās metropoles iedzīvotāju skaita divkāršošanos.

Ideja par Viļņas-Kauņas aglomerāciju nav jauna. Abu pilsētu vadība iespējamo administratīvo tuvināšanos sāka apspriest jau 2003.gadā, un iekļāva šo mērķi savos stratēģiskos plānos, tomēr tas vairāk palicis uz papīra, nevis novedis pie reāliem darbiem.

Viļņa nav Eiropas lielpilsēta

Viļņas Ģedimina Tehniskās Universitātes profesors Jurģis Vanags (Jurgis Vanagas) sarunā ar ziņu portālu BNN vērsa uzmanību uz to, ka ne Viļņai, ne Kauņai nav Eiropas lielpilsētas jeb Euro City statusa.

«Eiropas stratēģisko plānotāju kartēs mūs aizēno tādas mūsu reģiona lielpilsētas kā Rīga, Minska un Varšava. Būtu ļoti svarīgi iegūt šo statusu, jo tas nodoršinātu lielākus ieguldījumus un atbalstu no Eiropas Savienības,» skaidroja Vanags.

Līdzīgās domās ir arī citi pilsētvides plānošanas speciālisti, kuri, pamatojoties uz pētījumiem, secinājuši, ka Kauņai un Viļņai, sperot stratēģiskās plānošanas soļus, būtu jākoncentrējas uz abu pilsētu tuvināšanos un mazāku pilsētu pievienošanu sev. Ekspertu vērtējumā, mērķim ir jābūt funkcionējošam un augošam metropoles reģionam.

Eksmērs pārliecināts par ieguvumiem

Lietuvas lielāko pilsētu aglomerācijas ideju atbalsta arī bijušais Viļņas mērs Artūrs Zuoks (Artūras Zuokas).

«Ja Kauņa un Viļņa strādātu roku rokā, to sasniegumi būtu daudz lielāki un arī valsts būtu liela ieguvēja. Tikai viens mazs piemērs: abas pilsētas pērk autobusus un šīm mērķim tērē daudz naudas. Ja abas veidotu vienotu iepirkuma konkursu, tad abām izdotos krietni vien ietaupīt,» tā nesen presē skaidrojis bijušais ilggadējais Viļņas mērs Zuoks.


Pievienot komentāru

Konkurences padome: Tikai 41% no Latvijā patērētā alus ražo šeit uz vietas

Pašlaik Latvijā no visa patērētā alus 41 % tiek saražots Latvijā, bet 59 % tiek importēti no citām valstīm, secinājusi Konkurences padome.

ASV sākas impīčmenta tiesa pret Donaldu Trampu

ASV Kongresa Senātā otrdien, 21.janvārī, paredzēts sākums impīčmenta tiesai, kuras mērķis ir noskaidrot, vai ASV prezidents Donalds Tramps ir vainīgs apsūdzībās, kas saistītas ar viņa ārpolitikas kontaktiem ar Ukrainu.

Aptauja: Puse iedzīvotāju uzskata, ka valsts autoceļu būvdarbu kvalitāte ir uzlabojusies

Puse jeb 50% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka pēdējo piecu gadu laikā ārpus apdzīvotām vietām esošo valsts autoceļu būvdarbu kvalitāte kopumā ir uzlabojusies, par to liecina pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas rezultāti.

LZP reģionālā nodaļa rosina runāt par partijas atšķelšanos no ZZS

Latvijas Zaļās partijas Cēsu nodaļa uzskata, ka partijai būtu jāuzsāk diskusija par iespējamu aiziešanu no Zaļo un zemnieku savienības, raksta laikraksts Latvijas Avīze.

SVF samazina pasaules ekonomikas prognozi 2020.gadam

Starptautiskais Valūtas fonds ir samazinājis tā ekonomiskās izaugsmes prognozi pasaulei 2020.gadam, lēmumu skaidrojot ar neskaidrību, ko rada ASV-Ķīnas tirdzniecības attiecību saspīlējums un gausa tautsaimniecības izaugsme Indijā.

Klimatam veltītā Davosas forumā pretējus skatījumus paudīs Tunberga un Tramps

Davosā, Šveicē otrdien, 21.janvārī, sākas Pasaules Ekonomikas forums, un tas ir veltīs ekonomikas pārmaiņām ceļā uz ilgtspējīgu tautsaimniecību. Pretēji skatījumi ir gaidāmi ASV prezidenta Donalda Trampa un klimata aktīvistes Grētas Tunbergas.

Swedbank Latvijas ekonomikas izaugsmi 2020.gadā paredz 2,2% apmērā

Latvijas tautsaimniecības izaugsme arī 2020.gadā balstīsies privātajā patēriņā un izaugsme gaidāma 2,2% apmērā, prognozē Swedbank galvenā ekonomiste Līva Zorgenfreija.

Arī Jūlija Krūmiņa sodīšana par nelikumīgu partijas finansēšanu neesot iemesls ZZS nepiešķirt valsts finansējumu

Prokuratūras piemērotais naudas sods uzņēmējam Jūlijam Krūmiņam neliedz pārtraukt valsts finansējuma izmaksu Zaļo un zemnieku savienībai.

