bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 25.05.2019 | Vārda dienas: Anšlavs, Junora
LithuaniaLietuva

Viļņai jāapvienojas ar Kauņu, lai piesaistītu Eiropas mēroga investīcijas, tā eksperts

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuviešu acīs Viļņa ir lielpilsēta, tomēr no pasaules urbanizācijas tendenču un Eiropas mēroga investīciju viedokļa tā ir sīka vienība. Tik nesaudzīgs bijis Lietuvas ieguldījumu aģentūras vadītājs, kurš vienīgo risinājumu saredz Viļņas-Kauņas aglomerācijā. Mērķis būtu Rīgas vai lielāka izmēra metropoles izveide.

Kauņai un Viļņai jāsaplūst

Viļņā šobrīd dzīvo ap 540 tūkstošiem cilvēku, kas Eiropas Savienības lielpilsētu konkurencē to ierindo 53.vietā. 100 kilometru attālumā no galvaspilsētas atrodas valsts otrā lielākā pilsēta Kauņa ar aptuveni 300 tūkstošiem iedzīvotāju. Starp abām ir vairākas mazākas pilsētas, kā, piemēram, Elektrēni, Kaišadore un Rumšišķe.

«Nākotnē, lai saglabātu konkurētspēju Eiropas līmenī, Viļņai un Kauņai būs jāsaaug kopā. Ar Viļņas attīstības potenciālu nepietiek, lai tā turētos līdzi tempam, kādā pašlaik izplešas citas līdzīga izmēra Eiropas pilsētas. Nākotne izskatās rožaina tikai tām pilsētām, kuras spēj paplašināties, piesaistot izglītotus un prasmīgus cilvēkus,» tā šonedēļ uzrunā sacījis Lietuvas investīciju piesaistes aģentūras Invest in Lithuania ģenerāldirektors Mants Katins (Mantas Katinas).

Uzrunājot auditoriju konferencē Motivated@work, viņš kā piemēru minējis Zviedrijas metropoli Stokholmu, kas sevi pozicionē kā visas Skandināvijas galvaspilsētu. Tās iedzīvotāju skaits kopā ar piepilsētām šobrīd pārsniedz divus miljonus, un pati pilsēta rēķinās ar tās metropoles iedzīvotāju skaita divkāršošanos.

Ideja par Viļņas-Kauņas aglomerāciju nav jauna. Abu pilsētu vadība iespējamo administratīvo tuvināšanos sāka apspriest jau 2003.gadā, un iekļāva šo mērķi savos stratēģiskos plānos, tomēr tas vairāk palicis uz papīra, nevis novedis pie reāliem darbiem.

Viļņa nav Eiropas lielpilsēta

Viļņas Ģedimina Tehniskās Universitātes profesors Jurģis Vanags (Jurgis Vanagas) sarunā ar ziņu portālu BNN vērsa uzmanību uz to, ka ne Viļņai, ne Kauņai nav Eiropas lielpilsētas jeb Euro City statusa.

«Eiropas stratēģisko plānotāju kartēs mūs aizēno tādas mūsu reģiona lielpilsētas kā Rīga, Minska un Varšava. Būtu ļoti svarīgi iegūt šo statusu, jo tas nodoršinātu lielākus ieguldījumus un atbalstu no Eiropas Savienības,» skaidroja Vanags.

Līdzīgās domās ir arī citi pilsētvides plānošanas speciālisti, kuri, pamatojoties uz pētījumiem, secinājuši, ka Kauņai un Viļņai, sperot stratēģiskās plānošanas soļus, būtu jākoncentrējas uz abu pilsētu tuvināšanos un mazāku pilsētu pievienošanu sev. Ekspertu vērtējumā, mērķim ir jābūt funkcionējošam un augošam metropoles reģionam.

Eksmērs pārliecināts par ieguvumiem

Lietuvas lielāko pilsētu aglomerācijas ideju atbalsta arī bijušais Viļņas mērs Artūrs Zuoks (Artūras Zuokas).

«Ja Kauņa un Viļņa strādātu roku rokā, to sasniegumi būtu daudz lielāki un arī valsts būtu liela ieguvēja. Tikai viens mazs piemērs: abas pilsētas pērk autobusus un šīm mērķim tērē daudz naudas. Ja abas veidotu vienotu iepirkuma konkursu, tad abām izdotos krietni vien ietaupīt,» tā nesen presē skaidrojis bijušais ilggadējais Viļņas mērs Zuoks.


