bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 18.01.2020 | Vārda dienas: Antis, Antonijs, Antons
LatviaLatvija

Visu Latvijas iedzīvotāju nodrošināšana ar pārtiku dienā izmaksātu ap 12 miljoniem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Pārtikas pakas, produkti, aizsardzība, drošība, Zemkopības ministrijaValsts apdraudējuma gadījumā visu Latvijas iedzīvotāju nodrošināšana ar pārtiku dienā izmaksātu aptuveni 12 miljonus eiro, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) aprēķini, kas veikti saistībā ar visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešanu.

ZM skaidro, ka ministrija veic visu tās atbildībā esošo jomu padziļinātu izvērtējumu, balstoties uz Aizsardzības ministrijas izstrādātajām vadlīnijām. Ministriju izvērtējums un secinājumi būs pamatā jaunajai Valsts aizsardzības koncepcijai, kuru Aizsardzības ministrija izstrādās 2020.gadā.

Ministrijā atgādināja, ka visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas mērķis ir nodrošināt visu valsts sektoru aizsardzību un sagatavotību krīžu pārvarēšanai, tostarp militāru konfliktu gadījumos.

Tās ieviešana un konkrēti uzdevumi jāplāno un jāīsteno decentralizēti, valsts institūcijām savstarpēji vienojoties un sadarbojoties. Procesu koordinēs Aizsardzības ministrija, nosakot katrai valsts institūcijai konkrētus uzdevumus un lomu valsts aizsardzībā.

Tādējādi ZM, veicot savu atbildības jomu izvērtējumu, analizē esošo situāciju un identificē pilnveidojamos jautājumus.

Tostarp ZM plāno optimizēt Ministru kabineta (MK) noteikumos par pārtikas uztura normām paredzēto pārtikas produktu klāstu iedzīvotājiem valsts apdraudējuma gadījumā, primāri atstājot tajā tikai tos produktus, kurus valsts tautsaimniecība spētu nodrošināt, kuri būtu ātri pagatavojami un arī ar samērā ilgu derīguma termiņu. Šajā nolūkā ZM ir izstrādājusi grozījumu projektu attiecīgajos MK noteikumus un tos tuvākajā laikā plānots nodot starpinstitūciju saskaņošanai.

ZM izstrādātais MK noteikumu projekts paredz, ka valsts apdraudējuma gadījumā tiks ieviesta normēta pārtikas apgāde ar pamatproduktiem, piemēram, iedzīvotājiem tiks nodrošinātas graudaugu pārslas, milti, putraimi, makaroni, konservi, sausiņi, dzeramais ūdens un citi produkti, kas ir ātri pagatavojami un ar samērā ilgu derīguma termiņu. Diskusijas par sarakstā iekļaujamo produktu klāstu vēl turpinās.

Ministrijā skaidroja, ka ir identificēti 2% iedzīvotāju, kas ir valsts apgādībā, un kurus krīzes gadījumā obligāti jāapgādā ar pārtiku.

Taču veikti ne tikai aprēķini, cik izmaksātu noteiktā iedzīvotāju minimuma apgādāšana ar pārtiku, bet arī, cik izmaksātu pilnīgu visu Latvijas iedzīvotāju apgādāšana ar pārtiku. Pēc ZM aprēķiniem, pilnīgi visu Latvijas iedzīvotāju nodrošināšana ar pārtiku atbilstoši spēkā esošajām uztura normām, kas ir noteiktas attiecīgajos MK noteikumos, dienā izmaksātu aptuveni 12 miljonus eiro.

Tāpat ZM norādīja, ka visaptverošās valsts aizsardzības sistēma paredz arī ražotāju iesaisti, tādēļ nākotnē paredzamas konsultācijas ar pārtikas nozares pārstāvjiem, lai vienotos par praktiskiem apsvērumiem preču piegādē krīzes situācijās. Ir apzināti pārtikas ražotāji, kuri vajadzības gadījumā varētu piegādāt nepieciešamās pārtikas preces.

Ministrijā piebilda, ka pašreiz spēkā esošie MK nosacījumi paredz, ka pārtikas piegādes krīzes situācijās ir jāorganizē izmantojot atliktās piegādes. Taču šī brīža situācija atlikto piegāžu jomā norāda uz to, ka ierobežoto valsts budžeta līdzekļu dēļ būtu nepieciešams vienoties par citu pieeju pārtikas apgādei krīzes situācijā, piemēram, piegāžu līgumi ar pārtikas ražotājiem tiek slēgti tikai parādoties pirmajām indikācijām par potenciālo valsts apdraudējumu.

Lasiet arī: Pabriks: Latvija kļūst gatavāka drošības krīzes vairs nepieļaut

Jau ziņots, ka līdz 30.novembrim ir pagarināts termiņš priekšlikumu iesniegšanai par visaptverošas valsts aizsardzības izveidi, kuru sākotnēji valdība bija uzdevusi visām ministrijām paveikt līdz 1.septembrim.

Valdība šogad aprīlī atbalstīja visaptverošas valsts aizsardzības jautājumu koordinācijas darba grupas izveidošanu. Valdība nolēma, ka aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) vadīs un koordinēs visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešanu Latvijā. Viņš arī būs darba grupas vadītājs, bet darba grupas locekļi būs visi pārējie valdības ministri, izņemot, premjerministru Krišjāni Kariņu (JV). Tāpat darba grupā darbosies Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis.

Pabriks šogad pavasarī atzina, ka Latvijā visaptveroša valsts aizsardzības sistēma jāievieš trīs līdz četru gadu laikā. No 2024.gada valsts aizsardzības mācību plānots ieviest kā obligātu priekšmetu visās valsts vidējās izglītības iestādēs.


Pievienot komentāru

  1. Anonīms teica:

    Man pietiek ar ceptiem kartupeļiem un zaptes burkām galvenajā ēdienā.

FKTK nosaka izņēmumus, kuros bankas drīkst apkalpot sankcionēto Lembergu

FKTK noteikusi gadījumus, kuros Latvijas finanšu tirgus dalībnieki drīkst apkalpot ASV sankcijām pakļauto Aivaru Lembergu un trīs ar viņu saistītās organizācijas.

Ministru prezidents ekonomikas ministram uzdod rast risinājumus dzīvojamā fonda jautājumā

«Gadiem nerisinātais novecojušā dzīvojamā fonda un nepietiekamo dzīvojamo platību jautājums skar lielu daļu mūsu sabiedrības. Tas kavē iedzīvotāju dzīves kvalitātes, sadzīves apstākļu uzlabošanos un ir steidzami jālabo.»

Martins Dukurs izcīna uzvaru Pasaules kausa piektajā posmā

Labākais Latvijas skeletonists Martins Dukurs piektdien, 17.janvārī, Austrijā izcīnījis uzvaru Pasaules kausa piektā posma sacensībās, Īglsas trasē izcīnot jau desmito panākumu pēc kārtas.

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasa no Irānas kompensācijas upuru tuviniekiem

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasījušas Irānai uzņemties pilnu atbildību par tās notriekšanu un izmaksāt kompensācijas upuru tuviniekiem.

Atlaistajiem LDz darbiniekiem sola piemeklēt piemērotākās vakances

NVA atlaistajiem VAS Latvijas dzelzceļš darbiniekiem piedāvās viņiem piemērotākās vakances, nepieciešamības gadījumā dodot iespēju arī pārkvalifikācijas, paaugstināt kvalifikāciju vai apgūt jaunu profesiju.

Pērn Pasažieru vilciens pārvadājis par 2% vairāk pasažieru

Aizvadītajā gadā AS Pasažieru vilciens kopumā pārvadājis 18,5 miljonus pasažieru, kas ir par 2,05% vairāk nekā 2018.gadā, informē uzņēmumā.

Ukrainas premjerministrs iesniedz atlūgumu pēc balss ieraksta nopludināšanas

Ukrainas premjerministrs Oleksijs Hončaruks ir iesniedzis atlūgumu no amata pēc tam, kad viņš ticis saistīts ar atklātībā nonākušu audio ierakstu, kur kāds vīrietis dzirdams kritizējam Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un viņa zināšanas ekonomikā.

Latvijā decembrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Augstāka inflācija pagājušajā mēnesī bijusi Ungārijā, Rumānijā, Slovākijā un Čehijā, Bulgārijā, Polijā, Nīderlandē un Lietuvā. Pēc Latvijas seko Slovēnija, Austrija, Luksemburga un Igaunija, Zviedrija, Francija un Vācija.

Igaunijā imigrācija turpina veidot iedzīvotāju skaita pieaugumu

Igaunijā pērn reģistrēts iedzīvotāju skaita pieaugums piekto gadu pēc kārtas un ir skaidrojams ar imigrāciju, liecina Igaunijas Statistikas pārvaldes dati par 2019.gadu.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos gaida vairāk nekā 35 000 dalībnieku

Svētku dalībnieku vidū būs gan Latvijas skolu, gan profesionālās izglītības iestāžu, gan mūzikas skolu audzēkņi, latviešu diasporas pārstāvji, kā arī bērni ar īpašām vajadzībām.

BNN pēta | Raunas ielas īpašumi: Klusais vietnieks ar «slepeno maku» Lemberga interesēs

Aizdomas, ka sankcionētais Aivars Lembergs «pārdevis» nekustamo īpašumu Raunas ielā 27, Rīgā, savai māsai «izskata pēc» vien. Tas varētu būt darīts, lai izvairītos no mantas konfiskācijas notiesājoša sprieduma gadījumā vai no iespējamā aresta uzlikšanas tai.

Dzēsts jau pirmais kūlas ugunsgrēks šajā gadā

Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad pirmais kūlas ugunsgrēks reģistrēts vairāk nekā mēnesi agrāk – 2019.gadā pirmais kūlas ugunsgrēks dzēsts 21.februārī Ugālē, kur pērnā zāle dega pushektāra platībā.

Austrālijā lietus palīdz apdzēst daļu ugunsgrēku

Austrālijas austrumus, kas cietuši apjomīgos un ilgos mežu ugunsgrēkos, ir sasnieguši lietus mākoņi. Ugunsdzēsēji pauduši cerību, ka lietus palīdzēs ierobežot liesmu izplatību.

Bordāns redz labus potenciālos AT priekšsēdētāja un ģenerālprokurora pēctečus

Redzu cilvēkus, kuri varētu godam mainīt Ģenerālprokuratūras un Augstākās tiesas darbības standartus, vaicāts, vai redz potenciālus kandidātus šo iestāžu vadībai.

Kariņš apstiprina naftas piegāžu iespēju Baltkrievijai caur Latviju

Pēc sarunas ar Lukašenko Kariņš žurnālistiem norādījis, ka abpusējo ekonomisko attiecību attīstīšanā pats loģiskākais ir pievērsties transportam un loģistikai, jo šajās nozarēs starp abām valstīm jau pastāv attiecības.

Nedēļas nogalē saglabāsies samērā silts laiks

Pūtīs mērens dienvidu, dienvidrietumu vējš, kas vietām brāzmās sasniegs 14 m/s. Gaisa temperatūra naktī būs 0…+5 grādu robežās, bet dienā termometra stabiņš pakāpsies līdz +3…+6 grādiem.

GKR palīdz gāzt Rīgas vicemērus un «pieliek punktu» līdzšinējai valdošajai koalīcijai

Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Anna Vladova un vietnieks Druvis Kleins ārkārtas sēdē zaudējuši savus amatus, jo par viņu gāšanu kopā ar opozīciju nobalsoja arī vairāki valdošajā koalīcijā esošās GKR deputāti

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu, tajā saskatot pārāk daudz nepilnību.

Latvijā mājokļu cenu kāpums trešajā ceturksnī bijis straujākais ES

Mājokļu cenas Latvijā pērn trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada pieaugušas par 13,5%, kas ir straujākais kāpums no 27 ES dalībvalstīm.

Krievijā apstiprina amatā Putina jauno premjerministru

Krievijas Valsts dome ceturtdien, 16.janvārī, apstiprinājusi valdības vadītāja amatā Mihailu Mišustinu, kura kandidatūru ierosinājis Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Pērn SEB banka izsniegusi studentiem kredītos izsniegusi 9,4 miljonus eiro

Pērn SEB banka studentiem piešķīrusi 1 469 aizdevumus ar valsts galvojumu un to kopsumma ir aptuveni 9,4 miljoni eiro, informē bankā.

Saeima pieņem paziņojumu par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību

Saeima ceturtdien, 16.janvārī, pieņēmusi paziņojumu par Latvijas okupāciju un Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību.

Latvijas dzelzceļš plāno atlaist 1 500 darbinieku

VAS Latvijas dzelzceļš līdz šā gada beigām plāno pārtraukt darba tiesiskās attiecības ar aptuveni 1 500 darbiniekiem.

Lietuvas vēlēšanu sliekšņa reformu aptur viena balss

Lietuvas vēlēšanu sistēmas reformēšanai valstī ir teju vispārējs atbalsts, taču mēģinājums pazemināt parlamenta vēlēšanu slieksni partijām no pieciem līdz trim procentiem šonedēļ cietis neveiksmi.

Mūrniece lūdz Dānijas vēstnieku rast risinājumu, lai Kristīne Misāne netiku izdota Dienvidāfrikas Republikai

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece informējusi Dānijas vēstnieku Latvijā par Saeimas lēmumu par Kristīnes Misānes tiesību aizsardzību un lūgusi Dāniju sniegt atbalstu, lai Misāne netiktu izdota Dienvidāfrikas Republikai kriminālvajāšanai.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!