bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 22.05.2019 | Vārda dienas: Emīlija. Visu neparasto un kalendāros neierakstīto vārdu diena
LatviaLatvija

Vistas gaļai, miltu produktiem un kakao cenas Latvijā var pieaugt

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUIzņemot miltu izstrādājumus, olas, putnu gaļu un kakao, kam cenas var pieaugt, citiem pārtikas produktiem Latvijā cenu kāpums līdz šā gada beigām nav prognozējams, norāda Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Inguna Gulbe.

Gulbe stāsta, ka laika apstākļu dēļ graudu raža pasaulē šogad samazināsies par 1,4%, savukārt to krājumi saruks par 11% (nozīmīgākajām eksporta valstīm kopā par 23%). Ņemot vērā būtisku ražas samazinājumu, Eiropas Savienībā (ES) un NVS valstīs pirmo reizi vairāku gadu laikā kviešu raža samazinās, kamēr graudu patēriņam prognozējams visu laiku augstākais līmenis. Kviešu cenas ir par 10-30% augstākas, bet tās nepārsniedz pēdējo desmit gadu vidējo līmeni. Graudaugu kopraža Latvijā būs par 24% zemāka. Tas ietekmēs miltu izstrādājumu cenas, kas var pieaugt.

Gulbe atzina, ka vairāki pārtikas produkti Latvijā ir dārgāki nekā Lietuvā un Igaunijā. Tas varētu būt skaidrojams ar to, ka Lietuvā ir lielāks skaits mazāk maksātspējīgu iedzīvotāju, kamēr konkurence kaimiņvalstī ir daudz lielāka nekā Latvijā. Piemēram, lētākā rudzu maize, pēc Gulbes teiktā, Latvijā maksā 63 centi kilogramā, kamēr kukulis baltmaizes – 87 centi par kilogramu. Lietuvā lētākā rupjmaize maksā 41 centu kilogramā, bet kukulis baltmaizes – 70 centi kilogramā.

Tikmēr pašu graudu cenas šogad nekāps saskaņā ar ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (FAO) prognozēm. Graudiem cenas prognozējamas esošajā līmenī. Lai gan eļļas un spraukumu cenu tendences ir neviennozīmīgas, to cenas ir samērā stabilas, un izmaiņām līdz gada beigām nevajadzētu būt.

Arī kakao cenas varētu kāpt, jo tā ražošana globālajā tirgū ir samazinājusies par 2%, kamēr globālais patēriņš pieaudzis par 4%, ko ietekmē piegāžu samazinājums no Kotdivuāras un politiskā nestabilitāte Kamerūnā. Šā brīža cenu līmenis kopumā atbilst iepriekšējā gada cenu līmenim, bet cenas var turpināt augt.

Viņa piebilda, ka savukārt piena produktu cenu kāpums nav prognozējams, jo to ražošana Eiropā pieaug. ES mazliet pieaugusi vienīgi sviesta cena – Latvijā zemākā cena sviestam fasētā veidā ir zem septiņi eiro kilogramā. Gulbe prognozēja, ka piena un piena produktu cenu līmenis, visticamāk, saglabāsies esošajā līmenī.

Gulbe norāda, ka cukura cenas kopš šā gada sākuma samazinās. Cenu līmenis salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir par gandrīz 30% zemāks. Pagaidām cukuram prognozējams esošais cenu līmenis. Tomēr cenas var celties, ja tirgu ietekmēs naftas cenu kāpums, kas lielākus cukura apmērus var novirzīt spirta ražošanai.

Gulbe stāsta, ka nevienam no gaļas veidiem pasaulē cenas nav ievērojami mainījušās salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Cūkgaļas patēriņš ES nemainās, tādējādi jebkādus papildus ražotos gaļas apmērus jāeksportē. Paredzams, ka, neraugoties uz lopbarības cenu kāpumu, līdz šā gada beigām cūkgaļas cenu kāpums nav prognozējams.

Tikmēr kafijas cenas ir zemas un to pieaugums nav prognozējams.