Pievienot komentāru

Muižnieku ievēlu uz otru termiņu LU rektora amatā

Latvijas Universitātes Satversmes sapulcē piektdien, 24.maijā, par augstskolas rektoru ar 141 balsi atkārtoti tika ievēlēts Indriķis Muižnieks.

Pirmajās EP vēlēšanu dienās nobalsojuši 11,15% Latvijas balsstiesīgo

Pirmajās Eiropas Parlamenta vēlēšanu dienās, no 22. līdz 24.maijam, nobalsojuši 11,04% jeb 155 881 Latvijas balsstiesīgais vēlētājs, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas dati.

Saņemti pirmie signāli par iespējamiem pārkāpumiem EP vēlēšanu norisē

Valsts drošības dienests ir saņēmis pirmos signālus par iespējamiem pārkāpumiem Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisē.

Pārtikas ražotāji neredz problēmas ES direktīvas ieviešanā ar mērķi ierobežot negodīgas tirdzniecības prakses

Latvijas pārtikas ražotāji nesaredz problēmas sekmīgi Latvijā pārņemt prasības, ko nosaka Eiropas Savienības direktīva pret negodīgu tirdzniecības praksi starpuzņēmumu attiecībās pārtikas piegādes ķēdē, stāsta Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

Dzelzceļa posma Mažeiķi-Reņģe atjaunošana sāksies jūnijā

Dzelzceļa posma Mažeiķi-Reņģe atjaunošana sāksies jūnija sākumā, un to plānots pabeigt līdz gada beigām, paziņoja konkursā par atjaunošanas darbiem uzvarējušās Lietuvas kompānijas Vitras-S vadītājs Mihails Ļipkins.

VNĪ sāks ieviest koncepciju Nākotnes birojs

Arī valsts pārvalde saskaras ar tiem pašiem izaicinājumiem kā privātais sektors: kā efektīvāk izlietot līdzekļus, kā nodrošināt darba vidi, kas palīdz sasniegt organizācijas mērķus.

Statistika: Jo vecāks, jo vientuļāks

2018.gadā 17% iedzīvotāju vecumā no 75 gadiem atzīmējuši, ka pēdējā mēneša laikā ir jutušies vientuļi visu laiku vai lielākoties, savukārt gados jaunāki cilvēki šādu atbildi sniedza desmit reizes retāk.

Daļa vēlētāju joprojām nesekmīgi mēģina nobalsot ārpus saviem vēlēšanu iecirkņiem

Turpinoties iepriekšējai balsošanai Eiropas Parlamenta vēlēšanās, daļa vēlētāju Rīgā nav informēti, ka piektdien, 24.maijā, iespējams nobalsot tikai tajā iecirknī, kurā viņi ir reģistrēti, un viņi neveiksmīgi centušies nobalsot citā balsošanas vietā.

RTAB «jauna» valde – par priekšsēdētāju iecelts tās līdzšinējais loceklis Grīnvalds

Par Rīgas Tūrisma attīstības biroja valdes priekšsēdētāju ievēlēts Guntars Grīnvalds, kurš līdz šim RTAB darbojās kā valdes loceklis.

Video: Britu premejere Meja paziņo par atkāpšanos emocionālā uzrunā

Par demisiju paziņojusi Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja, atzīstot, ka viņas valdībai nav izdevies atrisināt Brexit strupceļu. Atvadu uzrunā viņa to nosaukusi par britu valdību «lielāko izaicinājumu miera laikos».

Viedoklis: Oligarhu maks šoreiz nenostrādās – pirmās atklātās prezidenta vēlēšanas

Latvijas Valsts prezidents varētu būt smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga iespēja uz apžēlošanu gadījumā, ja tiesa pēc vairākiem gadiem pasludina notiesājošu spriedumu viņa lietā. Tomēr, lai arī cik biezs būtu oligarhu maks, ZZS virzītais prezidenta kandidāts tiesībsargs Juris Jansons, visticamāk, netiks ievēlēts par nākamo Latvijas Valsts prezidentu – atklātais balsojums šo procesu apgrūtinās.

Igaunijas elektrotīklu operators apzīmogo pievienošanos Eiropas tīklam

Igaunijas elektrotīklu pārvaldes uzņēmums Elering ir parakstījis līgumu par pievienošanos sinhronizētajam kontinentālās Eiropas elektrotīklam, kas plānota kopā ar Latviju un Lietuvu.

