bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 15.07.2019 | Vārda dienas: Egija, Egmonts, Egons, Heinrihs, Henriks
LithuaniaLietuva

Viļņai jāapvienojas ar Kauņu, lai piesaistītu Eiropas mēroga investīcijas, tā eksperts

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuviešu acīs Viļņa ir lielpilsēta, tomēr no pasaules urbanizācijas tendenču un Eiropas mēroga investīciju viedokļa tā ir sīka vienība. Tik nesaudzīgs bijis Lietuvas ieguldījumu aģentūras vadītājs, kurš vienīgo risinājumu saredz Viļņas-Kauņas aglomerācijā. Mērķis būtu Rīgas vai lielāka izmēra metropoles izveide.

Kauņai un Viļņai jāsaplūst

Viļņā šobrīd dzīvo ap 540 tūkstošiem cilvēku, kas Eiropas Savienības lielpilsētu konkurencē to ierindo 53.vietā. 100 kilometru attālumā no galvaspilsētas atrodas valsts otrā lielākā pilsēta Kauņa ar aptuveni 300 tūkstošiem iedzīvotāju. Starp abām ir vairākas mazākas pilsētas, kā, piemēram, Elektrēni, Kaišadore un Rumšišķe.

«Nākotnē, lai saglabātu konkurētspēju Eiropas līmenī, Viļņai un Kauņai būs jāsaaug kopā. Ar Viļņas attīstības potenciālu nepietiek, lai tā turētos līdzi tempam, kādā pašlaik izplešas citas līdzīga izmēra Eiropas pilsētas. Nākotne izskatās rožaina tikai tām pilsētām, kuras spēj paplašināties, piesaistot izglītotus un prasmīgus cilvēkus,» tā šonedēļ uzrunā sacījis Lietuvas investīciju piesaistes aģentūras Invest in Lithuania ģenerāldirektors Mants Katins (Mantas Katinas).

Uzrunājot auditoriju konferencē Motivated@work, viņš kā piemēru minējis Zviedrijas metropoli Stokholmu, kas sevi pozicionē kā visas Skandināvijas galvaspilsētu. Tās iedzīvotāju skaits kopā ar piepilsētām šobrīd pārsniedz divus miljonus, un pati pilsēta rēķinās ar tās metropoles iedzīvotāju skaita divkāršošanos.

Ideja par Viļņas-Kauņas aglomerāciju nav jauna. Abu pilsētu vadība iespējamo administratīvo tuvināšanos sāka apspriest jau 2003.gadā, un iekļāva šo mērķi savos stratēģiskos plānos, tomēr tas vairāk palicis uz papīra, nevis novedis pie reāliem darbiem.

Viļņa nav Eiropas lielpilsēta

Viļņas Ģedimina Tehniskās Universitātes profesors Jurģis Vanags (Jurgis Vanagas) sarunā ar ziņu portālu BNN vērsa uzmanību uz to, ka ne Viļņai, ne Kauņai nav Eiropas lielpilsētas jeb Euro City statusa.

«Eiropas stratēģisko plānotāju kartēs mūs aizēno tādas mūsu reģiona lielpilsētas kā Rīga, Minska un Varšava. Būtu ļoti svarīgi iegūt šo statusu, jo tas nodoršinātu lielākus ieguldījumus un atbalstu no Eiropas Savienības,» skaidroja Vanags.

Līdzīgās domās ir arī citi pilsētvides plānošanas speciālisti, kuri, pamatojoties uz pētījumiem, secinājuši, ka Kauņai un Viļņai, sperot stratēģiskās plānošanas soļus, būtu jākoncentrējas uz abu pilsētu tuvināšanos un mazāku pilsētu pievienošanu sev. Ekspertu vērtējumā, mērķim ir jābūt funkcionējošam un augošam metropoles reģionam.

Eksmērs pārliecināts par ieguvumiem

Lietuvas lielāko pilsētu aglomerācijas ideju atbalsta arī bijušais Viļņas mērs Artūrs Zuoks (Artūras Zuokas).

«Ja Kauņa un Viļņa strādātu roku rokā, to sasniegumi būtu daudz lielāki un arī valsts būtu liela ieguvēja. Tikai viens mazs piemērs: abas pilsētas pērk autobusus un šīm mērķim tērē daudz naudas. Ja abas veidotu vienotu iepirkuma konkursu, tad abām izdotos krietni vien ietaupīt,» tā nesen presē skaidrojis bijušais ilggadējais Viļņas mērs Zuoks.