Gaisa spēku komandiera amatā stāsies pulkvežleitnants Viesturs Masulis

Pulkvežleitnants Masulis dienējis dažādos amatos Gaisa spēkos, tostarp bijis Gaisa telpas novērošanas eskadriļas komandieris un Gaisa spēku štāba priekšnieks, un starptautisku dienesta pieredzi ieguvis NATO štābā.

Ģirģens: Plašāks pretendentu loks VP vadītāja amatam būtu sabiedrības interesēs

Plašaks pretendentu loks Valsts policijas priekšnieka amatam būtu sabiedrības interesēs, tā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma izteicies iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens.

Valodas inspektori Igaunijā lūdz Hesburger pārtulkot «drive-in» zīmes

Igaunijas Valodas inspekcija norādījusi somu ātrās ēdināšanas tīklam Hesbruger, ka tas pārkāpj Valodas likumu, izvietojot zīmes ar anglisko uzrakstu «drive-in» bez tulkojuma igauņu valodā.

Piemin arī barikāžu laika žurnālistus

«Var jau būt, ka toreiz zāle bija zaļāka un mēs paši – jaunāki, bet mēs un mūsu atmiņas ir tās pašas – par Latvijas brīvību.»

Lietuva pārdēvēs autoceļus, godinot Baltijas ceļu; mudinās Latviju un Igauniju darīt tāpat

Lietuva plāno godināt Baltijas ceļa akciju, par Baltijas ceļu nosaucot maģistrālos autoceļus, uz kuriem cilvēki tolaik veidoja dzīvo ķēdi, kā arī iecerējusi aicināt līdzīgi rīkoties arī Latviju un Igauniju.

Akciju cenas sarūk, investoriem pārdodot sadārdzinājušās akcijas

Akciju cenas piektdien bija kāpušas un Volstrītas indeksi pieauguši līdz jauniem rekordiem, jo spēcīgi Ķīnas ekonomikas dati uzlaboja globālās ekonomikas perspektīvu pēc ASV-Ķīnas tirdzniecības vienošanās.

Kariņš: Koalīcija iebilst pret mīkstākām prasībām kandidātiem VP vadītāja amatam, nevis pret konkursa rīkošanu

Koalīcija iebilst pret mīkstākām prasībām Valsts policijas vadītāja amata kandidātiem, bet nevis pret konkursa rīkošanu, pēc koalīcijas sadarbības sanāksmes žurnālistiem pavēstījis Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Lietuvā novēro jaunuzņēmumu pieplūdumu no valstīm ārpus ES

Lietuvā 2019.gadā uzskaitīts divkārt vairāk ārvalstu jaunuzņēmumu, kuri izmantojuši īpašu vīzu programmu, kas ļauj iegūt uzturēšanās atļauju, ja tiek izpildītas konkrētas konkrētu kapitāla vai nodarbinātības prasības.

Saskaņa aizvien gatava cīnīties par Burova atstādināšanu no Rīgas mēra amata

Saskaņas frakcija joprojām ir noskaņota censties panākt Oļega Burova atbrīvošanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata, atzina Saskaņas frakcijas vadītājs Maksims Tolstojs.

ANO: Valstis nedrīkst klimata bēgļus sūtīt mājās

Valstīm ir nelikumīgi sūtīt cilvēkus atpakaļ viņu dzimteni, ja tajā šo cilvēku dzīvības var apdraudēt klimata izmaiņas, tā ANO Cilvēktiesību komiteja secinājusi lietā par kāda applūstošas Okeānijas salu valsts pilsoņa lūgumu Jaunzēlandei dot viņam patvērumu.

Nemiro: Rebenoks ir viens no Latvenergo padomes locekļu konkursā uzvarējušajiem

Lēmumu par jauno AS Latvenergo padomi, kurā plānots iekļaut arī ekonomikas ministra Ralfa Nemiro padomnieku Pāvelu Rebenoku, varētu pieņemt nākamais Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs, sacīja Nemiro.

Konstatēto biļešu tirdzniecības pārkāpumu skaits pieaudzis par 10%

Salīdzinājumā ar 2018.gadu, pērn konstatēto biļešu tirdzniecības pārkāpumu skaits pieaudzis par 10%, informē SIA Autotransporta direkcija.

Dzelzceļa kravu pārvadājumu apmērs pērn Latvijā sarucis par 15,8%

Dzelzceļa kravu pārvadājumu apmērs pagājušajā gadā Latvijā samazinājies par 15,8% salīdzinājumā ar 2018.gadu un bija 41,492 miljoni tonnu.

Pēdējo piecu gadu laikā maksātnespējas procesu skaits sarucis par 25%

Pēdējo piecu gadu laikā maksātnespējas procesu skaits sarucis par 25%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Kaimiņš aicina KPV LV biedrus kongresā lemt par partijas likvidāciju

KPV LV šobrīd valstij nodara vairāk ļaunumu nekā labuma un vairs nav iespējams to izglābt, tā intervijā Latvijas Radio paudis Artuss Kaimiņš, aicinot partijas biedrus februārī gaidāmajā kongresā balsot par politiskā spēka pašlikvidēšanos.

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra rotēšana uz CSP atkarīga no atbilstoša atalgojuma

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro iecerējis Ekonomikas ministrijas valsts sekretāru Ēriku Eglīti pārcelt Centrālās statistikas pārvaldes vadītāja amatā, tomēr Eglītis šai rotācijai piekritīs, ja viņam tiks nodrošināts atbilstošs atalgojums.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!