Vismaz piektdaļai Baltijas valstu MVU aktuāls aizdevums biznesa attīstībai

Aptuveni ceturtajai daļai Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) šobrīd ir aktuāli saņemt aizdevumu sava biznesa attīstīšanai, liecina SEB bankas veiktā aptauja Baltijas uzņēmēju vidū.

Kā atzinuši MVU, pamatā finansējums nepieciešams izejvielu un iekārtu iegādei, kā arī inovācijām un jaunu tirgu apgūšanai.

23% Latvijas uzņēmēju, 26% uzņēmēju Lietuvā un 20% uzņēmēju Igaunijā atzinuši, ka viņiem šobrīd būtu aktuāli saņemt aizdevumu biznesa attīstīšanai.

Vairums Latvijas uzņēmēju norāda, ka aktuāls būtu aizdevums līdz 10 tūkstošiem eiro, bet Lietuvā un Igaunijā vēlamo aizdevumu summas ir krietni lielākas – virs 50 tūkstošiem eiro.

«Neskaidrība Eiropas ekonomikas attīstībā, kā arī visaptverošais cenu kāpums liek uzņēmumiem pielāgoties situācijai. Aktivizējas pieprasījums pēc apgrozāmo līdzekļu finansējuma, jo uzņēmēji cenšas nodrošināties ar izejvielām ilgākam laikam,» norāda SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.

Kā atzīst Škapars, šobrīd biznesa kreditēšana pieaug, jo daudzu uzņēmumu finansiālā situācija iepriekšējos gados ir uzlabojusies. Piemēram, Latvijas MVU segmenta uzņēmumus raksturo salīdzinoši zems saistību slogs, naudas uzkrājumi kontos, ka arī spēja manevrēt un pielāgoties mainīgajiem apstākļiem ekonomikā.

Vairāk nekā trešdaļai uzņēmēju Latvijā un Lietuvā aizņēmuma izlietojuma mērķis ir izejvielu un materiālu iegāde. Savukārt Igaunijā aktuālāka ir ražošanas iekārtu iegāde (šis mērķis Latvijā minēts kā otrs aktuālākais).

Salīdzinoši nozīmīgs mērķis visās Baltijas valstīs ir biznesa attīstība jaunos tirgos, ieguldījumi izaugsmē un inovācijās.

Piektā daļa aptaujāto uzņēmēju Latvijā un Igaunijā, kā arī 16% Lietuvā minējuši, ka aizdevums būtu vajadzīgs, lai biznesa modeli pielāgotu ģeopolitiskām pārmaiņām, kas notiek saistībā ar karu Ukrainā.

Aktīvākie uzņēmumi MVU segmentā Latvijā, ņemot vērā kreditēšanas apjomu, ir lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības uzņēmumi, nekustamā īpašuma uzņēmumi, kā arī tirdzniecības un ražošanas uzņēmumi.

Salīdzinot ar pagājušā gada pirmo pusgadu, šī gada pirmajā pusgadā MVU kreditēšanas apjoms palielinājies par 11%, sasniedzot 117 miljonus eiro.

Aptauju pēc SEB bankas pasūtījuma šī gada maijā veica pētījumu aģentūra Norstat, un tajā piedalījās 503 Latvijas, 510 Lietuvas un 506 Igaunijas mazie un vidējie uzņēmumi.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas