bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 21.09.2019 | Vārda dienas: Mariss, Matīss, Modris
LithuaniaLietuva

Viļņai jāapvienojas ar Kauņu, lai piesaistītu Eiropas mēroga investīcijas, tā eksperts

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuviešu acīs Viļņa ir lielpilsēta, tomēr no pasaules urbanizācijas tendenču un Eiropas mēroga investīciju viedokļa tā ir sīka vienība. Tik nesaudzīgs bijis Lietuvas ieguldījumu aģentūras vadītājs, kurš vienīgo risinājumu saredz Viļņas-Kauņas aglomerācijā. Mērķis būtu Rīgas vai lielāka izmēra metropoles izveide.

Kauņai un Viļņai jāsaplūst

Viļņā šobrīd dzīvo ap 540 tūkstošiem cilvēku, kas Eiropas Savienības lielpilsētu konkurencē to ierindo 53.vietā. 100 kilometru attālumā no galvaspilsētas atrodas valsts otrā lielākā pilsēta Kauņa ar aptuveni 300 tūkstošiem iedzīvotāju. Starp abām ir vairākas mazākas pilsētas, kā, piemēram, Elektrēni, Kaišadore un Rumšišķe.

«Nākotnē, lai saglabātu konkurētspēju Eiropas līmenī, Viļņai un Kauņai būs jāsaaug kopā. Ar Viļņas attīstības potenciālu nepietiek, lai tā turētos līdzi tempam, kādā pašlaik izplešas citas līdzīga izmēra Eiropas pilsētas. Nākotne izskatās rožaina tikai tām pilsētām, kuras spēj paplašināties, piesaistot izglītotus un prasmīgus cilvēkus,» tā šonedēļ uzrunā sacījis Lietuvas investīciju piesaistes aģentūras Invest in Lithuania ģenerāldirektors Mants Katins (Mantas Katinas).

Uzrunājot auditoriju konferencē Motivated@work, viņš kā piemēru minējis Zviedrijas metropoli Stokholmu, kas sevi pozicionē kā visas Skandināvijas galvaspilsētu. Tās iedzīvotāju skaits kopā ar piepilsētām šobrīd pārsniedz divus miljonus, un pati pilsēta rēķinās ar tās metropoles iedzīvotāju skaita divkāršošanos.

Ideja par Viļņas-Kauņas aglomerāciju nav jauna. Abu pilsētu vadība iespējamo administratīvo tuvināšanos sāka apspriest jau 2003.gadā, un iekļāva šo mērķi savos stratēģiskos plānos, tomēr tas vairāk palicis uz papīra, nevis novedis pie reāliem darbiem.

Viļņa nav Eiropas lielpilsēta

Viļņas Ģedimina Tehniskās Universitātes profesors Jurģis Vanags (Jurgis Vanagas) sarunā ar ziņu portālu BNN vērsa uzmanību uz to, ka ne Viļņai, ne Kauņai nav Eiropas lielpilsētas jeb Euro City statusa.

«Eiropas stratēģisko plānotāju kartēs mūs aizēno tādas mūsu reģiona lielpilsētas kā Rīga, Minska un Varšava. Būtu ļoti svarīgi iegūt šo statusu, jo tas nodoršinātu lielākus ieguldījumus un atbalstu no Eiropas Savienības,» skaidroja Vanags.

Līdzīgās domās ir arī citi pilsētvides plānošanas speciālisti, kuri, pamatojoties uz pētījumiem, secinājuši, ka Kauņai un Viļņai, sperot stratēģiskās plānošanas soļus, būtu jākoncentrējas uz abu pilsētu tuvināšanos un mazāku pilsētu pievienošanu sev. Ekspertu vērtējumā, mērķim ir jābūt funkcionējošam un augošam metropoles reģionam.

Eksmērs pārliecināts par ieguvumiem

Lietuvas lielāko pilsētu aglomerācijas ideju atbalsta arī bijušais Viļņas mērs Artūrs Zuoks (Artūras Zuokas).

«Ja Kauņa un Viļņa strādātu roku rokā, to sasniegumi būtu daudz lielāki un arī valsts būtu liela ieguvēja. Tikai viens mazs piemērs: abas pilsētas pērk autobusus un šīm mērķim tērē daudz naudas. Ja abas veidotu vienotu iepirkuma konkursu, tad abām izdotos krietni vien ietaupīt,» tā nesen presē skaidrojis bijušais ilggadējais Viļņas mērs Zuoks.


Pievienot komentāru

Bildēs: Pasaule vienojas klimata aizsardzībai

Piektdien daudzviet pasaulē ar sevišķi lielu aktivitāti norisinās iknedēļas protesta akcija Piektdiena nākotnei. ko aizsākuši skolēni, lai panāktu, ka valstu valdības un ietekmīgu uzņēmumu vadītāji sāk iestāties pret siltumnīcefekta gāzu izplūdēm.

ERAB domā pārdot Šiauliu bankas akcijas, bet neplāno aiziet no bankas Citadele

Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka gatavojas pārdot Lietuvas Šiauliu bankas akcijas, tomēr pagaidām neplāno aiziet no bankas Citadele.

Uzņēmums: Rīgā vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Lietuvu

Rīgas īres tirgu ir salīdzinoši neliels maza izmēra dzīvokļu piedāvājums, savukārt vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Viļņu un Tallinu.

Konkurences padome atļāvusi Bauskas alus kapitāldaļu pārdošanu Cido grupai

Konkurences padome ir apstiprinājusi SIA Bauskas alus 100% kapitāldaļu pārdošanu CIDO Grupai bez īpašiem nosacījumiem. Darījumu paredzēts pilnībā noslēgt pāris mēnešu laikā.

Līdz šim deviņiem bērniem no Siguldas atklāta salmoneloze, bet pieciem – zarnu nūjiņu infekcija

Līdz šim salmoneloze laboratoriski apstiprināta deviņiem, bet šiga toksīnu veidojošās zarnu nūjiņas izraisītā infekcija jeb STEC – pieciem bērniem no Siguldas puses, informē Slimību profilakses un kontroles centrā.

Rimšēvičs: Komercbankas Latvijas Bankā glabā piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» ekonomikā

Patlaban komercbankas Latvijas Bankā glabā aptuveni piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» valsts ekonomikā, informē centrālās bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Latvijas Banka IKP pieauguma prognozi šim gadam samazina līdz 2,5%

Latvijas Banka samazinājusi IKP pieauguma prognozi šim gadam no iepriekš lēstajiem 2,9%, pēc izlīdzinātajiem datiem, līdz 2,5%, bet nākamajam gadam–- no 3,1% līdz 2,6%.

ES pārliecināta par jaunu Krievijas-Ukrainas gāzes līgumu, Ukraina kritiska

Sarunās Briselē par ilgtermiņa līgumu starp Krieviju un Ukrainu par Krievijas gāzes tranzītu uz Eiropas Savienības valstīm sperti soļi, lai panāktu jauna līguma noslēgšanu. Ukraina tikmēr atkārtojusi iespēju pārtraukt gāzes tranzītu cauri savai teritorijai.

Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs

Ēdinātājs Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības un pieļāvis pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs Ieviņa un Saulīte.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā samazinājās par 0,1%

Salīdzinot ar 2019.gada jūliju, augustā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos prokurora amatam Latvijas skaļāko korupcijas lietu nodaļā

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos uz Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora amata vakanci.

Igaunija nokļūst Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras Direktoru valdē

Igaunija pirmoreiz ievēlēta Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras vadībā, kur tās mērķi ir iestāties pret kodolieroču izplatību un par radioaktīvo atkritumu iespējami drošu noglabāšanu.

EP rosina noteikt atceres dienu cīnītājiem pret totalitārismu

Eiropas Parlamenta deputāti rosina noteikt 25.maiju, kas ir Aušvicas varoņa Vitolda Pilecka nāvessoda gadadiena, par Starptautisko dienu varonīgo cīnītāju pret totalitārismu atcerei.

Rīgas Centrāltirgus kļuvis pieejamāks iedzīvotājiem ar kustību traucējumiem

Ņemot vērā iedzīvotāju iebildumus, Rīgas Centrāltirgus Gastronomijas paviljons tagad padarīts pieejamāks cilvēkiem ar kustību traucējumiem un ērtāks pārdevējiem.