Apsūdzēti divi vīrieši par cigarešu kontrabandu vairāk nekā miljona vērtībā

Abi apsūdzētie kāda uzņēmuma legālā cigarešu ražotnē nelikumīgi saražoja un glabāja 7 110 380 cigaretes Richman bez akcīzes nodokļa markām 1 137 660 eiro apmērā.

Pēc kopīgas alkohola lietošanas vīrietis sadur sievieti

Sievietei konstatēta durta brūce kājas augšstilbā un viņa nogādāta medicīnas iestādē.

EP vēlēšanās Lielbritānijā liedz balsot daudziem ES pilsoņiem

Lielbritānijā nepatīkamu pārsteigumu piedzīvojuši daudzi Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi, kuriem Eiropas Parlamenta vēlēšanu dienā liegta iespēja balsot formalitāšu problēmu dēļ.

Tirgi ir iekļuvuši Brexit kņadas, ASV-Ķīnas tirdzniecības kara un Eiropas ekonomiskā vājuma perfektā vētrā

Pasaules biržu indeksi un naftas cenas ceturtdien, 23.maijā, kritās.

Par nepatiesu ziņu norādīšanu amatpersonas deklarācijā Koļegovu soda ar 3 010 eiro

Tiesa bijušo Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektori Ingu Koļegovu atzina par vainīgu nepatiesu ziņu norādīšanā valsts amatpersonas deklarācijā un piesprieda viņai naudas sodu 3 010 eiro apmērā.

Pierīgā un Jelgavas apkārtnē var būt palēnināta satiksme

Valsts autoceļu tīklā rit aktīva ceļu būvdarbu sezona, remontdarbi notiek vairāk nekā 20 reģionālo autoceļu posmos.

Pirmajās divās vēlēšanu dienās Latvijā nobalsojuši 4,34% balsstiesīgo

Pirmajās divās vēlēšanu dienās Latvijā nobalsojuši 4,34% jeb 61 305 balsstiesīgo, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija.

Baltijas privātie dzelzceļa pārvadātāji iestājas par atvērtu tirgu brīvai konkurencei; gaidāma tikšanās ar Eiropas Komisiju

«Mēģinājumi uzsākt pārrobežu pārvadājumus sadarbībā ar citiem Baltijas kaimiņvalstu privātajiem pārvadātājiem tiek dažādos veidos traucēti ar mērķi saglabāt atkarību no vēsturiski izveidojušos valsts dzelzceļa uzņēmumu pakalpojumiem.»

NATO brīdina Krieviju par visaptverošu atbildi uz kiberuzbrukumiem

NATO ģenerālsekretārs brīdinājis Krieviju un citus iespējamos pretiniekus, ka militārā alianse ir gatava atbildēt uz kiberuzbrukumiem ar visiem līdzekļiem, kas ir tās rīcībā.

Bordāns: Bez JKP šī valdība nepastāvēs

Bez JKP Krišjāņa Kariņa valdība nepastāvēs, piektdien, paziņojis JKP līderis, tieslietu ministrs Jānis Bordāns, komentējēt koalīcijas partneru mazo entuziasmu atbalstīt viņa ierosinājumu vērtēt ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbilstību amatam.

Bērziņš un Strakšas diskreditē Valsts dzelzceļa administrācijas darbu, tā Iesalnieks

Iesalnieks atzīmē, ka diskreditējoša kampaņa rīkota arī iepriekš – 2017.gadā, kad VDzA uzsāka administratīvā pārkāpuma lietvedību pret LDz par to, ka uzņēmums slēpis finanšu datus.

Par komunisma slavināšanu deputātam Pimenovam izteikts brīdinājums

13.Saeimas deputātam Igoram Pimenovam par deputātu ētikas kodeksa pārkāpumu izteikts rakstveida brīdinājums, par viņa izteikumiem Saeimas 28.marta un 4.aprīļa sēdēs.

Latvijā kļūs vēsāks; maija pēdējās dienās laikapstākļi uzlabosies

Piektdien, 24.maijā, Latvijai pāri virzīsies atmosfēras fronte, tādēļ saule mīsies ar mākoņiem un austrumos gaidāms īslaicīgs lietus, pērkona negaiss.