Pievienot komentāru

Turpina nedarboties Galileo satelītnavigācijas sistēma

Eiropas Savienības satelītnavigācijas sistēma Galileo jau četras dienas nedarbojas. To skāris tehnisks negadījums, kas saistīts ar sistēmas sauszemes infrastruktūru, paziņojusi atbildīgā ES iestāde.

Viltus ziņu portālu uzturētājam Endziņam uzrāda apsūdzību huligānismā

Rīgas tiesas apgabala prokuratūra uzrādījusi apsūdzību pērn par nepatiesu ziņu izgatavošanu un publicēšanu aizturētajam Nikam Endziņam, noskaidroja aģentūra LETA.

Cūkgaļas cena mēneša laikā Latvijā pieaugusi par 10,5%

Cūkgaļas cena Latvijā šā gada maijā ir pieaugusi par 10,5% salīdzinājumā ar šā gada aprīli, un tā bija vidēji par 33,1% augstāka nekā 2018.gada maijā, liecina Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati.

FKTK piemēro miljona eiro lielu sodu Rigensis Bank

FKTK padome lēmusi piemērot Rigensis Bank AS 1,02 miljonu eiro lielu sodu par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas normatīvo aktu prasību pārkāpumiem, informē komisijā.

Uz Antarktīdu izbrauc igauņu ekspedīcija ar burinieku Admirālis Balingshauzens

Atzīmējot 200 gadus kopš atklāta Antarktīda, sešu mēnešu jūrasbraucienā devusies igauņu vadīta ekspedīcija, kuras mērķis ir veikt zinātniskus pētījumus un arī godināt baltvācieša Fabiana Gotlība fon Belngshauzena piemiņu.

Daugavpils satiksmē vadībā uz laiku atgriežas Eigima atlaistais Blagoveščenskis

No AS Daugavpils satiksme valdes locekļa amata 15.jūlija rītā atsaukts Romans Savickis, viņa vietā uz laiku ieceļot Sergeju Blagoveščenski, ko vēl pērnā gada nogalē no šī uzņēmuma valdes atsauca toreizējais Daugavpils mērs Rihards Eigims.

Konkursā uz VNĪ valdes priekšsēdētāja amatu pieteikušies 38 pretendenti

Atklātā konkursā uz VAS Valsts nekustamie īpašumi valdes priekšsēdētāja amatu pieteikušies 38 kandidāti.

Zviedrijā traģiski avarējušai lidmašīnai nav bijis «melnās kastes»

Zviedrijas aviokatastrofu, kas nedēļas nogalē prasījusi deviņu cilvēku dzīvības, izmeklētājiem būs sarežģīti izmeklēt. Tai nav bijis «melnās kastes», kas ļautu precīzāk noskaidrot avārijas tehnisko cēloni.

Balticovo: Sprostos turētu vistu olas ar laiku varētu izzust no Eiropas veikalu plauktiem

Sprostos turētu dējējvistu olas ar laiku, visticamāk, izzudīs no Eiropas veikalu plauktiem, prognozē olu un olu produktu ražošanas uzņēmuma Balticovo padomes priekšsēdētājs Valdis Grimze.

Virpuļviesulī nopostītā saimniecība vērsusies ar lūgumu pie Kariņa pēc valsts atbalsta

Virpuļviesulī nopostītā Balvu novada zemnieku saimniecība pateicoties cilvēku ziedojumiem un pašvaldības finansējumam savākusi apmēram vienu trešdaļu atjaunošanai nepieciešamo līdzekļu.

KP pusgada laikā izsaka sešus brīdinājumus par iespējamu iesaisti karteļos

Konkurences padome pirmajā pusgadā organizē sešas brīdinājuma procedūras desmit uzņēmumiem un piecām fiziskām personām par iespējamu iesaisti konkurentu aizliegtās vienošanās jeb karteļos.

Visvairāk nosoda alimentu nemaksātājus, vismazāk – nodokļu parādniekus

Latvijas iedzīvotāji visnegatīvāk vērtē parādniekus, kuri labprātīgi nemaksā uzturlīdzekļus saviem bērniem, bet vismazāko nosodījumu izpelnās nodokļu un nodevu nemaksātāji.

