bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 09.12.2019 | Vārda dienas: Sarmīte, Tabita
LatviaLatvija

Virpuļviesulī nopostītā saimniecība vērsusies ar lūgumu pie Kariņa pēc valsts atbalsta

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Virpuļviesulī nopostītā Balvu novada zemnieku saimniecība pateicoties cilvēku ziedojumiem un pašvaldības finansējumam savākusi apmēram vienu trešdaļu atjaunošanai nepieciešamo līdzekļu, bet saimniecība vērsusies arī pēc valsts atbalsta pie Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV), pastāstīja saimniecības īpašnieks Aldis Baranovskis.

Baranovskis pastāstīja, ka 6.jūlija viesuļvētrā ir izpostīta gandrīz visa saimniecība. Ne tikai sešas no septiņām ēkām, bet arī lauksaimniecības tehnika, klētī esoši graudaugi, sakņu dārzs un ābeļdārzs. Tāpat izpostītas mēbeles un iedzīve dzīvojamā mājā, kā arī pārrauti elektrības vadi.

Virpuļviesuļa rezultātā ēku fragmenti, šīfera gabali, stikli un dažādi priekšmeti izkaisīti apmēram 15 hektāru lielā teritorijā.

«Pirmajā brīdī man šķita, ka šeit nekas vairs nav glābjams. Labi, ka paši palikuši dzīvi.»

«Tās pašas dienas vakarā ieradās ģimenes locekļi un jau nākamās dienas rītā sapratām, ka saimniecība tomēr jāatjauno,» norādīja saimnieks.

Cerot uz sabiedrības atbalstu, Baranovska ģimenes locekļi bija ievietojuši sociālajos tīklos aicinājumu palīdzēt un jau pēc pāris stundām ieradās pirmie palīgi ar smago tehniku.

«Pirmais uzņēmums, kas atsaucās palīdzības aicinājumam bija kompānija Sakret, kas uzdāvināja būvjavu, un solīja palīdzēt arī ar citiem materiāliem. Pēc tam piezvanīja uzņēmuma Tode pārstāvji, kas uzdāvināja jumta segumu divām ēkām. Tāpēc pirtij un klētij jau ir uzlikti jumti,» skaidroja Baranovskis.

Kopš viesuļvētras nodarītajiem postījumiem saimniecībā katru dienu palīgā ierodas paziņas un sveši cilvēki, lai palīdzētu saimniecības atjaunošanas darbos. «Pirmajās dienās bija vairāk, tagad mazāk. Tie ir ģimenes locekļi, attāli radi, kaimiņi, draugi, darba kolēģi un brīvprātīgie no dažādām Latvijas vietām. Bija pat viens pensionāru pāris – Austrālijas latvieši,» piebilda saimnieks.

Patlaban lielākā daļa teritorijas ir sakopta, tieši pateicoties brīvprātīgo palīgu atbalstam. Ja nebūtu brīvprātīgo palīgu un smagās tehnikas atbalsta, tad Baranovsku ģimenei būtu nepieciešams apmēram mēnesis, lai tikai savāktu viesuļvētras izmētātos mājas fragmentus un citus priekšmetus.

Viesuļvētrā visvairāk cietusi ir dzīvojamā māja. Mājai norauts jumts ar visu otro stāvu, izgāzta ārējā siena, iebrukuši griesti, sabrucis skurstenis un norauta viena ēkas daļa, kur atradās koridors un pieliekamais. Patlaban māja ir attīrīta no gruvešiem un tiek mēģināts to saglābt. Ar trošu palīdzību tiek vilktas kopā un nostiprinātas mājas sienas un citas nesošās konstrukcijas. Mājas saglābšanā ļoti palīdz kāds inženieris, kurš atsteidzies palīgā televīzijā redzot sižetu par virpuļviesuli.

«Jaunu māju tik īsā laikā uzbūvēt ir praktiski neiespējami,» atzīmēja Baranovskis.

«Līdz rudenim obligāti jāatjauno kūts, savādāk 12 liellopiem, cūkām un vistām nebūs kur palikt. No jauna jāuzbūvē siena šķūnis, kurš tika pilnībā sagrauts līdz pamatiem.»

Saimnieks patlaban ir vienīgais, kurš šobrīd paliek saimniecībā pa nakti. Viņš guļ mājas verandā, kurai vienīgajai pēc viesuļvētras bija palicis jumts. Agri no rīta ierodoties palīgi un saimniecības atjaunošana kopā ar ikdienas darbiem ilgst līdz par tumsai.

