bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 20.11.2019 | Vārda dienas: Anda, Andīna, Vigo
LithuaniaLietuva

Viļņai jāapvienojas ar Kauņu, lai piesaistītu Eiropas mēroga investīcijas, tā eksperts

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuviešu acīs Viļņa ir lielpilsēta, tomēr no pasaules urbanizācijas tendenču un Eiropas mēroga investīciju viedokļa tā ir sīka vienība. Tik nesaudzīgs bijis Lietuvas ieguldījumu aģentūras vadītājs, kurš vienīgo risinājumu saredz Viļņas-Kauņas aglomerācijā. Mērķis būtu Rīgas vai lielāka izmēra metropoles izveide.

Kauņai un Viļņai jāsaplūst

Viļņā šobrīd dzīvo ap 540 tūkstošiem cilvēku, kas Eiropas Savienības lielpilsētu konkurencē to ierindo 53.vietā. 100 kilometru attālumā no galvaspilsētas atrodas valsts otrā lielākā pilsēta Kauņa ar aptuveni 300 tūkstošiem iedzīvotāju. Starp abām ir vairākas mazākas pilsētas, kā, piemēram, Elektrēni, Kaišadore un Rumšišķe.

«Nākotnē, lai saglabātu konkurētspēju Eiropas līmenī, Viļņai un Kauņai būs jāsaaug kopā. Ar Viļņas attīstības potenciālu nepietiek, lai tā turētos līdzi tempam, kādā pašlaik izplešas citas līdzīga izmēra Eiropas pilsētas. Nākotne izskatās rožaina tikai tām pilsētām, kuras spēj paplašināties, piesaistot izglītotus un prasmīgus cilvēkus,» tā šonedēļ uzrunā sacījis Lietuvas investīciju piesaistes aģentūras Invest in Lithuania ģenerāldirektors Mants Katins (Mantas Katinas).

Uzrunājot auditoriju konferencē Motivated@work, viņš kā piemēru minējis Zviedrijas metropoli Stokholmu, kas sevi pozicionē kā visas Skandināvijas galvaspilsētu. Tās iedzīvotāju skaits kopā ar piepilsētām šobrīd pārsniedz divus miljonus, un pati pilsēta rēķinās ar tās metropoles iedzīvotāju skaita divkāršošanos.

Ideja par Viļņas-Kauņas aglomerāciju nav jauna. Abu pilsētu vadība iespējamo administratīvo tuvināšanos sāka apspriest jau 2003.gadā, un iekļāva šo mērķi savos stratēģiskos plānos, tomēr tas vairāk palicis uz papīra, nevis novedis pie reāliem darbiem.

Viļņa nav Eiropas lielpilsēta

Viļņas Ģedimina Tehniskās Universitātes profesors Jurģis Vanags (Jurgis Vanagas) sarunā ar ziņu portālu BNN vērsa uzmanību uz to, ka ne Viļņai, ne Kauņai nav Eiropas lielpilsētas jeb Euro City statusa.

«Eiropas stratēģisko plānotāju kartēs mūs aizēno tādas mūsu reģiona lielpilsētas kā Rīga, Minska un Varšava. Būtu ļoti svarīgi iegūt šo statusu, jo tas nodoršinātu lielākus ieguldījumus un atbalstu no Eiropas Savienības,» skaidroja Vanags.

Līdzīgās domās ir arī citi pilsētvides plānošanas speciālisti, kuri, pamatojoties uz pētījumiem, secinājuši, ka Kauņai un Viļņai, sperot stratēģiskās plānošanas soļus, būtu jākoncentrējas uz abu pilsētu tuvināšanos un mazāku pilsētu pievienošanu sev. Ekspertu vērtējumā, mērķim ir jābūt funkcionējošam un augošam metropoles reģionam.

Eksmērs pārliecināts par ieguvumiem

Lietuvas lielāko pilsētu aglomerācijas ideju atbalsta arī bijušais Viļņas mērs Artūrs Zuoks (Artūras Zuokas).