Brīvdienās VUGD izglābuši vairākus cilvēkus no ūdenstilpēm, viens gājis bojā

Aizvadītajās brīvdienās ugunsdzēsēji glābēji vairākkārt steidzās palīgā cilvēkiem, kuriem bija nepieciešama palīdzība tikt ārā no ūdenstilpēm.

Latvijas Radio valde lūdz žurnālistu algām šogad piešķirt papildu 100 000

Latvijas Radio valdes atklātā vēstulē aicinājusi valsts augstākās amatpersonas steidzamības kārtā Latvijas Radio darbinieku algām šogad piešķirt 100 000 eiro, bet nākamajam gadam 996 760 eiro.

Taksometru vadītāju reģistrā ap 6 000 šoferu; 114 izslēgti no tā

Kopš pērnā gada jūnija, kad tika ieviests Taksometru vadītāju reģistrs, tajā reģistrējušies jau gandrīz 6 000 autovadītāju, bet vairāk nekā 100 tikuši no tā izslēgti.

Merkeles līdzgaitniece steidz vairot EP atbalstu, lai vadītu Eiropas Komisiju

Urzula fon der Leiena, Eiropas Savienības dalībvalstu izvirzītā kandidāte Eiropas Komisijas vadītāja amatam, iepriekšējās divas nedēļas ir aizvadījusi, cenšoties nodrošināt deputātu atbalstu viņas kandidatūrai pirms šīs nedēļas balsojuma.

Ekonomists: Situācija auto nozarē norāda uz sarežģījumiem ilgtermiņā

Lai gan pie vainas ir vairāki īslaicīgi faktori, situācija auto nozarē norāda uz sarežģījumiem ilgtermiņā, kur liela nozīme ir tirdzniecības kariem, skaidro SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.

Rīgas apvedceļš pie Salaspils – jāierēķina papildu braukšanas laiks

Uz Rīgas apvedceļa pie Salaspils notiek tilta pār Mazo Juglu deformācijas šuvju remonts un slēgta viena josla, satiksme abos virzienos notiek pa vienu joslu, to regulē ar luksoforiem vai satiksmes regulētāji.

Levits: Latvietība ir domāta visiem

Latvietība ir domāta visiem, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes pirmdien, 15.jūlijā uzsvēris Valsts prezidents Egils Levits, runājot par to, kā mazināt sabiedrības sašķeltību.

ASV ierobežo Trampa pilnvaras uzsākt karu ar Irānu

Amerikas Savienoto Valstu Kongress ir liedzis prezidentam Donaldam Trampam uzsākt karu ar Irānu bez likumdevēju piekrišanas, tā reaģējot uz Vašingtonas-Teherānas attiecību pasliktināšanos saistībā ar Irānas kodolprogrammu.

Jelgavas slimnīcas vadītāja Ķipura kukuļņemšanas lietā piektais pārtraukums

Kukuļņemšanā apsūdzētā un iepriekš attaisnotā Jelgavas slimnīcas vadītāja Andra Ķipura lietā piekto reizi pasludināts pārtraukums.

Šonedēļ pamazām atgriežas siltums – gaidāmi pat +25 grādi

Nedēļas beigās vietām termometra stabiņš pakāpsies līdz +25 grādu atzīmei.

Likumā noteiks NATO spēku tiesības desantēties Latvijā krīzes situācijās

NATO spēki krīzes situācijās Latvijā varēs ierasties ārpus robežšķērsošanas vietas, paredz Latvijas valsts robežas likuma grozījumi, par kuriem valdība lems 16.jūlijā.

Nedēļa Lietuvā: Nausēda inaugurācija. Skvernelis saglabā amatu. Priekšsēdētājs roku dzelžos

Aizvadītajā nedēļā Kauņa atzīmēja 75.gadadienu kopš geto slēgšanas, jaunievēlētais prezidents Nausēda iepazīstināja ar savu komandu un stājās amatā, bet līdzšinējais premjers Skvernelis paziņoja, ka savu krēslu tomēr nepametīs.

BNN nedēļas apkopojums: Jaunie prezidenti. Trauksmes zvani radio. Kukulis LU gaiteņos

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Prezidenti, Jaunās kurpes, Trauksmes zvani, Protests, Kukulis, Matemātiķi un Kāpums.