Patlaban kopā ar pašu līdzekļiem, 2 580 eiro lielo atbalstu no Balvu novada pašvaldības, cilvēku ziedojumiem ir savākta apmēram viena trešdaļa atjaunošanai nepieciešamo līdzekļu. Par šiem līdzekļiem zemnieku saimniecība ir pasūtījusi kokmateriālus un citus būvniecībai nepieciešamos materiālus. Šobrīd vēl tiek veikti aprēķini, lai pasūtītu jumtu segumus un citus izbūvei nepieciešamos materiālus.

Lai Baranovsku ģimene saviem spēkiem un līdzekļiem pilnībā atjaunotu saimniecību, būtu nepieciešami vairāki gadi, taču Baranovskis norādīja, ka līdz rudenim būtu vajadzīgs dzīvojamai mājai, kūtij un lielajam šķūnim atjaunot jumtu.

Ņemot vērā minēto, saimniecība arī cer uz valsts atbalstu, tāpēc Baranovskis ir nosūtījis vēstuli premjerministram Krišjānim Kariņam (JV) ar lūgumu piešķirt valsts līdzekļus, lai varētu atjaunot saimniecībai vitāli nepieciešamo infrastruktūru.

Kā ziņots, 6.jūlijā pēcpusdienā Balvu novada Bērzpils pagastā pāris minūtēs virpuļviesulis nopostījis vairākas mājas. Vissmagāk ir cietusi zemnieku saimniecībā Krastiņi.


Pievienot komentāru

  1. Anonīms teica:

    Lēta dēļu kolhoza laika būda vien bija. Bez nekādas vēstures drošvien. Gateris to var saražot vienā dienā.

Tiesa patur apcietinājumā Rīgas Centrāltirgus cigarešu lietā iesaistīto uzņēmēju Visoru

Rīgas apgabaltiesa nolēma nemainīt pirmās instances lēmumu ar kuru drošības līdzeklis apcietinājums piemērots RCT cigarešu nelikumīgas tirgošanas lietā iesaistītajam uzņēmējam Vilnim Visoram.

Igaunijas naktsmītņu tūrismam 5% kāpums

Igaunijas viesnīcās un citās tūristu naktsmītnēs oktobrī apmetušies par pieciem procentiem vairāk viesu nekā 2018.gada oktobrī, tā liecina kaimiņvalsts oficiālā statistika.

Swedbank ievieš bezmaksas darījumus ar vērtspapīriem

Swedbank atcēlusi komisijas maksu darījumiem Baltijas akciju tirgos ar mērķi rosināt sabiedrības interesi par darījumiem ar uzņēmumu akcijām.

Igaunijā par gada NVO atzīst dzīvnieku labturības organizāciju

Igaunijā gadskārtēji izvēlētā labākā nevalstiskā organizācija un šajā godā celta dzīvnieku labturības aizstāvju organizācija Nähtamatud Loomad.

Pabriks: Nepieciešams palielināt ASV militāro atbalstu Latvijai

Pabriks apliecināja, ka ASV ir viens no galvenajiem Latvijas stratēģiskajiem partneriem aizsardzības jomā, pauda gandarījumu par abu valstu līdzšinējo labo sadarbību un pateicās par ASV ieguldījumu reģionālās drošības stiprināšanā.

Donbasa karš: Parīzē tiekas Putins un Zelenskis

Parīzē cerībā izbeigt postošo Donbasa konfliktu Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pirmdien Vācijas un Francijas līderu klātbūtnē tiksies ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Dombrovskis: No jaunās EK izvirzītajām prioritātēm Latvijai visvairāk darāmā būs ekonomikas attīstībā

Galvenās jaunās Eiropas Komisijas prioritātes būs «zaļā transformācija» un virzība uz klimatam neitrālu ekonomiku, digitālā transformācija, kā arī ekonomikas attīstība, norāda EK viceprezidents Valdis Dombrovskis, atzīstot, ka Latvijai visvairāk darāmā būs kopējās ekonomikas attīstības un sociālajos jautājumos.

Somijai būs tās vēsturē jaunākā premjerministre

Somijas valdošie sociāldemokrāti pēc premjerministra Anti Rinnes atkāpšanās nolēmuši amatam virzīt Sannu Marinu, kura, saņemot parlamenta atbalstu, kļūs par valsts vēsturē jaunāko valdības vadītāju.

Arī šonedēļ gaidāmi plusi un lietus

Decembra otrā nedēļa kopumā saglabāsies pārsvarā mākoņaina, bieži gaidāmi nokrišņi un brāzmains vējš.