Tāpat viņa pastāstīja, ka, neraugoties uz sausumu šogad, augļu un dārzeņu cenu būtisks kāpums Eiropā nav prognozējams, jo to ražošana ir pieaugusi. Konkurence attiecīgajā tirgū ir ļoti liela un, tiklīdz kāds spēj saražot lētāk, tirdzniecība no šīs valsts pastiprinās. Tāpēc arī Latvijas iedzīvotājiem šogad par dārzeņiem nevajadzēs maksā vairāk


Pievienot komentāru

Igauņu Transferwise kļūst par Eiropas vērtīgāko finanšu jaunuzņēmumu

Igauņu radītais starptautisko pārskaitījumu uzņēmums TransferWise, piesaistot ieguldījumus, novērtēts ar 3,1 miljardiem eiro, kas to padara par Eiropā vērtīgāko finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmumu.

Visi Valsts prezidenta amata kandidāti atbilst likuma prasībām

Visi Valsts prezidenta amata kandidāti – Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits, tiesībsargs Juris Jansons un deputāts Didzis Šmits – atbilst likuma prasībām un attiecīgi var pretendēt uz šo amatu.

Pēc Ušakova pieteikuma tiesā ierosināta lieta par viņa atstādināšanu no mēra amata

Administratīvās rajona tiesas Rīgas tiesu namā ir ierosināta lieta pēc atstādināta Rīgas mēra Nila Ušakova pieteikuma par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces rīkojumu par Ušakova atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata.

Saeimas komisija: paternitātes pabalstu varēs saņemt plašāks adoptētāju loks

Plānots paplašināt to adoptētāju loku, kuri pēc bērna adopcijas var doties desmit dienu atvaļinājumā un par šo periodu no valsts saņemt paternitātes pabalstu.

FKTK padomes locekļu skaitu varētu samazināt no pieciem līdz trim

Saeimas Budžeta un finanšu komisija rosina veikt grozījumus likumā par Finanšu un kapitāla tirgus komisiju, paredzot FKTK padomes locekļu skaitu samazināt no pieciem līdz trim.

Igaunijā prognozē eirokomisāra Ansipa nomaiņu ar politiķi-sievieti

Eiropas Komisija tās nākamajā sastāvā vēlas lielāku sieviešu īpatsvaru, kas Igaunijai nozīmētu kādas sievietes stāšanos valsts komisāra amatā un pašreizējā komisāra Andrusa Ansipa nomaiņu.

Gada laikā nodarbinātības līmenis palielinājies par 0,9%

903,6 tūkstoši jeb 64,4% iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem bijuši nodarbināti 2019.gada pirmajā ceturksnī.

Latvijā bezdarba līmenis šī gada sākumā – gandrīz 7% apmērā

Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, bezdarba līmenis nav mainījies, bet gada laikā samazinājies par 1,3 procentpunktiem.

Politiķu karuselis. Partiju apskats Eiropas Parlamenta vēlēšanām Latvijā

Partiju līderi BNN atbild – kādi ir Latvijas svarīgākie mērķi ES kontekstā, kas ir galvenās jomas, kurās Eiropai vajadzētu izlīdzēt ar finansējumu, kādi risinājumi nepieciešami un kas būtu jāmaina pašā Eiropas Parlamentā.

LG Electronics 12 gadu laikā līdz neitrālam līmenim grib samazināt CO2 izmešus

Vēloties līdz 2030.gadam savas darbības radītos oglekļa dioksīda izmešus samazināt līdz neitrālam līmenim, LG Electronics aizsācis iniciatīvu Zero Carbon 2030.

NEPLP iebilst pret Saeimas iejaukšanos tās darbībā

NEPLP tieslietu ministra vēstuli Saeimai par Daces Ķezberes atbrīvošanu no amata vērtē kā «nepieļaujamu prettiesisku bezprecedenta gadījumu, jo izpildvara un viena partija iejaucas demokrātiskas sabiedrības sistēmā un tas neatbilst ES likumiem».

No cietuma parlamentā. Spānijas Kortesos ienāk katalāņu separātisti

Vietas Spānijas parlamentā ieņēmuši pieci katalāņu separātistu politiķi, kuri tiek turēti ieslodzījumā un tiesāti par Katalonijas neatkarības referenduma rīkošanu. Likumdevēju vietas izcīnītas nesenajās Spānijas parlamenta vēlēšanās.