«Ja Kauņa un Viļņa strādātu roku rokā, to sasniegumi būtu daudz lielāki un arī valsts būtu liela ieguvēja. Tikai viens mazs piemērs: abas pilsētas pērk autobusus un šīm mērķim tērē daudz naudas. Ja abas veidotu vienotu iepirkuma konkursu, tad abām izdotos krietni vien ietaupīt,» tā nesen presē skaidrojis bijušais ilggadējais Viļņas mērs Zuoks.


Pievienot komentāru

Aicina priekšvēlēšanu laikā vietvaru amatpersonām liegt publicēt viedokļus pašvaldību avīzes

Priekšvēlēšanu periodā pašvaldību izdevumos nedrīkstētu publicēt vietvaru amatpersonu viedokli, rosina Saeimas deputāts Ēriks Pucens.

Maltā žurnālistes slepkavības lietā apcietina pazīstamu uzņēmēju

Maltas tiesībsargājošām iestādēm cenšoties atklāt žurnālistes Dafnes Karuanas Galicijas slepkavības sarīkotājus, trešdien ir apcietināts Vidusjūras valstī pazīstams uzņēmējs Jorgens Fenečs.

Visu Latvijas iedzīvotāju nodrošināšana ar pārtiku dienā izmaksātu aptuveni 12 miljonus eiro

Valsts apdraudējuma gadījumā visu Latvijas iedzīvotāju nodrošināšana ar pārtiku dienā izmaksātu aptuveni 12 miljonus eiro.

Rīgas domes komisija atliek gala lēmumu par koku nociršanu Dumbrāja ielā 29

Atlikta gala lēmuma pieņemšana par atļaujas izsniegšanu koku ciršanai Dumbrāja ielā 29, Rīgā, kur projekta attīstītājs SIA Bonava Latvija iecerējis būvēt jaunas daudzstāvu daudzdzīvokļu ēkas ar pazemes un virszemes autostāvvietām.

Lietuvas ugunsdzēsēji piketā brīdina par dienestu sabrukšanu

Lietuviešu ugunsdzēsējiem atgādinot valdības solījumus par atalgojuma celšanu, Viļņā uz piketu pulcējušies dienesta pārstāvji un nopēluši esošo vidējo atalgojumu – 430 eiro.

Ja neizdosies Rīgas domē savākt vairākumu, Burovs gatavs atkāpties no amata

Ja Rīgas domē neizdosies nodrošināt vairākumu, galvaspilsētas mērs Oļegs Burovs sola atkāpties. Tā viņš trešdien, 20.novembrī, izteicies intervijā Latvijas Radio.

No Latvijas ūdenstilpēm izcelti divi noslīkušie

No Latvijas ūdenstilpēm otrdien, 19.novembrī, izcelti divi noslīkuši cilvēki, ziņo Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.

Levits: Mums ilgstoši ir izstrādājies bezatbildības mehānisms

«Mums ilsgtoši ir izstrādājies bezatbildības mehānisms,» tā trešdien, 20.novembrī, Latvijas Televīzijas raidījumā Rīta Panorāma, runājot par mediķu algu jautājumu, teicis Valsts prezidents Egils Levits.

Zviedrija atceļ Wikileaks Asanžam apsūdzību izvarošanā

Zviedrija paziņojusi par apsūdzības atcelšanu trauksmes celšanas organizācijas Wikileaks dibinātājam Džulianam Asanžam. Apsūdzība bijusi par iespējamu izvarošanu un uzturēta kopš 2010.gada.

Autotransporta direkcija pagarina iepirkuma termiņu par mēnesi

Kopējais maršrutu tīkla apjoms jeb autobusu nobraukums no 2021.gada būs aptuveni 65 miljoni kilometru gadā.

Saeimas komisija: Mazo valsts iestāžu reorganizācija nenes gaidītos rezultātus

«Mazo valsts iestāžu izvērtēšana un reorganizācija pagaidām nesniedz gaidītos rezultātus, jo nav vērojams samazinājums valsts iestāžu darbinieku skaitā un finansējuma apjomā,» paudis Saeimas deputāts Kaspars Ģirģens.

Naftas cenas krītas, valdot neskaidrībai par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām

Naftas cenas kritušās, bet akciju tirgos bija dažādas tendences, jo investoru noskaņojumu ietekmēja neskaidrība par ASV un Ķīnas tirdzniecības sarunu gaitu.

Pēc Baraņņika atcelšanas no vicemēra amata Burovs sāk revidēt viņa pārraudzītās kapitālsabiedrības

Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs ir nolēmis atcelt pašvaldības SIA Rīgas namu pārvaldnieks valdi.

Hipotēku procentlikmes Lietuvā krietni augstākas par eirozonas vidējām

Lietuvas Banka pavēstījusi, ka valstī kopš 2015.gada ir būtiski kāpušas procentlikmes mājokļu kredītiem un pašlaik par 0,5% pārsniedz eirozonas vidējo līmeni.

Valdība atbalsta inovāciju centru izveidi Cēsīs, Daugavpilī, Ventspilī un Liepājā

Četru gadu laikā iecerēts izveidot inovāciju centrus Cēsīs, Daugavpilī, Ventspilī un Liepājā kopumā 7,06 miljonu eiro vērtībā, to paredz valdības atbalstītais Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādātais noteikumu projekts.

Viņķele: Mediķu spiediens ir nepieciešams, bet nav skaidrs LVSADA protesta vēstījums

Arī turpmāks mediķu spiediens ir nepieciešams, tomēr nav skaidrs Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības protesta vēstījums, tā veselības ministre Ilze Viņķele.

Ģirģens piekristu kļūt par Futbola federācijas prezidentu; Kariņš skeptisks par ministra iespēju savienot divus amatus

Ģirģenam ir plašs un izaicinājumiem pilns darbs iekšlietu ministra amatā, turklāt premjeram nav saprotams, kā būtu iespējams savienot ministra darbu ar sporta federācijas vadītāja amatu.

ES vienojas par ES budžetu 2020.gadam 169 miljardu eiro apmērā

Eiropas Savienības dalībvalstis un Eiropas Parlaments ir panācis vienošanos par bloka budžetu 2020.gadam. Kā prioritārās tēriņu jomas izvirzīta izaugsme, konkurētspēja, klimata saudzēšana un migrācijas pārvaldība.

Aizdomās par kukuļošanu aiztur trīs VUGD amatpersonas

Aizdomās par kukuļošanu aizturēts VUGD Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes Ugunsdrošības normatīvu nodaļas priekšnieks un Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas lektors.

airBaltic apņemas palielināt sieviešu pārstāvniecību augstākā līmeņa amatos

airBalticpievienojusies vairāk nekā 20 aviokompānijām, parakstot Starptautiskās gaisa transporta asociācijas apņemšanos, kas paredz līdz 2025.gadam palielināt sieviešu pārstāvniecību augstākā līmeņa amatos.

Cīņa ar naudas atmazgāšanu: SEB saņem aizdomīgu Baltijas klientu sarakstu

Zviedru pētnieciskie žurnālisti, kuri pēta izspējamu naudas atmazgāšanu, iesnieguši banku uzņēmumam SEB sarakstu ar 194 juridiskām personām, kurus žurnālisti nosaukuši kā bankas klientus, pavēstījis uzņēmums.

Plāno noteikt papildu drošības prasības plaši apmeklētiem pasākumiem

Valdībā atbalstīts likumprojekts, kas paredz - lai nodrošinātu plaša mēroga publisko pasākumu apmeklētāju drošību, šo pasākumu organizatoriem būs jāizstrādā īpašs drošības plāns.

Vienā no Smiltenes vidusskolas ēkām ar vīrusu izraisītu zarnu infekciju saslimuši 57 bērni

Vienā no Smiltenes vidusskolas ēkām ar vīrusu izraisītu zarnu infekciju saslimuši 57 bērni, apstiprinājusi Smiltenes vidusskolas direktores vietniece Inese Raiskuma.

Valdība lemj slimnīcu peļņu novirzīt infrastruktūras uzlabošanai

Slimnīcas, kurās VM ir kapitāla daļu turētāja, 2018.gada peļņu varēs novirzīt infrastruktūras uzlabošanai.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!