Ministrs: Igaunija pat neapspriedīs centralizētu ES migrantu uzņemšanu

Eiropas Savienības dalībvalstis aicina pārskatīt bloka migrācijas politiku, lai panāktu visu dalībvalstu līdzdalību migrantu uzņemšanā. Starpvalstu diskusiju atteicies apmeklēt Igaunijas iekšlietu ministrs, norādot, ka Igaunija nevēlas pat apspriest priekšlikumu.

Aptur Saeimas ēkas atsevišķu telpu ekspluatāciju

Lai veiktu padziļinātu būvkonstrukciju izpēti, Saeimas Prezidijs pieņēma lēmumu ierobežot atsevišķu telpu ekspluatāciju Saeimas ēkā Jēkaba ielā 11.

Ievestā benzīna apmērs septiņos mēnešos sarucis par 6,7%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad septiņos mēnešos samazinājies par 6,7% salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 0,1% vairāk.

Ryanair Olīrijam piesolīta 99 miljonu eiro piemaksa

Eiropā lielākās lidsabiedrības Ryanair akcionāri ar 50,5% balsīm apstiprinājuši jaunu piemaksu kārtību uzņēmuma izpilddirektoram Maiklam Olīrijam. Ļoti veiksmīgas darbības gadījumā tā paredz piecos gados viņam izmaksāt 99 miljonus eiro.

Kad studenti «pazūd» darba tirgū un neatgriežas. Saruna ar RISEBA rektori

Vēlme ātrāk kļūt patstāvīgiem un pelnīt pašiem savu naudu nereti izkonkurē vēlmi studēt, sarunā ar BNN pauž RISEBA rektore Irina Senņikova, runājot par nepabeigtu mācību problēmu Latvijā.

Austrija bloķē ES-Dienvidamerikas tirdzniecības līgumu lietusmežu, darba tiesību dēļ

Brīvās tirdzniecības līgums starp ES un Dienvidamerikas lielāko tirdzniecības bloku Mercosur gatavots 20 gadus, taču Austrijas valdošās koalīcijas partijas ir to noraidījušas ar mērķi saglabāt Amazones mežus un darba tiesību ievērošanu.

Plāno liegt pašvaldībām reģistrēt savus plašsaziņas līdzekļus

Likumprojekts paredz, ka pašvaldībām līdz 2019.gada 31.decembrim būs jāiesniedz Uzņēmumu reģistram pieteikumu par to īpašumā esošo masu informācijas līdzekļu izslēgšanu no reģistra.

PVD: Pārbaudēs Siguldas bērnudārzos zarnu nūjiņas vairāk nav konstatētas

Izmeklējot zarnu infekcijas izplatības cēloni Siguldā, ir izdarīts maksimālais, lai jauni saslimšanas gadījumi nenotiktu, piektdien, 20.septembrī, intervijā Latvijas Radio sacījis PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

Vēl saglabāsies lietains un vējains laiks

Brīvdienās laika apstākļus turpinās noteikt ciklonu darbība, tādēļ debesis skaidrosies tikai brīžiem, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Maršruts nedēļas nogalei: Ābolu svētki, Miķeļu gaviles un Baltu vienības uguns

Rudens vēsais laiks nav nobiedējis pasākumu rīkotājus, un Latvijas iedzīvotāji un viesi aicināti gan uz ābolu talku, gan uz inovatīvu kopā būšanu diennakts garumā, gan uz gardēžu tikšanos par godu Miķeļiem un rudens ražai.

«Ieklausieties zinātniekos,» klimata aktīviste Thunberga aicina ASV Kongresu

Amerikas Savienoto Valstu Kongresā dots vārds pusaudžu klimata aizsardzības aktīvistei Grētai Thunbergai. Ņemot vērā ASV valdības nevēlēšanos uzņemties saistības, kas paredzētas Parīzes klimata nolīgumā, zviedriete norādījusi, ka zinātniski fakti nav viedoklis, kam var piekrist vai nepiekrist.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->