Vīrusa straujā izplatība arvien vairāk apgrūtina slimnīcu darbu

Var pienākt brīdis, kad COVID-19 stacionēto pacientu skaita pieauguma dēļ veselības aprūpes sistēma nevarēs palīdzēt visiem, ceturtdien, 26.novembrī, preses konferencē uzsvēra Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško.

Viņa norādīja, ka situācija ar COVID-19 stacionēto pacientu pieaugumu ir nopietna – ja vakar stacionāros ārstējās 434 pacienti, tad šodien to skaits audzis līdz 489. Pēc VM pārstāves teiktā, patlaban COVID-19 slimniekiem var nodrošināt 629 gultas, bet nepieciešamības gadījumā to skaitu varētu palielināt par vēl 81 gultu.

«Šāda pieauguma tendence rada bažas,» pauda VM valsts sekretāre, piebilstot, ka valstī var pienākt brīdis, kad veselības aprūpes sistēma nevarēs palīdzēt visiem, kam būs nepieciešama medicīniskā palīdzība.

«Būsim spiesti šķirot pacientus, bet mēs to negribam piedzīvot,» piebilda Mūrmane-Umbraško.

Viņa informēja, ka situācija slimnīcās ir atšķirīga, norādot, ka atsevišķu slimnīcu noslodze ir tik liela, ka pacientus nākas pārvest uz citām slimnīcām. Kā piemēru VM valsts sekretāre minēja Valmieras slimnīcu, kurā vairs neuzņem terapeitiskos pacientus, tāpēc cilvēki ar akūtām saslimšanām tiek pārvesti uz citu slimnīcu.

Tāpat Ziemeļkurzemes slimnīca vairs nevar uzņemt jaunus pacientus un tie tiek pārvesti uz Liepājas slimnīcu. Līdzīga situācijā ir Jelgavā, no kurienes pacienti tiek pārvesti uz Rīgu.

Savukārt Jūrmalas slimnīcā nevar uzņemts jaunus pacientus, ņemot vērā, ka ar COVID-19 inficējies slimnīcas personāls.

Pēc Mūrmanes-Umbraško skaidrotā, slimnīcas jau tagad pacientu ārstēšanā piesaista rezidentus, bet nepieciešamības gadījumā var tikt sperti radikālāki soļi, piemēram, piesaistot pensijā vai izdienas pensijā esošus mediķus.

Tikmēr Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule uzsvēra, ka iedzīvotājiem jārēķinās, ka, slimnīcām piepildoties ar COVID-19 pacientiem, NMPD var pieņemt lēmumus par neierastu hospitalizācijas vietu.

Cipule norādīja, ka pašlaik NMPD darbojas pastiprinātā režīmā, bet veselības sistēmā ir lielu izaicinājumu priekšā. «Sabiedrībai jāņem vēra, ka NMPD, stacionējot pacientu, var lemt nogādāt viņu neierastā slimnīcā, lai atvieglotu medicīnas iestāžu darbību,» uzsvēra NMPD direktore.

Viņa sacīja, ka šobrīd veselības sistēma nodrošina, ka katrs slimnieks, kuram nepieciešams stacionārs, tajā nonāk, bet vietu skaits slimnīcās ir ierobežots.

Cipule uzsvēra, ka cilvēkiem saslimšanas laikā ir jāsaglabā racionālā domāšana. «Nebūt katram pacientam ir vajadzīga ārstēšanās slimnīcā. Slimniekam ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu un kopā ar viņu jāpieņem lēmumu, vai ir vajadzīga stacionēšana, vai arī nē,» teica Cipule.

Iepriekš Cipule tika informējusi, ka Latvijas slimnīcās ir ap 8 500 gultasvietu. Ikdienas apstākļos 200 no tām plānotas infekcijas slimniekiem, bet ar COVID-19 saslimušo aprūpei šo vietu skaits ir aptuveni trīskāršots. Tomēr jau patlaban COVID-19 pacienti ir aizņēmuši nepilnus 500 tiem atvēlēto gultasvietu. Infekcijas gultasvietu palielināšana notiek, samazinot citu pakalpojumu pieejamību.

Kā vēstīts, saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta datiem, pagājušajā diennaktī slimnīcās ievietoti 94 COVID-19 pacienti, savukārt kopumā slimnīcās patlaban ārstējas 489 ar jauno koronavīrusu sasirgušie.

Šis ir līdz šim lielākais vienā diennaktī stacionēto COVID-19 pacientu skaits.

Arī patlaban slimnīcās ievietoto pacientu skaits sasniedzis līdz šim augstāko robežu.

No visiem stacionētajiem 458 ir ar vidēji smagu slimības gaitu, bet 31 – ar smagu slimības gaitu.

Pēdējās diennakts laikā no stacionāra izrakstīti 36 COVID-19 pacienti, bet līdz šim kopumā – 1162.

Vēl par šo tematu: Pozitīvie COVID-19 testi Baltijā. Latvijā – 898, Lietuvā – 2 104, Igaunijā – 415

 

 

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas