bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 25.05.2019 | Vārda dienas: Anšlavs, Junora
LatviaLatvija

VM: Zāles ar jauno drošuma pazīmi Latvijas tirgū varētu parādīties pēc trim mēnešiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Medikamentu iepakojumi ar jauno drošuma pazīmi Latvijas tirgū varētu parādīties pēc trim mēnešiem, piektdien, 8.februārī, žurnālistiem sacīja Veselības ministrijas (VM) Farmācijas departamenta vecākais eksperts Artūrs Grīgs.

Rīt, 9.februārī, 32 Eiropas valstīs spēkā stāsies jauna regula par zāļu verifikāciju, kas paredz, ka turpmāk medikamentu ražotāji marķēs visus zāļu iepakojumus ar unikālu kodu. Pirms medikamentu nodošanas pacientiem aptieku un ārstniecības iestāžu uzdevums būs tos pārbaudīt jeb verificēt. Regulas būtība ir nodot pacientam ķēdes pēdējā posmā pārbaudītu un drošu medikamentu. Latvijā sistēmas ieviešanu nodrošina Latvijas Zāļu verifikācijas organizācija (LZVO).

Grīgs sacīja, ka Eiropas līmenī esot atzīts, ka šīs pārmaiņas ir grandiozas un nozari transformējošas un tās būs līdz šim lielākās pārmaiņas, kas skar farmācijas nozari attiecībā uz zāļu drošu izplatību.

Pēc Grīga teiktā, ja jaunajā sistēmā tiks konstatēti kādi potenciālie viltojumi, tad VM sadarbībā ar ražotājiem, LZVO un citiem procesā iesaistītajiem risinās šo problēmu normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Svarīgi gan esot atcerēties, ka esošā kārtība netiek mainīta, proti, visas procedūras, kas pastāvējušas par zāļu drošuma pārbaudēm, neviens nav atcēlis, un jaunās izmaiņas tikai papildina jau esošo kārtību, piebilda VM pārstāvis.

Ierēdnis atgādināja, ka medikamenti, kuri nav aprīkoti ar jauno drošuma pazīmi, var tikt pārdoti līdz to derīguma termiņa beigām, kas nozīmē, ka kādu laiku tirgū vēl atradīsies zāles ar un bez šīs drošuma pazīmes.

Grīgs aicināja Latvijas iedzīvotājus neiegādāties nekāda veida medikamentus vai medicīniskās iekārtas vietās, kuras nav licencētas.

LZVO valdes locekle Santa Bičkoviča-Vavžika atgādināja, ka problēma ar zāļu viltojumiem Eiropā ir diezgan plaša, jo jau 2011.gadā Eiropas tirgū tika konstatēti 1,5 miljoni iepakojumu ar viltotām zālēm. Tas nozīmē, ka no 20 000 iepakojumiem viens bija viltots, sacīja LZVO pārstāve.

Pēc viņas paustā, esot gadījumi, kad viltojums ir tikai «balts pulverītis», kas nevienam nekaitē, bet ir arī gadījumi, kad viltojums apdraud pacientu dzīvību. Viltojumi līdz šim atrasti ne tikai pret drudža zālēm vai galvassāpju medikamentiem, bet arī zālēm, kas paredzētas smagām onkoloģiskām saslimšanām, HIV, AIDS, cukura diabētam, depresijai, turklāt tirgū mēdz atrast arī viltotas vakcīnas.

LZVO valdes locekle uzsvēra, ka viltojums nozīmē, ka ne tikai iepakojums mainīts, bet arī līdz pacientam nonāk nedrošas zāles, piemēram, bijis gadījums, kad līdz pacientam nonāca diabēta zāles ar sešas reizes augstāku koncentrāciju, kā rezultātā pacienti gāja bojā.

Bičkoviča-Vavžika skaidroja, ka no rītdienas zāļu ražotāji ražos katru iepakojumu ar speciālu divu dimensiju kodu ar neskartības pazīmi. Pēc tam dati par iepakojumiem tiks ievadīti Eiropas datubāzē, bet tālāk visu ceļu līdz pacientam iepakojums tiks pārbaudīts, lai nekas ar to nebūtu izdarīts, piemēram, atvērts, atkārtoti iepakots ar citām zālē utt. Ķēdes gala posmā – aptiekā – zāles tiks pārbaudītas, bet drošuma kods tiks dzēsts no datubāze. Tas nodrošinās, ka otrreiz šāds iepakojums vairs nevarēs tikt pārdots vai pārpakots.

LZVO valdes priekšsēdētāja Inese Erdmane apgalvoja, ka no organizācijas viedokļa Latvija ir gatava pārmaiņām, tomēr esot jāsaprot, ka sistēma nedarbojas tikai Latvijā, bet gan Eiropas līmenī. Sistēmas centrālā datubāze atradīsies Briselē, Beļģijā.

Pēc Erdmanes paustā, Latvijā ir vairāk nekā 250 ražotāju pārstāvju jeb zāļu reģistrācijas apliecības turētāju, un patlaban vairāk nekā 230 noslēguši līgumu ar LZVO, bet 215 – jau ievadījuši datus sistēmā, kurā kopumā patlaban ievadīti jau apmēram miljons iepakojumu, kas saražoti atbilstoši jaunajām prasībām.

Tāpat Ergmane informēja, ka patlaban 99% aptieku un 90% slimnīcu ir gatavas sākt zāļu verifikāciju. Tikmēr arī apmēram 30% lieltirgotavu pieslēgušās, tomēr salīdzinoši mazākais lieltirgotavu īpatsvars neesot slikts rādītājs. Zāļu valsts aģentūrai un Veselības inspekcijai patlaban uzdevums saprast, vai pārējām vispār nepieciešams pieslēgties.

Erdmane sacīja, ka iedzīvotājiem nav arī jāsatraucas par zāļu iztrūkumiem, jo tirgū esot pietiekoši daudz produktu, kas saražoti iepriekš. «Mēs esam gatavi, strādājam, skatāmies un risinām jautājumus ar valstiskām institūcijām,» noslēgumā sacīja LZVO valdes priekšsēdētāja.


Pievienot komentāru

EP vēlēšanas noritējušas mierīgi; CVK jau kaļ plānus par Saeimas vēlēšanu uzlabošanu

Vēlētāju līdzdalība vēlēšanu dienā ir mazāka nekā iepriekšējās dienās, savukārt, salīdzinot ar 2014.gadu, vēlēšanu dienā aktivitāte ir mazliet lielāka.

EP vēlēšanās Latvijā nobalsojuši 32,21%

Eiropas Parlamenta vēlēšanās Latvijā nobalsojuši 32,21% jeb 454 861 balsstiesīgais iedzīvotājs, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas dati.

Latvijā līdz šim saņemti divi signāli par iespējamu balsu pirkšanu EP vēlēšanās

VDD norādīja, ka dienests kopumā saņēmis divus signālus par iespējamu tā dēvēto balsu pirkšanu, kur vienā gadījumā informācija neapstiprinājās, bet vienā gadījumā pārbaude vēl turpinās.

«Izcili apgrūtinošs» vēlēšanu process – iemesls kūtrajai latviešu aktivitātei ārvalstīs, skaidro eksperts

Zemā vēlētāju aktivitāte ārvalstīs varētu būs skaidrojama ar «izcili apgrūtinošo» vēlēšanu procesu ārzemēs – cilvēkam aptuveni mēnesi iepriekš bija jāreģistrējas, lai vēlētu citā zemē ārpus Latvijas, saka biedrības Eiropas Kustības Latvijā prezidents Andris Gobiņš.

«Latvijai potenciāls pārsniegt iepriekšējo vēlēšanu aktivitāti». EP vēlēšanas bildēs

Šogad Eiropas Parlamenta vēlēšanās vēlētāju aktivitātei ir potenciāls pārsniegt aktivitāti iepriekšējā balsošanas reizē pirms pieciem gadiem. Tā pieļāvis politologs Filips Rajevskis.

Lielākā aktivitāte EP vēlēšanās lielo pilsētu vidū līdz pēcpusdienai bijusi Valmierā

Eiropas Parlamenta vēlēšanās līdz šim starp lielākajām pilsētām lielākā vēlētāju aktivitāte bijusi Valmierā, bet mazākā – Daugavpilī, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas apkopotie dati.

Līdz pēcpusdienai EP vēlēšanās nobalsojuši jau 27,38% balstiesīgo

Eiropas Parlamenta vēlēšanās līdz sestdienas, 25.maijam, plkst. 16.00 nobalsojuši kopumā 386 552 vēlētāju jeb 27,38% no kopējā vēlētāju skaita.

Policija sākusi divas administratīvās lietvedības par aģitācijas izvietošanu

Valsts policija līdz plkst. 15.00 sākusi tikai divas administratīvās lietvedības par aģitācijas izvietošanu.

Lielu vēlētāju aktivitāti Saulkrastu novadā mērs skaidro ar vasaras sezonas sākumu

Daudzi, tostarp politiķi, ir sākuši vasaras sezonu savās vasarnīcās, un darbus dārzā apvieno ar vēlēšanām.

Iedzīvotāji CVK sūdzas par nespēju atrast savu iecirkni

Lai arī kopumā Eiropas Parlamenta vēlēšanas sestdien, 25.maijā, norit mierīgi un bez starpgadījumiem, daži iedzīvotāji tomēr sūdzas par iespējamu aģitāciju, kā arī nespēju atrast savu iecirkni.

Līdz pusdienlaikam kopumā Latvijā EP vēlēšanās nobalsojuši 20,24% vēlētāju

Eiropas Parlamenta vēlēšanās līdz sestdienas, 25.maijam, plkst.12 nobalsojuši kopumā 285,8 tūkstoši vēlētāju jeb 20,24% no kopējā vēlētāju skaita.

Muižnieku ievēlu uz otru termiņu LU rektora amatā

Latvijas Universitātes Satversmes sapulcē piektdien, 24.maijā, par augstskolas rektoru ar 141 balsi atkārtoti tika ievēlēts Indriķis Muižnieks.

Pirmajās EP vēlēšanu dienās nobalsojuši 11,15% Latvijas balsstiesīgo

Pirmajās Eiropas Parlamenta vēlēšanu dienās, no 22. līdz 24.maijam, nobalsojuši 11,04% jeb 155 881 Latvijas balsstiesīgais vēlētājs, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas dati.

Saņemti pirmie signāli par iespējamiem pārkāpumiem EP vēlēšanu norisē

Valsts drošības dienests ir saņēmis pirmos signālus par iespējamiem pārkāpumiem Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisē.

Pārtikas ražotāji neredz problēmas ES direktīvas ieviešanā ar mērķi ierobežot negodīgas tirdzniecības prakses

Latvijas pārtikas ražotāji nesaredz problēmas sekmīgi Latvijā pārņemt prasības, ko nosaka Eiropas Savienības direktīva pret negodīgu tirdzniecības praksi starpuzņēmumu attiecībās pārtikas piegādes ķēdē, stāsta Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

Dzelzceļa posma Mažeiķi-Reņģe atjaunošana sāksies jūnijā

Dzelzceļa posma Mažeiķi-Reņģe atjaunošana sāksies jūnija sākumā, un to plānots pabeigt līdz gada beigām, paziņoja konkursā par atjaunošanas darbiem uzvarējušās Lietuvas kompānijas Vitras-S vadītājs Mihails Ļipkins.

VNĪ sāks ieviest koncepciju Nākotnes birojs

Arī valsts pārvalde saskaras ar tiem pašiem izaicinājumiem kā privātais sektors: kā efektīvāk izlietot līdzekļus, kā nodrošināt darba vidi, kas palīdz sasniegt organizācijas mērķus.

Statistika: Jo vecāks, jo vientuļāks

2018.gadā 17% iedzīvotāju vecumā no 75 gadiem atzīmējuši, ka pēdējā mēneša laikā ir jutušies vientuļi visu laiku vai lielākoties, savukārt gados jaunāki cilvēki šādu atbildi sniedza desmit reizes retāk.

Daļa vēlētāju joprojām nesekmīgi mēģina nobalsot ārpus saviem vēlēšanu iecirkņiem

Turpinoties iepriekšējai balsošanai Eiropas Parlamenta vēlēšanās, daļa vēlētāju Rīgā nav informēti, ka piektdien, 24.maijā, iespējams nobalsot tikai tajā iecirknī, kurā viņi ir reģistrēti, un viņi neveiksmīgi centušies nobalsot citā balsošanas vietā.

RTAB «jauna» valde – par priekšsēdētāju iecelts tās līdzšinējais loceklis Grīnvalds

Par Rīgas Tūrisma attīstības biroja valdes priekšsēdētāju ievēlēts Guntars Grīnvalds, kurš līdz šim RTAB darbojās kā valdes loceklis.

Video: Britu premejere Meja paziņo par atkāpšanos emocionālā uzrunā

Par demisiju paziņojusi Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja, atzīstot, ka viņas valdībai nav izdevies atrisināt Brexit strupceļu. Atvadu uzrunā viņa to nosaukusi par britu valdību «lielāko izaicinājumu miera laikos».

Viedoklis: Oligarhu maks šoreiz nenostrādās – pirmās atklātās prezidenta vēlēšanas

Latvijas Valsts prezidents varētu būt smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga iespēja uz apžēlošanu gadījumā, ja tiesa pēc vairākiem gadiem pasludina notiesājošu spriedumu viņa lietā. Tomēr, lai arī cik biezs būtu oligarhu maks, ZZS virzītais prezidenta kandidāts tiesībsargs Juris Jansons, visticamāk, netiks ievēlēts par nākamo Latvijas Valsts prezidentu – atklātais balsojums šo procesu apgrūtinās.

Igaunijas elektrotīklu operators apzīmogo pievienošanos Eiropas tīklam

Igaunijas elektrotīklu pārvaldes uzņēmums Elering ir parakstījis līgumu par pievienošanos sinhronizētajam kontinentālās Eiropas elektrotīklam, kas plānota kopā ar Latviju un Lietuvu.

Apsūdzēti divi vīrieši par cigarešu kontrabandu vairāk nekā miljona vērtībā

Abi apsūdzētie kāda uzņēmuma legālā cigarešu ražotnē nelikumīgi saražoja un glabāja 7 110 380 cigaretes Richman bez akcīzes nodokļa markām 1 137 660 eiro apmērā.

Pēc kopīgas alkohola lietošanas vīrietis sadur sievieti

Sievietei konstatēta durta brūce kājas augšstilbā un viņa nogādāta medicīnas iestādē.