Pēc pašvaldību reformas deputātu skaits varētu sarukt uz pusi

Pēc pašvaldību reformas deputātu skaits vietvarās varētu sarukt par 864 domniekiem jeb 54%.

Latvijā pērn aviopasažieru skaita kāpums bijis straujāks nekā ES vidēji

Skaitliski lielākais pasažieru skaits pērn apkalpots Lielbritānijas lidostās – 272 miljoni jeb par 2,9% vairāk nekā 2017.gadā. Otrs lielākais pasažieru skaits reģistrēts Vācijā – 222 miljoni jeb par 4,7% vairāk nekā gadu iepriekš.

Baltijas un Polijas transporta ministri vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica kā galveno transporta politikas prioritāti

Baltijas un Polijas transporta ministri tikšanās laikā vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica projektu kā galveno transporta politikas prioritāti šajā reģionā.

Valdības partijas varētu apspriest kopīgu startu Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Valdību veidojošās partijas, kuras Rīgas domē savukārt atrodas opozīcijā, varētu apspriest kopīgu sarakstu veidošanu startam potenciāli gaidāmajās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās.

Ameriks vēl nav lēmis par dalību iespējamās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās; viens no GKR līderiem varētu būt Burovs

Viņš norādīja, ka Gods kalpot Rīgai plāno startēt ārkārtas vēlēšanās, ja tādas būs, un viens no partijas līderiem, visticamāk, varētu būt pašreizējais Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

VNĪ padomes priekšsēdētājs Bičevskis atkāpies no amata

VAS Valsts nekustamie īpašumi padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Bičevskis nolēmis atkāpties no amata.

Daugavpilī mirusī sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā

«Šī ir būtiska virzība epidemioloģiskās izmeklēšanas gaitā, jo ir apstiprinājusies versija, ka sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā.»

Brexit – viena no iespaidīgākām kļūdām ES vēsturē, atklāti izsakās Tusks

Donalds Tusks, bijušais Eiropadomes priekšsēdētājs, norādījis, ka Lielbritānijas lēmums aiziet no Eiropas Savienības bijusi bloka vēsturē «viena no visiespaidīgākām kļūdām», kas sekojusi «vēl nepieredzētai gatavībai melot».

No nākamā gada reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos mainīsies tarifi

No 2020.gada 15.janvāra reģionālo maršrutu autobusos biļetes cena pieaugs par desmit centiem, bet vilcienos – par desmit vai 20 centiem.

Pūce iesniedz Saeimai likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nolēmusi rosināt Rīgas domes atlaišanu.

Igaunija aicina izbeigt okupāciju un cilvēktiesību pārkāpumus Gruzijā, Ukrainā

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas sanāksmē norādījis, ka starptautisko tiesību pārkāpumi un krīžu turpināšanās Gruzijā un Ukrainā apdraud drošību reģionā un grauj valstu savstarpējo uzticēšanos.

Banku izsniegto kredītu apmērs deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6%

Latvijas banku izsniegto kredītu apmērs šogad deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6% jeb 350,386 miljoniem eiro un šogad septembra beigās bija 13,917 miljardi eiro, tostarp kredītportfelis palielinājies deviņām bankām.

Alūksnes novadā ugunsgrēkos gājuši bojā divi cilvēki

Alūksnes novadā degušas divas dzīvojamās mājas, kā dēļ gājuši bojā divi cilvēki, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

Starp lielākajām Latvijas pilsētām varētu veidot ātrgaitas autoceļus

Latvijas valsts ceļu tīkla attīstības stratēģija paredz veidot ātrgaitas valsts ceļu «mugurkaulu» starp lielākajām Latvijas pilsētām, tie būs ceļi ar atdalītām brauktuvēm un divām joslām katrā braukšanas virzienā.

Francijā 800 tūkstoši iedzīvotāju protestē pret pensiju reformu

Francijas pilsētās virs 800 000 iedzīvotāju devušies gājienos, kamēr dzelzceļnieki, skolotāji un mediķi kopīgi sarīkojuši vērienīga apjoma streiku. Protesta akciju mērķis iestāties pret pensiju reformas pārbūvi.

Bankā: Latvijas iedzīvotāji ir sākuši krāt vairāk

Teju piektdaļai ir izdevies izveidot uzkrājumu trīs un vairāk algu apmērā, savukārt katram desmitajam tas ir vienas līdz trīs algu robežās. Savukārt nekādu iekrājumu nav salīdzinoši nelielai sabiedrības daļai – 7%.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!