Valmiermuižas alus apgrozījums pērn audzis par 17%, peļņa – par 30%

Valmiermuižas alus darītavas apgrozījums pērn audzis par 17%, bet peļņa palielinājusies par 30%, sasniedzot 168 173 eiro.

Britu parlaments skeptisks par «pēdējo» iespēju atbalstīt Brexit nolīgumu

Lielbritānijas parlamentā ar skepsi uztverts jaunākais premjerministres Terēzas Mejas piedāvājums par izstāšanās nolīguma ratifikāciju. Tas paredz arī iespēju balsot par atkārtota Brexit referenduma rīkošanu.

Pasažieru vilciens cer vēl šogad paspēt noslēgt līgumu par elektrovilcienu piegādi

AS Pasažieru vilciens līdz šā gada beigām vēl var paspēt noslēgt līgumu par jaunu elektrovilcienu piegādi pat tad, ja IUB uzdos veikt kādus papildinājumus iepirkuma dokumentācijā.

Kariņš: Valdība neskatīs Kalnmeiera atbilstību amatam, to pienākums ir izlemt Saeimai

Valdība neskatīs ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbilstību amatam, intervijā LNT raidījumā 900 sekundes teicis ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

No šodienas Latvijā var jau nobalsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās

Visos 954 Latvijas vēlēšanu iecirkņos trešdien, 22.maijā, pulksten 17.00 sākas iepriekšējā balsošana Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

Līdzi laika solim: Virza likuma grozījumus Privatizācijas aģentūras darbības maiņai

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija atbalstījusi vairākus likumprojektus, ar kuriem paredzēts deleģēt MK noteikumu izstrādi par izmaiņām Privatizācijas aģentūras darbībā.

Igaunijā četrās dienās divi nopietni elektrības pārrāvumi

Kuresāres pilsētā Igaunijā radies plašs elektroapgādes pārrāvums, kas bijis jau otrais šāds gadījums četru dienu laikā pēc lielāka pārrāvuma Narvas pilsētā. Elektrības ražotājam Eesti Energia Narvas incidents radījis līdz 100 000 eiro lielus zaudējumus.

Linkaits: Elektrovilcienu iepirkuma rezultāti liek domāt par Pasažieru vilciena likvidēšanu

AS Pasažieru vilciens īstenotā elektrovilcienu iepirkuma rezultāti liek domāt par uzņēmuma likvidēšanu, sacīja satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Ledus izkustas: Par VK revīzijā atklātām neizdarībām varēs sodīt

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija 21.maijā atbalstījusi grozījumu Valsts kontroles likumā virzību uz otro lasījumu Saeimā.

OECD: Baltijā straujākā ekonomiskā izaugsme būs Igaunijai, lēnākā – Latvijai

OECD savās jaunākajās prognozēs Latvijai lēš lēnāko ekonomikas izaugsmi Baltijas valstu vidū – 2,6%. Straujākā izaugsme paredzēta Igaunijai – 3,2%. Lietuvai prognozē 2,9% ekonomikas izaugsmi.

Getliņi EKO apsver iespēju audzēt ārstniecisko marihuānu

Getliņu atkritumu poligona apsaimniekotājs Getliņi EKO apsver iespēju audzēt ārstniecisko marihuānu, jo tā dotu lielāku atdevi, nekā tomātu un gurķu audzēšana, pieļauj Getliņi EKO valdes priekšsēdētājs Imants Stirāns.

Austrijā atkāpjas visi labējā spārna ministri, saasinoties video skandālam

Austrijā par atkāpšanos no darba valdībā paziņojuši visi pieci ministri no labējās Austrijas Brīvības partijas pēc tam, kad vicekanclers Haincs Kristians Štrāhe demisionējis ar skandāla iedragātu reputāciju.

Trīs lietas – labas lietas? Trešo reizi izvērtējot elektrovilcienu iepirkumu, par uzvarētāju atzīst Škoda Vagonka

Trešo reizi izvērtējot elektrovilcienu iepirkumu, AS Pasažieru vilciens par konkursa uzvarētāju atkārtoti atzinis čehu Škoda Vagonka.