Viļņai piešķirts UNESCO literatūras pilsētas nosaukums

Viļņas literārā dzīve novērtēta ar UNESCO literatūras pilsētas nosaukumu. Lietuvas galvaspilsēta kļuvusi par otro pilsētu Baltijā, kurai piešķirts šāds novērtējums.

Kā pirmdien, 8.novembrī, pavēstījusi vēsta Viļņas pilsētas dome, no Baltijas valstīm ar literatūras pilsētas nosaukumu vēl lepojas Tartu Igaunijā. Pasaulē šādi ir novētētas ap 40 pilsētas 29 valstīs un sešos kontinentos.

Gandarījumu par Viļņai piešķirto novērtējumu šonedēļ paudis Lietuvas galvaspilsētas mērs Remigijs Šimašus (Remigijus Šimašius). «Viļņa ir saņēmusi UNESCO atzinību kā literatūras pilsēta. Tāda tā tiešām ir. Vismaz man – sākot no [Lietuvas dižkunkaiša] Ģedimina  (Gediminas) vēstulēm, tad Ādams Mickevičs (Adam Mickiewicz), Česlavs Milošs (Czesław Miłosz), Romāns Gerī (Romain Gery). Tad Ričards Gavels (Ričardas Gavelis), Jurģis Kunčins (Jurgis Kunčinas) un Kristīna Sabaļauskaite (Kristina Sabaliauskaite). Mēs ne tikai rakstām, bet arī lasām. Un mēs svinam lasīšanu – Grāmatu gadatirgus, literatūras svētki, atvērtā lasītava Lukišķu laukumā. Uz šo novērtējumu mēs gājām kopš 2018. gada. Paldies visiem, kuri piedalījās, atbalstīja, un jo īpaši visiem, kas lasīja un rakstīja!» sacījis Viļņas mērs.

Lasiet arī: Tallinas domē jaunu koalīciju izveido centristi un sociāldemokrāti

Apvienoto Nāciju Izglītības zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) literatūras pilsētas nosaukumu piešķir kopš 2004.gada. Lai to saņemtu, pilsētai un literārai dzīvei un izglītībai tajā ir jāizpilda virkne nosacījumu. Tiek vērtēta izdevējdarbība pilsētā: cik daudz un cik dažāda literatūra tiek izdota. Svarīga arī attiecīgajā administratīvajā teritorijā ir vietējās un ārvalstu literatūras izglītības programmu kvalitāte un daudzums visos izglītības līmeņos, sākot no sākumskolas, kā arī atbilstība virknei citu kritēriju. Tartu par UNESCO literatūras pilsētu tika nosaukta 2015.gadā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas