Viņķele: Latvija pret jauno koronavīrusu jau izturas piesardzīgāk nekā Eiropa

Veselības ministre Ilze Viņķele

Latvija jau patlaban ir ieviesusi stingrākus piesardzības pasākumus pret jaunā koronavīrusa Covid-19 izplatību, nekā Eiropa to ir rekomendējusi, otrdien, 25.februārī,  intervijā Latvijas Radio uzsvēra veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Viņa skaidroja, ka Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs pirmdien, neraugoties uz jauniem koronavīrusa uzliesmošanas gadījumiem, lēmis tomēr nepaplašināt to teritoriju loku, kuras apmeklējušie cilvēki būtu īpaši jāuzrauga, bet «Latvija ir gājusi tālāk». «Mēs esam bijuši piesardzīgāki un lēmuši, ka tomēr papildinām slimības definīciju un papildus [Ķīnu apmeklējušajiem] uzraugām cilvēkus, kas ir bijuši Itālijas Lombardijas un Veneto apgabalos, kā arī Dienvidkorejā un Irānā,» skaidroja ministre.

Viņa uzsvēra, ka ne Eiropas atbildīgās institūcijas, ne Pasaules Veselības organizācija patlaban neiesaka aviopārvadājumu ierobežošanu, piemēram, no Itālijas, turklāt jebkurā gadījumā jāņem vērā, ka šī valsts ir sasniedzama arī pa zemes ceļiem, turklāt Lombardijas un Veneto apgabalos bijušie cilvēki ceļošanai var izmantot citu valstu lidostas.

«Līdz ar to pagaidām šķiet, ka šāds regulējums [aviopārvadājumu ierobežojumi] varētu nenest vēlamo efektu,» norādīja Viņķele.

Otrdien, 25. februārī, notiks Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) vadītā Krīzes vadības padomes sēde saistībā ar koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatību Eiropā. Padome uzklausīs Veselības ministrijas (VM) un citu atbildīgo institūciju aktuālo informāciju par situāciju saistībā ar koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatību Eiropā un iespējamiem nepieciešamajiem pasākumiem turpmākai rīcībai. Sēde notiks plkst.16.00 Ministru kabinetā.

Iepriekšējā Krīzes vadības padomes sēde par koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatību notika šā gada 4.februārī.

Pirmdien, 24.februārī, Valsts operatīvā medicīniskā komisija lēma paplašināt koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 ierobežojošos pasākumus, nosakot papildu valstis un teritorijas, no kurām atgriežoties, ir jāveic īpaši piesardzības pasākumi.

Lasiet arī: Amatpersonas: Panikai par koronavīrusa izplatību Latvijā nav pamata

VM informēja, ka no pirmdienas, 24.februāra par koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām, uz kurām attiecināti īpaši pasākumi tiek noteiktas Ķīna, Dienvidkoreja, Irāna, Itālijas Lombardijas un Veneto apgabali.

Iedzīvotājiem, kuri šobrīd plāno doties uz koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām, uz kurām tiek attiecināti īpaši pasākumi, speciālisti iesaka izvērtēt ceļojuma nepieciešamību un ceļojuma laikā ievērot vispārējos profilakses pasākumus, kā arī sekot līdzi vietējo varas iestāžu norādījumiem.

Ceļotājiem, kuri atgriežas no šīm vietām, jānovēro sava veselība turpmākās 14 dienas. Parādoties saslimšanas simptomiem – paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana u.c. jāierobežo kontaktus ar ģimenes locekļiem un citām personām, nekavējoties jāzvana 113, jāinformē ārstniecības personas par simptomiem un ceļojumu uz koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām.

Speciālisti iesaka, ja bērns pēdējo 14 dienu laikā bija ceļojumā kādā no koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 skartajām valstīm vai teritorijām, bērnam neapmeklēt izglītības iestādi, vecākiem sazināties ar ģimenes ārstu un sadarbībā ar ģimenes ārstu novērot bērna veselību 14 dienas pēc ceļojuma.

«Ja minētajā laika periodā akūtas augšējo elpceļu infekcijas slimības simptomi bērnam nav parādījušies, viņam var atļaut apmeklēt izglītības iestādi ar ģimenes ārsta izziņu. Ja simptomi parādās, nekavējoties jāzvana 113 un jāinformē ārstniecības personu par simptomiem un ceļojumu,» norādīja VM.

Izglītības iestāžu vadītāji tiek aicināti apzināt iespējamus gadījumus, kad bērni devušies ceļojumā uz vīrusa skartajām teritorijām, uz kurām noteikti īpaši pasākumi un informēt bērnu vecākus par minētajām rekomendācijām.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) no 24.februāra pārstrādās savu algoritmu par došanos uz izsaukumiem. NMPD vadītāja Liene Cipule sēdē uzsvēra, ka dienesta mediķi ir pilnībā gatavi šādām situācijām. Līdz šim arī pārbaudīts, ka algoritms šādu pacientu konstatēšanai darbojas.

Tāpat ir apzinātas rezerves, lai nodrošinātu ārstniecības personu aizsardzību vajadzības gadījumā. Gan Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, gan Bērnu klīniskā universitātes slimnīca apliecina gatavību pacientus uzņemt un nodrošināt visu nepieciešamo palīdzību.

Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19, bet situācija pasaulē un arī Eiropā ir mainīga, tādēļ iedzīvotāji aicināti sekot līdzi aktuālajai informācijai Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā.

Jau ziņots, ka patlaban Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar jauno koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19.

SPKC informē, ka kopumā pasaulē no 2019.gada 31.decembra līdz 2020.gada 23.februārim ziņots par 78 833 laboratoriski apstiprinātiem saslimšanas gadījumiem, ko raisīja jauns koronavīruss Covid-19. Tostarp saslimuši arī 16 veselības aprūpes darbinieki, savukārt 2463 pacienti ar nopietnām blakusslimībām ir miruši.

Lielākā daļa gadījumu reģistrēti Ķīnas Uhaņas pilsētā. Ir ziņots par ievestiem gadījumiem vairākās citās Ķīnas provincēs, Honkongas īpašās pārvaldes apgabalā, Taivānā, Makao īpašās pārvaldes reģionā, Taizemē, Japānā, ASV, Dienvidkorejā, Singapūrā un Vjetnamā, Malaizijā, Austrālijā, Nepālā, Francijā, Kanādā, Vācijā, Somijā, Itālijā, Apvienotajā Karalistē, Spānijā, Zviedrijā, Beļģijā, Ēģiptē.

Savukārt no kopumā 132 cilvēkiem Itālijā, kam ir noteikti pozitīvi testēšanas rezultāti uz jauno koronavīrusu, kas izraisa Covid-19 infekciju – 88 gadījumi fiksēti Lombardijā, 24 – Venetā, seši Pjemontā, deviņi – Emīlijā-Romanjā un divi – Lacio (ķīniešu tūristu pāris). Patlaban 54 cilvēki ir hospitalizēti ar Covid-19 simptomiem, 26 personas ārstējas intensīvās terapijas nodaļās, savukārt 22 cilvēkiem noteikta izolācija mājās.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas